fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Opieka na dziecko żołnierza zawodowego

Artur Woźniak18 kwietnia 201912 komentarzy

Opieka na dziecko żołnierza a strajk nauczycieli

Dopiero co wczoraj pisałem o rozpoczęciu nowego cyklu o prawach rodzicielskich żołnierza zawodowego. Karmienie piersią na służbie to pierwszy otwierający post z całej serii. Dzisiaj natomiast chciałbym wskazać Ci na to co możesz zrobić w trudnym dla rodziców czasie strajku nauczycieli. Opieka na dziecko żołnierza zawodowego słów kilka.

Urlop a może opieka na dziecko żołnierza?

opieka na dziecko żołnierza

Widzę kilka możliwości rozwiązania problemu sprawowania opieki nad dzieckiem w czasie kiedy przedszkole czy szkoła są zamknięte z powodu strajku. Prawie że naturalnym sposobem rozwiązania jest wzięcie urlopu wypoczynkowego. Tylko, że w niektórych jednostkach jest tak, że plan urlopowy rzecz święta i ni jak go zmienić. Trzeba więc poszukać czegoś innego i lepszego😉

Po pierwsze proponuję wykorzystanie zwolnienia lekarskiego wobec konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do 8 roku życia. Niezależnie czy własnym dzieckiem czy dzieckiem małżonka, czy dzieckiem przysposobionym) z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły. To zwolnienie przysługuje Ci do 60 dni w roku.

Dziecko powyżej 8 roku życia a opieka na dziecko żołnierza

Po drugie w przypadku w którym wykorzystałeś 60 dni w roku albo Twoje dziecko ma więcej nie 8 lat to możesz skorzystać z drugiej możliwości. Możesz zwrócić się do dowódcy Twojej jednostki wojskowej. Napisz wniosek o udzielenie zwolnienia od zajęć służbowych w związku z koniecznością sprawowania osobistej opieki na dziecko żołnierza zawodowego. Do takiego wniosku w przypadku strajku nauczycieli moim zdaniem powinieneś przedłożyć zaświadczenie lekarskie stwierdzające konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem albo odpis skrócony aktu urodzenia dziecka a poza tym koniecznie dołącz zaświadczenie (oświadczenie) o osobach wspólnie zamieszkałych z żołnierzem zawodowym. Otrzymasz zwolnienie od dowódcy jeżeli opieki nad dzieckiem nie może sprawować małżonek lub inny członek rodziny. Dowódca jednostki może Ci przyznać do 50 dni roboczych w ciągu roku. Wniosek ten musisz uzasadnić i wytłumaczyć czemu małżonek nie może zająć się w tym czasie dzieckiem.

Żołnierzu! Myślisz nad otwarciem biznesu? Przeczytaj o spółce z o.o. żołnierza i działalności gospodarczej żołnierza.

Trzecia możliwość opieki na dziecko żołnierza

Po trzecie w przypadku kiedy wykorzystałeś już zwolnienie lekarskie na dziecko, dowódca dał Ci całe 50 dni zwolnienia od zajęć a dalej by trwał strajk nauczycieli (oby nie!) to istnieje możliwość udzielenia Ci urlopu okolicznościowego do pięciu miesięcy. Oczywiście też na wniosek, który rozpatruje dowódca jednostki.

Co ważne w pierwszej kolejności przepisy mówią aby korzystać ze zwolnienia lekarskiego a dopiero po jego wykorzystaniu zwrócić się do dowódcy o zwolnienie od zajęć!

Nieoczywista opieka na dziecko żołnierza

Jest jeszcze jeden pomysł na opiekę na dziecko żołnierza. Obiło mi się o uszy, że w niektórych jednostkach wojskowych dowódcy umożliwili przychodzenie z dziećmi do jednostki. Prawnicy zabierają dzieci do sądów to czemu dzieci żołnierzy mają nie poznać tego co robią ich rodzice?:-)

A u Ciebie w jednostce jak to wygląda?

Pozdrawiam Cię!

Artur

Opieka na dziecko żołnierza to bardzo aktualny temat w czasie strajku nauczycieli. To drugi z serii wpisów o prawach rodzicielskich żołnierza. Mam nadzieję, że rozjaśniłem Ci problem i możliwe rozwiązania. Natomiast jeżeli masz pytania to pisz śmiało!

****

Zdjęcie: S&B Vonlanthen

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 508 505 025e-mail: kontakt@arturwozniak.pl

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Edyta 11 czerwca, 2019 o 11:17

A czy żołnierzowi należa się dwa dni urlopu na zdrowe dziecko? Mówi chyba o tym art 188 ale nie jestem do końca pewna. Dziękuję za odpowiedź. Super strona pozdrawiam

Odpowiedz

Artur Wozniak 11 czerwca, 2019 o 11:43

Pani Edyto niestety, ale nie należą się te dwa dni. Żołnierze zawodowi mogą otrzymać za to urlop okolicznościowy:-)

Odpowiedz

M 30 lipca, 2019 o 13:34

Witam Panie Arturze czy czas przebywania na tzw opiece na zone/dzieci liczy sie do wyslugi lat czy jest “odliczany” od wyslugi przy przejsciu na emeryturę. Z gory dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Odpowiedz

Artur Wozniak 23 października, 2019 o 11:33

Proszę zerknąć: https://prawniknapoligonie.pl/opieka-na-dziecko-a-emerytura/ 🙂 Odpowiedziałem na Pana pytanie:-)
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Krzysztof 28 sierpnia, 2019 o 10:25

Podpinam się do zadanego pytania przez kolegę wyżej. W tej kwesti zadania są mocno podzielone . A jak wygląda sprawa od strony prawnej ?

Odpowiedz

Stanisław 15 września, 2019 o 13:14

Dołączam sie do pytania

Odpowiedz

Artur Wozniak 23 października, 2019 o 11:32

Panie Stanisławie! Proszę zerknąć: https://prawniknapoligonie.pl/opieka-na-dziecko-a-emerytura/ 🙂

Odpowiedz

Krzysztof 20 września, 2019 o 12:04

Zdaje się że Pan Artur ma twardy orzech do zgryzienia……w omawianej kwestii. A nie jest to jednostkowy problem. Służę w wojsku już przeszło 18 lat , przez ten okres praktycznie nie chorowałem. Od kilku lat jestem ojcem i w przypadku choroby córki opiekę zawsze brała na siebie żona, sęk w tym , że już nie może. Podjęła nową prace i w okresie umowy o prace na czas określony zwolnienia lekarskie odbierane są jako próba unikania pracy ( nie mówiąc już o opiece) Rodzi się wiec pytanie co z tym “fantem” zrobić. Czy naprawdę jako żołnierz muszę ponosić podwójną karę ( pierwszą ponoszę tracąc 20 % uposażenia, drugą od “potrącenia” lat wysługi.)

Odpowiedz

Artur Wozniak 23 października, 2019 o 11:31

Panie Krzysztofie! Odpowiedziałem na Pana pytanie. Proszę zerknąć: https://prawniknapoligonie.pl/opieka-na-dziecko-a-emerytura/ 🙂
Myślę, że odpowiedziałem na Pana pytanie 🙂
Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Maciek 7 października, 2019 o 21:44

Witam , także nurtuje mnie to pytanie ???. Czy opieka nad dzieckiem wlicza się w okres wysługi i czy samemu trzeba to kontrolować czy w Jw sami to korygują przy ustalaniu wysługi??. Pozdrawiam

Odpowiedz

Artur Wozniak 23 października, 2019 o 11:29

Panie Macieju! Odpowiedziałem na Pana pytanie. Proszę zerknąć: https://prawniknapoligonie.pl/opieka-na-dziecko-a-emerytura/ 🙂
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Zbigniew 13 stycznia, 2020 o 08:59

Mam pytanie w piatek urodzilo mi sie dziecko. W poniedzialek przyszedlem do pracy i napisalem wniosek o urlop okolicznościowy. Dowodca batalionu kazal mi zmienic zebym napisal wniosek o urlop ojcowski. Ma takie prawo. Chyba najpierw nalezy mi sie okoliczniowy a ojcowski moge wziac kiedy ja chce a nie kiedy oni mi każą???

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak z siedzibą w Mysłowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@arturwozniak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: