fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Opieka na dziecko żołnierza zawodowego

Artur Woźniak18 kwietnia 201933 komentarze

Opieka na dziecko żołnierza a strajk nauczycieli

Dopiero co wczoraj pisałem o rozpoczęciu nowego cyklu o prawach rodzicielskich żołnierza zawodowego. Karmienie piersią na służbie to pierwszy otwierający post z całej serii. Dzisiaj natomiast chciałbym wskazać Ci na to co możesz zrobić w trudnym dla rodziców czasie strajku nauczycieli. Opieka na dziecko żołnierza zawodowego słów kilka.

Urlop a może opieka na dziecko żołnierza?

opieka na dziecko żołnierza

Widzę kilka możliwości rozwiązania problemu sprawowania opieki nad dzieckiem w czasie kiedy przedszkole czy szkoła są zamknięte z powodu strajku. Prawie że naturalnym sposobem rozwiązania jest wzięcie urlopu wypoczynkowego. Tylko, że w niektórych jednostkach jest tak, że plan urlopowy rzecz święta i ni jak go zmienić. Trzeba więc poszukać czegoś innego i lepszego😉

Po pierwsze proponuję wykorzystanie zwolnienia lekarskiego wobec konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do 8 roku życia. Niezależnie czy własnym dzieckiem czy dzieckiem małżonka, czy dzieckiem przysposobionym) z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły. To zwolnienie przysługuje Ci do 60 dni w roku.

Dziecko powyżej 8 roku życia a opieka na dziecko żołnierza

Po drugie w przypadku w którym wykorzystałeś 60 dni w roku albo Twoje dziecko ma więcej nie 8 lat to możesz skorzystać z drugiej możliwości. Możesz zwrócić się do dowódcy Twojej jednostki wojskowej. Napisz wniosek o udzielenie zwolnienia od zajęć służbowych w związku z koniecznością sprawowania osobistej opieki na dziecko żołnierza zawodowego. Do takiego wniosku w przypadku strajku nauczycieli moim zdaniem powinieneś przedłożyć oświadczenie (zastępujące zaświadczenie lekarskie) stwierdzające konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem albo odpis skrócony aktu urodzenia dziecka a poza tym koniecznie dołącz zaświadczenie (oświadczenie) o osobach wspólnie zamieszkałych z żołnierzem zawodowym. Otrzymasz zwolnienie od dowódcy jeżeli opieki nad dzieckiem nie może sprawować małżonek lub inny członek rodziny. Dowódca jednostki może Ci przyznać do 50 dni roboczych w ciągu roku. Wniosek ten musisz uzasadnić i wytłumaczyć czemu małżonek nie może zająć się w tym czasie dzieckiem.

Żołnierzu! Myślisz nad otwarciem biznesu? Przeczytaj o spółce z o.o. żołnierza i działalności gospodarczej żołnierza.

Trzecia możliwość opieki na dziecko żołnierza

Po trzecie w przypadku kiedy wykorzystałeś już zwolnienie lekarskie na dziecko, dowódca dał Ci całe 50 dni zwolnienia od zajęć a dalej by trwał strajk nauczycieli (oby nie!) to istnieje możliwość udzielenia Ci urlopu okolicznościowego do pięciu miesięcy. Oczywiście też na wniosek, który rozpatruje dowódca jednostki.

Co ważne w pierwszej kolejności przepisy mówią aby korzystać ze zwolnienia lekarskiego a dopiero po jego wykorzystaniu zwrócić się do dowódcy o zwolnienie od zajęć!

Nieoczywista opieka na dziecko żołnierza

Jest jeszcze jeden pomysł na opiekę na dziecko żołnierza. Obiło mi się o uszy, że w niektórych jednostkach wojskowych dowódcy umożliwili przychodzenie z dziećmi do jednostki. Prawnicy zabierają dzieci do sądów to czemu dzieci żołnierzy mają nie poznać tego co robią ich rodzice?:-)

A u Ciebie w jednostce jak to wygląda?

Pozdrawiam Cię!

Artur

Opieka na dziecko żołnierza to bardzo aktualny temat w czasie strajku nauczycieli. To drugi z serii wpisów o prawach rodzicielskich żołnierza. Mam nadzieję, że rozjaśniłem Ci problem i możliwe rozwiązania. Natomiast jeżeli masz pytania to pisz śmiało!

****

Zdjęcie: S&B Vonlanthen

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 33 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Edyta 11 czerwca, 2019 o 11:17

    A czy żołnierzowi należa się dwa dni urlopu na zdrowe dziecko? Mówi chyba o tym art 188 ale nie jestem do końca pewna. Dziękuję za odpowiedź. Super strona pozdrawiam

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 11 czerwca, 2019 o 11:43

    Pani Edyto niestety, ale nie należą się te dwa dni. Żołnierze zawodowi mogą otrzymać za to urlop okolicznościowy:-)

    Odpowiedz

    Beata 9 lipca, 2020 o 13:10

    witam
    Proszę o wyjaśnienie, dlaczego te 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem nie przysługują żołnierzom zawodowym?

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 27 lipca, 2020 o 07:32

    Pani Beato żołnierze zawodowi nie podlegają pod kodeks pracy a pod ustawę o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Tylko kodeks pracy przewiduje dwa dni opieki na dziecko. Ustawa o służbie nie przewiduje takich 2 dni.
    Dobrego dnia!

    Odpowiedz

    M 30 lipca, 2019 o 13:34

    Witam Panie Arturze czy czas przebywania na tzw opiece na zone/dzieci liczy sie do wyslugi lat czy jest „odliczany” od wyslugi przy przejsciu na emeryturę. Z gory dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 23 października, 2019 o 11:33

    Proszę zerknąć: https://prawniknapoligonie.pl/opieka-na-dziecko-a-emerytura/ 🙂 Odpowiedziałem na Pana pytanie:-)
    Pozdrawiam!

    Odpowiedz

    Krzysztof 28 sierpnia, 2019 o 10:25

    Podpinam się do zadanego pytania przez kolegę wyżej. W tej kwesti zadania są mocno podzielone . A jak wygląda sprawa od strony prawnej ?

    Odpowiedz

    Stanisław 15 września, 2019 o 13:14

    Dołączam sie do pytania

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 23 października, 2019 o 11:32

    Panie Stanisławie! Proszę zerknąć: https://prawniknapoligonie.pl/opieka-na-dziecko-a-emerytura/ 🙂

    Odpowiedz

    Krzysztof 20 września, 2019 o 12:04

    Zdaje się że Pan Artur ma twardy orzech do zgryzienia……w omawianej kwestii. A nie jest to jednostkowy problem. Służę w wojsku już przeszło 18 lat , przez ten okres praktycznie nie chorowałem. Od kilku lat jestem ojcem i w przypadku choroby córki opiekę zawsze brała na siebie żona, sęk w tym , że już nie może. Podjęła nową prace i w okresie umowy o prace na czas określony zwolnienia lekarskie odbierane są jako próba unikania pracy ( nie mówiąc już o opiece) Rodzi się wiec pytanie co z tym „fantem” zrobić. Czy naprawdę jako żołnierz muszę ponosić podwójną karę ( pierwszą ponoszę tracąc 20 % uposażenia, drugą od „potrącenia” lat wysługi.)

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 23 października, 2019 o 11:31

    Panie Krzysztofie! Odpowiedziałem na Pana pytanie. Proszę zerknąć: https://prawniknapoligonie.pl/opieka-na-dziecko-a-emerytura/ 🙂
    Myślę, że odpowiedziałem na Pana pytanie 🙂
    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz

    Maciek 7 października, 2019 o 21:44

    Witam , także nurtuje mnie to pytanie ???. Czy opieka nad dzieckiem wlicza się w okres wysługi i czy samemu trzeba to kontrolować czy w Jw sami to korygują przy ustalaniu wysługi??. Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 23 października, 2019 o 11:29

    Panie Macieju! Odpowiedziałem na Pana pytanie. Proszę zerknąć: https://prawniknapoligonie.pl/opieka-na-dziecko-a-emerytura/ 🙂
    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz

    Zbigniew 13 stycznia, 2020 o 08:59

    Mam pytanie w piatek urodzilo mi sie dziecko. W poniedzialek przyszedlem do pracy i napisalem wniosek o urlop okolicznościowy. Dowodca batalionu kazal mi zmienic zebym napisal wniosek o urlop ojcowski. Ma takie prawo. Chyba najpierw nalezy mi sie okoliczniowy a ojcowski moge wziac kiedy ja chce a nie kiedy oni mi każą???

    Odpowiedz

    Łukasz 8 kwietnia, 2020 o 10:51

    Witam, urlop okolicznościowy należy Ci się obligatoryjnie w wyniarze określonym w rozporządzeniu dot. urlopów żołnierzy zawodowych i przełożony nie ma prawa kazać Ci zmieniać wniosku na urlop ojcowski. Urlop ojcowski to kolejna należność. Nie daj się wykorzystywać, pozdrawiam.

    Odpowiedz

    Dominika 31 stycznia, 2020 o 17:27

    Witam. Ja trochę z innym pytaniem. Co w sytuacji gdy oboje rodzice są żołnierzami w jednej jednostce i pewnego dnia niespodziewanie otrzymujemy sygnał do natychmiastowego stawiennictwa . Czy oboje musimy się stawić czy jedno z rodziców sprawuje opiekę nad dzieckiem (1.5 roku) . Czy udać się do jw z dzieckiem ?

    Odpowiedz

    STANISŁAW 4 sierpnia, 2020 o 11:37

    Ponawiam pytanie

    Odpowiedz

    Michał 26 lutego, 2022 o 10:16

    Dzień dobry. Też mam taką sytuację. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Gaba 11 marca, 2020 o 13:21

    Witam jak wygląda sytuacja kiedy ogłoszono zamknięcie szkół w związku z koroną wirusem a oboje rodzice są żołnierzami? Nie chcą iść na zwolnienie bo mają powody służbowe co w tej sytuacji? A jeżeli jedno pójdzie na opiekę kto zwróci nam pieniądze jak innym pracownikom cywilnym?

    Odpowiedz

    Małgorzata 12 marca, 2020 o 12:01

    Czy żołnierzowi przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka – klubu dziecięcego – przedszkola – szkoły?

    Odpowiedz

    Robert 16 marca, 2020 o 17:44

    Witam u nas podobna sytuacja jeden rodzic wojsko drugi służba zdrowia niestety w związku z COVID żona nie może mieć wolnego w pracy a w każdym momencie może zostać na kwarantannie :/ Nie potrafię nigdzie znaleźć informacji co zrobić z dzieckiem 11 lat. Jeśli istnieje jakiś sposób proszę o info.pzdr

    Odpowiedz

    Anna 23 marca, 2020 o 14:48

    Czy dca jednostki może nie wyrazić zgody na opiekę nad dzieckiem w związku z: koniecznością sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do 8 roku życia w obecnej sytuacji z zamknięciem szkół ?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz

    Łukasz 8 kwietnia, 2020 o 10:53

    Witam, urlop okolicznościowy należy Ci się obligatoryjnie w wyniarze określonym w rozporządzeniu dot. urlopów żołnierzy zawodowych i przełożony nie ma prawa kazać Ci zmieniać wniosku na urlop ojcowski. Urlop ojcowski to kolejna należność. Nie daj się wykorzystywać, pozdrawiam.

    Odpowiedz

    wieslaw 21 kwietnia, 2020 o 19:53

    Na jakiej podstawie można uzyskać „zwolnienie lekarskie” do opieki nad dzieckiem zdrowym. Chyba nienajlepiej świadczy to o poziomie wiedzy autora

    Odpowiedz

    Marta 22 kwietnia, 2020 o 14:57

    Właśnie ciekawa jestem co oznacza „zwolnienie lekarskie przez oświadczenie”?

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 22 kwietnia, 2020 o 15:11

    Pani Marto:-) ustawodawca używa sformułowania zwolnienie lekarskie w takim przypadku. Natomiast nie należy iść do lekarza po takie zwolnienie a jedynie składa się oświadczenie o konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem. Ustawodawca tak niefortunnie użył słów zwolnienie lekarskie.

    Odpowiedz

    Wiesław 29 kwietnia, 2020 o 19:39

    Bardzo proszę o informację w którym z aktów prawnych „ustawodawca” użył sformułowania „zwolnienie LEKARSKIE przez oświadczenie”? Sam jestem lekarzem i wg mojej wiedzy żaden dokument, który nie został wystawiony przez uprawnionego lekarza nie może nazywać się zwolnieniem lekarskim.

    Odpowiedz

    Iwona 24 kwietnia, 2020 o 13:10

    Witam. Mam pytanie. Mam 3 dzieci 3/8, 5/ i 14 lat. Mam gospodarstwo rolne, amąż jest wojskowym. Czy mężowi przysługuje jakieś wolne na opiekę nad dzieckiem?

    Odpowiedz

    Krzysztof 9 listopada, 2020 o 14:06

    Witam
    Co w przypadku gdy już te 60 dni opieki nad dzieckiem już się wykorzystało bądź lada moment się wykorzysta a pandemia nie ustępuje?

    Odpowiedz

    Karolina 21 grudnia, 2021 o 19:39

    Czy jest dodatek dla dziecka którego rodzic służy w wojsku, a dziecku nie przysługuje żłobek państwowy , więc musi uczęszczać do prywatnego ?

    Odpowiedz

    Jacek 20 maja, 2022 o 12:16

    Witam mam pytanie odnośnie 178 artykułu prawa pracy odnośnie dzieci do lat 4 czy żołnierze też mogą z niego korzystać ? Na przykładzie żona pracuje i zgodziła się w porze nocnej czy żołnierz może skorzystać z tego prawa jeżeli ma dziecko do lat 4 pozdrawiam

    Odpowiedz

    Jacek 20 maja, 2022 o 12:17

    Witam mam pytanie odnośnie 178 artykułu prawa pracy odnośnie dzieci do lat 4 czy żołnierze też mogą z niego korzystać ? Na przykładzie żona pracuje i zgodziła się w porze nocnej czy żołnierz może skorzystać z tego prawa jeżeli ma dziecko do lat 4 pozdrawiam 😉

    Odpowiedz

    Marcin 25 czerwca, 2022 o 18:41

    Czy będąc na zwolnieniu na dziecko też musze wypełniać jakieś druki jak żona w pracy czy nas to nie obowiązuje?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: