fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Karmienie piersią – podsumowanie

Artur Woźniak24 kwietnia 2019Komentarze (1)

Karmienie piersią na służbie – to co najważniejsze

Pamiętasz historię żołnierki Ani, która chciała karmić swoją córeczkę piersią będąc na służbie? Po tym poście otrzymałem kilka pytań dotyczących właśnie karmienia piersią na służbie. W tym poście chciałbym udzielić odpowiedzi na nie. Karmienie piersią na służbie – co musisz wiedzieć i o czym pamiętać!

Może zainteresuje Cię post o opiece na dziecko żołnierza w czasie strajku nauczycieli?

Podsumowanie sprawy karmienia piersią na służbie

1. Nie masz żadnych ograniczeń czasowych

Po pierwsze do złożenia wniosku o przerwy na karmienie piersią nie ma żadnych ograniczeń czasowych! To znaczy jeżeli w którymś momencie życia dziecka nie karmiłaś i nie korzystałaś z tego uprawnienia, ale teraz masz taką konieczność, że musisz zacząć wychodzić wcześniej, przychodzić później żeby dziecko nakarmić to w każdej chwili możesz taki wniosek złożyć. Nie musi to być od razu po urlopie macierzyńskim, wychowawczym czy zwolnieniu lekarskim czy innej nieobecności w pracy to może być po prostu kolejny dzień po dniu, w który cały normalnie służyłaś.

2. Czas przerwy na karmienie piersią

Po drugie czas przerwy karmienia piersią na służbie, który Ci przysługuje możesz dowolnie kształtować. Na przykład możesz go łączyć, możesz go wybierać oddzielnie, wcześniej kończyć. Naprawdę to jest Twoje uprawnienie i to Ty decydujesz nikt inny.

3. Godziny przerwy

Dowódca jednostki, czy bezpośredni przełożony, czy kadrowiec nie może narzucić Ci konkretnych godzin, w których  przerwę na karmienie piersią na służbie masz wykorzystać. To jest tylko i wyłącznie Twoje uprawnienie, to Ty decydujesz. To Ty informujesz dowódcę jednostki w jakich godzinach to uprawnienie wykorzystujesz.

4. Brak zaświadczeń

Dowódca jednostki czy bezpośredni przełożony nie może wymagać od Ciebie żadnych zaświadczeń lekarskich, że karmisz ani określania daty, kiedy zamierzasz skończysz karmić. Możesz przedłożyć, tak jak mówiłem wcześniej, ale nie musisz. Natomiast Ty decydujesz kiedy przestajesz karmić i to Ty składasz informację, że z takim i takim dniem przestałaś karmić.

5. Pamiętaj o wniosku i potwierdzeniu

Krótko mówiąc wniosek złóż pisemnie w dwóch egzemplarzach. Potem zachowaj kopię z datą wpływu do jednostki i czekaj aż Twoja przerwa na karmienie piersią zostanie umieszczona w rozkazie dziennym jednostki. Tak samo postępuj w przypadku złożenia informacji o zaprzestaniu korzystania z uprawnienia wynikającego z karmienia piersią na służbie.

6. Karmienie piersią na służbie a wynagrodzenie

Na koniec żołnierko za przerwy na kamienie piersią na służbie przysługuje Ci pełne wynagrodzenie. Czas ten jest wliczany do czasu służby. Nie bój się wykorzystywać tego uprawnienia. To jest Twoje uprawnienie. Twój czas z dzieckiem! I nie wpłynie to na wysokość Twojego uposażenia.

Podsumowując mam nadzieję, że rozwiałem wszystkie Twoje wątpliwości. Jeżeli masz jeszcze jakie pytania związane z karmieniem piersią na służbie to zapraszam Cię do kontaktu:-)

Pozdrawiam Cię!

Artur

****

Zdjęcie: Katie Emslie

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 606 119e-mail: kontakt@arturwozniak.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Łukasz 24 lipca, 2020 o 20:37

Witam, mam trochę inne pytanie a mianowicie jak wygląda egzamin z Wf po powrocie do jw po urodzeniu dziecka. Moja narzeczona urodziła dziecko i po roku macierzyńskiego wraca do pracy lecz nadal karmi piersią, czy w związku z tym jest zwolniona z egzaminu z Wf? Nie ukrywam iż ciężko pogodzić życie zawodowe, dom, wychowywanie etc. I do tego znaleźć jeszcze czas na bieganie siłownię itd.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak z siedzibą w Mysłowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@arturwozniak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: