fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Karmienie piersią na służbie

Artur Woźniak17 kwietnia 20196 komentarzy

Karmienie piersią na służbie, czyli Żołnierz a karmienie piersią

Cześć! Dzisiaj chciałbym rozpocząć nowy cykl dotyczący uprawnień związanych z ciążą, macierzyństwem, ojcostwem. Podsumowując jednym słowem – rodzicielstwem. Co jakiś czas będę umieszczał kolejne posty o Twoich uprawnieniach jako rodzica. Karmienie piersią na służbie otwiera cały cykl.

Karmienie piersią na służbie to problem? 

Żołnierka Ania wiedzie sobie spokojne życie żołnierki szeregowej w jednej z jednostek wojskowych na dolnym śląsku. Zrealizowała swoje marzenie i po wielu wyrzeczeniach i próbach została żołnierzem, a dzięki temu teraz może realizować siebie i uwielbia to co robi i nie wyobraża sobie innego życia. Po kilku latach służby żołnierka Ania wraz ze swoim partnerem doszli do wniosku, iż przyszedł ten moment w którym postanowili powiększyć rodzinę. I tak po jakimś czasie i dziewięciu miesiącach, które szybko minęły na świat przyszła córeczka żołnierki Ani. Żołnierka Ania karmi swoją córeczkę piersią.

Przeczytaj o opiece na dziecko żołnierza >>>

Rok szybko żołnierce minął i co teraz?

Karmienie piersią na służbie

Cudowny sielankowy rok niestety zbliżał się do końca. Karmienie piersią na służbie to było coś bardzo niepokojącego bo jak to rozwiązać. Żołnierka Ania przyjęła, iż to córeczka sama zdecyduje kiedy będzie odpowiedni moment na ostawienie. Właściwie pogodziła się już z koniecznością odstawienia córki od piersi, gdy tylko wróci do jednostki. Smuciło ją to strasznie bo uwielbiała ten czas z córką. Został jej już tylko tydzień i zakończy się urlop macierzyński, a niestety na urlop wychowawczy nie może sobie pozwolić, a nawet gdyby mogła to chciała wrócić do służby i nie zdecydowałaby się zostać dłużej w domu. Wszystko wskazywało na to, iż to ostatnie dni z karmieniem piersią córki.

Ale wiesz co? Ta historia na szczęście nie zakończyła się aż tak smutno jak to się wydaje. Karmienie piersią na służbie a właściwie w czasie służby to nie problem!

Jesteś Honorodym Dawcą Krwi? Przeczytaj o dniach wolnych za oddanie krwi żołnierza

Karmienie piersią na służbie jest możliwe!

Przepisy umożliwiają złożenie wniosku o udzielenie przerw na karmienie piersią żołnierzowi zawodowemu. Żołnierce? Po pierwsze złóż do dowódcy wniosek. Jeżeli urodziłaś jedno dziecko to przysługują Ci dwie półgodzinne przerwy, które co ważne wliczają się do czasu służby! Po drugie możesz te przerwy wykorzystać łącznie i dzięki temu o godzinę wcześniej kończy służbę albo godzinę później zaczynać. Po trzecie dla bezpieczeństwa złóż swój wniosek w dwóch egzemplarzach by na jednym mieć potwierdzenie złożenia. Moim zdaniem warto coś takiego mieć do czasu aż Twoje uprawnienie zostanie wpisane do rozkazu dziennego jednostki;-) Bym zapomniał, że jeżeli urodzisz więcej niż jedno dziecko wtedy należy Ci się dwie 45 minutowe przerwy.

Żołnierzy myślałeś o dodatkowym zajęciu po służbie? Praca żołnierza poza wojskiem to świetny pomysł!

Inne uprawnienia przy karmieniu piersią na służbie

Po pierwsze karmiąc piersią nie możesz wykonywać obowiązków w nocy i w ilości godzin służby większej niż 40 godzin w tygodniu. Po drugie nie można Cię bez Twojej zgody delegować poza miejsce służby i nie możesz wykonywać zadań służbowych niebezpiecznych, uciążliwych czy szkodliwych dla Twojego zdrowia.

Podsumowując  masz prawo do przerwy na karmienie piersią. Jeżeli nadal karmisz a zbliża się koniec urlopu macierzyńskiego to nic się nie martw. Wróć do służby i już pierwszego dnia złóż wniosek do dowódcy o przerwę na karmienie, a jeżeli masz taką możliwość to złóż ten wniosek już na kilka dni przed powrotem do jednostki dzięki temu od samego początku będziesz mogła tak jak żołnierka Ania kończyć służbę o godzinę wcześniej i cieszyć się w dalszym ciągu możliwością karmienia swojego dziecka.

Pozdrawiam Cię!

Artur

To pierwszy z cyklu postów o uprawnieniach rodzicielskich zołnierza zawodowego. Będę starał się co jakiś czas umieszczać posty dotyczące Twoich uprawnień! Dzisiaj karmienie piersią na służbie. A co będzie kolejne kto wie:-) Może Ty zaproponujesz o czym mam napisać?:-)

****

Zdjęcie: Tao Heftiba

 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Tomek 4 listopada, 2019 o 11:05

    Ok wszystko pięknie, ale co z żołnierkami nadużywajacymi prawa do karmienia piersią? Stojąc na zbiórce żołnierka Ewa opowiadała żołnierce Kasi jak od 3 miesiąca już nie karmi piersią nie widząc oczywiście że stoję tuż za nimi. Żołnierka Ewa od kiedy wróciła z urlopu po urodzeniu dziecka cały czas składa wnioski o karmienie piersią. Co może zrobić w takiej sytuacji przełożony? Komisja rwkl? Czy to już nadużycie?

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 5 listopada, 2019 o 14:01

    Panie Tomaszu rozumiem Pana pytanie bo niestety nadużycia się zdarzają. Nie jestem przekonany do kierowania do RWKL bo i jaka była by tutaj podstawa? Niestety moim zdaniem nie ma takiej możliwości. Przepisy w tym zakresie bazują przede wszystkim na uczciwości i wzajemnym szacunku. A z tym po obu stronach różnie bywa. Natomiast jeżeli miałby Pan jakiś pomysł to proszę o maila:-) skonsultujemy go razem!
    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz

    Kasia 20 lutego, 2020 o 10:30

    Witam . Jestem żołnierka karmiaca piersią . PrEdstawilam dokumenty swoim przełożonym i wnioski do dcy o przerwę i pojawił się problem. Bo zaświadczenie jest wystawione na zwolnienie z zajęć w polu biegania dźwigania ciężarów i td i problem pojawił się na kompani u dcy drużyny bo według jego mniemamnia powinnam uczęszczać na poligon w oporzadzeniu od 8do 14 jedynie nic tam nie robić tylko stać… a co z kwestia jeśli no doznań urazu bądź przemarznięcia bądź poprostu będąc w polu złapie wirusa i się rozłożę…

    Odpowiedz

    Marta 15 listopada, 2022 o 13:53

    Hej:) proszę o interpretacje lub poruszenie tej kwestii w postach: temat zwolnienia kobiety zolnierz karmiącej dziecko piersia ze sprawdzianu sprawności fizycznej w wojsku. Niedawno zmieniona ustawa z dnia 11 marca 2022 o obronie ojczyzny par 332 ust 6 mowi , że kobietę karmiaca piersia zwalnia się że sprawdzianu. Na podstawie tej ustawy powinno wyjść rozporządzenie zmieniające to poniżej.
    Natomiast „stare” rozporządzenie mon z dn 02.12.2020 par 9 pkt 1 ppkt 4 wymaga zaświadczenia lekarskiego. Który dokument jest wiążący w tej sytuacji? Ewentualnie podpowiedz proszę gdzie mogę uzyskać wiarygodna odpowiedź na to pytanie.

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 5 grudnia, 2022 o 14:46

    Dzień dobry Pani Marto!
    Zgodnie z ustawą o obronie Ojczyzny rozporządzenie, o którym Pani pisze jest nadal obowiązujące. I będzie obowiązywało przez 18 miesięcy od wejścia w życie ustawy o obronie Ojczyzny chyba, że zostanie wydane nowe rozporządzenie.
    r. pr. Artur Woźniak

    Odpowiedz

    Em 20 września, 2023 o 20:20

    Dobry wieczór,
    Należy poruszyć temat opiniowania takich kobiet . Jako kobieta żołnierz, karmiąca piersią, wykonuje swoje obowiązki, powierzone dyżury, uczęszczam na zajęcia wf, a dowódca twierdzi, że jestem niedyspozycyjna, a moja sprawność fizyczna jest na znikomym poziomie (nie przystąpiłam do wf, skorzystałam z tego, ponieważ do tej pory zmagam się z rozejściem mieśni po porodzie), a żołnierz, który zbija piąteczkę z dowódca i nie zaliczył wf w dwóch terminach opiniowany jest na 5. Śmiech na na sali,

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: