fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Ile norm przy odprawie mieszkaniowej?

Artur Woźniak10 stycznia 2024Komentarze (0)

Czas pożegnać się z wojskiem?

Podjąłeś już tą trudną decyzję o odejściu z wojska? Służyłeś tyle lat, że należy Ci się emerytura. A jak emerytura to i odprawa mieszkaniowa. Jak odprawa mieszkaniowa to Agencja Mienia Wojskowego. To właśnie do AMW składasz swój wniosek nie tylko o odprawę mieszkaniową, ale również o świadczenie mieszkaniowe. We wniosku musisz podać mnóstwo informacji, ale jednym z najważniejszych jest to ile norm przy odprawie mieszkaniowej? Dokładnie powinieneś to policzyć i kilka razy sprawdzić żeby nikogo nie pominąć!:-) Pamiętaj, że lepiej dwa razy sprawdzić niż nie dostać odprawy z normą na kogoś.Ile norm przy odprawie mieszkaniowej?

Przeczytaj o świadczeniu mieszkaniowym żołnierza>>>

Żołnierzu słyszałeś o zmianach w emeryturach żołnierzy zawodowych?>>>

Normy przy odprawie mieszkaniowej

 

Po pierwsze muszę zacząć od tego kto w ogóle jest członkiem rodziny żołnierza zawodowego. Jest to o tyle istotne, że w zależności od ilości członków rodziny tyle norm się żołnierzowi należy. Członkami rodziny żołnierza zawodowego są:

 1. małżonek;

 2. wspólnie zamieszkałe dzieci własne, przysposobione, przyjęte na wychowanie na podstawie orzeczenia sądu opiekuńczego, dzieci małżonka, do czasu zawarcia przez nie związku małżeńskiego, nie dłużej jednak niż do dnia ukończenia 25 roku życia, chyba że przed tym dniem stały się niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji i nie zawarły związku małżeńskiego.

Jak widzisz wspólnie zamieszkałe dzieci. Nie ma tutaj mowy o obowiązku wspólnego zameldowania żołnierza z dziećmi. A tak przy okazji norma na żonę/męża należy Ci się bez konieczności zamieszkiwania razem. Nie ma też minimalnego czasu pozostawania małżeństwem. Na przykład wystarczy, że jesteś jeden dzień po ślubie i norma przy odprawie mieszkaniowej się należy.

Ile norm przy odprawie mieszkaniowej?

Jak to jest z tą dodatkową normą dla małżeństwo bez dzieci? Oczywiście należy się dodatkowa norma. Pod warunkiem, że żołnierz zawodowy i jego małżonek nie posiadają dzieci. Na przykład jeśli żona żołnierza ma dziecko z poprzedniego związku to wtedy w odprawie nie będzie przysługiwała dodatkowa norma dla małżeństwa bez dzieci. Za to będzie należała się norma na dziecko małżonka.

I tak trzy i tak trzy normy.

Bardzo ważnym jest też to, że żołnierz zawodowy wskazuje datę z jakiej ma zostać mu wyliczona ilość norm do odprawy mieszkaniowej. Co to znaczy? To znaczy, że możesz cofnąć się do każdego dnia w trakcie całej służby wojskowej i wskazać dzień w którym ilość norm byłaby dla Ciebie największa. Załóżmy, że był taki dzień (np. w 2021 roku) w którym zamieszkiwałeś z 2 dzieci z Twojego pierwszego małżeństwa oraz z małżonką, która ma 2 dzieci z poprzedniego związku. Razem należy się odprawa z 6 normami. To, że w dniu składania wniosku już tych norm byłoby mniej jest bez znaczenia.

Masz prawo wskazać dzień, a AMW ma obowiązek wyliczyć Ci normy przy odprawie zgodnie ze wskazanym przez Ciebie dniem.

W przypadku rozwodu nawet jak wskażesz datę sprzed rozwodu to i tak nie zostanie w normach uwzględniona (jeszcze wtedy) małżonka. Rozwód uniemożliwia otrzymania normy na rozwiedzionego małżonka.

Wskazanie w wyroku rozwodowym miejsca pobytu dziecka przy matce/ojcu nie zawsze oznacza, że norma na dziecko się nie należy! Nie wszystko jest takie czarno – białe jak to się niektórym wydaje! 🙂

Ile norm przy odprawie mieszkaniowej – podsumowanie

Ilość norm przy odprawie mieszkaniowej jest czasem trudna to ustalenia i wymaga dogłębnego przeanalizowania Twojej sytuacji. Przede wszystkim pamiętaj, że we wniosku zawsze warto wpisać wszystkie normy, które uważasz, że Ci się należą. Nawet gdyby pracownicy AMW mówili, że normy na te osoby się nie należą.

Dlaczego?

Bo jeżeli wpiszesz wszystkich to AMW będzie musiało odmówić czy wypłaty odprawy mieszkaniowej w tej części, którą uznają za niezasadną. I masz prawo odwołać się od takiej decyzji.

Pisałem o tym z resztą we wpisie: Odmowa wypłaty odprawy mieszkaniowej>>>. Natomiast jeśli nie wpiszesz jakiejś normy to nie będziesz się miał od czego odwołać. Nie będziesz też mógł walczyć o pieniądze, które mogą Ci się należeć.

Niewątpliwie bardzo trudnym jest jednoznaczne odpowiedzenie na pytanie ile tych norm się należy. Każdy ma inną sytuację rodzinną i faktyczną. Kwestie zameldowania, zamieszkiwania, rozwodowe nie są jednoznaczne. Dlatego jeśli masz wątpliwości, pytania, lub jakiś problem z AMW zawsze możesz skorzystać z mojej pomocy i porady tutaj>>>

 

Możesz zwrócić się do mnie o pomoc nie tylko w sprawie odprawy mieszkaniowej, ale również w sprawie świadczenia mieszkaniowego.

 

Artur Woźniak
radca prawny
Prawnik na poligonie

Zdjęcie: Mat Napo

***

Odmowa wypłaty odprawy mieszkaniowej

Otrzymałeś decyzję odmawiającą wypłatę odprawy mieszkaniowej?

A może odmówili Ci tylko w części? Na przykład nie uwzględnili wszystkich norm o które wnosiłeś?

Uznali, że normy na dzieci Ci się nie należą? Na szczęście to nie koniec świata.

Co możesz zrobić?

[Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: