fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Odmowa przyznania świadczenia mieszkaniowego

Artur Woźniak12 stycznia 2024Komentarze (0)

Początki w wojsku!

Rozpoczynasz swoją przygodę z wojskiem. Wszystkie jest takie nowe i niespotykane. W końcu to armia. A może przeniosłeś się z innej służby mundurowej? Na przykład z Policji lub Straży Pożarnej. Zanim się we wszystko wdrożysz pewnie trochę minie. Natomiast nie możesz zapomnieć o jednym z najważniejszych świadczeń wypłacanych comiesięcznie żołnierzom zawodowym. Jest to świadczenie mieszkaniowe. Dzisiaj przeczytasz przede wszystkim o tym co zrobić kiedy Agencja Mienia Wojskowego odmówi przyznania Ci świadczenia mieszkaniowego. Odmowa przyznania świadczenia mieszkaniowego.Odmowa przyznania świadczenia mieszkaniowego

Bezpieczny Kredyt 2%? Sprawdź co z odprawą i świadczeniem mieszkaniowym>>>

Odmowa wypłaty odprawy mieszkaniowej? Przeczytaj co powinieneś zrobić!>>>

Świadczenie mieszkaniowe

Po pierwsze jest to comiesięczne świadczenie. Wypłacane jako forma realizacji obowiązku nałożonego na wojsko. Obowiązku dotyczącego zapewnienia zakwaterowania żołnierzom. Po drugie należy się ono od dnia wyznaczenia na pierwsze stanowisko służbowe. I traci się prawo do świadczenia mieszkaniowego z dniem zwolnienia ze służby wojskowej. Ale to nie wszystko. Przepisy wskazują kiedy nie należy się świadczenie mieszkaniowe. I tak żołnierz:

 1. przeniesiony do dyspozycji z jednoczesnym zwolnieniem z wykonywania zadań służbowych;
 2. otrzymujący dodatek za rozłąkę;
 3. przebywający w areszcie;
 4. wyznaczony do pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa, korzystający z prawa do nieodpłatnego zakwaterowania w lokalu mieszkalnym albo równoważnika pieniężnego na wynajęcie lokalu mieszkalnego

nie otrzyma świadczenia mieszkaniowego.

Niestety to nie są wszystkie przypadki, gdy nie należy Ci się świadczenie mieszkaniowe. Jeśli Ty lub Twój małżonek/małżonka:

 1. otrzymał ekwiwalent pieniężny w zamian za rezygnację z kwatery;
 2. otrzymał odprawę mieszkaniową wypłaconą albo zrealizowaną w formie rzeczowej;
 3. nabył lokal mieszkalny od Skarbu Państwa, Agencji albo jednostki samorządu terytorialnego z bonifikatą lub z uwzględnieniem pomniejszenia w cenie nabycia;
 4. otrzymał pomoc finansową wypłaconą w formie zaliczkowej lub bezzwrotnej do dnia 31 grudnia 1995 r.;
 5. nabył własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego od Agencji.

nie dostaniesz świadczenia mieszkaniowego. Bardzo dużo różnych przypadku odmowy przyznania świadczenia mieszkaniowego prawda?

Czy AMW mogła odmówić przyznania świadczenia mieszkaniowego?

Przede wszystkim musisz przeczytać decyzję, którą odebrałeś. Następnie zapisz datę odbioru listu z decyzją odmawiającą przyznania świadczenia mieszkaniowego. Dlaczego? O tym przeczytać później bo najpierw kilka słów kiedy na pewno AMW nie może odmówić przyznania świadczenia mieszkaniowego.

Co jeśli otrzymałeś pomoc finansową będąc w innej służbie mundurowej? A no nic. Agencja Mienia Wojskowego nie ma podstaw do odmowy przyznania Ci i wypłacania świadczenia mieszkaniowego. A jeśli Twój małżonek otrzymał pomoc finansową? Na przykład jest Policjantem? Tutaj również nie ma podstaw do odmowy przyznania świadczenia mieszkaniowego. Żaden z przepisów nie zabrania przyznania świadczenia mieszkaniowego w sytuacji w której otrzymałeś pomoc finansową na zakup mieszkania będąc w innej formacji mundurowej. Niezależnie czy to było w Policji, Służbie Więziennej czy Straży Granicznej.

Dobrze, a co w przypadku z tymi wszystkim państwowymi programami wsparcia przy kredytach mieszkaniowych? Pisałem o tym już kilka razy. Na przykład Bezpieczny Kredyt 2%, Rodzina na swoim, Mieszkanie dla młodych.

Zdecydowanie więcej o tych programach i ich wpływie na odprawę mieszkaniową i świadczenie mieszkaniowego przeczytasz w samych artykułach. Na przykład: Bezpieczny Kredyt 2% żołnierza, Wakacje kredytowe a odprawa i mieszkaniówka, Rodzina na swoim żołnierza.

Absolutnie te programy nie mają wpływu na świadczenie mieszkaniowe! Znaczy to tyle, że jeśli Agencja Mienia Wojskowego odmówi Ci przyznania świadczenia mieszkaniowego z tych powodów to zrobiła to wbrew przepisom. Tym samym masz prawo walczyć o pieniądze, które Ci się należą!

Odwołanie od decyzji odmawiającej przyznania świadczenia mieszkaniowego

Zastanawiasz się czemu masz zapisać datę odbioru na decyzji albo kopercie? Bo na odwołanie jest tylko 14 dni! A zapisana data daje pewność kiedy ten termin mija. Po przeczytaniu decyzji powinieneś przeanalizować czy AMW ma rację. Możesz to zrobić sam albo możesz skorzystać z mojej pomocy. Więcej informacji znajdziesz tutaj>>>. Prześlij mi od razu też skan/zdjęcie samej decyzji tak żebym miał co przeanalizować. Po analizie napiszę do Ciebie czy są podstawy do odwołania czy też AMW wydała prawidłową decyzję. Wiesz już, że decyzja nie jest prawidłowa. Co dalej?

Masz w sumie trzy możliwości co zrobić, kiedy AMW odmówi przyznania świadczenia mieszkaniowego.

Pierwsza z nich to nie robić nic. Przyjmujesz do wiadomości, że AMW uznało, że nie należą Ci się comiesięcznie dodatkowe pieniądze. Ten sposób zdecydowanie odradzam. Tracisz szansę na otrzymywanie comiesięcznego świadczenia mieszkaniowego.

Druga możliwość piszesz odwołanie sam. Odwołanie od decyzji musisz wysłać lub złożyć w terminie 14 dni od dnia odebrania przez Ciebie decyzji. Z odwołania musi wynikać, że jesteś niezadowolony z decyzji i dlaczego. Wskaż też swoje dane i adres. Obowiązkowo podpisz odwołanie. Potem już tylko czekasz. Czekasz na decyzję Prezesa Agencji Mienia Wojskowego.

Trzecia możliwość. To skorzystanie z mojej pomocy. Najlepiej zacznij od zwrócenia się do mnie –  więcej informacji znajdziesz tutaj>>>. W tym wariancie po omówieniu warunków współpracy cała ciężar napisania odwołania, prowadzenia postępowania przed Prezesem Agencji Mienia Wojskowego spoczywa na mnie. Ty tylko musisz czekać na informację ode mnie i nic więcej. Możesz robić nic. Bardzo to wygodne prawda?

Odmowa przyznania świadczenia mieszkaniowego – podsumowanie

Zdecydowałeś się na napisanie odwołania samemu? Pamiętaj, że odwołanie piszesz do Prezesa Agencji Mienia Wojskowego, ale samo odwołanie wysyłasz do Dyrektora Oddziału Agencji Mienia Wojskowego, który wydał decyzję z którą się nie zgadzasz.

Co może zrobić Prezes Agencji Mienia Wojskowego? Może uznać, że nie należy Ci się świadczenie mieszkaniowe. Ale to nie koniec możliwości! Dalej możesz walczyć o swoje pieniądze! To masz możliwość złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ale o tym w osobnym wpisie. Przy sporządzeniu i prowadzeniu spraw przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym też pomagam więc tutaj też nie musisz sam niczego robić!

Pamiętaj, że na odwołanie od decyzji masz tylko tylko 14 dni. Licząc od dnia odebrania przez Ciebie decyzji!

Nie jest to za dużo! Dlatego jak tylko ją odbierzesz i uznasz, że potrzebujesz mojej pomocy to pisz do mnie.

Jak pisałem wyżej – Wszelkie szczegóły znajdziesz tutaj>>>.

Idealnie byłoby gdybym miał ten tydzień na napisanie dla Ciebie odwołania.

Pamiętaj, że zawsze warto sprawdzić czy decyzja AMW jest prawidłowa. Świadczenie mieszkaniowego wypłacane jest co miesiąc. Pomyśl ile to pieniędzy przez te wszystkie lata służby… szkoda nie spróbować zawalczyć o nie, prawda?

Odmowa przyznania świadczenia mieszkaniowego to już nie taki problem, kiedy wiesz jak się odwołać.

Możesz zwrócić się do mnie o pomoc nie tylko w sprawie świadczenia mieszkaniowego, ale również w sprawie odprawy mieszkaniowej.

Jeżeli masz wątpliwości, pytania problemy z AMW zawsze możesz skorzystać z mojej pomocy i porady tutaj>>>

Artur Woźniak
radca prawny
Prawnik na poligonie

Zdjęcie: Vitaly Taranov

***

Ile norm przy odprawie mieszkaniowej?

Ilość norm przy odprawie mieszkaniowej jest czasem trudna to ustalenia i wymaga dogłębnego przeanalizowania Twojej sytuacji.

Przede wszystkim pamiętaj, że we wniosku zawsze warto wpisać wszystkie normy, które uważasz, że Ci się należą. Nawet gdyby pracownicy AMW mówili, że normy na te osoby się nie należą.

Dlaczego?  [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: