fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Bezpieczny Kredyt 2% żołnierza

Artur Woźniak09 maja 20236 komentarzy

Świadczenie mieszkaniowe i odprawa mieszkaniowa żołnierza

Bezpieczny Kredyt 2% żołnierza – o tym dzisiaj, ale najpierw mały wstęp.

Jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym, dodatkiem do uposażenia żołnierza zawodowego jest świadczenie mieszkaniowe oraz odprawa mieszkaniowa.

Oba te świadczenia wypłacane są przez Agencję Mienia Wojskowego.

Oczywiście świadczenie mieszkaniowe to pieniądze otrzymywane co miesiąc. Natomiast odprawa mieszkaniowa to pieniądze, które jako żołnierz zawodowy otrzymasz na koniec służby – przy przejściu na zasłużoną emeryturę.Bezpieczny Kredyt 2% żołnierza

Ale to przecież wszystko wiesz prawda?

Bezpieczny Kredyt 2% żołnierza to pewnie zaprząta Ci teraz myśli?

Jak on wpłynie na świadczenie mieszkaniowego i odprawę mieszkaniową? Znajdziesz odpowiedź w tym wpisie!

Pieniądze z Agencji Mienia Wojskowego

Zanim jednak do tego przejdę chciałbym Ci przypomnieć, że o świadczeniu mieszkaniowym i odprawie mieszkaniowej pisałem już całkiem sporo.

Nie czytałeś tych wpisów? W takim razie warto żebyś zajrzał tutaj:

 1. Odprawa mieszkaniowa po nowemu;
 2. Odprawa mieszkaniowa a rodzina na swoim;
 3. Odprawa mieszkaniowa a Mieszkanie dla Młodych;

Jeżeli interesujesz się świadczeniem mieszkaniowym to polecam Ci przeczytać chociażby wpis: Świadczenie mieszkaniowe żołnierza.

Nie nie jest to wszystko!

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej jeżeli jesteś żołnierzem byłym funkcjonariuszem. Dlatego w takim przypadku warto żebyś przeczytał specjalne wpisy. Po pierwsze: Odprawa mieszkaniowa byłego funkcjonariusza. Po drugie:Świadczenie mieszkaniowe byłego funkcjonariusza.

Bezpieczny Kredyt 2% żołnierza

Czym w ogóle jest ten Bezpieczny Kredyt 2%?

Więcej przeczytasz o nim na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii>>>. Świadczenie to to nic innego jak dopłata do raty kredytu hipotecznego. Dopłaty te będziesz otrzymywał przez 10 lat.

Nie będę wchodził w szczegóły bo te na pewno poznasz u doradcy kredytowego lub w banku.

U mnie dowiesz się o tym co z odprawą mieszkaniową po skorzystaniu z „Bezpiecznego Kredytu 2%” oraz co w takim przypadku z Twoimi pieniędzmi ze świadczenia mieszkaniowego.

Odprawa mieszkaniowa a Bezpieczny Kredyt 2%

Po pierwsze zajrzyjmy do przepisów. Nie będę Cię nimi zanudzał, ale spójrz kiedy nie należą się świadczenia wypłacane przez Agencję Mienia Wojskowego.

Żołnierzowi nie należy się jeśli:

 1. otrzymał ekwiwalent pieniężny w zamian za rezygnację z kwatery, wypłacony na podstawie przepisów ustawy obowiązujących do dnia 30 czerwca 2004 r.;
 2. otrzymał odprawę mieszkaniową wypłaconą albo zrealizowaną w formie rzeczowej na podstawie przepisów ustawy obowiązujących od dnia 1 lipca 2004 r.;
 3. nabył lokal mieszkalny od Skarbu Państwa, Agencji albo jednostki samorządu terytorialnego z bonifikatą lub z uwzględnieniem pomniejszenia w cenie nabycia;
 4. otrzymał pomoc finansową wypłaconą w formie zaliczkowej lub bezzwrotnej do dnia 31 grudnia 1995 r. na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 maja 1976 r. o zakwaterowaniu sił zbrojnych (Dz. U. z 1992 r. poz. 19 oraz z 1994 r. poz. 36);
 5. nabył własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego od Agencji.

Jak widzisz żaden z tych przypadków nie mówi o tym że nie możesz otrzymać wsparcia przy spłacie kredytu.

Co to w takim razie oznacza? A no tylko jedno! Bezpieczny Kredyt 2% żołnierza nie wpływa na Twoje prawo do odpraw mieszkaniowej!

Spokojnie w takim razie możesz skorzystać z tego programu.

Świadczenie mieszkaniowe po skorzystaniu z Bezpiecznego Kredytu 2%

Wiesz już, że program ten nie wpływa na Twoje prawo do odprawy mieszkaniowej.

A co w takim razie ze świadczeniem mieszkaniowym?

Czy należy się świadczenie mieszkaniowe po skorzystaniu z programu Bezpieczny Kredyt 2%? Czy tracisz prawo do świadczenia mieszkaniowego po skorzystaniu z programu Bezpieczny Kredyt 2%?

Należy Ci się świadczenie mieszkaniowe!

Te 5 punktów kiedy nie należą się pieniądze z AMW dotyczy również świadczenie mieszkaniowego. Nie ma tam, jak już wiesz, mowy o dopłatach do kredytów. Z resztą podobny program już był! Pamiętasz program Rodzina na swoim? On również nie wpływa na odprawę i świadczenie mieszkaniowe żołnierza zawodowego.

Żołnierzu zastanawiasz się, czy skorzystać z tego programu? Jeżeli wątpliwości budził jego wpływ na Twoje pieniądze z AMW to już wiesz, że możesz już szukać mieszkania albo domu i korzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2%.

Gdyby się jednak zdarzyło tak, że AMW odmówi Ci wypłaty odprawy mieszkaniowej albo świadczenia mieszkaniowego z jakiegokolwiek powodu to daj mi znać.

Razem będziemy walczyć o Twoje pieniądze!

Jeżeli masz wątpliwości, pytania problemy z AMW zawsze możesz skorzystać z mojej pomocy i porady tutaj>>>

 

Artur Woźniak
radca prawny
Prawnik na poligonie

Zdjęcie: Ralph Kayden

***

Gratyfikacja urlopowa żołnierza

Urlop już zaplanowany? Kiedy robi się coraz cieplej myślami jestem na piaszczystej plaży. Czekam już na czas, kiedy będę mógł chociaż na tydzień odłożyć telefon służbowy i laptopa i ruszyć w świat.

Jak wspominam o urlopie to od razy coś przychodzi na myśl, co nie?Gratyfikacja urlopowa żołnierza! Co z gratyfikacją w przypadku, gdy oboje jesteście żołnierzami? [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Dawid 11 lipca, 2023 o 21:12

  Witam. Chciałby upewnić się co do kredytu 2% dla młodych. Wiem że zostało wszystko opisane ale chciałem się upewnić na 100% czy odprawa mieszkaniowa nadal będzie się należała po wzięciu kredyty ,ponieważ minęło parę miesięcy od wpisu i może się coś zmieniło, dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 11 lipca, 2023 o 21:26

  Dzień dobry Panie Dawidzie!
  Proszę się nie martwić nic się nie zmieniło. To byłaby ogromna zmiana przepisów o której na pewno bym napisał żeby każdy żołnierz wiedział, że coś się zmieniło:-) także nie wpływa na odprawę mieszkaniową i świadczenie mieszkaniowe skorzystanie z bezpiecznego kredytu 2%.
  Dobrego dnia!
  r.pr. Artur Woźniak
  prawnik na poligonie

  Odpowiedz

  Małgorzata 30 sierpnia, 2023 o 23:01

  Dzień dobry, czy przy bezpiecznym kredycie 2% z wkładem własnym poniżej 10% (program mieszkanie bez wkładu własnego) dalej mam prawo do odprawy mieszkaniowej?

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 20 września, 2023 o 07:48

  Dzień dobry Pani Małgorzato!
  Tak jak wynika z wpisu w przypadku skorzystania z Bezpiecznego Kredytu 2% nie traci się uprawnienia do świadczenia mieszkaniowego i odprawy mieszkaniowej.
  Dobrego dnia!
  r. pr. Artur Woźniak
  prawnik na poligonie

  Odpowiedz

  Adam 22 października, 2023 o 17:11

  Dzień dobry,

  Czy kwotę bezpiecznego kredytu 2% mogę przeznaczyć na wykup lokalu mieszkalnego z zasobu AMW?

  Odpowiedz

  Krzysztof 10 listopada, 2023 o 16:17

  Witam, chciałbym się poradzić gdyż mamy problem z otrzymaniem kredytu 2%. W marcu tego toku przeszedłem na emeryturę i otrzymałem odprawę mieszkaniową rozpocząłem budowę, chciałbym zabrać kredyt na dokończenie budowy i banki oraz radcy kredytowi twierdzi ze się nie należy bo otrzymaliśmy pomoc od państwa na mieszkanie

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: