fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Odprawa mieszkaniowa po nowemu

Artur Woźniak29 kwietnia 202253 komentarze

Kolejny dzień z nowymi przepisami

Kolejny dzień i kolejny wpis. Ostatnio pisałem o zmianach jakie niosą nowe przepisy w świadczeniu mieszkaniowym. Jeżeli jeszcze nie czytałeś to jest to artykuł: Świadczenie mieszkaniowe żołnierza. Wiem jak ważne jest dla Ciebie nie tylko świadczenie mieszkaniowe, ale równie ważna jest odprawa mieszkaniowa. Czekać musisz na nią bardzo długo, bo musisz swoje odsłużyć. Stąd temat odprawy mieszkaniowej to bardzo częste pytanie jakie dostaje. Zdaje sobie sprawę, że krąży mnóstwo plotek i półprawd o odprawie. Dlatego dzisiaj przeczytasz o tym czy i co zmieniło się w odprawie mieszkaniowej. Odprawa mieszkaniowa po nowemu.

Odprawa mieszkaniowa po nowemuOdprawa mieszkaniowe po nowemu

Po pierwsze chciałbym Cię uspokoić. Odprawa mieszkaniowa zostaje. Nie zlikwidowano jej. Po drugie moim zdaniem nieważne, czy zostajesz na kontrakcie, czy przeszedłeś na zawodową służbę wojskową w rozumieniu nowej ustawy. Tym samym to czy odejdziesz na emeryturę z kontraktu czy zawodowej służby wojskowej to odprawa Ci się należy. Jednak przejdźmy teraz do jednego z pytań.

Czy w nowej ustawie zmieniły się zasady przyznawania odprawy mieszkaniowej? Mam na myśli, czy nadal normy są naliczane na każdego członka rodziny?

Na szczęście nie zaszły tutaj żadne wielkie zmiany. Oczywiście normy przy odprawie mieszkaniowej należą się na każdego członka rodziny. Jednak jest tutaj jeden wyjątek. Myślę, że ten wyjątek mógł się pojawić po tym prowadziłem kilka takich spraw hehehe! 🙂 Mianowicie norma przy odprawie mieszkaniowej nie należy się na byłą małżonkę/byłego małżonka. Zatem w przypadku orzeczenia rozwodu, w ilości norm nie uwzględnia się norm na byłego małżonka.

Jeszcze jedno chciałbym podkreślić. Nie zmieniło się też nic, jeżeli chodzi o wskazywanie przez żołnierza daty naliczenia norm. To Ty wskazujesz, według którego dnia służby mają naliczyć Ci normy.

Następny wpis o odprawie mieszkaniowej będzie dotyczył odprawy mieszkaniowej żołnierza – byłego funkcjonariusza. Tam sprawa nie jest już tak prosta. Dlatego pojawi się o tym oddzielny wpis.

 

Gdyby się jednak zdarzyło tak, że AMW odmówi Ci wypłaty odprawy mieszkaniowej to daj mi znać! Razem będziemy walczyć o Twoje pieniądze!

Jeżeli masz wątpliwości, pytania problemy z AMW zawsze możesz skorzystać z mojej pomocy i porady tutaj>>>

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

***

Zdjęcie: Ricardo Gomez Angel

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 53 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Łukasz 29 kwietnia, 2022 o 13:41

    Witam,
    Czy normy należą się na żonę i parę dzieci mieszkających na stałe np w Tajlandii?
    I przy np założeniu że pieniądze przeznaczyłbym na kupno domu w Tajlandii? 😉
    Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Rafał 29 kwietnia, 2022 o 16:45

    Co to znaczy ,,To Ty wskazujesz, według którego dnia służby mają naliczyć Ci normy. ” WAM nalicza normę według stawek które obowiązują w kwartale poprzedzającym odejście żołnierza i te kwoty się różnią 🙁

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 10 sierpnia, 2022 o 07:28

    Panie Rafale zgadza się jeżeli chodzi o wskaźnik GUS – 1 m2 powierzchni mieszkania. Natomiast ja miałem na myśli wskazanie daty według, której zostanie naliczona ilość norm na członków rodziny:-) tą datę wskazuje żołnierz.
    Dobrego dnia!
    r.pr. Artur Woźniak
    prawnik na poligonie

    Odpowiedz

    Jaroslaw 14 marca, 2023 o 12:36

    Moja żona i ja mamy na wychowaniu dzieci z różnych związków małżeńskich. W starej ustawie było wyszczególnione, że odprawa mieszkaniowa należy się również na dzieci malzonaka. Czy coś w tej kwestii zmieniło się? Jak to dziś wygląda?

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 14 marca, 2023 o 12:40

    Dzień dobry Panie Rafale!
    Nic w tej kwestii się nie zmieniło. Odprawa na dzieci małżonka również się należy.
    Dobrego dnia!
    Artur Woźniak
    radca prawny
    prawnik na poligonie

    Odpowiedz

    Tomasz 30 maja, 2023 o 12:21

    Dzień dobry Panie Arturze już wiem że odprawa mieszkaniowa na dzieci mojej drugiej żony należy się. Tylko pytanie moje brzmi czy dzieci trzeba przysposobić czy wystarczy wykazać że razem mieszkamy wszyscy i wychowujemy dzieci we wspólnym własnościowym domu w którym to dzieci są zameldowane i razem tworzymy mir rodzinny ? Dziękuję za chwilę uwagi i pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 20 września, 2023 o 08:06

    Dzień dobry Panie Tomaszu!
    Odprawa należy się na dzieci małżonka muszą one wspólnie zamieszkiwać z żołnierzem.
    Dobrego dnia!
    r.pr. Artur Woźniak
    prawnik na poligonie

    Mariusz 30 kwietnia, 2022 o 10:04

    Witam chodzi mi o datę którą podaje żołnierz wstecz do odprawy mieszkaniowej i w tej dacie zamieszkiwał z dziećmi razem to podaje ta datę a w chwili odejsci że służby to nie istotne gdzie teraz dzieci mieszkają, proszę o potwierdzenie.

    Odpowiedz

    Sebastian 15 lipca, 2022 o 19:13

    Dobry wieczór,
    Mam pytanie dot 12 pensji przy odejściu ze służby na wniosek organu. Mam 15lat w Policji i 2 lata w wojsku (ciągłość służby) zwolniemu w dniu 15.09 z policji wcielony do służby w wojsku w dniu 16.09. Obecnie po wypadku drogowym w drodze do pracy i długotrwałym zwolnieniu wojsko zamierza mnie zwolnić i tu pytanie czy w takim wypadku należy się 12 pensji czy nie?
    Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 18 lipca, 2022 o 07:41

    Panie Sebastianie w mojej ocenie nie ma przeszkód żeby Pan otrzymał roczną pensję:-)

    Odpowiedz

    Karolina 14 sierpnia, 2022 o 09:23

    Witam, nawiązując do wpisu…przepada odprawa mieszkaniowa po rozwodzie na małżonkę? A co jeśli chodzi o dzieci?

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 6 września, 2022 o 12:46

    Pani Karolino co do zasady nie przepada. Proszę pamiętać, że każda sytuacja jest inna i zawsze zalecam konsultację ze mną: kontakt@arturwozniak.pl

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 28 września, 2022 o 09:21

    Dzień dobry Pani Karolino!
    Tak odprawa na byłego małżonka się już nie należy. Natomiast na dzieci tutaj sytuacja nie jest jednoznaczna. Każda jest inna i tylko indywidualna konsultacja pozwoli odpowiedzieć czy w takim przypadku odprawa z normami na dzieci się należy. Dlatego zalecam kontakt mailowy: kontakt@arturwozniak.pl
    Dobrego dnia!
    Artur Woźniak
    radca prawny

    Odpowiedz

    Mariusz 29 sierpnia, 2022 o 07:40

    Witam. Mam wysługi około 24 lat i mój syn poszedł w 26.08.2022r. na LAW Dęblin z tym co dobrze rozumuje po 11 miesiącach nabierają praw żołnierzy zawodowych co wiązało by się z utratą normy. Czy w związku z tym mogę wskazać inną datę naliczenia odprawy, korzystną na wzięcie wszystkich norm i czy syn nie starci swojej normy na przyszłość odejścia.

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 28 września, 2022 o 09:19

    Dzień dobry Panie Mariuszu!
    Proszę o kontakt mailowy: kontakt@arturwozniak.pl
    Dobrego dnia!
    Artur Woźniak
    radca prawny

    Odpowiedz

    Krystian 1 września, 2022 o 13:33

    Witam.
    Czy odchodząc ze służby na emeryturę i będąc po rozwodzie otrzymam normy mieszkaniowe również na dwójkę dzieci, pomimo tego, że dzieci mieszkają z matką? Czy muszę jakoś udowadniać przed AMW, że dzieci mieszkają ze mną podczas spotkań, tj. co drugi weekend, tydzień ferii i miesiąc wakacji? Jeśli wskaże okres za jaki chce aby AMW podliczyła mi odprawę mieszkaniową i będzie to okres gdzie jeszcze byłem żonaty to czy otrzymam również normę na żonę? Bardzo dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 28 września, 2022 o 09:18

    Dzień dobry Panie Krystianie!
    Odpowiedź nie jest jednoznaczna i potrzebowałbym więcej danych. Proszę o kontakt mailowy: kontakt@arturwozniak.pl
    Dobrego dnia!
    Artur Woźniak
    radca prawny

    Odpowiedz

    Jola 4 września, 2022 o 16:27

    Mam pytanie czy jeżeli żona żołnierz zawodowy weźmie odprawę mieszkaniową na siebie + dzieci, to czy małżonek żołnierz zawodowy nadal jest uprawniony do świadczenia mieszkaniowego?

    Odpowiedz

    Katarzyna 28 września, 2022 o 09:01

    dzień dobry,
    rozumiem że przepis że nie należy się odprawa mieszkaniowa w sytuacji gdy wykupiło się mieszkanie po bonifikacie od WAM-u dalej jest ?
    chodzi mi o sytuację że mieszkanie wykupiło się ponad 10 lat i była mała wartość mieszkania, a odprawa jest o wiele wyższa

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 28 września, 2022 o 09:15

    Niestety Pani Katarzyno w takim przypadku nadal nie należy się odprawa mieszkaniowa.
    Dobrego dnia!
    Artur Woźniak
    radca prawny

    Odpowiedz

    Jarek 5 listopada, 2022 o 11:40

    A zakładając że mieszkanie kupione z bonifikata jest na żonę A mąż jest wojskowym i wzięli rozwod to może mąż ubiegać się o odprawę?

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 9 listopada, 2022 o 08:01

    Dzień dobry Panie Jarosławie! 🙂
    Zapraszam do zakupu porady prawnej:
    lub do kontaktu mailowego: kontakt@arturwozniak.pl
    Dobrego dnia!
    Artur Woźniak
    radca prawny

    Odpowiedz

    Iza 16 października, 2022 o 15:51

    Witam, czy jest możliwe że wojsko z dnia na dzień zabierze odprawy na rodzinę i wprowadzi je tylko na żołnierza ?

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 19 października, 2022 o 09:40

    Pani Izabelo aby to się udało musiałby się tym zająć Sejm, Senat i Prezydent RP. To świadczenie przyznane żołnierzom na podstawie ustawy. Na pewno bym o tym informował i byłoby o tym głośno bo na pewno mnóstwo żołnierzy odeszłoby na szybko ze służby żeby jeszcze zdążyć otrzymać odprawę z normami na rodzinę. Dlatego w mojej ocenie nie trzeba się o to martwić, ale kto wie co będzie w przyszłości.
    Dobrego dnia!
    Artur Woźniak
    radca prawny

    Odpowiedz

    Adam 2 listopada, 2022 o 18:46

    Dzień Dobry. Mam pytanie w przyszłym roku planuję odejść na uposażenie emerytalne po 15 latach przwpracował 5 lat jako żołnierz zawodowy (od 2008 do 2013) i 10 lat w służbie więziennej. Chciałbym zawiesić emeryturę i przyjąć się do wojska po ilu latach służby w wojsku należy mi się odprawa mieszkaniowa po 10 latach czy po 5 latach od zawieszenia biorąc pod uwagę, że w poprzednich latach 5 lat przesłużyłem w wojsku ?

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 9 listopada, 2022 o 07:59

    Dzień dobry Panie Adamie!
    W celu uzyskania porady prawnej zapraszam do kontaktu mailowego: kontakt@arturwozniak.pl
    Dobrego dnia!
    Artur Woźniak
    radca prawny

    Odpowiedz

    Arkadiusz 21 stycznia, 2023 o 15:47

    Witam, czy norma na żonę należy się również w przypadku rozdzielności majątkowej ?

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 30 stycznia, 2023 o 13:23

    Dzień dobry Panie Arkadiuszu!
    Rozdzielność majątkowa w żaden sposób nie wpływa na normę na żonę w przypadku odprawy mieszkaniowej.
    Dobrego dnia!
    Artur Woźniak
    radca prawny

    Odpowiedz

    Piotr 18 maja, 2023 o 18:43

    Dzień dobry czy mógłby pan mi odpowiedzieć czy wiążąca jest data złożenia wniosku o odprawę mieszkaniowa na żonę gdy później po złożeniu wniosku nastąpić rozwód to czy należy się odprawa na żonę

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 29 maja, 2023 o 08:26

    Panie Piotrze zapraszam do kontaktu mailowego: kontakt@arturwozniak.pl
    Dobrego dnia!
    r.pr. Artur Woźniak
    prawnik na poligonie

    Odpowiedz

    Jakub 23 maja, 2023 o 12:36

    Dzień dobry, czy odprawa mieszkaniowa przysługuje na dzieci (małżonki) nie przysposobione, znajdujące się w naszym gospodarstwie domowym?

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 24 maja, 2023 o 08:10

    Dzień dobry Panie Jakubie!
    Zgadza się na dzieci małżonka należą się normy przy odprawie mieszkaniowej.
    Dobrego dnia!
    r.pr. Artur Woźniak
    prawnik na poligonie

    Odpowiedz

    Piotr 24 maja, 2023 o 01:26

    Witam mam pytanie czy norma mieszkaniowa należy się na pasierbicę która wspólnie zamieszkuje z żołnierzem . Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 24 maja, 2023 o 08:11

    Dzień dobry Panie Piotrze!
    Na pasierbicę należy się norma przy odprawie mieszkaniowej.
    Dobrego dnia!
    r.pr. Artur Woźniak
    prawnik na poligonie

    Odpowiedz

    Agata 24 maja, 2023 o 21:36

    Dzień dobry,
    Panie Piotrze czy w sytuacji kiedy mąż żołnierz bierze odprawę mieszkaniowa tylko na siebie i dzieci to czy żonie żołnierzowi nadal będzie wypłacane świadczenie mieszkaniowe?

    Odpowiedz

    Krzysztof 12 czerwca, 2023 o 23:18

    Witam mam pytanie odnośnie odprawy mieszkaniowej na dzieci należy się do momentu jak dziecko kończy 18 lat czy do momentu nauki czyli np do 22 lub 24 roku pozdrawiam

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 20 września, 2023 o 08:03

    Dzień dobry Panie Krzysztofie!
    Odprawa mieszkaniowa należy się na dzieci do czasu zawarcia przez nie związku małżeńskiego, nie dłużej jednak niż do dnia ukończenia 25 roku życia, chyba że przed tym dniem stały się niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji i nie zawarły związku małżeńskiego.
    Dobrego dnia!
    r.pr. Artur Woźniak
    prawnik na poligonie

    Odpowiedz

    Rafał 26 lipca, 2023 o 07:16

    Czy jak moje dziecko zostało żołnierzem to nadal należy mi się normą przy odprawie mieszkaniowej. Dodam że dziecko nadal ze mną mieszka, jest zameldowane, nie ukończyło 25 lat, i nie jest w związku małżeńskim.???

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 23 sierpnia, 2023 o 07:58

    Dzień dobry Panie Rafale!
    W mojej ocenie nie ma przeszkód by otrzymać odprawę z normą na dziecko. W razie pytań proszę o kontakt mailowy: kontakt@arturwozniak.pl
    Dobrego dnia!
    r.pr. Artur Woźniak
    prawnik na poligonie

    Odpowiedz

    Sabina 23 września, 2023 o 12:39

    Witam, Mam pytanie jeśli były mąż wojskowy wziął na mnie i mojego syna odprawę mieszkaniową kilka lat temu, czy mojemu drugiemu przyszłemu mężowi również wojskowemu także przysługuje odprawa (norma) na mnie i mojego syna?

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 9 października, 2023 o 14:52

    Dzień dobry Pani Sabino!
    W Pani sprawie proszę o kontakt mailowy: kontakt@arturwozniak.pl
    Dobrego dnia!
    r.pr. Artur Woźniak
    prawnik na poligonie

    Odpowiedz

    Zbigniew 2 października, 2023 o 14:33

    Witam mam pytanie odnośnie odprawy mieszkaniowej a mianowicie gdybym się rozwiódł z żoną to rozumiem że odprawa na nią nie przysługuje a jak się ma do tego wskazanie najdogodniejszej daty naliczania norm? Czy można wskazać datę sprzed rozwodu?

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 4 października, 2023 o 13:42

    Dzień dobry Panie Zbigniewie!
    Oczywiście nie ma przeszkód to wskazania daty sprzed rozwodu. Natomiast Ustawodawca wskazał, że na byłą żonę nie należy się norma przy odprawie mieszkaniowej. Także intencja była taka by na byłą żonę nie dostać normy nawet jeżeli wskaże się datę sprzed rozwodu.
    Dobrego dnia!
    r.pr. Artur Woźniak
    prawnik na poligonie

    Odpowiedz

    Kamila 5 października, 2023 o 16:08

    Witam, czy musi być jakis określony staż małżeński, aby otrzymać odprawę na współmałżonka? Związek małżeński zawieram w tym miesiącu, a odchodzę w grudniu .

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 6 października, 2023 o 09:18

    Dzień dobry Pani Kamilo!
    Przepisy nie wskazują na jakikolwiek staż małżeński. Przepisy mówią tylko o normie na małżonka i tyle:-) także niezależnie od tego kiedy weźmie się ślub norma na małżonka się należy.
    Dobrego dnia!
    r.pr. Artur Woźniak
    prawnik na poligonie

    Odpowiedz

    Monika 17 października, 2023 o 11:11

    Witam. Czy przepisy wskazują minimalny okres wspólnego zamieszkania lub zameldowania pod tym samym adresem, przed otrzymaniem odprawy? Czy istotny jest stan faktyczny na dzień wskazany przez żołnierza we wniosku?

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 29 listopada, 2023 o 09:11

    Dzień dobry Panie Moniko!
    Przepisy nie wskazują minimalnego okresu wspólnego zamieszkiwania. Zamieszkiwanie musi mieć miejsce w dacie wskazanej we wniosku.
    Dobrego dnia!
    r.pr. Artur Woźniak
    prawnik na poligonie

    Odpowiedz

    Michal 29 października, 2023 o 12:49

    Dzień dobry
    dotyczy: odprawy mieszkaniowej.
    Żona z pasierbicą posiada mieszkanie pod jednym adresem, tam są zameldowane, dziecko tam chodzi do szkoły.
    Ja z synem mieszkam pod innym adresem w mieszkaniu stanowiącym naszą własność, w tym miejscu mamy meldunek tu dziecko chodzi do szkoły.
    Widujemy się w zależności od czasu wolnego, czasem mieszkamy razem, czasem osobno pod oboma adresami w zależności od obciążeń zawodowych i czasu szkolnego dzieci.
    I tu mam pytanie dotyczącego wymagania AMW do wypłaty odprawy mieszkaniowej:
    „dokumenty potwierdzające wspólne zamieszkiwanie członków rodziny, którzy uwzględniani są przy ustalaniu przysługującej żołnierzowi powierzchni użytkowej podstawowej.”
    Co mam podać agencji ? Czy agencja może nam nie przyznać odprawy?

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 29 listopada, 2023 o 09:16

    Dzień dobry Panie Michale!
    Moim zdaniem nie ma podstawy do odmowy. Przepis mówi o wspólnym zamieszkiwaniu a nie zameldowaniu. Jeżeli faktycznie zamieszkuje Pan z żoną i dziećmi pod jednym dachem to spełniacie Państwo przesłanki do odprawy z normami na wszystkich. Jedynym dokumentem jaki może Pan złożyć jest oświadczenie żony, że zamieszkuje z Panem razem z córką. Niestety obawiam się, że AMW może odmówić. W takim przypadku proszę o kontakt mailowy: kontakt@arturwozniak.pl
    Dobrego dnia!
    r.pr. Artur Woźniak
    prawnik na poligonie

    Odpowiedz

    Emil 7 listopada, 2023 o 11:01

    Witam, czy teraz odprawa mieszkaniowa należy się po 15 latach sluzby jeśli prawa emerytalne nabywa się po 25 latach ? Jestem zawodowym od tego roku

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 29 listopada, 2023 o 09:31

    Dzień dobry Panie Emilu!
    Niestety odprawa mieszkaniowa się w takiej sytuacji nie należy. Zasada jest taka, że odprawa należy się odchodzącemu na emeryturę żołnierzowi zawodowemu. Jeżeli więc ma Pan 25 lat to dopiero po 25 latach będzie Pan miał prawo do odprawy mieszkaniowej.
    Dobrego dnia!
    r.pr. Artur Woźniak
    prawnik na poligonie

    Odpowiedz

    Krzysztof 4 stycznia, 2024 o 19:28

    Witam, ile należy się norm przy odprawie mieszkaniowej dla żołnierza po rozwodzie przy braku dzieci? Ustawa o zakwaterowaniu mówi że małżeństwu przyznaje się dodatkową normę na dziecko a po rozwodzie nie wlicza się byłej żony?

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 9 stycznia, 2024 o 12:48

    Panie Krzysztofie byłej żony/małżonka nie uwzględnia się przy odprawie mieszkaniowej. Przy braku dzieci należeć się będzie wyłącznie norma na żołnierza.
    Dobrego dnia!
    r.pr. Artur Woźniak
    prawnik na poligonie

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: