fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Odprawa mieszkaniowa po nowemu

Artur Woźniak29 kwietnia 202222 komentarze

Kolejny dzień z nowymi przepisami

Kolejny dzień i kolejny wpis. Ostatnio pisałem o zmianach jakie niosą nowe przepisy w świadczeniu mieszkaniowym. Jeżeli jeszcze nie czytałeś to jest to artykuł: Świadczenie mieszkaniowe żołnierza. Wiem jak ważne jest dla Ciebie nie tylko świadczenie mieszkaniowe, ale równie ważna jest odprawa mieszkaniowa. Czekać musisz na nią bardzo długo, bo musisz swoje odsłużyć. Stąd temat odprawy mieszkaniowej to bardzo częste pytanie jakie dostaje. Zdaje sobie sprawę, że krąży mnóstwo plotek i półprawd o odprawie. Dlatego dzisiaj przeczytasz o tym czy i co zmieniło się w odprawie mieszkaniowej. Odprawa mieszkaniowa po nowemu.

Odprawa mieszkaniowa po nowemuOdprawa mieszkaniowe po nowemu

Po pierwsze chciałbym Cię uspokoić. Odprawa mieszkaniowa zostaje. Nie zlikwidowano jej. Po drugie moim zdaniem nieważne, czy zostajesz na kontrakcie, czy przeszedłeś na zawodową służbę wojskową w rozumieniu nowej ustawy. Tym samym to czy odejdziesz na emeryturę z kontraktu czy zawodowej służby wojskowej to odprawa Ci się należy. Jednak przejdźmy teraz do jednego z pytań.

Czy w nowej ustawie zmieniły się zasady przyznawania odprawy mieszkaniowej? Mam na myśli, czy nadal normy są naliczane na każdego członka rodziny?

Na szczęście nie zaszły tutaj żadne wielkie zmiany. Oczywiście normy przy odprawie mieszkaniowej należą się na każdego członka rodziny. Jednak jest tutaj jeden wyjątek. Myślę, że ten wyjątek mógł się pojawić po tym prowadziłem kilka takich spraw hehehe! 🙂 Mianowicie norma przy odprawie mieszkaniowej nie należy się na byłą małżonkę/byłego małżonka. Zatem w przypadku orzeczenia rozwodu, w ilości norm nie uwzględnia się norm na byłego małżonka.

Jeszcze jedno chciałbym podkreślić. Nie zmieniło się też nic, jeżeli chodzi o wskazywanie przez żołnierza daty naliczenia norm. To Ty wskazujesz, według którego dnia służby mają naliczyć Ci normy.

Następny wpis o odprawie mieszkaniowej będzie dotyczył odprawy mieszkaniowej żołnierza – byłego funkcjonariusza. Tam sprawa nie jest już tak prosta. Dlatego pojawi się o tym oddzielny wpis.

 

Gdyby się jednak zdarzyło tak, że AMW odmówi Ci wypłaty odprawy mieszkaniowej to daj mi znać! Razem będziemy walczyć o Twoje pieniądze!

Jeżeli masz wątpliwości, pytania problemy z AMW zawsze możesz skorzystać z mojej pomocy i porady tutaj>>>

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

***

Zdjęcie: Ricardo Gomez Angel

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 22 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Łukasz 29 kwietnia, 2022 o 13:41

  Witam,
  Czy normy należą się na żonę i parę dzieci mieszkających na stałe np w Tajlandii?
  I przy np założeniu że pieniądze przeznaczyłbym na kupno domu w Tajlandii? 😉
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Rafał 29 kwietnia, 2022 o 16:45

  Co to znaczy ,,To Ty wskazujesz, według którego dnia służby mają naliczyć Ci normy. ” WAM nalicza normę według stawek które obowiązują w kwartale poprzedzającym odejście żołnierza i te kwoty się różnią 🙁

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 10 sierpnia, 2022 o 07:28

  Panie Rafale zgadza się jeżeli chodzi o wskaźnik GUS – 1 m2 powierzchni mieszkania. Natomiast ja miałem na myśli wskazanie daty według, której zostanie naliczona ilość norm na członków rodziny:-) tą datę wskazuje żołnierz.
  Dobrego dnia!
  r.pr. Artur Woźniak
  prawnik na poligonie

  Odpowiedz

  Mariusz 30 kwietnia, 2022 o 10:04

  Witam chodzi mi o datę którą podaje żołnierz wstecz do odprawy mieszkaniowej i w tej dacie zamieszkiwał z dziećmi razem to podaje ta datę a w chwili odejsci że służby to nie istotne gdzie teraz dzieci mieszkają, proszę o potwierdzenie.

  Odpowiedz

  Sebastian 15 lipca, 2022 o 19:13

  Dobry wieczór,
  Mam pytanie dot 12 pensji przy odejściu ze służby na wniosek organu. Mam 15lat w Policji i 2 lata w wojsku (ciągłość służby) zwolniemu w dniu 15.09 z policji wcielony do służby w wojsku w dniu 16.09. Obecnie po wypadku drogowym w drodze do pracy i długotrwałym zwolnieniu wojsko zamierza mnie zwolnić i tu pytanie czy w takim wypadku należy się 12 pensji czy nie?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 18 lipca, 2022 o 07:41

  Panie Sebastianie w mojej ocenie nie ma przeszkód żeby Pan otrzymał roczną pensję:-)

  Odpowiedz

  Karolina 14 sierpnia, 2022 o 09:23

  Witam, nawiązując do wpisu…przepada odprawa mieszkaniowa po rozwodzie na małżonkę? A co jeśli chodzi o dzieci?

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 6 września, 2022 o 12:46

  Pani Karolino co do zasady nie przepada. Proszę pamiętać, że każda sytuacja jest inna i zawsze zalecam konsultację ze mną: kontakt@arturwozniak.pl

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 28 września, 2022 o 09:21

  Dzień dobry Pani Karolino!
  Tak odprawa na byłego małżonka się już nie należy. Natomiast na dzieci tutaj sytuacja nie jest jednoznaczna. Każda jest inna i tylko indywidualna konsultacja pozwoli odpowiedzieć czy w takim przypadku odprawa z normami na dzieci się należy. Dlatego zalecam kontakt mailowy: kontakt@arturwozniak.pl
  Dobrego dnia!
  Artur Woźniak
  radca prawny

  Odpowiedz

  Mariusz 29 sierpnia, 2022 o 07:40

  Witam. Mam wysługi około 24 lat i mój syn poszedł w 26.08.2022r. na LAW Dęblin z tym co dobrze rozumuje po 11 miesiącach nabierają praw żołnierzy zawodowych co wiązało by się z utratą normy. Czy w związku z tym mogę wskazać inną datę naliczenia odprawy, korzystną na wzięcie wszystkich norm i czy syn nie starci swojej normy na przyszłość odejścia.

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 28 września, 2022 o 09:19

  Dzień dobry Panie Mariuszu!
  Proszę o kontakt mailowy: kontakt@arturwozniak.pl
  Dobrego dnia!
  Artur Woźniak
  radca prawny

  Odpowiedz

  Krystian 1 września, 2022 o 13:33

  Witam.
  Czy odchodząc ze służby na emeryturę i będąc po rozwodzie otrzymam normy mieszkaniowe również na dwójkę dzieci, pomimo tego, że dzieci mieszkają z matką? Czy muszę jakoś udowadniać przed AMW, że dzieci mieszkają ze mną podczas spotkań, tj. co drugi weekend, tydzień ferii i miesiąc wakacji? Jeśli wskaże okres za jaki chce aby AMW podliczyła mi odprawę mieszkaniową i będzie to okres gdzie jeszcze byłem żonaty to czy otrzymam również normę na żonę? Bardzo dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 28 września, 2022 o 09:18

  Dzień dobry Panie Krystianie!
  Odpowiedź nie jest jednoznaczna i potrzebowałbym więcej danych. Proszę o kontakt mailowy: kontakt@arturwozniak.pl
  Dobrego dnia!
  Artur Woźniak
  radca prawny

  Odpowiedz

  Jola 4 września, 2022 o 16:27

  Mam pytanie czy jeżeli żona żołnierz zawodowy weźmie odprawę mieszkaniową na siebie + dzieci, to czy małżonek żołnierz zawodowy nadal jest uprawniony do świadczenia mieszkaniowego?

  Odpowiedz

  Katarzyna 28 września, 2022 o 09:01

  dzień dobry,
  rozumiem że przepis że nie należy się odprawa mieszkaniowa w sytuacji gdy wykupiło się mieszkanie po bonifikacie od WAM-u dalej jest ?
  chodzi mi o sytuację że mieszkanie wykupiło się ponad 10 lat i była mała wartość mieszkania, a odprawa jest o wiele wyższa

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 28 września, 2022 o 09:15

  Niestety Pani Katarzyno w takim przypadku nadal nie należy się odprawa mieszkaniowa.
  Dobrego dnia!
  Artur Woźniak
  radca prawny

  Odpowiedz

  Jarek 5 listopada, 2022 o 11:40

  A zakładając że mieszkanie kupione z bonifikata jest na żonę A mąż jest wojskowym i wzięli rozwod to może mąż ubiegać się o odprawę?

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 9 listopada, 2022 o 08:01

  Dzień dobry Panie Jarosławie! 🙂
  Zapraszam do zakupu porady prawnej:
  lub do kontaktu mailowego: kontakt@arturwozniak.pl
  Dobrego dnia!
  Artur Woźniak
  radca prawny

  Odpowiedz

  Iza 16 października, 2022 o 15:51

  Witam, czy jest możliwe że wojsko z dnia na dzień zabierze odprawy na rodzinę i wprowadzi je tylko na żołnierza ?

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 19 października, 2022 o 09:40

  Pani Izabelo aby to się udało musiałby się tym zająć Sejm, Senat i Prezydent RP. To świadczenie przyznane żołnierzom na podstawie ustawy. Na pewno bym o tym informował i byłoby o tym głośno bo na pewno mnóstwo żołnierzy odeszłoby na szybko ze służby żeby jeszcze zdążyć otrzymać odprawę z normami na rodzinę. Dlatego w mojej ocenie nie trzeba się o to martwić, ale kto wie co będzie w przyszłości.
  Dobrego dnia!
  Artur Woźniak
  radca prawny

  Odpowiedz

  Adam 2 listopada, 2022 o 18:46

  Dzień Dobry. Mam pytanie w przyszłym roku planuję odejść na uposażenie emerytalne po 15 latach przwpracował 5 lat jako żołnierz zawodowy (od 2008 do 2013) i 10 lat w służbie więziennej. Chciałbym zawiesić emeryturę i przyjąć się do wojska po ilu latach służby w wojsku należy mi się odprawa mieszkaniowa po 10 latach czy po 5 latach od zawieszenia biorąc pod uwagę, że w poprzednich latach 5 lat przesłużyłem w wojsku ?

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 9 listopada, 2022 o 07:59

  Dzień dobry Panie Adamie!
  W celu uzyskania porady prawnej zapraszam do kontaktu mailowego: kontakt@arturwozniak.pl
  Dobrego dnia!
  Artur Woźniak
  radca prawny

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: