fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Powołanie do zawodowej służby a urlop z cywila

Artur Woźniak20 marca 20192 komentarze

Zostałeś żołnierzem? Co z urlopem z cywila?

Dzisiaj chciałbym poświęcić post, w którym odpowiem na pytanie początkującego żołnierza zawodowego albo osoby, która stara się o zostanie żołnierzem. Każdy kiedyś przecież zaczynał i był pewien obaw i pytań. Na jedno z takich pytań będę się starał odpowiedzieć ponieważ może się zastanawiasz co dzieje się z urlopem z cywila w momencie powołania do zawodowej służby wojskowej? Urlop z cywila…

Powołanie do zawodowej służby a urlop z cywila

Urlopy dwa czy jeden?

Przebrnąłeś przez wszystko i masz za sobą już tyle, dlatego ciężko Ci uwierzyć, że dotrwałeś do końca. W związku z tym czekasz już na podpisanie swojego pierwszego kontraktu. Kontraktu w korpusie szeregowych zawodowych, dlatego w głowie pojawiają Ci się coraz to nowe pytania. Czas oczekiwania spędzasz w pracy w cywilu, a że każdego roku należy Ci 26 dni urlopu wypoczynkowego zastanawiasz się co z urlopem, gdy już zostaniesz żołnierzem zawodowym. Urlop z cywila przechodzi do wojska, a może przepada? A może będziesz miał dwa urlopy przy powołaniu do zawodowej służby wojskowej?

Powołanie do zawodowej służby w wpływ na urlop z cywila

Przede wszystko żołnierz zawodowy otrzymuje corocznie urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni roboczych i to jest podstawa dla wszystkich. W związku z tym jeżeli zostaniesz żołnierzem w styczniu, albo kontynuujesz służbę to z dniem 1 stycznia każdego roku otrzymujesz 26 dni urlopu wypoczynkowego. Natomiast jeżeli zostałeś powołany do zawodowej służby wojskowej w trakcie roku to otrzymasz urlop proporcjonalnie do czasu jaki został do końca roku. Co to oznacza?

Jeżeli zacząłeś służbę w:

  • lutym to otrzymasz 24 dni urlopu proporcjonalnego;
  • marcu – 22 dni;
  • kwietniu – 20 dni;
  • maju – 18 dni;
  • czerwcu – 16 dni;
  • lipcu – 13 dni;
  • sierpniu – 11 dni;
  • wrześniu – 9 dni;
  • październiku – 7 dni;
  • listopadzie – 5 dni;
  • grudniu – 3 dni;

W związku z tym bez znaczenia jest tutaj urlop z cywila i to ile go wykorzystałeś. Dlatego oczywistym jest, że nie wpływa to na ilość należnego Ci urlopu wypoczynkowego jako żołnierzowi zawodowemu.

Urlop z cywila czy coś Ci się należy?

Jeżeli nie wykorzystasz całego urlopu wypoczynkowego z cywila to Twój pracodawca musi wypłacić Ci z dniem wygaśnięcia stosunku pracy ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Oczywiście musisz pamiętać, że pracodawca ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za urlop. Jednakże tylko ten który proporcjonalnie Ci się należy a nie za cały niewykorzystany.

Może chciałbyś prowadzić działalność gospodarczą jako żołnierz zawodowy? Dlatego przeczytaj o tym tutaj >>

Praca dodatkowa i biznes to nie to? Być może chciałbyś założyć spółkę? Kilka słów o tym pisałem w artykule Żołnierz w spółce >>

Dodatkowo zachowasz prawo do wynagrodzenia u swojego dotychczasowego pracodawcy do końca miesiąca w którym masz obowiązek stawić się do pełnienia służby. Ponadto Twój stosunek pracy w związku z powołaniem do zawodowej służby wojskowej wygasa z dniem stawienia się do służby.

Pozdrawiam Cię!

Artur

****

Zdjęcie: Anna Ogiienko

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Adam 25 lutego, 2020 o 20:18

  Dzień dobry
  Sytuacja : emeryt wojskowy z wysługą 17 lat zawodowej służby wojskowej wraca do służby. Urlop wypoczynkowy przysługuje w wymiarze proporcjonalnym do czasu jaki został do końca roku. Jaki przysługuje wymiar urlopu „dziadkowego”, za długoletnią służbę?

  Odpowiedz

  Damian 16 września, 2020 o 09:48

  Nawiązując do ostatniego akapitu. Mając powołanie z dniem 1 grudnia należy się wypłata za cały grudzień u poprzedniego pracodawcy?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: