Zostałeś żołnierzem? Co z urlopem z cywila?
Dzisiaj chciałbym poświęcić post, w którym odpowiem na pytanie początkującego żołnierza zawodowego albo osoby, która stara się o zostanie żołnierzem. Każdy kiedyś przecież zaczynał i był pewien obaw i pytań. Na jedno z takich pytań będę się starał odpowiedzieć ponieważ może się zastanawiasz co dzieje się z urlopem z cywila w momencie powołania do zawodowej służby wojskowej? Urlop z cywila…
Urlopy dwa czy jeden?
Przebrnąłeś przez wszystko i masz za sobą już tyle, dlatego ciężko Ci uwierzyć, że dotrwałeś do końca. W związku z tym czekasz już na podpisanie swojego pierwszego kontraktu. Kontraktu w korpusie szeregowych zawodowych, dlatego w głowie pojawiają Ci się coraz to nowe pytania. Czas oczekiwania spędzasz w pracy w cywilu, a że każdego roku należy Ci 26 dni urlopu wypoczynkowego zastanawiasz się co z urlopem, gdy już zostaniesz żołnierzem zawodowym. Urlop z cywila przechodzi do wojska, a może przepada? A może będziesz miał dwa urlopy przy powołaniu do zawodowej służby wojskowej?
Powołanie do zawodowej służby w wpływ na urlop z cywila
Przede wszystko żołnierz zawodowy otrzymuje corocznie urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni roboczych i to jest podstawa dla wszystkich. W związku z tym jeżeli zostaniesz żołnierzem w styczniu, albo kontynuujesz służbę to z dniem 1 stycznia każdego roku otrzymujesz 26 dni urlopu wypoczynkowego. Natomiast jeżeli zostałeś powołany do zawodowej służby wojskowej w trakcie roku to otrzymasz urlop proporcjonalnie do czasu jaki został do końca roku. Co to oznacza?
Jeżeli zacząłeś służbę w:
-
- lutym to otrzymasz 24 dni urlopu proporcjonalnego;
- marcu – 22 dni;
- kwietniu – 20 dni;
- maju – 18 dni;
- czerwcu – 16 dni;
- lipcu – 13 dni;
- sierpniu – 11 dni;
- wrześniu – 9 dni;
- październiku – 7 dni;
- listopadzie – 5 dni;
- grudniu – 3 dni;
W związku z tym bez znaczenia jest tutaj urlop z cywila i to ile go wykorzystałeś. Dlatego oczywistym jest, że nie wpływa to na ilość należnego Ci urlopu wypoczynkowego jako żołnierzowi zawodowemu.
Urlop z cywila czy coś Ci się należy?
Jeżeli nie wykorzystasz całego urlopu wypoczynkowego z cywila to Twój pracodawca musi wypłacić Ci z dniem wygaśnięcia stosunku pracy ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Oczywiście musisz pamiętać, że pracodawca ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za urlop. Jednakże tylko ten który proporcjonalnie Ci się należy a nie za cały niewykorzystany.
Może chciałbyś prowadzić działalność gospodarczą jako żołnierz zawodowy? Dlatego przeczytaj o tym tutaj >>
Praca dodatkowa i biznes to nie to? Być może chciałbyś założyć spółkę? Kilka słów o tym pisałem w artykule Żołnierz w spółce >>
Dodatkowo zachowasz prawo do wynagrodzenia u swojego dotychczasowego pracodawcy do końca miesiąca w którym masz obowiązek stawić się do pełnienia służby. Ponadto Twój stosunek pracy w związku z powołaniem do zawodowej służby wojskowej wygasa z dniem stawienia się do służby.
Pozdrawiam Cię!
Artur
****
Zdjęcie: Anna Ogiienko
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzień dobry
Sytuacja : emeryt wojskowy z wysługą 17 lat zawodowej służby wojskowej wraca do służby. Urlop wypoczynkowy przysługuje w wymiarze proporcjonalnym do czasu jaki został do końca roku. Jaki przysługuje wymiar urlopu „dziadkowego”, za długoletnią służbę?
Nawiązując do ostatniego akapitu. Mając powołanie z dniem 1 grudnia należy się wypłata za cały grudzień u poprzedniego pracodawcy?