fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Dni wolne za oddanie krwi żołnierza

Artur Woźniak13 marca 20193 komentarze

Honorowy Dawca Krwi

Dni wolne za oddanie krwi – takie właśnie pytanie otrzymałem kilka dni temu przez formularz kontaktowy. A dokładnie:

Witam mam pytanie odnośnie dni wolnych za oddawanie krwi w MONie odnośnie czy przysługują jakieś dodatkowe czy może jedynie dzień w którym tą krew oddajemy. Z góry dziękuję za odpowiedź (…)

Bardzo mnie ten temat zaintrygował, a do tego wiem, że wielu żołnierzy regularnie oddaje krew. Bardzo ważnym jest abyś jako dawca krwi wiedział jakie masz prawa. Obowiązki z resztą też dobrze żebyś znał 🙂

Dzień czy dni wolne za oddanie krwi?

Dni wolne za oddanie krwi żołnierza

Doskonale wiem, że w jednostkach jest różnie z podchodzeniem do oddawania krwi i Twoimi uprawnieniami w tym zakresie. Na przykład dowódcy ograniczają możliwość oddania krwi wskazując dni w których możesz. Niektórzy wymagają zgody dowódcy na  oddanie krwi w jakimś terminie. Natomiast od razu mówię, że nie są to działania, które mają oparcie w przepisach prawa. Przepisy wyraźnie regulują kwestie oddawania krwi oraz dni wolnych za oddanie krwi. Nie należą Ci się dni wolne za oddanie krwi. W dniu, w którym oddasz krew otrzymasz zwolnienie lekarskie obejmujący wyłącznie dzień oddania krwi lub jej składników lub z powodu okresowego badania lekarskiego dawcy krwi. Ponieważ przepisy regulują kwestie sposobu dostarczania zwolnień lekarskich to pamiętaj, że Twoje zwolnienie lekarskie trafia do jednostki w formie elektronicznej.

Oddajesz krew? A może chcesz zostać wolontariuszem? Przeczytaj o tym tutaj>>

Potrzebujesz zgody na oddanie krwi?

Wiesz już, że nie otrzymasz dni wolnych za oddanie krwi. Teraz zajmijmy się kwestią informowania bądź zgody dowódcy. Z pewnością nie ma możliwości ograniczenia prawa żołnierza do oddania krwi w dniu w którym będziesz chciał.  Po pierwsze masz obowiązek uprzedzić bezpośredniego przełożonego o konieczności przebywania na zwolnieniu lekarskim. Słowo „uprzedzić” wskazuje wyłącznie na poinformowanie bez oczekiwania zgody.

Więcej na temat zgłaszania nieobecności pisałem w poście Zaspy, mrozy i korki – zimowa rzeczywistość >>

Po drugie bezpośredni przełożony powinien przyjąć do wiadomości to, że pójdziesz oddać krew. Nawet w sytuacji, gdy setka żołnierzy w dniu wyjazdu na poligon chciałaby pójść oddać krew. Przepisy mówią żeby tylko „uprzedzić”, nie mówią nic o zgodzie bezpośredniego przełożonego. Ale nie dajmy się zwariować jeżeli Twoja nieobecność byłaby problematyczna to lepiej wybrać inny dzień 🙂 W końcu nie jesteś w pracy tylko na służbie.

A ponadto zwolnienie lekarskie za oddanie krwi nie wpłynie na wysokość Twojego uposażenia ponieważ jest płatne w 100%.

 

A Ty oddajesz krew? Jak to wygląda w Twojej jednostce?

Jeżeli masz pytania to zapraszam Cię do kontaktu!

Pozdrawiam Cię!

Artur

***

Zdjęcie: Hush Naidoo

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Łukasz 19 września, 2019 o 17:10

  Dzień dobry
  Nazywam się Łukasz i od ponad 8 lat oddaję krew. Pracuję w wojsku i dowódca mojej jednostki właśnie wpadł na taki pomysł, że owszem pochwala krwiodawców, ale jeżeli ktoś będzie chcialtteraz oddać krew, to będzie musiał przyjść normalnie do pracy na 7 godzinę, zostać w niej do 10 godziny po czym może dopiero wtedy pójść najlepiej w mundurze i oddać tą krew. Czy takie praktyki są dopuszczalne ? Czy jako żołnierze możemy sie jakoś temu przeciwstawić?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Daniel 20 grudnia, 2020 o 21:25

  Witam. Czy dni wolne w których oddaje się krew liczą się do okresu służby?? Słyszałem od paru osób które twierdzą że.sa.odejmowane lecz nigdzie nie mogę znalezc żadnego artykułu na ten temat.

  Odpowiedz

  Mateusz 28 stycznia, 2021 o 16:45

  Witam . Dokładam się do pytania .

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: