Honorowy Dawca Krwi
Dni wolne za oddanie krwi – takie właśnie pytanie otrzymałem kilka dni temu przez formularz kontaktowy. A dokładnie:
Witam mam pytanie odnośnie dni wolnych za oddawanie krwi w MONie odnośnie czy przysługują jakieś dodatkowe czy może jedynie dzień w którym tą krew oddajemy. Z góry dziękuję za odpowiedź (…)
Bardzo mnie ten temat zaintrygował, a do tego wiem, że wielu żołnierzy regularnie oddaje krew. Bardzo ważnym jest abyś jako dawca krwi wiedział jakie masz prawa. Obowiązki z resztą też dobrze żebyś znał 🙂
Dzień czy dni wolne za oddanie krwi?
Doskonale wiem, że w jednostkach jest różnie z podchodzeniem do oddawania krwi i Twoimi uprawnieniami w tym zakresie. Na przykład dowódcy ograniczają możliwość oddania krwi wskazując dni w których możesz. Niektórzy wymagają zgody dowódcy na oddanie krwi w jakimś terminie. Natomiast od razu mówię, że nie są to działania, które mają oparcie w przepisach prawa. Przepisy wyraźnie regulują kwestie oddawania krwi oraz dni wolnych za oddanie krwi. Nie należą Ci się dni wolne za oddanie krwi. W dniu, w którym oddasz krew otrzymasz zwolnienie lekarskie obejmujący wyłącznie dzień oddania krwi lub jej składników lub z powodu okresowego badania lekarskiego dawcy krwi. Ponieważ przepisy regulują kwestie sposobu dostarczania zwolnień lekarskich to pamiętaj, że Twoje zwolnienie lekarskie trafia do jednostki w formie elektronicznej.
Oddajesz krew? A może chcesz zostać wolontariuszem? Przeczytaj o tym tutaj>>
Potrzebujesz zgody na oddanie krwi?
Wiesz już, że nie otrzymasz dni wolnych za oddanie krwi. Teraz zajmijmy się kwestią informowania bądź zgody dowódcy. Z pewnością nie ma możliwości ograniczenia prawa żołnierza do oddania krwi w dniu w którym będziesz chciał. Po pierwsze masz obowiązek uprzedzić bezpośredniego przełożonego o konieczności przebywania na zwolnieniu lekarskim. Słowo „uprzedzić” wskazuje wyłącznie na poinformowanie bez oczekiwania zgody.
Więcej na temat zgłaszania nieobecności pisałem w poście Zaspy, mrozy i korki – zimowa rzeczywistość >>
Po drugie bezpośredni przełożony powinien przyjąć do wiadomości to, że pójdziesz oddać krew. Nawet w sytuacji, gdy setka żołnierzy w dniu wyjazdu na poligon chciałaby pójść oddać krew. Przepisy mówią żeby tylko „uprzedzić”, nie mówią nic o zgodzie bezpośredniego przełożonego. Ale nie dajmy się zwariować jeżeli Twoja nieobecność byłaby problematyczna to lepiej wybrać inny dzień 🙂 W końcu nie jesteś w pracy tylko na służbie.
A ponadto zwolnienie lekarskie za oddanie krwi nie wpłynie na wysokość Twojego uposażenia ponieważ jest płatne w 100%.
A Ty oddajesz krew? Jak to wygląda w Twojej jednostce?
Jeżeli masz pytania to zapraszam Cię do kontaktu!
Pozdrawiam Cię!
Artur
***
Zdjęcie: Hush Naidoo
{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzień dobry
Nazywam się Łukasz i od ponad 8 lat oddaję krew. Pracuję w wojsku i dowódca mojej jednostki właśnie wpadł na taki pomysł, że owszem pochwala krwiodawców, ale jeżeli ktoś będzie chcialtteraz oddać krew, to będzie musiał przyjść normalnie do pracy na 7 godzinę, zostać w niej do 10 godziny po czym może dopiero wtedy pójść najlepiej w mundurze i oddać tą krew. Czy takie praktyki są dopuszczalne ? Czy jako żołnierze możemy sie jakoś temu przeciwstawić?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Witam. Czy dni wolne w których oddaje się krew liczą się do okresu służby?? Słyszałem od paru osób które twierdzą że.sa.odejmowane lecz nigdzie nie mogę znalezc żadnego artykułu na ten temat.
Witam . Dokładam się do pytania .