fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Dni wolne za oddanie krwi żołnierza

Artur Woźniak13 marca 2019Komentarze (1)

Honorowy Dawca Krwi

Dni wolne za oddanie krwi – takie właśnie pytanie otrzymałem kilka dni temu przez formularz kontaktowy. A dokładnie:

Witam mam pytanie odnośnie dni wolnych za oddawanie krwi w MONie odnośnie czy przysługują jakieś dodatkowe czy może jedynie dzień w którym tą krew oddajemy. Z góry dziękuję za odpowiedź (…)

Bardzo mnie ten temat zaintrygował, a do tego wiem, że wielu żołnierzy regularnie oddaje krew. Bardzo ważnym jest abyś jako dawca krwi wiedział jakie masz prawa. Obowiązki z resztą też dobrze żebyś znał 🙂

Dzień czy dni wolne za oddanie krwi?

Dni wolne za oddanie krwi żołnierza

Doskonale wiem, że w jednostkach jest różnie z podchodzeniem do oddawania krwi i Twoimi uprawnieniami w tym zakresie. Na przykład dowódcy ograniczają możliwość oddania krwi wskazując dni w których możesz. Niektórzy wymagają zgody dowódcy na  oddanie krwi w jakimś terminie. Natomiast od razu mówię, że nie są to działania, które mają oparcie w przepisach prawa. Przepisy wyraźnie regulują kwestie oddawania krwi oraz dni wolnych za oddanie krwi. Nie należą Ci się dni wolne za oddanie krwi. W dniu, w którym oddasz krew otrzymasz zwolnienie lekarskie obejmujący wyłącznie dzień oddania krwi lub jej składników lub z powodu okresowego badania lekarskiego dawcy krwi. Ponieważ przepisy regulują kwestie sposobu dostarczania zwolnień lekarskich to pamiętaj, że Twoje zwolnienie lekarskie trafia do jednostki w formie elektronicznej.

Oddajesz krew? A może chcesz zostać wolontariuszem? Przeczytaj o tym tutaj>>

Potrzebujesz zgody na oddanie krwi?

Wiesz już, że nie otrzymasz dni wolnych za oddanie krwi. Teraz zajmijmy się kwestią informowania bądź zgody dowódcy. Z pewnością nie ma możliwości ograniczenia prawa żołnierza do oddania krwi w dniu w którym będziesz chciał.  Po pierwsze masz obowiązek uprzedzić bezpośredniego przełożonego o konieczności przebywania na zwolnieniu lekarskim. Słowo “uprzedzić” wskazuje wyłącznie na poinformowanie bez oczekiwania zgody.

Więcej na temat zgłaszania nieobecności pisałem w poście Zaspy, mrozy i korki – zimowa rzeczywistość >>

Po drugie bezpośredni przełożony powinien przyjąć do wiadomości to, że pójdziesz oddać krew. Nawet w sytuacji, gdy setka żołnierzy w dniu wyjazdu na poligon chciałaby pójść oddać krew. Przepisy mówią żeby tylko “uprzedzić”, nie mówią nic o zgodzie bezpośredniego przełożonego. Ale nie dajmy się zwariować jeżeli Twoja nieobecność byłaby problematyczna to lepiej wybrać inny dzień 🙂 W końcu nie jesteś w pracy tylko na służbie.

A ponadto zwolnienie lekarskie za oddanie krwi nie wpłynie na wysokość Twojego uposażenia ponieważ jest płatne w 100%.

 

A Ty oddajesz krew? Jak to wygląda w Twojej jednostce?

Jeżeli masz pytania to zapraszam Cię do kontaktu!

Pozdrawiam Cię!

Artur

***

Zdjęcie: Hush Naidoo

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 606 119e-mail: kontakt@arturwozniak.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Łukasz 19 września, 2019 o 17:10

Dzień dobry
Nazywam się Łukasz i od ponad 8 lat oddaję krew. Pracuję w wojsku i dowódca mojej jednostki właśnie wpadł na taki pomysł, że owszem pochwala krwiodawców, ale jeżeli ktoś będzie chcialtteraz oddać krew, to będzie musiał przyjść normalnie do pracy na 7 godzinę, zostać w niej do 10 godziny po czym może dopiero wtedy pójść najlepiej w mundurze i oddać tą krew. Czy takie praktyki są dopuszczalne ? Czy jako żołnierze możemy sie jakoś temu przeciwstawić?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak z siedzibą w Mysłowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@arturwozniak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: