fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Dwadzieścia lat za Tobą i co dalej? Nagroda jubileuszowa żołnierza zawodowego

Artur Woźniak21 grudnia 201811 komentarzy

Nagroda jubileuszowa żołnierza zawodowego

Do napisania dzisiejszego posta natchnął mnie mój znajomy. On z tak ogromnym żalem wzdychał mówiąc „jeszcze ponad rok do nagrody jubileuszowej”. Niby takie nic, ale u mnie w głowie od razu pojawiła się myśl, że to świetna okazja by nagroda jubileuszowa żołnierza zawodowego nie pozostawiała żadnych wątpliwości.

Mój znajomy żołnierz zawodowy oczekiwał na swoją pierwszą nagrodę jubileuszową po 20 latach czynnej służby wojskowej. Jak się później okazał już w chwili wypowiadania tych słów należała mu się ta nagroda. Dlaczego? O tym napiszę coś więcej na koniec postu.

Nie tylko okres czynnej służby wojskowej 

Do nagrody jubileuszowej żołnierza zawodowego wliczany jest okres czynnej służby wojskowej, ale to nie wszystko! Wliczane jest także:Nagroda jubileuszowa żołnierza

 1. okresy służby w Policji, Straży Granicznej, Służbie Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Służbie Więziennej, Służbie Celno-Skarbowej lub Urzędzie Ochrony Państwa, Służbie Celnej i Biurze Ochrony Rządu; Jesteś byłym funkcjonariuszem to masz łatwiej.
 2. zakończone okresy zatrudnienia wykonywanego w pełnym wymiarze czasu pracy. To znaczy na cały etat.
 3. czas studiów przed powołaniem do zawodowej służby wojskowej, ale tylko na jednym kierunku, nie dłuższy jednak od czasu jaki powinny trwać i pod warunkiem uzyskania dyplomu.

Punkt 2 i 3 to będę te najczęściej wykorzystywane w praktyce bo przecież zanim zostałeś żołnierzem to mogłeś pracować.

Krok po kroku do nagrody jubileuszowej żołnierza

Teraz kwestia w jaki sposób udowodnić dowódcy jednostki, że pracowałeś i powinien uwzględnić to w terminie nagrody jubileuszowej. Przede wszystkim świadectwo pracy, świadectwo służby albo dyplom ukończenia studiów albo zaświadczenie z którego będzie wynikała data rozpoczęcia i zakończenia studiów. Oczywiście są to przykładowe dokumenty, które możesz złożyć. 

Co Dowódca na nagrodę jubileuszową żołnierza?

Mając już te dokumenty złóż je do komórki kadrowej Twojej jednostki oczywiście z wnioskiem o przyznanie nagrody jubileuszowej. I czekaj na kolejne kroki Dowódcy. Ten powinien zapoznać się z Twoją dokumentacją i po przeprowadzeniu postępowania wydać decyzję. Decyzję w której przyzna Ci nagrodę bądź odmówi jej wypłaty. Oczywiście nie życzę Ci, aby odmówiono Ci wypłaty, ale gdyby się tak stało to daj znać a spróbuję coś z tym zrobić☺

Byłbym zapomniał! Gdybyś miał sporo lat pracy sprzed wojska to pamiętaj, że jeżeli byś nabył dzięki wnioskowi prawo do kilku nagród jubileuszowych to wypłacą Ci tylko jedną. Tą większą, ale niestety tylko jedną.

Poczytaj też o odprawie emerytalnej żołnierza zawodowego >>

W normalnej sytuacji, gdy jesteś całe swoje zawodowe życie żołnierzem to dowódca z urzędu wypłaca Ci nagrodę. Natomiast w tym przypadku musisz pomóc swojemu dowódcy. Osobiście złóż wniosek bo przecież on nie wie, że zanim poświęciłeś swoje życie armii to pracowałeś☺

Nagroda jubileuszowa żołnierza zawodowego – ile dostaniesz i kiedy?

 • 20 lat służby wojskowej i należy Ci się 75%,
 • po 25 latach służby wojskowej to 100%,
 • 30 lat służby wojskowej i dostaniesz 150%,
 • po 35 latach służby wojskowej to 200%,
 • a po 40 latach służby wojskowej dostaniesz aż 300% Twojego miesięcznego uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym (np. funkcyjnym, motywacyjnym czy za długoletnią służbę).

Ty na co wydałeś swoją nagrodę jubileuszową?☺

Może zainteresuje Cię informacja o emeryturze z cywila i wojska?>>

A wracając do mojego znajomego. W młodości będąc uczniem miał praktyki przyuczające do zawodu i to do tego w pełnym wymiarze czasu pracy! Z resztą później zawód który zdobył przydał mu się w jego drodze do zostania żołnierzem zawodowym. Tak więc doradziłem znajomemu tak jak napisałem powyżej. Złożył wniosek wraz ze świadectwem pracy i po miesiącu jego pierwsza nagroda jubileuszowa znalazła się u niego na koncie! Nie musiał aż tyle czekać. Do teraz się śmieje, że gdyby przy mnie nie ponarzekał na swój los to by dalej czekał!

Pozdrawiam Cię!

Artur

***

Zdjęcie: Stijn Swinnen

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Grzegorz 25 listopada, 2019 o 13:18

  Witam, czy to prawda, że żołnierzowi nie dolicza się okresu przebywania na zasiłku dla bezrobotnych przed rozpoczęciem służby wojskowej do nagrody jubileuszowej tak jak ma to miejsce w „cywilu”? Tam okres zasiłku jest doliczamy.
  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  Odpowiedz

  Grzegorz 25 listopada, 2019 o 17:51

  Witam
  Ma pan moze jakiś wzór takiego wniosku o nagrodę jubileuszową?
  I jeszcze takie pytanko… Przed wojskiem odbywałem praktyki zawodowe. Mam świadectwo pracy. czy zaliczą mi to do odprawy mieszkaniowej?
  Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam.
  Grzegorz

  Odpowiedz

  Sebastian 19 grudnia, 2019 o 21:12

  Witam,
  W 2010r. otrzymałem decyzję Dowódcy o wliczeniu stażu dla bezrobotnych do nagrody jubileuszowej. Jednak teraz, gdy zbliżył się okres wypłaty tejże nagrody, radca prawny podważa wydaną decyzję, próbuje ją unieważnić poprzez wydanie nowej decyzji powołując się na to, że okres odbywania stażu dla bezrobotnych nie należy wliczać do tejże nagrody. Proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 20 grudnia, 2019 o 06:59

  Panie Sebastianie proponuję kontakt mailowy: kontakt@arturwozniak.pl w chwili kiedy dostanie Pan decyzję w tej sprawie, dobrze?:-) Będziemy mogli wtedy na spokojnie dowiedzieć się co uważa Pana jednostka i odwołać się od tej decyzji:-)

  Odpowiedz

  Adam 3 stycznia, 2020 o 09:13

  Witam
  Czy okres działalności gospodarczej i pracy w gospodarstwie rolnym wliczany jest do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej?

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 3 stycznia, 2020 o 09:34

  Dzień dobry Panie Adamie! Sprawa nie jest jednoznaczna dlatego zapraszam do kontaktu mailowego: kontakt@arturwozniak.pl
  Pozdrawiam serdecznie!:-)

  Odpowiedz

  Marcin 11 lutego, 2020 o 15:19

  Witam serdecznie,
  Ja również mam pytanie dotyczące wliczania bądź nie, do nagrody jubileuszowej zasiłku dla bezrobotnych?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 13 lutego, 2020 o 10:39

  Dzień dobry Panie Marcinie!
  Zapraszam do kontaktu mailowego: kontakt@arturwozniak.pl

  Odpowiedz

  Grzegorz 14 kwietnia, 2020 o 19:59

  Witam Panie Arturze
  mam pytanie ,czy jeśli żołnierz nie ma świadectwa pracy sprzed służby to jakie dokumenty zastepcze mógłby przedstawic do wniosku o nagrode jubileuszową?( Czy mogłyby byc to np. pity )
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Wiesław 28 lipca, 2020 o 11:00

  Dzień dobry,
  Panie Arturze, mam pytanie w kwestii nabycia uprawnień do nagrody jubileuszowej po 30 latach służby, w przypadku ponownego powołania do zawodowej służby wojskowej. Mianowicie w 2010 roku odszedłem na wojskową emeryturę, w roku 2020 zostałem powołany do zawodowej służby wojskowej ponownie. W międzyczasie oczywiście pracowałem na umowę o pracę. W momencie ponownego powołania, po zliczeniu okresów zatrudnienia okazało się, że mam 30 lat i 9 miesięcy. Czy mogę ubiegać się o nagrodę jubileuszową po 30 latach służby? Czy ta nagroda mi przepada?
  Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Bogdan STASIAK 12 października, 2020 o 19:13

  Dzień dobry.
  W 2003 odszedłem na emeryturę wojskowa po przesłużeniu 17 lat i 8 miesięcy.Do 2015 pracowałem jako nauczyciel.W umowie o pracę miałem różny etat np.9/18, 12/18,18/18 czy każdy rok pracy w szkole liczy się do nagrody jubileuszowej w wojsku jako jeden rok bez względu na ilość godzin w etacie.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: