fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Większe podatki dla żołnierzy służących za granicą!

Artur Woźniak22 grudnia 20184 komentarze

Prawo do zwolnienia od podatków żołnierzy zawodowych służących poza granicami kraju

podatki dla żołnierzy służących za granicąChciałbym poruszyć bardzo nieprzyjemną kwestię a mianowicie podatki bo kto z nas je lubi. Dobra od razu powiesz, że są osoby, które zajmują się nimi na co dzień i je lubią. Powinienem raczej powiedzieć kto lubi je płacić?! Podatki dla żołnierzy służących poza granicami kraju.

Żołnierzu byłeś na misji?

Podatki są skomplikowane a jeżeli do tego dojdzie misja wojskowa to sprawa się jeszcze bardziej komplikuje. Postaram się dzisiaj o tym napisać jak najbardziej łatwo.

Byłeś na misji i wiadome, że w tym czasie otrzymywałeś należność zagraniczną. Należność na pokrycie zwiększonych kosztów związanych z pełnieniem przez Ciebie obowiązków i funkcji poza granicami. Kwota ta ustalana jest odpowiednio do Twojego zakresu obowiązków oraz kosztów utrzymania poza granicami kraju. A może otrzymałeś jednorazowy zasiłek adaptacyjny. W przypadku wyznaczenia na okres powodujący zmianę Twojego miejsca zamieszkania.

Wysokość należności zagranicznej określona jest przy zastosowaniu mnożnika, który zależny jest od Twojego stopnia wojskowego, ale i innych różnych czynników. Tylko to temat na inny post ☺

Czy zagraniczne należności są zwolnione z podatku?

Jeżeli służyłeś poza granicami państwa:

 1. w składzie jednostki wojskowej użytej w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo sojuszników, misji pokojowej, zapobieganiu aktom terroryzmu lub ich skutkom, bądź
 2. jako obserwator wojskowy w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych 

To to co Ci wypłacili bądź wypłacą nie podlega opodatkowaniu! Jesteś więc sporo do przodu☺ 

Zwolnieniu nie podlega Twoje uposażenie i inne należności pieniężne, które Ci przysługują za pełnienie służby.

Niestety Skarbówka różnie podchodzi do tego co jest a co nie jestem tą służbą w składzie jednostki wojskowej. Najczęściej będziesz musiał udowodnić, że spełniasz warunki do zwolnienia z podatku. Pokazać, że to gdzie byłeś i co robiłeś i w jakiej jednostce uprawnia Cię do zwolnienia z podatku. 

Przeczytaj też: Spóźnienie żołnierza zawodowego. Niemożność stawienia się do służby >>

Niezależnie czy pełniłeś służbę w chociażby, wymieniając przykładowo i na szybko: Polskim Przedstawicielstwie Wojskowym przy Komitetach Wojskowych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej z siedzibą w Brukseli w Belgii; Polskim Narodowym Przedstawicielstwie Wojskowym przy Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie z siedzibą w Mons w Belgii; Narodowym Przedstawicielstwie Łącznikowym przy Sojuszniczym Dowództwie Transformacyjnym z siedzibą w Norfolk, w USA; Narodowy Element Wsparcia przy Dowództwie Eurokorpusu w Strasburgu, we Francji; Dowództwie Sił dla Grup Bojowych Unii Europejskiej (FHQ), czy w ramach misji pokojowych Unii Europejskiej w Mali (EUTM Mali) i Republice Środkowoafrykańskiej (EUTM RCA) czy innych jednostkach wojskowych i misjach poza granicami kraju to spokojnie! Nie martw się przecież razem coś poradzimy na to! 

Jak widzisz dzisiaj było krótko i na temat ☺ Podatki dla żołnierzy służących za granicą kraju nie wydają się tak skomplikowane co myślisz?

W razie pytań zapraszam do komentowania, albo na napisania maila.

Pozdrawiam Cię!
Artur

***

Zdjęcie: Specna Arms

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Sylwek 3 kwietnia, 2019 o 18:41

  Wymienił Pan „Narodowy Element Wsparcia przy Dowództwie Eurokorpusu w Strasburgu” a nie wspomniał o samym dowództwie. NEW jest oddzielną jednostką stacjonarną i wykonuje jedynie mocno ograniczone zadania administracyjne dla żołnierzy służących w Eurokurpusie. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Artur Wozniak 4 kwietnia, 2019 o 10:12

  Dziękuję za wskazanie:-) Oczywiście nie było możliwym i moim celem wymienienie wszystkich jednostek. Wymieniłem NEW nie wymieniając dowódctwa Eurokoprusu co było zamierzone.
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Daniel 26 listopada, 2020 o 17:45

  Witam.
  Czy uzyskany dochód na misji wlicza się do dochodu rocznego i czy w związku z przekroczeniem progu podatkowego w rozliczeniu rocznym będzie nałożony wyższy podatek 32% względem przekroczonej kwoty? Chciałbym widzieć czy w związku z tym będzie pobierany od nas wyższa kwota podatku i czy w rocznym rozliczeniu PIT będziemy musieli uregulować należność za uzyskany dochód z misji?

  Odpowiedz

  Bartek 7 sierpnia, 2021 o 13:59

  Daniel, przeczytałeś artykul?
  Naleznosc z.misji jest nieopodatkowana i nie podlega wykazaniu w PIT. Z tego sie nie musisz nikomu spowiadac.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: