fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Nie możesz odpoczywać po 24 godzinnej służbie!

Artur Woźniak27 grudnia 201818 komentarzy

Czy po dobowej służbie żołnierzowi należy Ci się dzień wolny.

Cześć! Dzień dobry po świętach, a przed Nowym Rokiem!

Dzisiaj dość przewrotny tytuł, może nawet przerażający. Nikt z nas nie wyobraża sobie służby przez 24 godziny a potem nie móc nawet odpocząć. Niestety nie do końca jest to niemożliwa sytuacja. Odpoczynek żołnierza zawodowego po służbie:

Dwa dni temu otrzymałem na moją skrzynkę mailową kontakt@arturwozniak.pl wiadomość. Dziękuję Ci za wiadomość!

Odpowiedź na maila oczywiście do Ciebie poszła, ale pomyślałem, że warto tutaj poruszyć to pytanie z maila.

Odkąd tylko pojawił się Pana blog to go czytam i potrzebowałbym upewnić się w kwestii czasu wolnego po służbie. Ostatnio dowódca jednostki wyznaczył mnie do 24 godzinnej służby, a normalnie moja służba trwa 8 godzin. Czy w takim razie należy mi się dzień wolny za te 24 godziny?

Czas wolny żołnierza a dzień wolny żołnierza

Żołnierz, który na polecenie dowódcy swojej jednostki wojskowej, wykonywał zadania służbowe, ale ogólnie pełnił służbę w czasie kiedy normalnie by tej służby nie pełnił i przekroczył tygodniowy czas służby to należy Ci się czas wolny w tym samym wymiarze co przekroczony czas służby.

Odpoczynek żołnierza zawodowego po służbie

W przypadku naszego żołnierza normalnie czas jego służby wynosi 8 godzin, a służbę pełnił 24 godziny. Szybko licząc, nawet bez pomocy kalkulatora, służba trwała o 16 godzin dłużej niż normalnie. Czyli nasz żołnierz będzie mógł odebrać aż dwa dni wolnego!

Natomiast jeśli Twój czas służby wynosił 12 godzin, a służbę byś pełnił przez 24 godziny to masz dzień wolnego do odebrania.

Analogicznie, gdyby czas służby był krótszy od normalnego wymiaru czasu służby – np. siedziałeś dłużej o 5 godzin – to oczywiście nie będziesz miał dnia wolnego, ale 5 godzin do odebrania.

Odpoczynek żołnierza zawodowego po służbie – teraz ta mniej wesoła część.

Do kiedy czas wolny żołnierza może zostać odebrany?

Właśnie tej części dotyczył tytuł tego posta. Każdy z nas chciałby po tak długiej służbie odpocząć. Tylko nie zawsze będzie to możliwe. Czas wolny żołnierza powinien być udzielony w najbliższym tygodniu, czyli najlepiej w tygodniu w którym siedziałeś te 24 godziny. Jeżeli nie jest to możliwe to przełożony powinien udzielić Ci tego czasu wolnego nie później niż w ciągu 4 miesięcy.

Nie zdążyłem w 4 miesiące co teraz?

Jeżeli ze względów służbowych (np. zastępowałeś połowę jednostki i nie było kiedy wziąć wolnego) albo osobistych (np. byłeś na długotrwałym zwolnieniu lekarskim) nie byłeś w stanie odebrać należnego Ci czasu wolnego nic się nie martw bo możesz ten czas odebrać do końca kolejnego okresu rozliczeniowego wynoszącego 4 miesiące. Maksymalny czas, który masz na odebranie czasu wolnego za przekroczenie czasu służby to aż 8 miesięcy!

Pamiętaj, jeżeli chcesz odebrać przysługujący Ci czas wolny za dłuższą służbę musisz zwrócić się z wnioskiem do przełożonego o udzielenie czasu wolnego i poczekać aż zgoda ukaże się w rozkazie dziennym jednostki.

Mail ten przyniósł kolejny pomysł na post a dotyczący czasu służby. Obiecuję się tą kwestią zająć, ale nie obiecuję, że w najbliższym czasie.

Pozdrawiam Cię!
Artur

***

Zdjęcie: Kony Xyzx

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 18 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Łukasz 5 lipca, 2019 o 23:38

  Panie Arturze,

  W powyższym wpisie napewno chodziło o 24 h służbę, czyli dyżur. Wykonywanie obowiązków służbowych, a pełnienie dyżuru (potocznie „służba”) to dwie różne rzeczy. Tytuł tego wpisu jest mocno kontrowersyjny i odbiegający od rzeczywistości i może ludzi wprowadzać w błąd. Proszę bliżej przyjrzeć się zagadnieniu. Pytający miał na myśli, czy po takiej „służbie” należą mu się dni wolne. Odpowiedź brzmi: TAK, ale tylko wtedy, gdy „służba” wykonywana jest w dzień ustawowo wolny od pracy tj. wekeendy lub święta. Oznacza to, że pełniąc „służbę” z soboty na niedzielę żołnierz ma prawo odebrać dwa dni wolnego (bez możliwości rozbicia na mniejsze godziny). Jeżeli zaś „służba” pełniona jest w tygodniu, wtedy żołnierz jest zwolniony z zajęć zaraz po zdaniu dyżuru i po prostu idzie do domu. Nie przysługują dodatkowe dni wolne. Takie małe sprostowanie 🙂 Pozdrawiam

  PS: Sugeruję zmianę tytułu, bo jest on pożywką dla wszelkiej maści „betonu”…

  Odpowiedz

  Kuba 6 sierpnia, 2019 o 13:32

  Panie Łukaszu wszystko się zgadza, ale co jeśli służba wypada w poniedziałek, środę, piątek, niedzielę, wtorek, czwartek?
  I jak w takim wypadku należy się wolne za pełnienie dyżurów /służb?

  Odpowiedz

  Magda 12 sierpnia, 2019 o 07:52

  Tak jak Pan Łukasz napisał:
  Jeżeli “służba” pełniona jest w tygodniu, wtedy żołnierz jest zwolniony z zajęć zaraz po zdaniu dyżuru i po prostu idzie do domu. Nie przysługują dodatkowe dni wolne.
  Natomiast jeśli służba wypada w niedzielę, żołnierz ma za to 1 dzień wolny do odebrania.

  Odpowiedz

  Wojtuś 29 sierpnia, 2019 o 14:18

  Za pełnienie służb określonych w R-zie np. dyżurne. w dni powszednie pon-pt żołnierz otrzymuje zwolnienie od zajęć w dn. następującym po służbie 24 godzinnej. Jeżeli służba z pt-sob otrzymuje dzień wolny do odbioru, jeśli sob-nd, wówczas otrzymuje 2 dni do odbioru.

  W sprawie nadgodzin, zgodnie z odpowiedzią na interpelację poselską posła Szramki wskazano 2×4 miesiące na odbiór nadgodzin zgodnie z rozporządzeniem o czasie służby żołnierzy zawodowych. Zgodnie z doktryną oraz orzecznictwem NSA sprawy dot. ustalania zadań służbowych oraz czasu służby nie podlegają kognicji sądów administracyjnych. Prowadzi to do konkluzji, że w sytuacji upłynięcia 2×4 miesiące, żołnierzowi można nie udzielić nadgodzin i nie przysługuje mu instrument prawny pozwalający skutecznie dochodzić czasu wolnego za nadgodziny. Podkreślam, że czasem służby żołnierzy kieruje przełożony. W przypadku przekroczenia okresu 2x4miesiące z winy przełożonego pozostaje możliwość karania go dyscyplinarnie, co jednak nie zwróci przecież niewykorzystanych nadgodzin.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Anna 28 października, 2019 o 18:02

  Pan Łukasz odpowiedział na pytanie Pana z maila. Niestety artykuł ukazuje raczej brak znajomości ustawy i wprowadza w błąd czytelnika. WP nie podlega pod kodeks pracy (co tez nie do konca mialoby to wytlumaczenie tym artykulem).
  Rozsasniej byloby napisac sprostowanie w tej kwestii.

  Odpowiedz

  Tomasz 18 grudnia, 2019 o 12:55

  A pod co w takim razie podlega WP?

  Odpowiedz

  Sasin 7 września, 2020 o 12:51

  WP podlega pod Regulamin Ogólny Sił Zbrojnych RP.

  Odpowiedz

  Piotr 19 maja, 2020 o 15:21

  Szanowni państwo a może ktoś posiada wiedzę na temat czasu odpoczynku po wykonaniu zadań. ??? przykład zabezpieczenie lotów w godzinach 7 do 1 w nocy dnia następnego. Czy ma drugi dzień muszę stawiać się po jakimś określonym czasie ???gdyż generalnie jest to problem dużego kalibru w mojej jednostce

  Odpowiedz

  Sasin 7 września, 2020 o 12:53

  8 godzin snu i 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku.

  Odpowiedz

  Jacek 16 listopada, 2020 o 14:57

  Witam. Jest możliwość uzyskania w formie pieniężnej ekwiwalentu za nieodebrane dni z 2006 roku odchodząc na emeryturę?

  Odpowiedz

  Kasia 23 listopada, 2020 o 21:16

  To proszę powiedzieć jak jest z ćwiczeniami poligonowymi? Jesteś wysłany do innej JW. Tam pracujesz po 12 godzin dziennie. Więc nadgodziny to 4 godziny czy wszystko co powyżej 8godzin czyli 16 nadgodzin?

  Odpowiedz

  Marcin 29 grudnia, 2020 o 11:09

  Witam, a co w przypadku, gdy w jednostce zostaję wpowadzona służba wartownicza i czas pracy łącząc warty oraz pojedyńcze tzw ósemki wynosi ponad 280h w miesiącu?

  Odpowiedz

  Marcin 23 stycznia, 2021 o 12:14

  Witam, dołączę się do pytania, mianowicie 10 „służb dyżurnych – 24h” w miesiącu co trzeci dzień tj. poniedziałek, czwartek, niedziela, itd – oczywiście wolne po służbie, do tego ósemki – można wykorzystać dzień wolny za służbę pełnioną w piątek (1 dzień), sobotę (2 dwa dni) lub niedzielę (1 dzień) przykładowo w miesiącu styczniu 2021 wychodzi 296 godzin m-c.

  Proszę powiedzieć czy nadal wszystko jest zgodne z rozporządzeniem MON z dnia 26 czerwca 2008 r. w sprawie czasu służby żołnierzy zawodowych biorąc pod uwagę obwieszczenie MON z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia MON w sprawie czasu służby żołnierzy zawodowych.

  Odpowiedz

  Adam 19 marca, 2021 o 09:01

  Podłączam się do pytania. W mojej jednostce robię 6 wart w 3 tygodnie, czasem od zdania do ponownego zaprzysiężenia nie mija nawet 24h. Nie wspominając już o tym, że do pracy mam na 5:30 a wychodzę o 9:30 dnia następnego. Do tego oczywiście dochodzą inne obowiązki i godzin wychodzi mniej więcej tyle, co u panów wyżej.

  Odpowiedz

  Mariusz 21 marca, 2021 o 15:13

  Ten tema robi się ciekawy. U mnie 8 – 10 służb do tego ósemki a i cały miesiąc może być co 24h. W systemie dyżurowy wychodzi to ładnie a jak masz pecha i nie jesteś w systemie to po 250 – 300 godzin w miesiącu i niby wszystko OK.

  Odpowiedz

  Radek 7 czerwca, 2021 o 14:36

  Witam, zwolniony z obowiązków służbowych w dniu przyjęcia i zdania służby. W poniedziałek o 8 rano przyjmuję, we wtorek o 8 rano zdaję czyli we wtorek przepracowałem 8 godzin więc jakie zwolnienie?

  cin 7 stycznia, 2022 o 11:28

  Cześć wszystkim . Dzisiaj przeglądając google wpadłem na ten blog. Poczytałem komentarze i opinie blogowiczów i muszę przyznac że kilka spraw mi sie wyjaśniło. Chciałbym zadac pytanie odnośnie służby na granicy. Czy ktoś może powiedziec mi jak wyląda sprawa nadgodzin ? Czy jest to w jakiś sposób unormowane? Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Maciej 31 sierpnia, 2022 o 21:41

  To dziwne ze nikt nie wspomniał o dniu wolnego w przypadku jeśli mam służbę w pon i w środę bo kolega służył w kłodzku i miał 1 dzień wolnego.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: