fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Nie możesz odpoczywać po 24 godzinnej służbie!

Artur Woźniak27 grudnia 201811 komentarzy

Czy po dobowej służbie żołnierzowi należy Ci się dzień wolny.

Cześć! Dzień dobry po świętach, a przed Nowym Rokiem!

Dzisiaj dość przewrotny tytuł, może nawet przerażający. Nikt z nas nie wyobraża sobie służby przez 24 godziny a potem nie móc nawet odpocząć. Niestety nie do końca jest to niemożliwa sytuacja. Odpoczynek żołnierza zawodowego po służbie:

Dwa dni temu otrzymałem na moją skrzynkę mailową kontakt@arturwozniak.pl wiadomość. Dziękuję Ci za wiadomość!

Odpowiedź na maila oczywiście do Ciebie poszła, ale pomyślałem, że warto tutaj poruszyć to pytanie z maila.

Odkąd tylko pojawił się Pana blog to go czytam i potrzebowałbym upewnić się w kwestii czasu wolnego po służbie. Ostatnio dowódca jednostki wyznaczył mnie do 24 godzinnej służby, a normalnie moja służba trwa 8 godzin. Czy w takim razie należy mi się dzień wolny za te 24 godziny?

Czas wolny żołnierza a dzień wolny żołnierza

Żołnierz, który na polecenie dowódcy swojej jednostki wojskowej, wykonywał zadania służbowe, ale ogólnie pełnił służbę w czasie kiedy normalnie by tej służby nie pełnił i przekroczył tygodniowy czas służby to należy Ci się czas wolny w tym samym wymiarze co przekroczony czas służby.

Odpoczynek żołnierza zawodowego po służbie

W przypadku naszego żołnierza normalnie czas jego służby wynosi 8 godzin, a służbę pełnił 24 godziny. Szybko licząc, nawet bez pomocy kalkulatora, służba trwała o 16 godzin dłużej niż normalnie. Czyli nasz żołnierz będzie mógł odebrać aż dwa dni wolnego!

Natomiast jeśli Twój czas służby wynosił 12 godzin, a służbę byś pełnił przez 24 godziny to masz dzień wolnego do odebrania.

Analogicznie, gdyby czas służby był krótszy od normalnego wymiaru czasu służby – np. siedziałeś dłużej o 5 godzin – to oczywiście nie będziesz miał dnia wolnego, ale 5 godzin do odebrania.

Odpoczynek żołnierza zawodowego po służbie – teraz ta mniej wesoła część.

Do kiedy czas wolny żołnierza może zostać odebrany?

Właśnie tej części dotyczył tytuł tego posta. Każdy z nas chciałby po tak długiej służbie odpocząć. Tylko nie zawsze będzie to możliwe. Czas wolny żołnierza powinien być udzielony w najbliższym tygodniu, czyli najlepiej w tygodniu w którym siedziałeś te 24 godziny. Jeżeli nie jest to możliwe to przełożony powinien udzielić Ci tego czasu wolnego nie później niż w ciągu 4 miesięcy.

Nie zdążyłem w 4 miesiące co teraz?

Jeżeli ze względów służbowych (np. zastępowałeś połowę jednostki i nie było kiedy wziąć wolnego) albo osobistych (np. byłeś na długotrwałym zwolnieniu lekarskim) nie byłeś w stanie odebrać należnego Ci czasu wolnego nic się nie martw bo możesz ten czas odebrać do końca kolejnego okresu rozliczeniowego wynoszącego 4 miesiące. Maksymalny czas, który masz na odebranie czasu wolnego za przekroczenie czasu służby to aż 8 miesięcy!

Pamiętaj, jeżeli chcesz odebrać przysługujący Ci czas wolny za dłuższą służbę musisz zwrócić się z wnioskiem do przełożonego o udzielenie czasu wolnego i poczekać aż zgoda ukaże się w rozkazie dziennym jednostki.

Mail ten przyniósł kolejny pomysł na post a dotyczący czasu służby. Obiecuję się tą kwestią zająć, ale nie obiecuję, że w najbliższym czasie.

Pozdrawiam Cię!
Artur

***

Zdjęcie: Kony Xyzx

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 606 119e-mail: kontakt@arturwozniak.pl

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Łukasz 5 lipca, 2019 o 23:38

Panie Arturze,

W powyższym wpisie napewno chodziło o 24 h służbę, czyli dyżur. Wykonywanie obowiązków służbowych, a pełnienie dyżuru (potocznie “służba”) to dwie różne rzeczy. Tytuł tego wpisu jest mocno kontrowersyjny i odbiegający od rzeczywistości i może ludzi wprowadzać w błąd. Proszę bliżej przyjrzeć się zagadnieniu. Pytający miał na myśli, czy po takiej “służbie” należą mu się dni wolne. Odpowiedź brzmi: TAK, ale tylko wtedy, gdy “służba” wykonywana jest w dzień ustawowo wolny od pracy tj. wekeendy lub święta. Oznacza to, że pełniąc “służbę” z soboty na niedzielę żołnierz ma prawo odebrać dwa dni wolnego (bez możliwości rozbicia na mniejsze godziny). Jeżeli zaś “służba” pełniona jest w tygodniu, wtedy żołnierz jest zwolniony z zajęć zaraz po zdaniu dyżuru i po prostu idzie do domu. Nie przysługują dodatkowe dni wolne. Takie małe sprostowanie 🙂 Pozdrawiam

PS: Sugeruję zmianę tytułu, bo jest on pożywką dla wszelkiej maści “betonu”…

Odpowiedz

Kuba 6 sierpnia, 2019 o 13:32

Panie Łukaszu wszystko się zgadza, ale co jeśli służba wypada w poniedziałek, środę, piątek, niedzielę, wtorek, czwartek?
I jak w takim wypadku należy się wolne za pełnienie dyżurów /służb?

Odpowiedz

Magda 12 sierpnia, 2019 o 07:52

Tak jak Pan Łukasz napisał:
Jeżeli “służba” pełniona jest w tygodniu, wtedy żołnierz jest zwolniony z zajęć zaraz po zdaniu dyżuru i po prostu idzie do domu. Nie przysługują dodatkowe dni wolne.
Natomiast jeśli służba wypada w niedzielę, żołnierz ma za to 1 dzień wolny do odebrania.

Odpowiedz

Wojtuś 29 sierpnia, 2019 o 14:18

Za pełnienie służb określonych w R-zie np. dyżurne. w dni powszednie pon-pt żołnierz otrzymuje zwolnienie od zajęć w dn. następującym po służbie 24 godzinnej. Jeżeli służba z pt-sob otrzymuje dzień wolny do odbioru, jeśli sob-nd, wówczas otrzymuje 2 dni do odbioru.

W sprawie nadgodzin, zgodnie z odpowiedzią na interpelację poselską posła Szramki wskazano 2×4 miesiące na odbiór nadgodzin zgodnie z rozporządzeniem o czasie służby żołnierzy zawodowych. Zgodnie z doktryną oraz orzecznictwem NSA sprawy dot. ustalania zadań służbowych oraz czasu służby nie podlegają kognicji sądów administracyjnych. Prowadzi to do konkluzji, że w sytuacji upłynięcia 2×4 miesiące, żołnierzowi można nie udzielić nadgodzin i nie przysługuje mu instrument prawny pozwalający skutecznie dochodzić czasu wolnego za nadgodziny. Podkreślam, że czasem służby żołnierzy kieruje przełożony. W przypadku przekroczenia okresu 2x4miesiące z winy przełożonego pozostaje możliwość karania go dyscyplinarnie, co jednak nie zwróci przecież niewykorzystanych nadgodzin.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Anna 28 października, 2019 o 18:02

Pan Łukasz odpowiedział na pytanie Pana z maila. Niestety artykuł ukazuje raczej brak znajomości ustawy i wprowadza w błąd czytelnika. WP nie podlega pod kodeks pracy (co tez nie do konca mialoby to wytlumaczenie tym artykulem).
Rozsasniej byloby napisac sprostowanie w tej kwestii.

Odpowiedz

Tomasz 18 grudnia, 2019 o 12:55

A pod co w takim razie podlega WP?

Odpowiedz

Sasin 7 września, 2020 o 12:51

WP podlega pod Regulamin Ogólny Sił Zbrojnych RP.

Odpowiedz

Piotr 19 maja, 2020 o 15:21

Szanowni państwo a może ktoś posiada wiedzę na temat czasu odpoczynku po wykonaniu zadań. ??? przykład zabezpieczenie lotów w godzinach 7 do 1 w nocy dnia następnego. Czy ma drugi dzień muszę stawiać się po jakimś określonym czasie ???gdyż generalnie jest to problem dużego kalibru w mojej jednostce

Odpowiedz

Sasin 7 września, 2020 o 12:53

8 godzin snu i 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku.

Odpowiedz

Jacek 16 listopada, 2020 o 14:57

Witam. Jest możliwość uzyskania w formie pieniężnej ekwiwalentu za nieodebrane dni z 2006 roku odchodząc na emeryturę?

Odpowiedz

Kasia 23 listopada, 2020 o 21:16

To proszę powiedzieć jak jest z ćwiczeniami poligonowymi? Jesteś wysłany do innej JW. Tam pracujesz po 12 godzin dziennie. Więc nadgodziny to 4 godziny czy wszystko co powyżej 8godzin czyli 16 nadgodzin?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak z siedzibą w Mysłowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@arturwozniak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: