fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Odprawa mieszkaniowa byłego funkcjonariusza

Artur Woźniak30 kwietnia 2022Komentarze (0)

Ustawa o obronie OjczyznyOdprawa mieszkaniowa byłego funkcjonariusza

Mija kolejny dzień obowiązywania ustawy o obronie Ojczyzny. Czy ilość pytań i niewiadomych się zmniejszyła? Myślę, że nie. Uważam nawet, że im dłużej będzie obowiązywała tym tych problemów będzie więcej. Mimo, że była ku temu szansa to niestety nie wszystko zostało naprawione czy wyjaśnione. Niektóre nowe zapisy wprowadzają jeszcze więcej problemów. Jednym z nich jest zapis dotyczący odprawy mieszkaniowej żołnierza byłego funkcjonariusza. I właśnie dzisiaj o tym. Odprawa mieszkaniowa byłego funkcjonariusza.

Przeczytaj też drugi wpis o odprawie mieszkaniowej żołnierza: Odprawa mieszkaniowa po nowemu>>>

O świadczeniu mieszkaniowym po zmianach przeczytasz we wpisie Świadczenie mieszkaniowe żołnierza.

Odprawa mieszkaniowa byłego funkcjonariusza

Zacznijmy od pytania jakie otrzymałem na maila:

Co z odprawą mieszkaniową? Służyłam w Policji 15 lat, teraz od blisko 5 jestem w wojsku. Według nowej ustawy każdy kto przyszedł z innej formacji mundurowej będzie mógł odebrać odprawę mieszkaniową dopiero po wysłużeniu 10 lat w wojsku. W ustawie jest sformułowane każdy kto przyszedł, a nie kto przyjdzie… Czy dotyczy to osób, które dopiero przejdą?

To świetne pytanie. Oczywiście już na nie odpowiadam. Pojawił się przepis. Jeśli żołnierz zawodowy został zwolniony z czynnej służby wojskowej przed upływem 10 lat od dnia powołania do tej służby w przypadku, gdy powołanie do czynnej służby wojskowej nastąpiło po okresie służby w Policji, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Służbie Celno-Skarbowej, Służbie Celnej, Służbie Wywiadu Wojskowego, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego lub Urzędzie Ochrony Państwa to odprawa się nie należy. Tym samym jak byłeś funkcjonariuszem i nie będziesz żołnierzem 10 lat to odprawa się nie należy, prawda?

Na szczęście nie do końca! Przyjęto Cię do zawodowej służby wojskowej przed wejściem w życie nowej ustawy? Czyli przed 23 kwietnia 2022 roku? To należy Ci się odprawa mieszkaniowa. Przepisy ustawy o obronie Ojczyzny wskazują, że tego przepisu nie stosuje się do żołnierzy, którzy zostali powołani do zawodowej służby wojskowej przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Zatem to czy Ci się należy odprawa mieszkaniowa jako byłemu funkcjonariuszowi zależy od tego, kiedy zostałeś żołnierzem zawodowym. Jeżeli przed 23 kwietnia 2022 roku to odprawę niezależnie od lat zawodowej służby wojskowej otrzymasz. Jeżeli po 23 kwietnia 2022 roku się przeniosłeś to musisz służyć jako żołnierz zawodowy minimum 10 lat. Inaczej nie otrzymasz odprawy mieszkaniowej.

Jeszcze kilka pytań o odprawę mieszkaniową żołnierza

Myślę, że odprawa mieszkaniowa byłego funkcjonariusza została rozwiązana. Teraz chciałbym napisać parę słów do pytań jakie otrzymałem po wpisie o odprawie mieszkaniowej po nowemu.

Jak jest z normami na dziecko, jeżeli zamieszkuje z byłym/była żoną/mężem.

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Z doświadczenia wiem, że wszystko zależy od konkretnego przypadku. To kwestia wyroku rozwodowego, planu wychowawczego czy orzeczenia sądu rodzinnego. Sytuacje rodzinne są różne i nie chciałbym nikogo wprowadzić w błąd wskazując tutaj tak należy się albo tak nie należy się. Oczywiście przepisy wskazują, że mają to być wspólnie zamieszkałe dzieci własne. Proszę pamiętać, że żołnierz wskazuje datę naliczenia norm i jeżeli w dacie tej dziecko zamieszkiwało z żołnierzem to w mojej ocenie taka odprawa się należy. I takie sprawy wygrywałem dla żołnierzy. Najlepiej w takiej sytuacji skonsultować się ze mną. Na pewno wskażę czy w tej sytuacji taka norma się należy czy też nie:-)

Czy normy należą się na żonę i parę dzieci mieszkających na stałe np w Tajlandii? I przy np. założeniu, że pieniądze przeznaczyłbym na kupno domu w Tajlandii?

Szczerze zazdroszczę tej Tajlandii! 🙂 Natomiast odpowiedź będzie tożsama z tą powyżej. Jeżeli dzieci nie mają wspólnego zamieszkania z żołnierzem to norma na dzieci się nie należy. Oczywiście uwagi do daty wskazanej przez żołnierza również znajdują zastosowanie.

 

Z resztą ja uważam, że żołnierzowi zawodowemu należy się odprawa mieszkaniowa zawsze hehehe!

 

Gdyby się jednak zdarzyło tak, że AMW odmówi Ci wypłaty odprawy mieszkaniowej to daj mi znać. Razem będziemy walczyć o Twoje pieniądze!

Jeżeli masz wątpliwości, pytania, problemy z AMW? Odmówili Ci odprawy mieszkaniowej? Nie naliczyli normy na żonę czy dziecko? Zawsze możesz skorzystać z mojej pomocy i porady tutaj>>>

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

***

Zdjęcie: Zihao Li

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: