fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Gratyfikacja urlopowa żołnierza

Artur Woźniak25 maja 202215 komentarzy

Pieniądze na urlop

Urlop już zaplanowany? Kiedy robi się coraz cieplej myślami jestem na piaszczystej plaży. Czekam już na czas, kiedy będę mógł chociaż na tydzień odłożyć telefon służbowy i laptopa i ruszyć w świat. Jak wspominam o urlopie to od razy coś przychodzi na myśl, co nie? Gratyfikacja urlopowa żołnierza! Żołnierzowi zawodowemu przysługuje gratyfikacja urlopowa. Ale to wiesz! Nie wiem, czy czytałeś, ale pisałem już o gratyfikacji urlopowej na dziecko. Dzisiaj przede wszystkim o tym co z gratyfikacją w przypadku, gdy oboje jesteście żołnierzami.Gratyfikacja urlopowa żołnierza

Otrzymałeś już zasiłek na zagospodarowanie? Jeśli nie to przeczytaj wpis: Zasiłek na zagospodarowanie po nowemu>>>

Niedługo sprawdzian sprawności fizycznej. Sprawdź co w przypadku niedostatecznej ze sprawdziany sprawności>>>

Gratyfikacja urlopowa żołnierza

Gratyfikacja należy Ci się raz w roku. Nie więcej i nie mniej. Dopiero co rozpocząłeś zawodową służbę wojskową? W takim przypadku gratyfikacja w roku przyjęcia należy Ci się, jeżeli pełnisz służbę przez okres co najmniej 6 miesięcy kalendarzowych. W kolejnym roku już nie ma żadnych wymagań co do ilości służby. Tym samym tylko jeżeli przyjąłeś się do służby przed lipcem to jesteś w stanie mieć te 6 miesięcy służby. Do gratyfikacji urlopowej dolicza się małżonka i dzieci pozostające na utrzymaniu żołnierza. Jaka jest wysokość gratyfikacji? Nie może być niższa niż 35% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza. Niby wszystko jasne prawda? A jeśli Twój małżonek też jest żołnierzem?

A co, jeżeli oboje jesteście żołnierzami?

Co z gratyfikacją na małżonka, który tak samo jak Ty jest żołnierzem zawodowym. W nieobowiązującej ustawie było tak, że gratyfikację na małżonka żołnierza nie mogłeś wziąć. A on na Ciebie też nie. Oznacza to, że każdy brał wyłącznie na siebie. Jak jest teraz? Teraz jest zupełnie inaczej! Co to znaczy? To znaczy, że możecie brać gratyfikację na siebie wzajemnie. Żona na męża, mąż na żonę. I zamiast gratyfikacji na dwóch (Twoja i małżonka) to będziecie mieli na czterech. Ty bierzesz na siebie i małżonka, a małżonek na siebie i Ciebie. Świetna sprawa, co nie?

Nie ma podstaw by w Twojej jednostce inaczej do tego podchodzili. Mam nadzieję, że w żadnej jednostce nie będą ograniczać gratyfikacji dla małżeństw żołnierzy!

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

***

Zdjęcie: Tom Barrett

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 15 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Jacek 25 maja, 2022 o 10:42

  Czy zmiana przyznawania gratyfikacja dotyczy tylko współmałżonka czy również dzieci?

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 25 maja, 2022 o 10:43

  Panie Jacku co do gratyfikacji urlopowej na dziecko proszę zajrzeć do wpisu:
  https://prawniknapoligonie.pl/gratyfikacja-urlopowa-na-dziecko/
  Dobrego dnia!

  Odpowiedz

  Michał W. 25 maja, 2022 o 20:24

  Brzmi super. Ja i żona jesteśmy żołnierzami i za miesiąc planujemy iść na urlop. Wątpię żeby w naszej JW tak łatwo poszło z tą poczwórną gratyfikacją. Aż z ciekawości jutro pójdę do pani, która się tym u nas zajmuje i zapytam jak ona to widzi. Ale było by super jak by się udało.

  Odpowiedz

  Karolina 2 czerwca, 2022 o 09:47

  I jak udało się coś dowiedzieć ? Ja będę te pytać … Ale ciężko się walczy o pieniądze w tej instytucji hehe pozdrawiam

  Odpowiedz

  M 26 maja, 2022 o 07:10

  Na jakiej postawie jest to ustalone ? Można prosić jakas ustawę odnosząca się do tego bądź rozporządzenie ?

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 26 maja, 2022 o 08:36

  Nie ma bezpośrednio wskazującej na to podstawy prawnej. Podstawą prawną jest nowy art. 446 ustawy o obronie Ojczyzny w porównaniu do art. 87 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. W poprzedniej ustawie był zakaz brania gratyfikacji na małżonka żołnierza. W nowej ustawie tego zakazu nie ma.
  Dobrego dnia!

  Odpowiedz

  M. 30 maja, 2022 o 12:21

  Niestety, ale nowe wnioski bazujące na tej podstawie zawierają zapis że gratyfikacje dla męża można wziąć jeżeli nie jest on żołnierzem, także niestety chyba jednak to nie przyjedzie.

  Odpowiedz

  Radek 7 czerwca, 2022 o 18:28

  Faktycznie zgodnie z art. 446
  pkt. 1 – Żołnierzowi zawodowemu przysługuje raz w roku prawo do gratyfikacji urlopowej;
  pkt. 3 – Przy ustalaniu wysokości gratyfikacji urlopowej uwzględnia się również małżonka, a także dzieci pozostające na utrzymaniu żołnierza zawodowego;
  pkt. 5 – W przypadku zbiegu uprawnień do gratyfikacji urlopowej żołnierzy zawodowych posiadających wspólne dzieci gratyfikację na te dzieci uwzględnia się przy ustalaniu gratyfikacji tylko jednego z rodziców.
  Czyli faktycznie jest tak, że tylko na dzieci nie mogą wziąć gratyfikacji małżonkowie żołnierze każdy u siebie w jednostce. Jeżeli chodzi o małżonków to każdy z nich może wziąć za każdego i prawo tego nie zabrania.

  Odpowiedz

  Marticzka 28 maja, 2022 o 17:58

  No ciekawe czy u nas nie będzie z tym problemu.az w poniedziałek zapytam

  Odpowiedz

  KomT 30 maja, 2022 o 14:28

  Panie Arturze, jak ma się do tego co w artykule punkt 1 art 446

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 7 czerwca, 2022 o 18:52

  Ust. 1 w ogóle się nie zmienił w porównaniu do poprzedniej ustawy. Największe jest porównanie ust. 5 nowej i starej ustawy i obecnie nie ma zakazu gratyfikacji na małżonka żołnierza

  Odpowiedz

  Łukasz 20 czerwca, 2022 o 12:58

  Witam.
  Jeśli w listopadzie spodziewa się narodzin dziecka. Teraz nie wypisze wniosku o gratyfikacja. To czy w Styczniu otrzymam automatycznie na żonę oraz dzieci?
  Czy tylko na moją osobę?

  Odpowiedz

  Łukasz 23 czerwca, 2022 o 14:39

  Witam, chciałbym się dowiedzieć jak to jest z tą gratyfikacja gdy oboje pracują w wojsku ? Bo z tego co słyszałem jest zakaz wypłacania

  Odpowiedz

  Dawid 10 lipca, 2022 o 16:46

  Ale jak ja mam do urlopu przepracowane 3 miesiące to dostanę ?? Gratyfikacije

  Odpowiedz

  Łukasz 15 lipca, 2022 o 11:13

  Jeśli wziąłem gratyfikację na siebie jako żołnierz w styczniu, a na żonę nie, również żołnierz to czy mam jakieś prawo pisać o gratyfikację na samą żonę? U nas, interpretują to tak, że jak ktoś złożył o gratyfikację po wejściu ustawy, a nie uwzględnił małżonka/małżonkę to może napisać jakiś kwit i mu wyrównają o tą osobę. A Ci co napisali przed wejściem nie mogą napisać. Dziwne. Z jednej strony należy się raz w roku, ale ja nie chcę składać na siebie, a na żonę. Jak to interpretować? Tym bardziej, że u małżonki jednemu chcą tak wyrównać mimo, że wziął już gratyfikację, a sytuacja podobna. Co kraj/jednostka to obyczaj:/

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: