Powszechny obowiązek obrony Ojczyzny!
Nowe przepisy, ale nawiązanie do starej ustawy jest zasadne. Ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej bo o niej mowa. Tam ten obowiązek był. A w nowej ustawie? Obecnie powszechny obowiązek obrony RP pozostał, ale w trochę zmienionej formie.
Ale nie licz na to, że nie będziesz musiał tego obowiązku spełnić. Jest on bardzo szeroko napisany. To znaczy, że większość z nas takiemu obowiązkowi podlega. Zatem kto ma obowiązek obrony Ojczyzny?
Myślałeś o założeniu firmy? W końcu nie samym wojskiem człowiek żyje. Przeczytaj o firmie żołnierza zawodowego>>>
Obowiązek obrony Ojczyzny?
Obowiązkowi obrony Ojczyzny podlegają wszyscy obywatele.
Z tym, że musisz być zdolny ze względu na wiek i stan zdrowia do wykonywania tego obowiązku. Ze względu na wiek. Wiek tutaj jest bardzo ważny. Masz obowiązek od dnia ukończenia 18 roku życia.
Do kiedy? Do końca roku kalendarzowego w którym skończysz 60 rok życia. A jeżeli jesteś podoficerem albo oficerem to do końca roku kalendarzowego w którym skończysz 63 roku życia.
Natomiast jeżeli jednocześnie jesteś obywatelem innego państwa to nie podlegasz obowiązkowi obrony, o ile stale zamieszkujesz poza granicami Polski.
Z czym się wiąże ten obowiązek?
No właśnie tak naprawdę co się wiąże z tym obowiązkiem? W ramach tego obowiązku jesteś zobowiązany do:
Kto ma obowiązek obrony przez pełnienie służby wojskowej?
Jak już pisałem wyżej. Powszechnemu obowiązkowi obrony Ojczyzny podlega każdy. O ile stan zdrowia i wiek mu na to pozwala.
Tak samo jest w przypadku pełnienia służby wojskowej. Obowiązek ten obejmuje każdego z małymi wyjątkami. Małymi, ale niezwykle ważnymi wyjątkami.
Kto nie ma obowiązku obrony przez pełnienie służby wojskowej?
Tutaj chciałbym się zwrócić do WCR-ów. Tak należy interpretować ten przepis. Żaden inny sposób nie jest prawidłowy. Opiekun dziecka do lat 8 nie podlega obowiązkowi obrony poprzez pełnienie służby wojskowej.
Za podsunięcie pomysłu na wpis chciałbym podziękować Panu Piotrowi. Panie Piotrze bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na ten problem.
Czasem nie zdaje sobie sprawy z tego, że coś co jest prosto napisane może powodować problemy... Tym bardziej cieszy mnie to, że piszecie do mnie z problemami!
Oczywiście kwestia tego kto jest objęty powszechnym obowiązkiem obrony Ojczyzny jest szalenie ważna dla każdego obywatela.
Tym samym nie może być tak, że Wojskowe Centra Rekrutacji interpretują to na swój, niezgodny z prawem sposób!
Artur Woźniak
radca prawny
Prawnik na poligonie
Zdjęcie: Mufid Majnun
***
Jak zmienić kategorię wojskową?
Kategorię wojskową otrzymuje się podczas kwalifikacji wojskowej. Możesz otrzymać jedną z 4 kategorii (A, B, D lub E).
Pewnie jak większość na kwalifikację stawiłeś się około 18 roku życia. Ile lat temu przechodziłeś kwalifikację wojskową? [Czytaj dalej…]
{ 17 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzien dobry. Jesli mieszkam z mężem i oboje sprawujemy opieke nad dziecmi to mamy obowiazek sluzby wojskowej?
Czy tylko jedna osoba z nas jest zwolniona?
Czy jeśli mieszkam z żoną, ona przebywa na zwolnieniu ciążowym, dodatkowo mamy pod opieką dziecko do lat 8, to nie podlegam na ten czas obowiązkowi służby wojskowej a także nie mogą mnie wezwać na ćwiczenia, mimo posiadania kategorii A nadanej 11 lat temu wraz z przeniesieniem do rezerwy?
Dzień dobry!
Tak jak pisałem w poście obowiązku obrony Ojczyzny nie mają osoby, które opiekują się dziećmi do 8 roku życia i kobiety w ciąży. Jak do takiej sytuacji podejdzie WCR nie wiem, ale myślę, że w takiej sytuacji uznają, że opiekować się dzieckiem może żona. Chyba, że wykaże Pan, że nie jest w stanie opiekować się dzieckiem z uwagi na stan zdrowia. Oczywiście dla mnie w ustawie jest jasno, że jak się ma dziecko do 8 roku życia to nie podlega się tego obowiązkowi
Dobrego dnia!
r. pr. Artur Woźniak
Jest drugi punkt mówiący o dzieciach w wieku 8 do 18 lat, których opieki nie można powierzyć nikomu innemu, więc zakładam, że ustawodawca też zastosowałby ten zapis dla dzieci do lat 8 gdyby taki był jego zamiar.
Po co w takim razie takie wyszczególnienie?
Dzień dobry Panie Rafale!
Ustawodawca podzielił na dwie grupy wyłączeń. Co do dzieci do lat 8 to jest się zwolnionym z obowiązku obrony zawsze. Powyżej 8 roku życia tylko jeżeli nikt inny nie może zając się dzieckiem.
Dobrego dnia!
r.pr. Artur Woźniak
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam!
KM
Jeśli dobrze rozumiem ustawę to ptk 5.3 mówi, że osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem są zwolnione z obowiązku obrony ojczyzny.
Kryterium możliwości przejęcia tej opieki przez inne osoby (np. żonę) jest istotne dopiero w wypadku dzieci powyżej 8 lat. Czy coś źle rozumiem?
Jeśli komentarz dodałem dwa razy to przepraszam, ale za pierwszą próbą strona się przywiesiła
Dzień dobru Panie Jakubie!
Zgadza się właśnie tak jest skonstruowany ten przepis. Do 8 roku życia dziecka zawsze, po 8 roku tylko jak nie ma kto się nim zająć.
Dobrego dnia!
r.pr. Artur Woźniak
Poniżej wklejam zapis, który to reguluje. Uważam że ostatnia linijka tekstu po myślniku dotyczy tylko punktu 2). Inaczej jaki sens ma rozgraniczanie dzieci do lat 8 oraz od lat 8 do 18. Zatem WSZYSTKIE osoby sprawujące opiekę nad dziećmi do lat 8 nie podlegają obowiązkowi służby wojskowej (bez względu na to czy opiekę nad dzieckiem można komuś powierzyć czy nie). Bardzo proszę o odniesienie się do powyższego.
Obowiązkowi służby wojskowej nie podlegają kobiety w ciąży oraz w okresie 6 miesięcy po porodzie, a także osoby:
1)
sprawujące opiekę nad dziećmi do lat 8;
2)
sprawujące opiekę nad:
a)
dziećmi od lat 8 do 18,
b)
osobami obłożnie chorymi,
c)
osobami, wobec których orzeczono trwałą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2022 r. poz. 933 i 1155),
d)
osobami, wobec których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 504 i 1504),
e)
osobami zaliczonymi do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573 i 1981 oraz z 2022 r. poz. 558 i 1700)
– jeżeli osoby te wspólnie z nimi zamieszkują i opieki tej nie można powierzyć innym osobom.
Dzień dobry Panie Krzysztofie!
Zgadzam się z Panem. Ustawa mówi, że w przypadku gdy dziecko ma do 8 lat to zawsze się jest zwolnionym. Natomiast powyżej 8 roku życia dziecka tylko jeżeli nie ma kogoś innego do sprawowania opieki.
Dobrego dnia!
r.pr. Artur Woźniak
Dodatkowo, rozumiem że opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym 8‐18 lat, posiadającym dwójkę rodziców – nie zwalnia z służby wojskowej w wypadku powołania. Bardzo proszę mnie poprawić, jeśli się mylę.
Dzień dobry,
Pytanie w kontekście wezwania z WCR dla osoby w rezerwie pasywnej, gdzie jest rodzina z dzieckiem do lat 8. Opisuje Pan wyłączenia na podstawie art. 5, który dotyczy ogólnie służby wojskowej i zgodnie z tym jestem zwolniony.
Natomiast czy w moim przypadku nie powinniśmy stosować art. 248 ust. 5 w związku z art. 541? Tam jest jasno wskazane, że że ćwiczenia wojskowe nie powołuje się osób wyłączonych od obowiązku pełnienia służby wojskowej W RAZIE OGŁOSZENIA MOBLIZACJI I W CZASIE WOJNY. Co za tym idzie musimy skierować się do innego katalogu wyłączeń unormowanych w art. 541, który jest znacznie węższy.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, Łukasz
Dzień dobry Panie Łukaszu!
Pierwsze i zasadnicze pytanie: Czy jest Pan żołnierzem rezerwy pasywnej zgodnie z art. 248? Bo jeżeli tak to owszem ma Pan rację. Jeżeli jest Pan tylko osobą w rezerwie to moim zdaniem tutaj zastosowanie znajdzie art. 5. Zatem Pana status (żołnierzy czy osoba w rezerwie) jest tutaj najważniejszy.
Dobrego dnia!
r.pr. Artur Woźniak
Dziękuję za wytłumaczenie i niezwykle szybką odpowiedź! W takim razie jestem osobą w rezerwie, jako że poza zakwalifikowaniem do kategorii A kilkanaście lat temu nic więcej się nie działo w temacie.
Cieszę się, że mogłem pomóc!
r.pr. Artur Woźniak
Dzień dobry,
A jak ma się do tego konstytucyjne prawo do odmowy służby wojskowej na mocy własnych przekonań? I jak odnieść to prawo do odmowy do obecnych „masowych ćwiczeń wojskowych”?
Panie Krzysztofie ja też tak to rozumiem. Trzeba wykazać, że nikt inny nie może się zajmować. Chociaż uważam, że każdy przypadek jest indywidualny i tak też powinien być rozpatrywany. Szczególnie, że może być tak, że opieka sprawowana nad osobą niepełnosprawną musi być pełniona przez dwie osoby. Wszystko zależy jak wojsko podejdzie w takim przypadku do argumentacji o konieczności sprawowania opieki.
r.pr. Artur Woźniak