fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Kto ma obowiązek obrony Ojczyzny?

Artur Woźniak27 maja 2022Komentarze (1)

Powszechny obowiązek obrony Ojczyzny!

Nowe przepisy, ale nawiązanie do starej ustawy jest zasadne. Ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej bo o niej mowa. Tam ten obowiązek był. A w nowej ustawie? Obecnie powszechny obowiązek obrony RP pozostał, ale w trochę zmienionej formie. Ale nie licz na to, że nie będziesz musiał tego obowiązku spełnić. Jest on bardzo szeroko napisany. To znaczy, że większość z nas takiemu obowiązkowi podlega. Zatem kto ma obowiązek obrony Ojczyzny?Kto ma obowiązek obrony Ojczyzny?

Myślałeś o założeniu firmy? W końcu nie samym wojskiem człowiek żyje. Przeczytaj o firmie żołnierza zawodowego>>>

Obowiązek obrony Ojczyzny?

Obowiązkowi obrony Ojczyzny podlegają wszyscy obywatele. Z tym, że musisz być zdolny ze względu na wiek i stan zdrowia do wykonywania tego obowiązku. Ze względu na wiek. Wiek tutaj jest bardzo ważny. Masz obowiązek od dnia ukończenia 18 roku życia. Do kiedy? Do końca roku kalendarzowego w którym skończysz 60 rok życia. A jeżeli jesteś podoficerem albo oficerem to do końca roku kalendarzowego w którym skończysz 63 roku życia.

Natomiast jeżeli jednocześnie jesteś obywatelem innego państwa to nie podlegasz obowiązkowi obrony, o ile stale zamieszkujesz poza granicami Polski.

Z czym się wiąże ten obowiązek?

No właśnie tak naprawdę co się wiąże z tym obowiązkiem? W ramach tego obowiązku jesteś zobowiązany do:

 1. pełnienia służby wojskowej,
 2. wykonywania obowiązków wynikających z nadanych przydziałów mobilizacyjnych i pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych,
 3. pełnienia służby w jednostkach zmilitaryzowanych,
 4. wykonywania świadczeń na rzecz obrony.

Tyle ustawa. Chciałbym się skupić na tym pierwszym punkcie. Pełnienie służby wojskowej.

Kto ma obowiązek obrony przez pełnienie służby wojskowej?

Jak już pisałem wyżej. Powszechnemu obowiązkowi obrony Ojczyzny podlega każdy. O ile stan zdrowia i wiek mu na to pozwala. Tak samo jest w przypadku pełnienia służby wojskowej. Obowiązek ten obejmuje każdego z małymi wyjątkami. Małymi, ale niezwykle ważnymi wyjątkami.

Kto nie ma obowiązku obrony przez pełnienie służby wojskowej?

Obowiązkowi służby wojskowej nie podlegają osoby, które zostały uznane ze względu na stan zdrowia za trwale niezdolne do tej służby. Standardowa sytuacja idziesz na komisję wojskową i dostajesz kategorię zdrowia. Komisja stwierdza poprzez kategorię zdrowia Twoją zdolność lub niezdolność do służby wojskowej. Po drugie obowiązkowi służby wojskowej nie podlegają kobiety w ciąży oraz w okresie 6 miesięcy po porodzie. Nie podlegają również osoby sprawujące opiekę nad dziećmi do lat 8. Zawsze w tych przypadkach nie podlega się obowiązkowi obrony Ojczyzny poprzez pełnienie służby wojskowej.

Tym samym jeżeli jesteś w ciąży, do 6 miesięcy po porodzie i opiekujesz się dzieckiem do lat 8 to nie możesz pełnić obowiązkowej służby wojskowej.

To nie koniec wyjątków. Jeżeli sprawujesz opiekę nad:

 1. dziećmi od lat 8 do 18,
 2. osobami, wobec których orzeczono trwałą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym,
 3. osobami, wobec których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji,
 4. obłożnie chorymi,
 5. osobami zaliczonymi do znacznego stopnia niepełnosprawności,

to nie podlegasz obowiązkowi służby wojskowej jeżeli osoby z punktów 1-5 wspólnie z Tobą zamieszkują i opieki tej nie możesz powierzyć innym osobom.

 

Tutaj chciałbym się zwrócić do WCR-ów. Tak należy interpretować ten przepis. Żaden inny sposób nie jest prawidłowy. Opiekun dziecka do lat 8 nie podlega obowiązkowi obrony poprzez pełnienie służby wojskowej.

Za podsunięcie pomysłu na wpis chciałbym podziękować Panu Piotrowi. Panie Piotrze bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na ten problem. Czasem nie zdaje sobie sprawy z tego, że coś co jest prosto napisane może powodować problemy... Tym bardziej cieszy mnie to, że piszecie do mnie z problemami! Oczywiście kwestia tego kto jest objęty powszechnym obowiązkiem obrony Ojczyzny jest szalenie ważna dla każdego obywatela. Tym samym nie może być tak, że Wojskowe Centra Rekrutacji interpretują to na swój, niezgodny z prawem sposób!

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

***

Zdjęcie: Mufid Majnun

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Kamila 10 lipca, 2022 o 12:14

  Dzien dobry. Jesli mieszkam z mężem i oboje sprawujemy opieke nad dziecmi to mamy obowiazek sluzby wojskowej?

  Czy tylko jedna osoba z nas jest zwolniona?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: