Zbliża się czas urlopów
Powoli czuć zbliżające się wakacje. Może to będzie dobry czas, żeby złapać oddech od nowości jakie przyniosła ustawa o obronie Ojczyzny? Mam nadzieję, że tak. Jednak zanim pojedziesz na urlop chciałem napisać parę słów o zmianach jakie zaszły w świadczeniu związanym z urlopem. Oczywiście mówię o gratyfikacji urlopowej. Szczególnie gratyfikacji urlopowej na dziecko. Zatem jakie zmiany? Gratyfikacja urlopowa na dziecko.
Przeczytaj też o zmianach jakie zaszły w odprawie mieszkaniowej żołnierza. Odprawa mieszkaniowa po nowemu
Wiesz co zmieniała ustawa o obronie Ojczyzny w świadczeniu mieszkaniowym? Świadczenie mieszkaniowe żołnierza
Gratyfikacja urlopowa na dziecko
Tak jak ostatnio cały czas i dzisiaj inspiracją do tematu na blogu był jeden z maili. A właściwie to sporo maili o podobnej treści jak do tego:
A jak jest w przypadku, kiedy oboje jesteśmy żołnierzami, nie jesteśmy małżeństwem i mamy dziecko? Wiem, że są jednostki w których pieniądze z gratyfikacji na dziecko dostają oboje, ponieważ nie są małżeństwem. Jak to wygląda prawnie?
Po pierwsze zacznijmy od tego jak było. Było tak, że przepisy wskazywały co z gratyfikacją na dziecko w przypadku małżeństw żołnierzy. W takim przypadku gratyfikację na dziecko mógł wziąć tylko jeden z małżonków. Oznaczało to, że w przypadku, gdy rodzice żołnierze nie byli małżeństwem to gratyfikację na dziecko mogli wziąć oboje rodziców. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jednostki wojskowe pomimo jednoznacznego wskazania na małżeństwo to odmawiali również osobom, które nie zawarły związku małżeńskiego. Oczywiście moim zdaniem było to działanie niezgodne z prawem.
Oboje jesteście żołnierzami zawodowymi? Przeczytaj co się zmieniło w gratyfikacji urlopowej na małżonka żołnierza>>>
Zmiany w gratyfikacji urlopowej
Jak to jest teraz? W przepisach zauważono, że nie tylko małżeństwa mają dzieci hahaha! Jeżeli macie wspólne dziecko i oboje jesteście żołnierzami zawodowymi od w tej chwili gratyfikację na dziecko może wziąć tylko jedno z was. Przepisy się zmieniły i są już jednoznaczne. Nie ma tutaj wyjątku tak jak było we wcześniejszych przepisach.
A Ty jak tam? Braliście gratyfikację na dziecko oboje czy odmawiano Wam tego w waszej jednostce?
Artur Woźniak
radca prawny
Prawnik na poligonie
***
Zdjęcie: John-Mark Smith
{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Czy to prawda, że po zwolnieniu z zawodowej służby trzeba odczekać aż dwa lata by móc się ponownie przyjąć? Tak mówiono nam podczas spotkań dotyczących nowej ustawy.
Żołnierza zawodowego – kobietę, sprawującą opiekę nad dzieckiem do lat czterech, pozostającą w związku małżeńskim z innym żołnierzem, nie deleguje się bez jej zgody poza miejsce pełnienia zawodowej służy wojskowej, w tym samym czasie co współmałżonka.
Czy ten zapis jest zgodny z kodeksem pracy czy w wojsku pracują maszyny różniące się od innych pracowników?
178 ust. 2 Kodeksu pracy pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139 (przerywany system czasu pracy), jak również delegować poza stałe miejsce pracy.
Z pierwszego zapisu wynika, że żołnierz nie moze skorzystać z uprawnień rodzicielskich jeżeli nie jest w związku małżeńskim z innym żołnierzem lub samotnie nie wychowuje dziecka czyli nie jest rodzicem na tym samym poziomie co zwykły pracownik ?
Dodam jeszcze, że w standardowej sytuacji jedno z rodziców może wybrać, któremu przysługuje to uprawnienie. Dla przykładu moja żona jest żołnierzem, ja jestem pracownikiem cywilnym, więc w tym momencie tylko ojcu przysługują te prawa bez pozostawienia wyboru matce dziecka ?
Dziękuję za odpowiedź. Warto pytać ! Czy istnieje też z Panem późniejsza współpraca?
Pani Karolino oczywiście. Proszę pisać na maila kontakt@arturwozniak.pl
Witam.
A jak jest z gratyfikacja urlopowa na pasierba?
Jakie trzeba spełnić warunki aby brać gratyfikacje urlopowa na niego, zamieszkując z nim? Zameldowanie, opieka?
Panie Karolu jeżeli chodzi o gratyfikację na pasierba to nie widzę problemu. Przepisy ustawy wskazują, że gratyfikacja urlopowa należy się na pozostające na utrzymaniu żołnierza w tym na dzieci małżonka żołnierza, które:
a) nie przekroczyły 18 roku życia, a w przypadku uczęszczania do szkoły lub odbywania studiów w szkole wyższej 25 roku życia, albo
b) stały się całkowicie niezdolne do pracy lub niezdolne do samodzielnej egzystencji przed osiągnięciem wieku wskazanego powyżej.
Dobrego dnia!
r.pr. Artur Woźniak
prawnik na poligonie
Co w przypadku małżeństwa w wojsku a stanu wojennego lub wojny gdy nie ma z kim zostawić dziecka 5letniego?
Dzień dobry!
Przepisy nie regulują takich kwestii. Także niestety nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Myślę jednak, że w sytuacji zagrożenia jakieś rozwiązanie będzie przygotowane.
r. pr. Artur Woźniak
Witam. Mój partner jest żołnierzem, mamy 3 dzieci, nie mamy ślubu, czy na mnie też będzie mu się należała gratyfikacja urlopowa?
Dzień dobry Pani Renato!
Niestety nie. Wyłącznie na żołnierza i dzieci. Przepisy wskazują wyłącznie na małżonka/małżonkę.
r. pr. Artur Woźniak
Prawnik na poligonie