fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Gratyfikacja urlopowa na dziecko

Artur Woźniak21 maja 202211 komentarzy

Zbliża się czas urlopów

Powoli czuć zbliżające się wakacje. Może to będzie dobry czas, żeby złapać oddech od nowości jakie przyniosła ustawa o obronie Ojczyzny? Mam nadzieję, że tak. Jednak zanim pojedziesz na urlop chciałem napisać parę słów o zmianach jakie zaszły w świadczeniu związanym z urlopem. Oczywiście mówię o gratyfikacji urlopowej. Szczególnie gratyfikacji urlopowej na dziecko. Zatem jakie zmiany? Gratyfikacja urlopowa na dziecko.Gratyfikacja urlopowa na dziecko

Przeczytaj też o zmianach jakie zaszły w odprawie mieszkaniowej żołnierza. Odprawa mieszkaniowa po nowemu

Wiesz co zmieniała ustawa o obronie Ojczyzny w świadczeniu mieszkaniowym? Świadczenie mieszkaniowe żołnierza

Gratyfikacja urlopowa na dziecko

Tak jak ostatnio cały czas i dzisiaj inspiracją do tematu na blogu był jeden z maili. A właściwie to sporo maili o podobnej treści jak do tego:

A jak jest w przypadku, kiedy oboje jesteśmy żołnierzami, nie jesteśmy małżeństwem i mamy dziecko? Wiem, że są jednostki w których pieniądze z gratyfikacji na dziecko dostają oboje, ponieważ nie są małżeństwem. Jak to wygląda prawnie?

Po pierwsze zacznijmy od tego jak było. Było tak, że przepisy wskazywały co z gratyfikacją na dziecko w przypadku małżeństw żołnierzy. W takim przypadku gratyfikację na dziecko mógł wziąć tylko jeden z małżonków. Oznaczało to, że w przypadku, gdy rodzice żołnierze nie byli małżeństwem to gratyfikację na dziecko mogli wziąć oboje rodziców. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jednostki wojskowe pomimo jednoznacznego wskazania na małżeństwo to odmawiali również osobom, które nie zawarły związku małżeńskiego. Oczywiście moim zdaniem było to działanie niezgodne z prawem.

Oboje jesteście żołnierzami zawodowymi? Przeczytaj co się zmieniło w gratyfikacji urlopowej na małżonka żołnierza>>>

Zmiany w gratyfikacji urlopowej

Jak to jest teraz? W przepisach zauważono, że nie tylko małżeństwa mają dzieci hahaha! Jeżeli macie wspólne dziecko i oboje jesteście żołnierzami zawodowymi od w tej chwili gratyfikację na dziecko może wziąć tylko jedno z was. Przepisy się zmieniły i są już jednoznaczne. Nie ma tutaj wyjątku tak jak było we wcześniejszych przepisach.

A Ty jak tam? Braliście gratyfikację na dziecko oboje czy odmawiano Wam tego w waszej jednostce?

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

***

Zdjęcie: John-Mark Smith

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Bartek 21 maja, 2022 o 13:06

  Czy to prawda, że po zwolnieniu z zawodowej służby trzeba odczekać aż dwa lata by móc się ponownie przyjąć? Tak mówiono nam podczas spotkań dotyczących nowej ustawy.

  Odpowiedz

  Tomasz 22 maja, 2022 o 09:03

  Żołnierza zawodowego – kobietę, sprawującą opiekę nad dzieckiem do lat czterech, pozostającą w związku małżeńskim z innym żołnierzem, nie deleguje się bez jej zgody poza miejsce pełnienia zawodowej służy wojskowej, w tym samym czasie co współmałżonka.

  Czy ten zapis jest zgodny z kodeksem pracy czy w wojsku pracują maszyny różniące się od innych pracowników?
  178 ust. 2 Kodeksu pracy pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139 (przerywany system czasu pracy), jak również delegować poza stałe miejsce pracy.

  Z pierwszego zapisu wynika, że żołnierz nie moze skorzystać z uprawnień rodzicielskich jeżeli nie jest w związku małżeńskim z innym żołnierzem lub samotnie nie wychowuje dziecka czyli nie jest rodzicem na tym samym poziomie co zwykły pracownik ?

  Odpowiedz

  Tomasz 22 maja, 2022 o 09:08

  Dodam jeszcze, że w standardowej sytuacji jedno z rodziców może wybrać, któremu przysługuje to uprawnienie. Dla przykładu moja żona jest żołnierzem, ja jestem pracownikiem cywilnym, więc w tym momencie tylko ojcu przysługują te prawa bez pozostawienia wyboru matce dziecka ?

  Odpowiedz

  Karolina 2 czerwca, 2022 o 09:36

  Dziękuję za odpowiedź. Warto pytać ! Czy istnieje też z Panem późniejsza współpraca?

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 2 czerwca, 2022 o 09:54

  Pani Karolino oczywiście. Proszę pisać na maila kontakt@arturwozniak.pl

  Odpowiedz

  Karol 25 lipca, 2022 o 15:43

  Witam.
  A jak jest z gratyfikacja urlopowa na pasierba?
  Jakie trzeba spełnić warunki aby brać gratyfikacje urlopowa na niego, zamieszkując z nim? Zameldowanie, opieka?

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 10 sierpnia, 2022 o 07:31

  Panie Karolu jeżeli chodzi o gratyfikację na pasierba to nie widzę problemu. Przepisy ustawy wskazują, że gratyfikacja urlopowa należy się na pozostające na utrzymaniu żołnierza w tym na dzieci małżonka żołnierza, które:
  a) nie przekroczyły 18 roku życia, a w przypadku uczęszczania do szkoły lub odbywania studiów w szkole wyższej 25 roku życia, albo
  b) stały się całkowicie niezdolne do pracy lub niezdolne do samodzielnej egzystencji przed osiągnięciem wieku wskazanego powyżej.
  Dobrego dnia!
  r.pr. Artur Woźniak
  prawnik na poligonie

  Odpowiedz

  Dominika 16 listopada, 2022 o 19:01

  Co w przypadku małżeństwa w wojsku a stanu wojennego lub wojny gdy nie ma z kim zostawić dziecka 5letniego?

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 5 grudnia, 2022 o 14:42

  Dzień dobry!
  Przepisy nie regulują takich kwestii. Także niestety nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Myślę jednak, że w sytuacji zagrożenia jakieś rozwiązanie będzie przygotowane.
  r. pr. Artur Woźniak

  Odpowiedz

  Renata 1 marca, 2023 o 10:19

  Witam. Mój partner jest żołnierzem, mamy 3 dzieci, nie mamy ślubu, czy na mnie też będzie mu się należała gratyfikacja urlopowa?

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 1 marca, 2023 o 10:21

  Dzień dobry Pani Renato!
  Niestety nie. Wyłącznie na żołnierza i dzieci. Przepisy wskazują wyłącznie na małżonka/małżonkę.
  r. pr. Artur Woźniak
  Prawnik na poligonie

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: