fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Obniżony wymiar czasu służby na wychowawczym

Artur Woźniak23 maja 20222 komentarze

Żołnierz zawodowy rodzicem

Pamiętasz może jak pisałem o żołnierce Ani? Jeżeli nie to koniecznie musisz nadrobić zaległości! Karmienie piersią na służbie. Opieka na dziecko żołnierza. Oczywiście wiem, że z uprawnieniami rodzica w wojsku jest problem. W sensie problem mają w jednostkach, że masz swoje prawa jako rodzic! Dzisiaj chciałbym napisać parę słów o czasie służby żołnierza zawodowego w czasie urlopu wychowawczego. Obniżony wymiar czasu służby na wychowawczym.Obniżony wymiar czasu służby na wychowawczym

Jak piszę o żołnierzu rodzicu to od razu przeczytaj o gratyfikacji urlopowej na dziecko>>>

Może zainteresuje Cię wpis o wpływie opieki na dziecko na emeryturę? Opieka na dziecko a emerytura>>>

Obniżony wymiar czasu służby na wychowawczym

Pomysł na dzisiejszy wpis to jeden z maili jakie od was otrzymuję. Bardzo za nie dziękuję. Staram się na bieżąco odpisywać, ale dostałem ich tyle, że jeszcze długo zajmie mi ogarnięcie ich. Tym bardziej cieszę się, że trafiłem na tego maila:

Czy żołnierz zawodowy może także skorzystać z obniżonego wymiaru czasu pracy, gdy jest uprawniony do urlopu wychowawczego? Jest to uprawnienie ściśle związane z prawem do urlopu wychowawczego, niestety nie jest jasno napisane, a nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Nie koligowałoby to z moimi obowiązkami służbowymi.

Nie był to jedyny mail z tym problemem. Było ich z resztą sporo. Ten jest przykładowym, który dotyczy tego samego problemu. Zatem bez owijania w bawełnę. Przejdźmy do szczegółów.

Po pierwsze przepisy wskazują, że w przypadku urlopu wychowawczego stosujemy przepisy Kodeksu pracy. Po drugie kodeks pracy umożliwia obniżenie czasu pracy w trakcie urlopu wychowawczego. Na przykład pracownik może w czasie urlopu wychowawczego pracować kilka godzin dziennie. Oczywiście pracodawca nie może się nie zgodzić.

Czy w przypadku służby wojskowej przepisy też coś takiego umożliwiają? Moim zdaniem jak najbardziej tak.

Ustawa o obronie Ojczyzny wskazuje, że żołnierz zawodowy ma prawo do urlopu wychowawczego na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Nie ma tutaj mowy o jakichś ograniczeniach z uwagi na specyfikę służby wojskowej. Zatem, czy mogą odmówić obniżenia czasu służby na urlopie wychowawczym? Moim zdaniem nie. Możesz o to wnioskować.

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

***

Zdjęcie: Jochen van Wylick

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  żołnierka 15 grudnia, 2022 o 08:57

  Czy jeśli byłam na urlopie wychowawczym 8 m-cy, przerwałam go na kilka miesięcy, po czym zawnioskowałam o kolejne 6 miesięcy urlopu wychowawczego na to samo dziecko, to czy kadrowiec z jednostki słusznie straszy mnie przeniesieniem do rezerwy?

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 15 grudnia, 2022 o 09:57

  Szanowna Pani do rezerwy przenieść Pani nie mogą. Co najwyżej przenieść do dyspozycji. Proszę zobaczyć art 286 ustawy o obronie Ojczyzny tam znajdzie Pani co może jednostka.
  Dobrego dnia!
  r.pr. Artur Woźniak

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: