fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Opieka na dziecko a emerytura

Artur Woźniak23 października 201911 komentarzy

Odrabianie opieki na dziecko?

Pamiętasz żołnierkę Anię? Oczywiście pisałem o niej już kilkukrotnie. Posty dotyczyły karmienia piersią na służbie i małego podsumowania o karmieniu piersią, o sprawdzianie z wf kobiet w ciąży i karmiących piersią. Wszystkie te posty dotyczyły uprawnień nie tylko mam żołnierek, ale pisałem też o uprawnieniach rodzicielskich: świadczenie mieszkaniowe żołnierza oraz post który wzbudził bardzo wielki odzew – gratyfikacja urlopowa żołnierza zawodowego. Dzisiaj chciałbym poruszyć kolejny temat dotyczący uprawnień rodzicielskich żołnierzy i konsekwencji korzystania z tych uprawnień. Opieka na dziecko żołnierza zawodowego i jej wpływ na emeryturę bo wiem jak wiele emocji budzi właśnie ten temat.

Historia żołnierki AniOpieka na dziecko

Ania od zawsze chciała zostać żołnierzem. Zaczynała w klasie mundurowej i nie wyobrażała sobie życia poza wojskiem. Nie minęło kilka lat i Ania spełniała swoje marzenie. Została żołnierze zawodowym. Trafiła do swojej pierwszej jednostki, gdzieś w centralnej Polsce. Była z siebie dumna, podobnie jak jej rodzice. Oczywiście z zaangażowaniem i całą sobą wykonywała wszystkie nałożone na nią obowiązki służbowe. Żołnierka Ania po kilku latach oddanej służby zaczęła starać się o dziecko.  Rok później raz z mężem cieszyli się z narodzin córeczki. Żołnierka Ania po urlopie macierzyńskim wróciła do służby w jednostce. Opieka na dziecko była wykorzystywana przez żołnierkę Anię każdego roku. Szczególnie w czasie kiedy córeczka poszła do przedszkola. Po kilku latach żołnierka Ania urodziła synka. Tak mijały jej lata służby.

Emerytura żołnierza zawodowego a opieka na dziecko

Nim się żołnierka Ania zorientowała dzieci jej wyrosły i wyprowadziły się z domu, a sama przygotowywała się do przejścia na zasłużoną wojskową emeryturę. Rozmawiając z kolegami i koleżankami na jednostce słyszała głosy, że każdy dzień opieki na dziecko żołnierz musi odrobić bo nie wliczają się te dni do wysługi lat. Zaniepokojona żołnierka Ania zaczęła szukać odpowiedzi na nurtujące ją pytanie. Na przykład czy opieka na dziecko wliczana jest do wysługi lat i ile będzie musiała odrobić? Oczywiście znalezienie odpowiedzi nie było łatwe. Co chwila słyszała od różnych ludzi i czytała w różnych miejscach sprzeczne informacje. Była przekonana, że jeszcze sporo przed nią zanim będzie mogła przejść na emeryturę bo wiele razy brała opiekę na dziecko.

Opieka na dziecko żołnierza

Jak to faktycznie jest? Żołnierka Ania będzie musiała odpracować każdy dzień opieki na dzieci bo nie wliczają się do wysługi lat żołnierza? Już odpowiadam. Nie martw się już Ci wszystko tłumaczę. Po pierwsze nie nie ma potrzeby i konieczności odrabiania tych dni! Po drugie emeryturę wylicza się ze średniego uposażenia żołnierza z okresu kolejnych 10 lat.A jeżeli zaczynałeś służbę przed 2013 rokiem? Emerytura wojskowa przysługuje żołnierzowi, który w dniu zwolnienia ze służby ma 15 lat służby.

Dobre wiadomości!

Co to oznacza? Oczywiście przepisy nie przewidują konieczności odpracowania opieki na dziecko. Na pewno nie są te dni odliczane od wysługi. Naprawdę są traktowane jak dni wysługi. Mam nadzieję, że Cię uspokoiłem. Wiem jak to działa w jednostkach. Ktoś komuś coś, gdzieś coś ktoś usłyszał i tak się niesie od żołnierza do żołnierza. Jednak mam nadzieję, że teraz już będziesz miał pewność. Przekaż tą informację swoim kolegom i koleżankom z jednostki. Najlepiej to powiedz im o moim blogu!:-)

Pozdrawiam Cię!

Artur

****

Zdjęcie: Sandy Millar

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 606 119e-mail: kontakt@arturwozniak.pl

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agata Kowalczyk 9 listopada, 2019 o 20:28

Witam ponownie po ilu latach dostaję się mundur galowy ,i czy to prawda że wypłacany jest ekwiwalent pieniężny na jego utrzymanie (pranie czyszczenie itp)

Odpowiedz

Agata Kowalczyk 10 listopada, 2019 o 09:48

A dni które biorę by opiekować się dzieckiem jest chore sa odliczanie?
,lub gdy ja jestem na zwolnieniu lekarskim?

Odpowiedz

Robert 22 stycznia, 2020 o 22:30

Posiadam 2 dzieci. Malzonka zmieniła pracę i jak na złość maluchy się pochorowały. Na zwolnienie poszedłem ja, żeby się nimi zaopiekować. W KP napisane jest, że niezależnie od ilości dzieci należy się 60dni zwolnienia w ciągu roku na oboje rodzicow. Czy nas jako żołnierzy obowiązuje ten limit wspólnych 60 dni?

Odpowiedz

Artur Woźniak 23 stycznia, 2020 o 12:10

Panie Robercie oczywiście kodeks pracy żołnierzy w tym przypadku nie obowiązuje, ale te 60 dni dla żołnierza wynika z ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Także tak żołnierz również ma te 60 dni. Moim zdaniem są to wspólne dni dla obojga rodziców.

Odpowiedz

Robert 8 lutego, 2020 o 11:01

Dziękuję za odpowiedź. Mam natomiast kolejne pytanie związane z tematem. W rozmowach z kolegami podpierałem się pańskim wpisem o tym, że opieka wlicza się do wysługi i reakcje były różne. Jedni uwierzyli i się ucieszyli inni, że herezję opowiadam opowiadając, że ich kolega odchodził i mu nie doliczyli opieki. Gdyby mógł Pan podać podstawę prawną, artykuł ustawy do tego, że opieka jednak się wlicza do wysługi zrobiłby Pan mi o niedowiarkom wielka przysługę. Pozdrawiam

Odpowiedz

Robert 8 lutego, 2020 o 11:05

Witam. Mógłby Pan podać podstawe prawna do tego, że opieka wlicza się do wysługi? Podpierając się pańskim wpisem nadal jest mnóstwo niedowiarków w mojej JW i ciężko ich przekonać. Sądzę że artykuł ustawy rozwiałby wiele wątpliwości jak nie wszystkie. Pozdrawiam

Odpowiedz

Michalina 4 marca, 2020 o 15:29

Czy oprócz tych 60 dni opieki na dziecko żołnierza dodatkowo przysługuje 2 dni w roku które przysługuje dziecko do lat 14stu z ustawy KP.?

Odpowiedz

Artur Woźniak 6 marca, 2020 o 11:43

Pani Michalino żołnierzowi zawodowemu nie przysługują 2 dni opieki przewidziane w kodeksie pracy
Dobrego dnia!

Odpowiedz

Łukasz Jóźwiak 8 maja, 2020 o 08:30

Panie Arturze czy mógłbym prosić o podstawę prawną, że opieka na dziecko wlicza się do e-usługi lat? Jest to bardzo istotne gdyż wielu osobom rozwiało by to wiele wątpliwości i zdecydowanie uspokoiło.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Patrycja 13 maja, 2020 o 10:16

Witam jaka jest podstawa prawna na temat opieki i wliczania się do emerytury?

Odpowiedz

Sylwia 26 lipca, 2020 o 19:11

Witam. Czy mógłby Pan podać podstawę prawną do tego, że opieka nad dzieckiem lub osoba starsza chora nie wlicza sie do emerytury? Mam również pytanie czy nasze zwolnienia chorobowe wliczają się do emrytury czy też nie?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak z siedzibą w Mysłowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@arturwozniak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: