fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Gratyfikacja urlopowa żołnierza zawodowego

Artur Woźniak05 czerwca 2019102 komentarze

Wpis zaktualizowany 25.05.2022 r.

Przeczytaj również wpisy o Gratyfikacji urlopowej żołnierza>>> oraz wpis Gratyfikacja urlopowa na dziecko>>>. Dokładnie odpowiadam tam na pytania co w przypadku gratyfikacji urlopowej na dziecko w przypadku małżeństw i związków partnerskich. Także tam przeczytasz co z gratyfikacja w przypadku, gdy oboje jesteście żołnierzami zawodowymi. Interesuje Cię wysokość gratyfikacji urlopowej żołnierza zawodowego? Tak również przeczytasz o tym! Gratyfikacja urlopowa żołnierza zawodowego.

Czas urlopów

Mamy początek czerwca. Już niedługo skończy się rok szkolny i rozpoczną się wakacje i okres urlopowy. Dwa miesiące wyjazdów, mniejszego ruchu w mieście;-) słońca i relaksu. Pewnie masz już nawet zaplanowany urlop i odliczasz dni do wyjazdu. Dzisiaj chciałbym napisać trochę więcej o tym co Ci się należy – gratyfikacja urlopowa żołnierza zawodowego.  Będzie o podatkach, rozwodzie, małżeństwie żołnierzy i utrzymaniu dzieci. Będzie się działo;-)

Przeczytaj też o sprawności fizycznej żołnierza zawodowego>>>

A.B.C. gratyfikacji urlopowej żołnierza

Po pierwsze gratyfikacja urlopowa należy Ci się raz w roku. Po drugie wypłacana jest na Twój wniosek. A jeżeli nie złożysz wniosku do końca roku? Wypłacą Ci i tak do końca stycznia kolejnego roku. We wniosku musisz wskazać liczbę osób w rodzinie. W gratyfikacji  uwzględnia się Twojego współmałżonka i dzieci pozostające na utrzymaniu żołnierza zawodowego. Te dzieci pozostające na utrzymaniu żołnierza stwarzają same problemy, ale o tym za chwilę;-)gratyfikacja urlopowa

Przede wszystkim liczbę osób liczonych do gratyfikacji urlopowej określasz Ty w oświadczeniu. Oczywiście według stanu na dzień złożenia wniosku. Ponadto składając oświadczenie pamiętaj o odpowiedzialności za podanie informacji niezgodnych z prawdą. Dowódca jednostki nie może badać czy wszystkie dzieci podane w Twoim wniosku pozostają na Twoim utrzymaniu. Nikt Twojej uczciwości testować nie będzie i nie ma jak.

Podatki? Po pierwsze jeżeli kupujesz wczasy rodzinne wykupione przez żołnierza bezpośrednio w biurze podróży to nie będziesz korzystały ze zwolnienia z podatku na gratyfikację na dziecko. Po drugie jeżeli dziecko jedzie na zorganizowany dla dzieci/młodzieży pobyt to wtedy zwolniona jest kwota gratyfikacji z podatku.

Sprawa prosta, jeżeli twoje życie rodzinne jest proste. A co w przypadku, gdy jesteś po rozwodzie? Albo samotnie wychowujesz dziecko? W końcu albo Twoja małżonka/małżonek/partnerka/partner ma dziecko z poprzedniego związku?

Gratyfikacja urlopowa a sytuacja rodzinna

Żołnierz zawodowy Dawid ma rodzinę. Żonę i synka. W takim wypadku gratyfikacja urlopowa wypłacana jest Dawidowi każdego roku również na żonę i syna. Jednakże małżeństwo Dawida rozpadło się i rozwiódł się z żoną. W wyroku rozwodowym ograniczono mu prawa rodzicielskie. Z synem widywać może się wyłącznie w święta, urodziny i dwa razy w miesiącu. Syn mieszka z mamą, a byłą żoną żołnierza Dawida. W takim wypadku gratyfikacja należy się wyłącznie żołnierzowi. Nie ma już żony a jego syn nie jest dzieckiem, które ma na utrzymaniu.

Po jakimś czasie żołnierz Dawid poznaje Danusię, która ma 6-letnią córkę z poprzedniego małżeństwa. Żyją w związku partnerskim, nie planują ślubu. Przyszedł czas urlopowy i Dawid dowiedział się, że gratyfikacja urlopowa należy się wyłącznie jemu. Ani Danusia ani córka Danusi nie mogą być brane pod uwagę.

Parę lat później żołnierz Dawid oraz Danusia postanowili wziąć ślub. Czy to coś zmieniło w ich życiu? Oczywiście to zmieniło całe ich życie!:-) Na lepsze!:-) Jednak wracając do gratyfikacji urlopowej. Od dnia ślubu Dawid może do liczby osób w rodzinie podać Danusię i jej córkę.

Rozwód a gratyfikacja urlopowa żołnierza

Jak pokazała wyżej historia żołnierza Dawida rozwód bezpośrednio wpływa na możliwość wliczenia byłej żony do gratyfikacji. Nie możesz tego zrobić. Sprawa jest dużo bardziej skomplikowana w przypadku dzieci w sytuacji rozwodu. Ogólnie jest tak, że dziecko musi być na Twoim utrzymaniu. Przede wszystkim płacisz alimenty, a dziecko z Tobą nie mieszka to nie spełnia warunków do gratyfikacji. Alimenty nic tutaj nie zmieniają. Sprawa wygląda inaczej w przypadku, gdy opieka nad dzieckiem jest opieką naprzemienną. Tak na przykład system miesiąc na miesiąc – miesiąc u Ciebie, miesiąc u byłego męża/żony. Wtedy sprawa jest oczywista i gratyfikacja urlopowa na dziecko się należy.

Niedawno pisałem o rozwodzie żołnierza zawodowego>>>

Oczywiście możliwości i różnych wariantów rodzinnych jest ogromna ilość. Podsumowując każda sytuacja rodzinna jest inna i może wpływać na możliwość wliczenia do gratyfikacji dziecka. Nie jestem w stanie opisać każdego!:-) Mam na to jednak rozwiązanie! Napisz do mnie a odpowiem na wszystkie Twoje pytania! I będziesz miał pewność czy możesz wliczyć dziecko czy nie.

Byłbym zapomniał! Jeżeli Ty i Twój małżonek/małżonka jesteście żołnierzami zawodowymi? Tylko u jednego z was możecie podać dzieci. W końcu też nie podajecie drugiego małżonka do gratyfikacji:-)

A czy Twoja gratyfikacja urlopowa żołnierza zawodowego jest już na koncie?:-)

Pozdrawiam Cię!

Artur

****

Zdjęcie: Natalya Zaritskaya

 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 102 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Renata 26 sierpnia, 2019 o 16:17

    Witam mam pytanie czy jesli ojciec nie utrzymuje kontaktu z dzieckiem a pobiera gratyfikacje urlopowa to czy jest to zgodne z prawem i czy w takim przypadku moge żądać zwrotu pieniedzy od byłego męża?

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 27 sierpnia, 2019 o 20:22

    Pani Renato!
    Gratyfikacja urlopowa należy się na dzieci, które są na utrzymaniu. Są to pieniądze przyznawane dla żołnierza i to on jest wydaje, a nie dla dziecka. Oznacza to, że nie może Pani żądać zwrotu tej kwoty dla dziecka od byłego męża.
    Pozdrawiam:-)

    Odpowiedz

    Karol 27 czerwca, 2023 o 12:05

    Dzień dobry Panie Arturze,
    Mam do Pana pytanie odnośnie pobierania gratyfikacja urlopowej przez byłego partnera – żołnierza zawodwego mojej żony. Czy w świetle obowiązujących przepisów i nowej ustawy o obronności może on pobierać gratyfikacje urlopową gdy nie wychowuję dzieci a jedynie ma sądownie ustalone widzenia w tym ograniczenie praw do jednego z dziecka ?

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 20 września, 2023 o 08:01

    Dzień dobry Panie Karolu!
    Przepisy o gratyfikacji wskazują, że gratyfikacja należy się wyłącznie na dzieci pozostające na utrzymaniu żołnierza zawodowego.
    Dobrego dnia!
    r.pr. Artur Woźniak
    prawnik na poligonie

    Odpowiedz

    Łuksz 4 września, 2019 o 13:50

    Witam
    Mam pytanie czy można pobrać gratyfikację na dziecko które jest przy matce żołnierzu ? Nie mam żadnych ograniczeń prawnych. Ona pobiera jako żołnierz i czy ja też mogę pobrać jako żołnierz na te samo dziecko. Jesteśmy oczywiście po rozwodzie. Pozdrawiam.

    Odpowiedz

    Wioletta 5 września, 2019 o 16:51

    Jestem w podobnej sytuacji. Obydwoje z byłym mężem jesteśmy żołnierzami, sąd przyznał pełną opiekę nad dzieckiem obojgu rodzicom, z miejscem pobytu przy matce. Nie zostały ustalone zasady sprawowania opieki nad dzieckiem – w tej sprawie po prostu sąd pozostawił nam wolną rękę i dogadujemy się bez problemów. Czy obydwoje możemy pobierać gratyfikacje na nasze dziecko? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 6 września, 2019 o 08:00

    Pani Wioletto! Tak ja pisałem wcześniej moim zdaniem jeżeli dziecko jest na utrzymaniu i Pani i byłego małżonka i przebywa u obojga to gratyfikacja urlopowa może zostać pobrana przez Panią i byłego męża. Tworzycie osobne gospodarstwa domowe mające na utrzymaniu dziecko.
    Mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości:-)
    Pozdrawiam!

    Odpowiedz

    Wioletta 20 kwietnia, 2020 o 11:36

    Bardzo dziękuję za pomoc.

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 6 września, 2019 o 07:58

    Panie Łukaszu! Jeżeli dziecko nie jest na Pana utrzymaniu – nie tworzycie wspólnego gospodarstwa domowego, a dziecko przebywa wyłącznie przy matce to gratyfikacja urlopowa nie należy się.
    Pozdrawiam:-)

    Odpowiedz

    Sebastian 18 października, 2020 o 18:48

    Witam! Dlaczego odpowiedzi na pytanie Łuaksza i Wioletty są od siebie różne skoro pytanie jest bardzo podobne?

    Odpowiedz

    Arkadiusz 30 grudnia, 2020 o 16:01

    Panie Arturze nie zgodze się z Panem odnośnie tego, ze płacąc alimenty na dzieci, a nie mając opieki naprzemiennej czyli pół na pół nie można otrzymać gratyfikacji urlopowej. Art 6 ust o służbie żołnierzy zawodowych, okresla pojęcie dzieci pozostające na utrzymaniu zolnierza, nie ma żadnych wzmianek, o alimentach zamieszkiwaniu czy też nie, albo opiece naprzemiennej. Następnie art 87 pkt 3 w/w ustawy jest jasno określone na kogo przysługuje g ratyfikacja. Dziękuje za uwagę i pozdrawiam

    Odpowiedz

    Przemek 11 września, 2019 o 12:03

    Witam. A jak jest w przypadku odprawy mieszkaniowej na dziecko po rozwodzie? Z moją byłą żoną opiekujemy sie dzieckiem naprzemiennie ale dziecko jest zameldowane u niej. Czy nalezy mi sie norma na córkę przy naliczaniu odprawy mieszkaniowej?
    Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 12 września, 2019 o 10:44

    Panie Przemysławie moim zdaniem liczy się fakt zamieszkiwania dziecka u Pana, co mam miejsce przy opiece naprzemiennej. Zameldowanie to jedynie spełnienie obowiązku administracyjnego;-) Tym samym uważam, że należy się norma na Pana córkę w końcu zamieszkuje z Panem.
    Mam nadzieję, że pomogłem:-)

    Odpowiedz

    Marta 24 października, 2019 o 12:29

    Witam, czy bedąc na urlopie rodzicielskim i wychowawczym przysługuje gratyfikacja urlopowa? Pozdrawiam.

    Odpowiedz

    Adam 15 czerwca, 2020 o 10:39

    A co jeśli we wniosku wskaże że chce odebrać odprawe i wskazać czas kiedy nie było rozwodu i wszyscy mieszkali razem? Przecież taka opcja też jest możliwa…
    Tak samo jak małżeństwa wojskowych którzy są pod zaopatrzeniem innych Oddziałów Gospodarczych i oboje pobiorą gratyfikację na dzieci. Przecież nie idzie tego sprawdzić to jest tylko i wyłącznie dobra i słuszna wola. Nie mam racji?

    Odpowiedz

    Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:12

    Skad wiesz ze nie idzie sprawdzic czy malzonek zolnierz nie pobral juz gratyfikacji na dziecko?
    Moze przewrazliwiona osoba w WOG sprawdzi twoje dane w sew-online i po sznurku dojdzie, gdzie pracuje druga plowka w wojsku i sie upewni co do gratyfikacji.
    Poza tym na druku chyba zaswiadczasz ze nie byla pobierana w danym roku gratyfikacja.

    Interesuje mnie jeszcze ta odprawa mieszkaniowa. Rozmawialem z kolega, ktory odchodzi do cywila, i dopiero jak odejdziesz skladassz wniosek od odprawe dolaczajac stos dokumentow, nie starszych jak 3 miesiace, w tym informacje z urzedu meldunkowego kto jest z toba zameldowany pod 1 adresem, wiec w tym wypadku wskazanie okresu nie ma znaczenia. Moge sie mylic 😉

    Odpowiedz

    Damian 12 września, 2019 o 09:56

    Witam!
    Bardzo proszę o fachową opinię w moje sprawie. W roku 2018 nie pobrałem gratyfikacji urlopowej, gdyż nie byłem 5 dni z rzędu na urlopie (chęć pobrania gratyfikacji w przyszłym roku zgłosiłem do naszej Pani odpowiedzialnej za finanse) od grudnia 2018 do sierpnia 2019 roku przebywałem (wysłany przez wojsko oczywiście) na kursie w Stanach Zjednoczonych po powrocie do jednostki upomniałem się o moją gratyfikację niestety w odpowiedzi dostałem informację, że gratyfikacja za rok 2018 mi przepadła, czy jest szansa na jej odzyskanie?

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 12 września, 2019 o 10:50

    Panie Damianie, dziękuję za pytanie. Niestety, ale gratyfikacja urlopowa za 2018 rok przepadła bo należy się ona wyłącznie w danym roku.
    Pozdrawiam z Górnego Śląska:-)

    Odpowiedz

    Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:16

    Nie przepadła.
    Pisze się wniosek do d-cy JW o wypłate zaległej gratyfikacji z uzasadnieniem dlaczego sie jej wczesniej nie pobralo.
    Prosty przyklad. Urlop mialem zaplanowany na grudzien 2018. W miedzy czasie okazalo sie ze w tym okresie wyjezdzam na szkolenie, misje. Wracam do pracy w lipcu 2019. Jakim prawem mialaby przepaść gratyfikacja?

    Odpowiedz

    Michał 25 września, 2019 o 16:25

    Witam mam pytanie w 2016 roku uległem wypadkowi związanym ze służbą przez trzy lata byłem na l4 i nie wykorzystałem ani jednego dnia urlopu ani nie pobrałem gratyfikacji. w tym roku wracam do służby czy gratyfikacja za rok 2016 2017 2018 należy mi się czy również przepadła jak w powyższym przypadku nawet mimo przebywania przez ten okres na l4 Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 26 września, 2019 o 08:40

    Panie Michale gratyfikacja urlopowa należy się wyłącznie w danym roku. Jeżeli więc jej Pan nie pobrał (nawet z przyczyn od Pana niezależnych) gratyfikacji za 2016 rok w 2016 roku i to samo dotyczy następnych lat to niestety się ona już nie należy. Można otrzymać tylko w danym roku za dany rok. Wcześniejsze przepadły niestety.

    Odpowiedz

    Michał 26 września, 2019 o 19:53

    Dziękuje bardzo za pomoc pozdrawiam

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 27 września, 2019 o 08:42

    Bardzo się cieszę, że mogłem pomóc Panie Michale!:-)

    Odpowiedz

    K. 30 stycznia, 2020 o 22:31

    Nie jestem prawnikiem, ale w mysl rozp. &4, pkt.2 gratyfikacja bedzie wyplacona po zlozeniu oswiadczenia przed dniem zwolnienia z zaw. sl. wojskowej???

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 3 lutego, 2020 o 11:54

    Owszem:-) Oświadczenie o stanie rodziny należy złożyć najpóźniej w ostatnim dniu służby.

    Odpowiedz

    Katarzyna 1 lutego, 2021 o 01:49

    Witam. Do lipca 2021 mam kontrakt, jednak chce odejść ze służby już w kwietniu 2021 r, czy należy mi się gratyfikacja czy tylko od czasu do kiedy będę pracowała

    Konrad 18 października, 2019 o 22:56

    Jestem żołnierzem zawodowym od prawie 15lat, od lutego do sierpnia byłem na kursie oficerskim i w tym czasie byłem w „rezerwie kadrowej”. Od połowy sierpnia zacząłem służbę w nowej jednostce. Czy będę mógł wziąć gratyfikację za ten rok? Doszły mnie słuchy, że w nowej JW muszę przesłużyć pół roku, żeby wziąć gratyfikację. Czy to jest prawda??

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 22 października, 2019 o 09:25

    Panie Konradzie przepisy nie mówią nić o jakimkolwiek okresie służby aby móc wziąć gratyfikację. Gratyfikacja należy się niezależnie od tego ile służy Pan w nowej jednostce. Pół roku dotyczy żołnierzy powołanych do zawodowej służby wojskowej a jak Pan pisze jest Pan żołnierzem od prawie 15 lat:-)

    Odpowiedz

    Magdalena 21 października, 2023 o 02:58

    Czy będąc w danym roku na l4 w związku z ciążą, a później na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim przysługuje mi gratyfikacja urlopowa?
    Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Hubert 21 października, 2019 o 18:46

    Witam
    W następnym roku planuję wziąć ślub. Urlop chcę zacząć jeszcze przed weselem.
    Czy aby odebrać gratyfikację na dwie osoby muszę zaplanować sobie chociaż tydzień urlopu powiedzmy w wrześniu i złożyć wniosek?
    Czy jednak można złożyć wiosek o wypłatę gratyfikacji po powrocie z urlopu uwzględniając w nim już dwie osoby?

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 22 października, 2019 o 09:32

    Panie Hubercie! Liczba osób uwzględnianych przy ustalaniu gratyfikacji urlopowej określa się według stanu rodzinnego podanego przez żołnierza w dniu złożenia wniosku. Ma Pan obowiązek złożenia wniosku nie wcześniej niż na 30 dni przed rozpoczęciem urlopu i nie później niż 14 dni od dnia zakończenia urlopu. Mam nadzieję, że Panu rozjaśniłem Pana sytuację 🙂

    Odpowiedz

    M. 30 października, 2019 o 13:19

    Napisano wiadomość e-mail

    Odpowiedz

    Adam 30 października, 2019 o 17:39

    Witam serdecznie, bardzo proszę o informację czy wskazana gratyfikacja urlopowa oraz nagrody uznaniowe i mundurowki mogą zostać zaliczone przez Sąd jako składnik moich dochodów? Chodzi o ustalenie wysokości alimentow. Proszę o pomoc gdyż te wszystkie składniki były w pit i sąd uznał to jako mój dochód roczny. Problem w tym że mundurowka jest przeznaczana na zakup umundurowania a nagrody są uznaniowe i nikt mi nie zagwarantuje że w kolejnych latach otrzymam również nagrodę.

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 5 listopada, 2019 o 13:32

    Panie Adamie zapraszam do kontaktu mailowego bądź telefonicznego wtedy będę w stanie Panu udzielić informacji. Proszę najpierw o kontakt: kontakt@arturwozniak.pl
    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz

    Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:20

    Adamie, czy cos ustaliles? Tez mnie to zastanawia.

    Odpowiedz

    Jakub 31 października, 2019 o 17:05

    Witam , nie zlozylem gratyfikacji w roku 2019, mam wykorzystany caly ulop za ten czas, czy moge zlozyc gratyfikacje w styczniu 2020,za rok 2019 i kolejna w sierpniu 2020?

    Odpowiedz

    Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:22

    Za 2019 musisz napisac wniosek do do0cy o wyplate zaleglwgo swiadczenia z uzasadnieniem dlaczego nie pobrales jej wczesniej.\
    Za 2020 dopiero jak bedziesz szedl na urlop min 5dni (nawet nagrodowy),

    Odpowiedz

    Marcin 5 listopada, 2019 o 12:18

    Raczej nie zgodzę się z Pańskimi wywodami odnośnie gratyfikacji urlopowej ponieważ Sądy stosują zapis, że kosztami wychowania i utrzymania małoletniego dziecka/dzieci obciąża oboje rodziców, a jednego z nich zobowiązuje do alimentacji. Również mowa jest o tym w KRiO art. 133. Co się tyczy miejsca zamieszkania – w polskim prawie można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania – w przypadku rozwodu dziecko może mieć tylko jedno miejsce zamieszkania nigdy dwa! Raczej jest to delikatne wprowadzanie w błąd żołnierzy w sytuacji rozwodu i pobierania gratyfikacji urlopowej na dziecko/dzieci. Pozdrawiam.

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 5 listopada, 2019 o 13:30

    Panie Marcinie dziękuję za Pana uwagi. Rozumiem Pana zdanie niemniej nie mogę się z Panem zgodzić. Co do miejsca zamieszkiwania proszę wziąć pod uwagę, że kodeks cywilny mówi jedynie o miejscowości a nie o konkretnym lokalu. Fakt, iż w wyroku rozwodowym Sąd określa miejsce zamieszkiwania dziecka (ale nie robi tego zawsze) nie zmienia faktu, że w przypadku opieki naprzemiennej dziecko zamieszkuje u obojga rodziców – stan faktyczny a nie prawny. W przypadku gratyfikacji intencją prawodawcy była sytuacja faktyczna, której nie można dokładnie określić przepisami prawa. Mało tego przepisy często nie nadążają za zmianami chociażby światopoglądowymi i obyczajowymi:-) Moim zdaniem fakt utrzymywania to nie to samo co płacenie alimentów, a z faktycznym utrzymywaniem, które wiąże się ze wspólnym zamieszkiwaniem – wykładnia celowościowa przepisu o gratyfikacji urlopowej. Natomiast wyobrażam sobie sytuację, że pomagam żołnierzowi, któremu odmówiono wypłaty gratyfikacji a który spełnia obowiązek alimentacyjny. Przepisy nie są tutaj precyzyjne i dokładne. Dlatego zawsze jest miejsce do walki o swoje:-) Proszę jednak pamiętać, że to podstawą wypłaty gratyfikacji jest oświadczenie żołnierza i oczywiście to, że na moim blogu przedstawiam subiektywną ocenę sytuacji prawnej żołnierzy, nie jest to porada prawna i każdorazowo należy zwrócić się do prawnika o poradę, gdy nie jest się pewnym swoich praw bądź obowiązków:-)
    Podsumowując stan faktyczny determinuje wszystko. Życie pisze najlepsze scenariusze, a prawnicy muszą się z tym zmagać:-)
    Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za Pana uwagi!

    Odpowiedz

    Sebastian 6 czerwca, 2020 o 20:20

    Zgadzam się z panem Marcinem, punkt o gratyfikacji urlopowej mówi o dzieciach pozostających na utrzymaniu a nie zameldowaniu. Taki zapis został odnotowany by nie było problemów np w sytuacji, gdy żołnierz weźmie ślub z kobietą która ma już np. dwoje dzieci. Na własne dzieci nawet alimenciarz jeżeli ma zachowane prawa może pobierać gratyfikację – już pomijając fakt, że nikt tego nie sprawdzi bo na jakiej podstawie. Przepis wewnętrzny mówi tylko o tym, że minimum 5 dni trzeba wykorzystać by taką gratyfikację otrzymać plus te pół roku stażu.

    Odpowiedz

    Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:26

    Sebastian, jak nikt tego nie sprawdza, to we wniosku mozna tez podac byla zone.??

    Odpowiedz

    Sylwia 10 listopada, 2019 o 09:48

    Witam. Mam pytanie, jestem z mężem w trakcie rozwodu, mąż jest żołnierzem, mamy dwoje dzieci. Mąż zabiera dzieci do siebie co drugi weekend i widuje raz Góra dwa razy w tygodniu. Po rozwodzie zapewne widywania dzieci zostaną bez zmian. Czy w takim przypadku będzie mu się należała gratyfikacjia urlopowa na dzieci?

    Odpowiedz

    Marcin 14 listopada, 2019 o 21:17

    A co w przypadku separacji

    Odpowiedz

    Marcin 21 listopada, 2019 o 18:31

    Witam mam pytanie czy mogę pobierać gratyfikacje jeżeli mam zasądzony miesiąc opieki nad dzieckiem w okresie wakacji, w tym czasie dziecko jest całkowicie na moim utrzymaniu nadmiernie że place alimenty i jestem w pełni władzy rodzicielskiej

    Odpowiedz

    Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:28

    Jak najbardziej tak.
    Zawsze mozesz zapytac sie radcy prawnego w swojej JW, ale trzeba miec na uwadze, ze kazda Jw to panstwo w panstwie i interpretacja przepisu moze byc inna niz w sasiedniej JW.
    Sam tego doswiadczylem w innej sprawie.

    Odpowiedz

    Jacek 8 grudnia, 2019 o 18:06

    Witam
    Pobierałem w tym roku w czerwcu gratyfikacje na żonę i jedno dziecko w listopadzie urodziło mi się drugie, czy jest możliwość pobrania gratyfikacji tylko na nowo narodzone dziecko?

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 31 grudnia, 2019 o 07:47

    Dzień dobry Panie Jacku! Niestety gratyfikacja urlopowa należy się tylko jedna ze stanem rodziny na dzień złożenia wniosku. Zmiany w trakcie roku nie wypływają na już wypłaconą gratyfikację. W przyszłym roku będzie Pan mógł uwzględnić Pana drugie dziecko:-)
    Dobrego dnia!

    Odpowiedz

    Marcin 10 stycznia, 2020 o 08:48

    Witam. Powołany zostałem do służby z dniem 1 sierpnia 2019 czy gratyfikacja urlopowa przysługuje żołnierzom, którzy nie mają sześciu miesięcy służby w danym roku??

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 13 stycznia, 2020 o 13:09

    Panie Marcinie gratyfikacja nie należy się Panu. Przepisy mówią o pełnieniu służby przez okres przynajmniej 6 miesięcy. Pan zaczął w sierpniu więc ma Pan 5 miesięcy za sobą.
    Serdecznie pozdrawiam!

    Odpowiedz

    PAULINA 13 stycznia, 2020 o 21:25

    Witam podobno się zmieniło że oboje żołnierzy mąż i żona mogą pisać na siebie gratyfikacja urlopowa czy to jest prawda bo nie ma nic o tym nigdzie. Dziękuję za odp pozdrawiam

    Odpowiedz

    Adam 15 czerwca, 2020 o 10:50

    Skąd masz takie informacje???

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 15 czerwca, 2020 o 10:54

    Dzień dobry Pani Paulino!:-)
    Niestety, ale nie zmieniły się przepisy w tym zakresie i nadal w przypadku związku małżeńskiego żołnierzy nie wlicza się małżonka żołnierza.
    Dobrego dnia!

    Odpowiedz

    Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:31

    A niby dlaczego malzenstwo wojskowe mialoby miec lepiej od nie wojskowych??. Nie mozna pobierac gratyfikacji wiecej niz 1 raz na tą samą osobę.

    Odpowiedz

    Mirosław 4 lutego, 2020 o 12:06

    Witam
    Złożyłem wniosek pod koniec miesiąca styczeń za rok 2019. Nie przyjęto go bo za późno. Czy gratyfikacja przepadnie?

    Odpowiedz

    Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:32

    Teraz to musisz napisac wniosek do d0cy jw o wyplate zaleglej gratyfikacji z uzasadnieniem dlaczego dopiero teraz to robisz.

    Odpowiedz

    Magdalena 6 marca, 2020 o 22:23

    Witam, czy będąc w separacji z mężem żołnierzem, który przechodzi na emeryturę (mamy 2 dzieci, zasadzone alimenty, dzieci mieszkaja ze mna, bez ograniczeń praw rodzicielskich dla męża) może podac do uposażenia 4 osobową rodzinę? Jak byśmy np „zniesli” separację przed emeryturą?

    Odpowiedz

    Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:37

    Separacja to nie rozwod i nie wnosi rozdzielnosci majatkowej.
    Ale przy wniosku o odprawe mieszkaniowa (a o to ci chyba chodzi) podobno trzeba przedstawic zaswiadczenie z urzedu meldunkowego o osobach zameldowanych wraz z wnioskodawca, nie starsze niz 3 miesiace.

    „dokumenty potwierdzające wspólne zamieszkiwanie członków rodziny, którzy uwzględniani są przy ustalaniu przysługującej żołnierzowi powierzchni użytkowej podstawowej”

    https://amw.com.pl/pl/dla-zolnierza/odprawa-mieszkaniowa/dokumenty-do-wyplaty-odprawy-mieszkaniowej

    Odpowiedz

    Nata 9 marca, 2020 o 18:31

    WITAM, czy jeśli żołnierz jest po rozwodzie, Sąd nie orzeka o kontaktach z dzieckiem , a wykonywanie władzy rodzicielskiej powierza obojgu rodzicom. Miejsce zamieszkania ustala przy matce. Orzeka od ojca na na rzecz kosztów utrzymania alimenty w określonej kwocie, a resztą kosztów obarcza matkę. Czy żołnierz ma prawo pobierać na dziecko gratyfikacje?

    Odpowiedz

    Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:38

    Jak wyżej podałem – tak, ma prawo.

    Odpowiedz

    Jacek 7 kwietnia, 2020 o 16:21

    Witam. Mam pytanie odnośnie gratyfikacji urlopowej. Córka kończy w kwietniu szkołę i czy w związku z zakończeniem nauki tracę na nią gratyfikację. Sam wniosek będę składał w czerwcu.

    Odpowiedz

    Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:40

    Hmm, na dzień składania wniosku bedzie juz po zakonczeniu edukacji, ale ze szkola rozlicza sie chyba w pozniejszym terminie niz kwiecien.
    Co na to radca prawny w JW?

    Odpowiedz

    Ola 10 kwietnia, 2020 o 17:35

    A co w przypadku gdy mąż, nie utrzymuje mnie, mieszka osobno i jestesmy w trakcie rozwodu. Jesteśmy formalnie w zwiazku małżeńskim ale nie jestem na jego utrzymaniu. Czy jeżeli zgłosi mnie jako żonę do gratyfikacji to złamie prawo?

    Odpowiedz

    Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:42

    Nikt nie wnika czy zolnierz wydaje pieniadze na rodzine czy je przepija.
    Formalnie jestescie malzenstwem, wiec ma pelne prawo wziąć gratyfikacje na czlonkow rodziny.

    Odpowiedz

    Joanna 27 maja, 2020 o 16:48

    Witam. Czy jeżeli ojcem mojego dziecka również jest żołnierz aczkolwiek nie jesteśmy małżeństwem a obydwoje sprawujemy opiekę nad dzieckiem to czy obydwoje możemy pobrać gratyfikacje urlopową na dziecko czy tylko jedno z nas może to zrobić

    Odpowiedz

    Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:44

    A czy przypadkiem na wniosku nie ma opcji ze poswiadczasz iz za dany rok nie byla jeszcze pobierana gratyfikacja??
    Gratyfikacje mozna pobrac max raz w roku na 1 osobę.

    Odpowiedz

    Sebastian 6 czerwca, 2020 o 19:43

    A co jeśli ojciec jest w innej miejscowości w internacie wojskowym od np. dwóch lat? należy mu się gratyfikacja za dziecko? nie może naprzemiennie przeciez opiekowac sie dzieckiem albo też nie ma go przy rodzinie

    Odpowiedz

    Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:45

    A dlaczego nie moze jej pobrac?
    Formalnie jestescie malzenstwem, wiec moze pobrac na kazdego czlonka rodziny.

    Odpowiedz

    Ela 12 czerwca, 2020 o 08:49

    Witam, zapytanie co w sytuacji gdy obydwoje rodziców jest żołnierzami zawodowymi, mają wspólne dziecko jednak nie są małżeństwem.

    Odpowiedz

    Karol 17 czerwca, 2020 o 14:35

    Witam, 18 lipca biorę ślub. A urlop rozpoczynam 31 lipca. Czy mogę złożyć wniosek o gratyfikacje po ślubie ? I czy dostanę ją jeszcze przed pójściem na urlop ?

    Odpowiedz

    Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:49

    Po slubie mozesz pisac wniosek oraz musisz dostarczyc do JW kopie aktu malzenstwa, celem ujecia w systemie.
    Proponuje urlop rozbic na 2 tury, tak aby druga rozpoczynala sie w czasie gdy juz jestescie formalnie malzenstwem.

    Odpowiedz

    Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:47

    Czy byscie byli malzenstwem czy tez nie, to tylko 1 osoba moze pisac wniosek na dziecko.
    Od takich problemow sa tez radcy prawni w JW.

    Odpowiedz

    Paulina 2 września, 2020 o 21:45

    Witam ja i mój partner bierzemy gratyfikacje każdy swoją na wspólne dziecko. Jest luka w prawie i tak mozna i to jest konsultowane z prawnikiem.

    Odpowiedz

    Sławek 17 września, 2020 o 10:11

    Pobierają gratyfikację na siebie i dziecko. Nie pobierają na konkubenta

    Odpowiedz

    Cezary 7 lipca, 2020 o 23:17

    Witam !
    Czy jeżeli urlop miałem planowany na miesiąc sierpień ale w międzyczasie uległem wypadkowi i najprawdopodobnie do końca roku będę przebywał na zwolnienie lekarskim to dostanę za dany rok gratyfikację uropową czy nie bo nie poszedłem na urlop ?

    Odpowiedz

    Bartek 25 stycznia, 2021 o 15:38

    Oczywiscie, ze dostaniesz gratyfikacje, ale dopiero po napisaniu wniosku. Gratyfikacja nie przepada.

    Odpowiedz

    Marta 16 lipca, 2020 o 17:16

    Witam. Mam pytanie. Jestem żołnierzem zawodowym i niedawno wzięłam ślub. Mąż ma dwójkę własnych dzieci, płaci alimenty, ale są na utrzymaniu naprzemiennie. Miesiąc u nas miesiąc u marki. Czy dzieci męża też przysługuje gratyfikacja urlopowa? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Mariusz 25 stycznia, 2021 o 15:38

    Tak, przysluguje.

    Odpowiedz

    Marta 16 lipca, 2020 o 17:17

    Witam. Mam pytanie. Jestem żołnierzem zawodowym i niedawno wzięłam ślub. Mąż ma dwójkę własnych dzieci, płaci alimenty, ale są na utrzymaniu naprzemiennie. Miesiąc u nas miesiąc u matki. Czy dzieci męża też przysługuje gratyfikacja urlopowa? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Andrzej 14 sierpnia, 2020 o 14:01

    Witam! Jestem żołnierzem zawodowym od połowy maja tego roku. Czy w drugiej połowie grudnia tego roku będzie mi się juz należała gratyfikacja urlopowa za ten rok czy dopiero od następnego roku? Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Łukasz 21 sierpnia, 2020 o 14:40

    Dzień dobry. Rozpocząłem zawodową służbę wojskową 01.07 tego roku. Czy należeć będzie mi się gratyfikacja za urlop za ten rok? W przepisach jest mowa, że należy przepracowac ” co najmniej” pół roku. Jak to interpretować? JW uważa, ze brakuje mi jednego dnia. Od lipca do końca roku wychodzą 184 dni. Będę wdzięczny za interpretację.

    Odpowiedz

    Paulina 31 sierpnia, 2020 o 21:22

    Witam często się wypowiada Pan Bartek. Ja jestem żołnierzem i mój partner też jest. Gratyfikacje pobieramy ja osobno i on takze na to samo dziecko i to było konsultowane z prawnikiem jednostki i tak można.

    Odpowiedz

    Kasia 16 września, 2020 o 21:36

    Witam.
    Mój partner jest żołnierzem zawodowym, który będzie przechodził na emeryturę. Mieszkamy razem, on jest po rozwodzie. Czy jeżeli ja mam dwójkę dzieci to należy się jemu odprawa mieszkaniowa także na moje dzieci?
    Dziękuję za odpowiedź

    Odpowiedz

    Bartek 25 stycznia, 2021 o 15:41

    Kasia, jesli twoj partner jest opiekunem prawnym Twoich dzieci to moze brac odprawe. Jesli tylko mieszkacie ze soba bez formalnego zwiazku, to raczej odprawa sie nie nalezy. Slub z intercyza jest rozwiazaniem.

    Odpowiedz

    Marlena 18 września, 2020 o 18:42

    Witam,
    mój narzeczony został oddelegowany na 3 miesiące do innej jednostki w celu podniesienia umiejętności. Czy w tym okresie może wykorzystać urlop tacierzyński?

    Odpowiedz

    Marcin 13 listopada, 2020 o 09:04

    Witam serdecznie, jestem żołnierzem zawodowym na zwolnieniu w związku z wypadkiem w pracy od października 2019 i powrót do pracy prognozowany jest na grudzien 2020 lub styczen 2021 (po zakończeniu leczenia). Czy nie będąc fizycznie w tym roku (2020) w pracy przysługuje mi prawo do pełnej gratyfikacji urlopowej i dodatkowego rocznego uposażenia w 2021 roku? (pobieram 100% uposażenia zgodnie z decyzją WSzW, kadry jeszcze nie wydały decyzji odnośnie 13ki ale mówią, że gratyfikacje mogę pobrać na wniosek do 14 stycznia tylko na żonę i dziecko, a na mnie się nie należy, bo mnie nie było w pracy) . Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz

    Arkadiusz 30 grudnia, 2020 o 16:00

    Panie Arturze nie zgodze się z Panem odnośnie tego, ze płacąc alimenty na dzieci, a nie mając opieki naprzemiennej czyli pół na pół nie można otrzymać gratyfikacji urlopowej. Art 6 ust o służbie żołnierzy zawodowych, okresla pojęcie dzieci pozostające na utrzymaniu zolnierza, nie ma żadnych wzmianek, o alimentach zamieszkiwaniu czy też nie, albo opiece naprzemiennej. Następnie art 87 pkt 3 w/w ustawy jest jasno określone na kogo przysługuje g ratyfikacja. Dziękuje za uwagę i pozdrawiam

    Odpowiedz

    K. Z. 11 stycznia, 2021 o 18:02

    Witam.
    Mam kontrakt do końca lipca br. Nie chce zawierać kolejnego kontraktu. urlop zaplanowano w tym roku na sierpień. Czy lepiej jest złożyć wniosek o zmianę terminu wykorzystania urlopu i wtedy o gratyfikacje czy lepiej nie wykorzystywać urlopu i wziąć ekwiwalent. Co jest lepiej opłacalne?

    Odpowiedz

    Beata 13 lutego, 2021 o 09:28

    Pani Renatko.. skoro Pani mąż otrzymuje na dziecko gratyfikację urlopową, to pieniążki należą się dziecku a nie żołnierzowi. Pani dziecko bowiem jest w pewnym sensie na utrzymaniu byłego męża, bo otrzymuje od takowego alimenty .. PROSTE ! Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Piotr 31 maja, 2021 o 13:57

    Jestem żołnierzem I jestem w związku z partnerka która ma dzieci i czy mi należy się gratyfikacja urlopowa na jej dzieci jak dzieci są na moim utrzymaniu

    Odpowiedz

    Jola 8 czerwca, 2021 o 15:52

    Witam. W tym roku rozwodzę się z żołnierzem zawodowym. Mąż co roku pobierał gratyfikację bez proble

    Odpowiedz

    Jola 8 czerwca, 2021 o 15:57

    Czy jeśli mąż wypisze wniosek o gratyfikację na całą rodzinę w tym moją córkę z wcześniejszego zwiazku zanim otrzymamy rozwód, to powinien przekazać mi moją i córki część?

    Odpowiedz

    Kasia 14 lipca, 2021 o 17:40

    Dzień dobry. Czy WOG ma określony czas na wypłacenie gratyfikacji urlopowej? Wniosek składałam miesiąc przed rozpoczęciem urlopu, wykorzystuję go w całości i zaraz się kończy, a gratyfikacji jak nie było, tak nie ma…to samo pytanie mam a’propos „poligonowego” – czy jest określony czas na wypłatę tego dodatku? Pozdrawiam i dziękuję za Pana pracę 🙂

    Odpowiedz

    Grzegorz 26 sierpnia, 2021 o 17:17

    A do kiedy na dzieci przysługuje gratyfikacja

    Odpowiedz

    Malgorzata 10 października, 2021 o 10:13

    Witam
    Mam pytanie chodzi o rozłąkowe czy żołnierz zawodowy może dostawać jak jest w trakcie rozwodu od 2018do 2021 dopiero wyrok 2021 w czerwcu był prawomocny gdzie żona wraz dzieckiem się wyprowadziła i była gdzie indziej jest zameldowana jak mąż i przez te lata nie utrzymywał kontaktu z dzieckiem bo dziecko nie zgadzało się A miał częściowo ustalone kontakty pod nadzorem kuratora na początku 2918 A później nie miał ustalowych w trakcie sprawy rozwodowej czy prawnie pobierał przez ten czas czy bezprawnie
    Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Paweł 13 października, 2021 o 18:05

    Witam, mam pytanie czy jeżeli mam z żona rozdzielność majątkową( mieszkamy razem, mamy dziecko) to przysługuje gratyfikacja na naszą trójkę ?

    Odpowiedz

    Magda 30 grudnia, 2021 o 10:46

    czy na dziecko pełnoletnie, uczące się, należy się gratyfikacja urlopowa?

    Odpowiedz

    Jarosław 2 lutego, 2022 o 15:31

    Jestem emerytem wojskowym ,żona jest żołnierzem czy ona może pobrać na mnie gratyfikacje urlopową w swojej JW czy mi się należy

    Odpowiedz

    dorota 4 kwietnia, 2022 o 19:33

    Witam, bardzo proszę o informację czy jeśli aktualnie mąż składa wniosek o wypłatę odprawy mieszkaniowej to czy jest możliwość uwzględnienia w nim mojego syna z pierwszego małżeństwa? Syn jest wyłącznie pod moją opieką( w wyroku rozwodowym jest informacja, że dziecko pozostaje przy mnie) zamieszkuje razem z nami, ale obecny maz nie przysposobił syna.

    Odpowiedz

    Kinga 7 czerwca, 2022 o 18:54

    Czy mając rozdzielczość majątkową, przysługuje prawo do odprawy mieszkaniowej?

    Odpowiedz

    Piotr 17 czerwca, 2022 o 09:38

    Witam. A co w sytuacji gdy zolnierz placi alimenty na dziecko. Czy moze zlozyc gratyfikacje na dziecko?

    Odpowiedz

    Karolina 23 sierpnia, 2022 o 09:17

    Witam już drugi rok pracuje w wojsku ale dostaje gratyfikacje tylko na męża i 2 córki a na syna męża który mieszka z nami niby się nie nalezy

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 6 września, 2022 o 12:49

    Pani Karolino w mojej ocenie należy się gratyfikacja na dziecko męża i potwierdzają to przepisy. Chyba, że dziecko męża ma więcej niż 18 lat i się nie uczy albo powyżej 25 lat. Wtedy się nie należy.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: