Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Gratyfikacja urlopowa żołnierza zawodowego

Artur Wozniak05 czerwca 201915 komentarzy

Czas urlopów

Mamy początek czerwca. Już niedługo skończy się rok szkolny i rozpoczną się wakacje i okres urlopowy. Dwa miesiące wyjazdów, mniejszego ruchu w mieście;-) słońca i relaksu. Pewnie masz już nawet zaplanowany urlop i odliczasz dni do wyjazdu. Dzisiaj chciałbym napisać trochę więcej o tym co Ci się należy – gratyfikacja urlopowa żołnierza zawodowego.  Będzie o podatkach, rozwodzie, małżeństwie żołnierzy i utrzymaniu dzieci. Będzie się działo;-)

Przeczytaj też o sprawności fizycznej żołnierza zawodowego>>>

A.B.C. gratyfikacji urlopowej żołnierza

Po pierwsze gratyfikacja urlopowa należy Ci się raz w roku. Po drugie wypłacana jest na Twój wniosek. A jeżeli nie złożysz wniosku do końca roku? Wypłacą Ci i tak do końca stycznia kolejnego roku. We wniosku musisz wskazać liczbę osób w rodzinie. W gratyfikacji  uwzględnia się Twojego współmałżonka i dzieci pozostające na utrzymaniu żołnierza zawodowego. Te dzieci pozostające na utrzymaniu żołnierza stwarzają same problemy, ale o tym za chwilę;-)gratyfikacja urlopowa

Przede wszystkim liczbę osób liczonych do gratyfikacji urlopowej określasz Ty w oświadczeniu. Oczywiście według stanu na dzień złożenia wniosku. Ponadto składając oświadczenie pamiętaj o odpowiedzialności za podanie informacji niezgodnych z prawdą. Dowódca jednostki nie może badać czy wszystkie dzieci podane w Twoim wniosku pozostają na Twoim utrzymaniu. Nikt Twojej uczciwości testować nie będzie i nie ma jak.

Podatki? Po pierwsze jeżeli kupiujesz wczasy rodzinne wykupione przez żołnierza bezpośrednio w biurze podróży to nie będziesz korzystały ze zwolnienia z podatku na gratyfikację na dziecko. Po drugie jeżeli dziecko jedzie na rozganizowany dla dzieci/młodzieży pobyt to wtedy zwolniona jest kwota gratyfikacji z podatku.

Sprawa prosta, jeżeli twoje życie rodzinne jest proste. A co w przypadku, gdy jesteś po rozwodzie? Albo samotnie wychowujesz dziecko? W końcu albo Twoja małżonka/małżonek/partnerka/partner ma dziecko z poprzedniego związku?

Gratyfikacja urlopowa a sytuacja rodzinna

Żołnierz zawodowy Dawid ma rodzinę. Żonę i synka. W takim wypadku gratyfikacja urlopowa wypłacana jest Dawidowi każdego roku również na żonę i syna. Jednakże małżeństwo Dawida rozpadło się i rozwiódł się z żoną. W wyroku rozwodowym ograniczono mu prawa rodzicielskie. Z synem widywać może się wyłącznie w święta, urodziny i dwa razy w miesiącu. Syn mieszka z mamą, a byłą żoną żołnierza Dawida. W takim wypadku gratyfikacja należy się wyłącznie żołnierzowi. Nie ma już żony a jego syn nie jest dzieckiem, które ma na utrzymaniu.

Po jakimś czasie żołnierz Dawid poznaje Danusię, która ma 6-letnią córkę z poprzedniego małżeństwa. Żyją w związku partnerskim, nie planują ślubu. Przyszedł czas urlopowy i Dawid dowiedział się, że gratyfikacja urlopowa należy się wyłącznie jemu. Ani Danusia ani córka Danusi nie mogą być brane pod uwagę.

Parę lat później żołnierz Dawid oraz Danusia postanowili wziąć ślub. Czy to coś zmieniło w ich życiu? Oczywiście to zmieniło całe ich życie!:-) Na lepsze!:-) Jednak wracając do gratyfikacji urlopowej. Od dnia ślubu Dawid może do liczby osób w rodzinie podać Danusię i jej córkę.

Rozwód a gratyfikacja urlopowa żołnierza

Jak pokazała wyżej historia żołnierza Dawida rozwód bezpośrednio wpływa na możliwość wliczenia byłej żony do gratyfikacji. Nie możesz tego zrobić. Sprawa jest dużo bardziej skomplikowana w przypadku dzieci w sytuacji rozwodu. Ogólnie jest tak, że dziecko musi być na Twoim utrzymaniu. Przede wszystkim płacisz alimenty, a dziecko z Tobą nie mieszka to nie spełnia warunków do gratyfikacji. Alimenty nic tutaj nie zmieniają. Sprawa wygląda inaczej w przypadku, gdy opieka nad dzieckiem jest opieką naprzemienną. Tak na przykład system miesiąc na miesiąc – miesiąc u Ciebie, miesiąc u byłego męża/żony. Wtedy sprawa jest oczywista i gratyfikacja urlopowa na dziecko się należy.

Niedawno pisałem o rozwodzie żołnierza zawodowego>>>

Oczywiście możliwości i różnych wariantów rodzinnych jest ogromna ilość. Podsumowując każda sytuacja rodzinna jest inna i może wpływać na możliwość wliczenia do gratyfikacji dziecka. Nie jestem w stanie opisać każdego!:-) Mam na to jednak rozwiązanie! Napisz do mnie a odpowiem na wszystkie Twoje pytania! I będziesz miał pewność czy możesz wliczyć dziecko czy nie.

Byłbym zapomniał! Jeżeli Ty i Twój małżonek/małżonka jesteście żołnierzami zawodowymi? Tylko u jednego z was możecie podać dzieci. W końcu też nie podajecie drugiego małżonka do gratyfikacji:-)

A czy Twoja gratyfikacja urlopowa żołnierza zawodowego jest już na koncie?:-)

Pozdrawiam Cię!

Artur

****

Zdjęcie: Natalya Zaritskaya

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 508 505 025e-mail: kontakt@arturwozniak.pl

{ 15 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Renata Sierpień 26, 2019 o 16:17

Witam mam pytanie czy jesli ojciec nie utrzymuje kontaktu z dzieckiem a pobiera gratyfikacje urlopowa to czy jest to zgodne z prawem i czy w takim przypadku moge żądać zwrotu pieniedzy od byłego męża?

Odpowiedz

Artur Wozniak Sierpień 27, 2019 o 20:22

Pani Renato!
Gratyfikacja urlopowa należy się na dzieci, które są na utrzymaniu. Są to pieniądze przyznawane dla żołnierza i to on jest wydaje, a nie dla dziecka. Oznacza to, że nie może Pani żądać zwrotu tej kwoty dla dziecka od byłego męża.
Pozdrawiam:-)

Odpowiedz

Łuksz Wrzesień 4, 2019 o 13:50

Witam
Mam pytanie czy można pobrać gratyfikację na dziecko które jest przy matce żołnierzu ? Nie mam żadnych ograniczeń prawnych. Ona pobiera jako żołnierz i czy ja też mogę pobrać jako żołnierz na te samo dziecko. Jesteśmy oczywiście po rozwodzie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wioletta Wrzesień 5, 2019 o 16:51

Jestem w podobnej sytuacji. Obydwoje z byłym mężem jesteśmy żołnierzami, sąd przyznał pełną opiekę nad dzieckiem obojgu rodzicom, z miejscem pobytu przy matce. Nie zostały ustalone zasady sprawowania opieki nad dzieckiem – w tej sprawie po prostu sąd pozostawił nam wolną rękę i dogadujemy się bez problemów. Czy obydwoje możemy pobierać gratyfikacje na nasze dziecko? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Artur Wozniak Wrzesień 6, 2019 o 08:00

Pani Wioletto! Tak ja pisałem wcześniej moim zdaniem jeżeli dziecko jest na utrzymaniu i Pani i byłego małżonka i przebywa u obojga to gratyfikacja urlopowa może zostać pobrana przez Panią i byłego męża. Tworzycie osobne gospodarstwa domowe mające na utrzymaniu dziecko.
Mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości:-)
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Artur Wozniak Wrzesień 6, 2019 o 07:58

Panie Łukaszu! Jeżeli dziecko nie jest na Pana utrzymaniu – nie tworzycie wspólnego gospodarstwa domowego, a dziecko przebywa wyłącznie przy matce to gratyfikacja urlopowa nie należy się.
Pozdrawiam:-)

Odpowiedz

Przemek Wrzesień 11, 2019 o 12:03

Witam. A jak jest w przypadku odprawy mieszkaniowej na dziecko po rozwodzie? Z moją byłą żoną opiekujemy sie dzieckiem naprzemiennie ale dziecko jest zameldowane u niej. Czy nalezy mi sie norma na córkę przy naliczaniu odprawy mieszkaniowej?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Artur Wozniak Wrzesień 12, 2019 o 10:44

Panie Przemysławie moim zdaniem liczy się fakt zamieszkiwania dziecka u Pana, co mam miejsce przy opiece naprzemiennej. Zameldowanie to jedynie spełnienie obowiązku administracyjnego;-) Tym samym uważam, że należy się norma na Pana córkę w końcu zamieszkuje z Panem.
Mam nadzieję, że pomogłem:-)

Odpowiedz

Damian Wrzesień 12, 2019 o 09:56

Witam!
Bardzo proszę o fachową opinię w moje sprawie. W roku 2018 nie pobrałem gratyfikacji urlopowej, gdyż nie byłem 5 dni z rzędu na urlopie (chęć pobrania gratyfikacji w przyszłym roku zgłosiłem do naszej Pani odpowiedzialnej za finanse) od grudnia 2018 do sierpnia 2019 roku przebywałem (wysłany przez wojsko oczywiście) na kursie w Stanach Zjednoczonych po powrocie do jednostki upomniałem się o moją gratyfikację niestety w odpowiedzi dostałem informację, że gratyfikacja za rok 2018 mi przepadła, czy jest szansa na jej odzyskanie?

Odpowiedz

Artur Wozniak Wrzesień 12, 2019 o 10:50

Panie Damianie, dziękuję za pytanie. Niestety, ale gratyfikacja urlopowa za 2018 rok przepadła bo należy się ona wyłącznie w danym roku.
Pozdrawiam z Górnego Śląska:-)

Odpowiedz

Michał Wrzesień 25, 2019 o 16:25

Witam mam pytanie w 2016 roku uległem wypadkowi związanym ze służbą przez trzy lata byłem na l4 i nie wykorzystałem ani jednego dnia urlopu ani nie pobrałem gratyfikacji. w tym roku wracam do służby czy gratyfikacja za rok 2016 2017 2018 należy mi się czy również przepadła jak w powyższym przypadku nawet mimo przebywania przez ten okres na l4 Pozdrawiam

Odpowiedz

Artur Wozniak Wrzesień 26, 2019 o 08:40

Panie Michale gratyfikacja urlopowa należy się wyłącznie w danym roku. Jeżeli więc jej Pan nie pobrał (nawet z przyczyn od Pana niezależnych) gratyfikacji za 2016 rok w 2016 roku i to samo dotyczy następnych lat to niestety się ona już nie należy. Można otrzymać tylko w danym roku za dany rok. Wcześniejsze przepadły niestety.

Odpowiedz

Michał Wrzesień 26, 2019 o 19:53

Dziękuje bardzo za pomoc pozdrawiam

Odpowiedz

Artur Wozniak Wrzesień 27, 2019 o 08:42

Bardzo się cieszę, że mogłem pomóc Panie Michale!:-)

Odpowiedz

Konrad Październik 18, 2019 o 22:56

Jestem żołnierzem zawodowym od prawie 15lat, od lutego do sierpnia byłem na kursie oficerskim i w tym czasie byłem w “rezerwie kadrowej”. Od połowy sierpnia zacząłem służbę w nowej jednostce. Czy będę mógł wziąć gratyfikację za ten rok? Doszły mnie słuchy, że w nowej JW muszę przesłużyć pół roku, żeby wziąć gratyfikację. Czy to jest prawda??

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak z siedzibą w Mysłowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@arturwozniak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: