fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Gratyfikacja urlopowa żołnierza zawodowego

Artur Woźniak05 czerwca 201968 komentarzy

Czas urlopów

Mamy początek czerwca. Już niedługo skończy się rok szkolny i rozpoczną się wakacje i okres urlopowy. Dwa miesiące wyjazdów, mniejszego ruchu w mieście;-) słońca i relaksu. Pewnie masz już nawet zaplanowany urlop i odliczasz dni do wyjazdu. Dzisiaj chciałbym napisać trochę więcej o tym co Ci się należy – gratyfikacja urlopowa żołnierza zawodowego.  Będzie o podatkach, rozwodzie, małżeństwie żołnierzy i utrzymaniu dzieci. Będzie się działo;-)

Przeczytaj też o sprawności fizycznej żołnierza zawodowego>>>

A.B.C. gratyfikacji urlopowej żołnierza

Po pierwsze gratyfikacja urlopowa należy Ci się raz w roku. Po drugie wypłacana jest na Twój wniosek. A jeżeli nie złożysz wniosku do końca roku? Wypłacą Ci i tak do końca stycznia kolejnego roku. We wniosku musisz wskazać liczbę osób w rodzinie. W gratyfikacji  uwzględnia się Twojego współmałżonka i dzieci pozostające na utrzymaniu żołnierza zawodowego. Te dzieci pozostające na utrzymaniu żołnierza stwarzają same problemy, ale o tym za chwilę;-)gratyfikacja urlopowa

Przede wszystkim liczbę osób liczonych do gratyfikacji urlopowej określasz Ty w oświadczeniu. Oczywiście według stanu na dzień złożenia wniosku. Ponadto składając oświadczenie pamiętaj o odpowiedzialności za podanie informacji niezgodnych z prawdą. Dowódca jednostki nie może badać czy wszystkie dzieci podane w Twoim wniosku pozostają na Twoim utrzymaniu. Nikt Twojej uczciwości testować nie będzie i nie ma jak.

Podatki? Po pierwsze jeżeli kupiujesz wczasy rodzinne wykupione przez żołnierza bezpośrednio w biurze podróży to nie będziesz korzystały ze zwolnienia z podatku na gratyfikację na dziecko. Po drugie jeżeli dziecko jedzie na rozganizowany dla dzieci/młodzieży pobyt to wtedy zwolniona jest kwota gratyfikacji z podatku.

Sprawa prosta, jeżeli twoje życie rodzinne jest proste. A co w przypadku, gdy jesteś po rozwodzie? Albo samotnie wychowujesz dziecko? W końcu albo Twoja małżonka/małżonek/partnerka/partner ma dziecko z poprzedniego związku?

Gratyfikacja urlopowa a sytuacja rodzinna

Żołnierz zawodowy Dawid ma rodzinę. Żonę i synka. W takim wypadku gratyfikacja urlopowa wypłacana jest Dawidowi każdego roku również na żonę i syna. Jednakże małżeństwo Dawida rozpadło się i rozwiódł się z żoną. W wyroku rozwodowym ograniczono mu prawa rodzicielskie. Z synem widywać może się wyłącznie w święta, urodziny i dwa razy w miesiącu. Syn mieszka z mamą, a byłą żoną żołnierza Dawida. W takim wypadku gratyfikacja należy się wyłącznie żołnierzowi. Nie ma już żony a jego syn nie jest dzieckiem, które ma na utrzymaniu.

Po jakimś czasie żołnierz Dawid poznaje Danusię, która ma 6-letnią córkę z poprzedniego małżeństwa. Żyją w związku partnerskim, nie planują ślubu. Przyszedł czas urlopowy i Dawid dowiedział się, że gratyfikacja urlopowa należy się wyłącznie jemu. Ani Danusia ani córka Danusi nie mogą być brane pod uwagę.

Parę lat później żołnierz Dawid oraz Danusia postanowili wziąć ślub. Czy to coś zmieniło w ich życiu? Oczywiście to zmieniło całe ich życie!:-) Na lepsze!:-) Jednak wracając do gratyfikacji urlopowej. Od dnia ślubu Dawid może do liczby osób w rodzinie podać Danusię i jej córkę.

Rozwód a gratyfikacja urlopowa żołnierza

Jak pokazała wyżej historia żołnierza Dawida rozwód bezpośrednio wpływa na możliwość wliczenia byłej żony do gratyfikacji. Nie możesz tego zrobić. Sprawa jest dużo bardziej skomplikowana w przypadku dzieci w sytuacji rozwodu. Ogólnie jest tak, że dziecko musi być na Twoim utrzymaniu. Przede wszystkim płacisz alimenty, a dziecko z Tobą nie mieszka to nie spełnia warunków do gratyfikacji. Alimenty nic tutaj nie zmieniają. Sprawa wygląda inaczej w przypadku, gdy opieka nad dzieckiem jest opieką naprzemienną. Tak na przykład system miesiąc na miesiąc – miesiąc u Ciebie, miesiąc u byłego męża/żony. Wtedy sprawa jest oczywista i gratyfikacja urlopowa na dziecko się należy.

Niedawno pisałem o rozwodzie żołnierza zawodowego>>>

Oczywiście możliwości i różnych wariantów rodzinnych jest ogromna ilość. Podsumowując każda sytuacja rodzinna jest inna i może wpływać na możliwość wliczenia do gratyfikacji dziecka. Nie jestem w stanie opisać każdego!:-) Mam na to jednak rozwiązanie! Napisz do mnie a odpowiem na wszystkie Twoje pytania! I będziesz miał pewność czy możesz wliczyć dziecko czy nie.

Byłbym zapomniał! Jeżeli Ty i Twój małżonek/małżonka jesteście żołnierzami zawodowymi? Tylko u jednego z was możecie podać dzieci. W końcu też nie podajecie drugiego małżonka do gratyfikacji:-)

A czy Twoja gratyfikacja urlopowa żołnierza zawodowego jest już na koncie?:-)

Pozdrawiam Cię!

Artur

****

Zdjęcie: Natalya Zaritskaya

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 606 119e-mail: kontakt@arturwozniak.pl

{ 68 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Renata 26 sierpnia, 2019 o 16:17

Witam mam pytanie czy jesli ojciec nie utrzymuje kontaktu z dzieckiem a pobiera gratyfikacje urlopowa to czy jest to zgodne z prawem i czy w takim przypadku moge żądać zwrotu pieniedzy od byłego męża?

Odpowiedz

Artur Wozniak 27 sierpnia, 2019 o 20:22

Pani Renato!
Gratyfikacja urlopowa należy się na dzieci, które są na utrzymaniu. Są to pieniądze przyznawane dla żołnierza i to on jest wydaje, a nie dla dziecka. Oznacza to, że nie może Pani żądać zwrotu tej kwoty dla dziecka od byłego męża.
Pozdrawiam:-)

Odpowiedz

Łuksz 4 września, 2019 o 13:50

Witam
Mam pytanie czy można pobrać gratyfikację na dziecko które jest przy matce żołnierzu ? Nie mam żadnych ograniczeń prawnych. Ona pobiera jako żołnierz i czy ja też mogę pobrać jako żołnierz na te samo dziecko. Jesteśmy oczywiście po rozwodzie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wioletta 5 września, 2019 o 16:51

Jestem w podobnej sytuacji. Obydwoje z byłym mężem jesteśmy żołnierzami, sąd przyznał pełną opiekę nad dzieckiem obojgu rodzicom, z miejscem pobytu przy matce. Nie zostały ustalone zasady sprawowania opieki nad dzieckiem – w tej sprawie po prostu sąd pozostawił nam wolną rękę i dogadujemy się bez problemów. Czy obydwoje możemy pobierać gratyfikacje na nasze dziecko? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Artur Wozniak 6 września, 2019 o 08:00

Pani Wioletto! Tak ja pisałem wcześniej moim zdaniem jeżeli dziecko jest na utrzymaniu i Pani i byłego małżonka i przebywa u obojga to gratyfikacja urlopowa może zostać pobrana przez Panią i byłego męża. Tworzycie osobne gospodarstwa domowe mające na utrzymaniu dziecko.
Mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości:-)
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Wioletta 20 kwietnia, 2020 o 11:36

Bardzo dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

Artur Wozniak 6 września, 2019 o 07:58

Panie Łukaszu! Jeżeli dziecko nie jest na Pana utrzymaniu – nie tworzycie wspólnego gospodarstwa domowego, a dziecko przebywa wyłącznie przy matce to gratyfikacja urlopowa nie należy się.
Pozdrawiam:-)

Odpowiedz

Przemek 11 września, 2019 o 12:03

Witam. A jak jest w przypadku odprawy mieszkaniowej na dziecko po rozwodzie? Z moją byłą żoną opiekujemy sie dzieckiem naprzemiennie ale dziecko jest zameldowane u niej. Czy nalezy mi sie norma na córkę przy naliczaniu odprawy mieszkaniowej?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Artur Wozniak 12 września, 2019 o 10:44

Panie Przemysławie moim zdaniem liczy się fakt zamieszkiwania dziecka u Pana, co mam miejsce przy opiece naprzemiennej. Zameldowanie to jedynie spełnienie obowiązku administracyjnego;-) Tym samym uważam, że należy się norma na Pana córkę w końcu zamieszkuje z Panem.
Mam nadzieję, że pomogłem:-)

Odpowiedz

Marta 24 października, 2019 o 12:29

Witam, czy bedąc na urlopie rodzicielskim i wychowawczym przysługuje gratyfikacja urlopowa? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Adam 15 czerwca, 2020 o 10:39

A co jeśli we wniosku wskaże że chce odebrać odprawe i wskazać czas kiedy nie było rozwodu i wszyscy mieszkali razem? Przecież taka opcja też jest możliwa…
Tak samo jak małżeństwa wojskowych którzy są pod zaopatrzeniem innych Oddziałów Gospodarczych i oboje pobiorą gratyfikację na dzieci. Przecież nie idzie tego sprawdzić to jest tylko i wyłącznie dobra i słuszna wola. Nie mam racji?

Odpowiedz

Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:12

Skad wiesz ze nie idzie sprawdzic czy malzonek zolnierz nie pobral juz gratyfikacji na dziecko?
Moze przewrazliwiona osoba w WOG sprawdzi twoje dane w sew-online i po sznurku dojdzie, gdzie pracuje druga plowka w wojsku i sie upewni co do gratyfikacji.
Poza tym na druku chyba zaswiadczasz ze nie byla pobierana w danym roku gratyfikacja.

Interesuje mnie jeszcze ta odprawa mieszkaniowa. Rozmawialem z kolega, ktory odchodzi do cywila, i dopiero jak odejdziesz skladassz wniosek od odprawe dolaczajac stos dokumentow, nie starszych jak 3 miesiace, w tym informacje z urzedu meldunkowego kto jest z toba zameldowany pod 1 adresem, wiec w tym wypadku wskazanie okresu nie ma znaczenia. Moge sie mylic 😉

Odpowiedz

Damian 12 września, 2019 o 09:56

Witam!
Bardzo proszę o fachową opinię w moje sprawie. W roku 2018 nie pobrałem gratyfikacji urlopowej, gdyż nie byłem 5 dni z rzędu na urlopie (chęć pobrania gratyfikacji w przyszłym roku zgłosiłem do naszej Pani odpowiedzialnej za finanse) od grudnia 2018 do sierpnia 2019 roku przebywałem (wysłany przez wojsko oczywiście) na kursie w Stanach Zjednoczonych po powrocie do jednostki upomniałem się o moją gratyfikację niestety w odpowiedzi dostałem informację, że gratyfikacja za rok 2018 mi przepadła, czy jest szansa na jej odzyskanie?

Odpowiedz

Artur Wozniak 12 września, 2019 o 10:50

Panie Damianie, dziękuję za pytanie. Niestety, ale gratyfikacja urlopowa za 2018 rok przepadła bo należy się ona wyłącznie w danym roku.
Pozdrawiam z Górnego Śląska:-)

Odpowiedz

Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:16

Nie przepadła.
Pisze się wniosek do d-cy JW o wypłate zaległej gratyfikacji z uzasadnieniem dlaczego sie jej wczesniej nie pobralo.
Prosty przyklad. Urlop mialem zaplanowany na grudzien 2018. W miedzy czasie okazalo sie ze w tym okresie wyjezdzam na szkolenie, misje. Wracam do pracy w lipcu 2019. Jakim prawem mialaby przepaść gratyfikacja?

Odpowiedz

Michał 25 września, 2019 o 16:25

Witam mam pytanie w 2016 roku uległem wypadkowi związanym ze służbą przez trzy lata byłem na l4 i nie wykorzystałem ani jednego dnia urlopu ani nie pobrałem gratyfikacji. w tym roku wracam do służby czy gratyfikacja za rok 2016 2017 2018 należy mi się czy również przepadła jak w powyższym przypadku nawet mimo przebywania przez ten okres na l4 Pozdrawiam

Odpowiedz

Artur Wozniak 26 września, 2019 o 08:40

Panie Michale gratyfikacja urlopowa należy się wyłącznie w danym roku. Jeżeli więc jej Pan nie pobrał (nawet z przyczyn od Pana niezależnych) gratyfikacji za 2016 rok w 2016 roku i to samo dotyczy następnych lat to niestety się ona już nie należy. Można otrzymać tylko w danym roku za dany rok. Wcześniejsze przepadły niestety.

Odpowiedz

Michał 26 września, 2019 o 19:53

Dziękuje bardzo za pomoc pozdrawiam

Odpowiedz

Artur Wozniak 27 września, 2019 o 08:42

Bardzo się cieszę, że mogłem pomóc Panie Michale!:-)

Odpowiedz

K. 30 stycznia, 2020 o 22:31

Nie jestem prawnikiem, ale w mysl rozp. &4, pkt.2 gratyfikacja bedzie wyplacona po zlozeniu oswiadczenia przed dniem zwolnienia z zaw. sl. wojskowej???

Odpowiedz

Artur Woźniak 3 lutego, 2020 o 11:54

Owszem:-) Oświadczenie o stanie rodziny należy złożyć najpóźniej w ostatnim dniu służby.

Odpowiedz

Konrad 18 października, 2019 o 22:56

Jestem żołnierzem zawodowym od prawie 15lat, od lutego do sierpnia byłem na kursie oficerskim i w tym czasie byłem w “rezerwie kadrowej”. Od połowy sierpnia zacząłem służbę w nowej jednostce. Czy będę mógł wziąć gratyfikację za ten rok? Doszły mnie słuchy, że w nowej JW muszę przesłużyć pół roku, żeby wziąć gratyfikację. Czy to jest prawda??

Odpowiedz

Artur Wozniak 22 października, 2019 o 09:25

Panie Konradzie przepisy nie mówią nić o jakimkolwiek okresie służby aby móc wziąć gratyfikację. Gratyfikacja należy się niezależnie od tego ile służy Pan w nowej jednostce. Pół roku dotyczy żołnierzy powołanych do zawodowej służby wojskowej a jak Pan pisze jest Pan żołnierzem od prawie 15 lat:-)

Odpowiedz

Hubert 21 października, 2019 o 18:46

Witam
W następnym roku planuję wziąć ślub. Urlop chcę zacząć jeszcze przed weselem.
Czy aby odebrać gratyfikację na dwie osoby muszę zaplanować sobie chociaż tydzień urlopu powiedzmy w wrześniu i złożyć wniosek?
Czy jednak można złożyć wiosek o wypłatę gratyfikacji po powrocie z urlopu uwzględniając w nim już dwie osoby?

Odpowiedz

Artur Wozniak 22 października, 2019 o 09:32

Panie Hubercie! Liczba osób uwzględnianych przy ustalaniu gratyfikacji urlopowej określa się według stanu rodzinnego podanego przez żołnierza w dniu złożenia wniosku. Ma Pan obowiązek złożenia wniosku nie wcześniej niż na 30 dni przed rozpoczęciem urlopu i nie później niż 14 dni od dnia zakończenia urlopu. Mam nadzieję, że Panu rozjaśniłem Pana sytuację 🙂

Odpowiedz

M. 30 października, 2019 o 13:19

Napisano wiadomość e-mail

Odpowiedz

Adam 30 października, 2019 o 17:39

Witam serdecznie, bardzo proszę o informację czy wskazana gratyfikacja urlopowa oraz nagrody uznaniowe i mundurowki mogą zostać zaliczone przez Sąd jako składnik moich dochodów? Chodzi o ustalenie wysokości alimentow. Proszę o pomoc gdyż te wszystkie składniki były w pit i sąd uznał to jako mój dochód roczny. Problem w tym że mundurowka jest przeznaczana na zakup umundurowania a nagrody są uznaniowe i nikt mi nie zagwarantuje że w kolejnych latach otrzymam również nagrodę.

Odpowiedz

Artur Wozniak 5 listopada, 2019 o 13:32

Panie Adamie zapraszam do kontaktu mailowego bądź telefonicznego wtedy będę w stanie Panu udzielić informacji. Proszę najpierw o kontakt: kontakt@arturwozniak.pl
Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:20

Adamie, czy cos ustaliles? Tez mnie to zastanawia.

Odpowiedz

Jakub 31 października, 2019 o 17:05

Witam , nie zlozylem gratyfikacji w roku 2019, mam wykorzystany caly ulop za ten czas, czy moge zlozyc gratyfikacje w styczniu 2020,za rok 2019 i kolejna w sierpniu 2020?

Odpowiedz

Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:22

Za 2019 musisz napisac wniosek do do0cy o wyplate zaleglwgo swiadczenia z uzasadnieniem dlaczego nie pobrales jej wczesniej.\
Za 2020 dopiero jak bedziesz szedl na urlop min 5dni (nawet nagrodowy),

Odpowiedz

Marcin 5 listopada, 2019 o 12:18

Raczej nie zgodzę się z Pańskimi wywodami odnośnie gratyfikacji urlopowej ponieważ Sądy stosują zapis, że kosztami wychowania i utrzymania małoletniego dziecka/dzieci obciąża oboje rodziców, a jednego z nich zobowiązuje do alimentacji. Również mowa jest o tym w KRiO art. 133. Co się tyczy miejsca zamieszkania – w polskim prawie można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania – w przypadku rozwodu dziecko może mieć tylko jedno miejsce zamieszkania nigdy dwa! Raczej jest to delikatne wprowadzanie w błąd żołnierzy w sytuacji rozwodu i pobierania gratyfikacji urlopowej na dziecko/dzieci. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Artur Wozniak 5 listopada, 2019 o 13:30

Panie Marcinie dziękuję za Pana uwagi. Rozumiem Pana zdanie niemniej nie mogę się z Panem zgodzić. Co do miejsca zamieszkiwania proszę wziąć pod uwagę, że kodeks cywilny mówi jedynie o miejscowości a nie o konkretnym lokalu. Fakt, iż w wyroku rozwodowym Sąd określa miejsce zamieszkiwania dziecka (ale nie robi tego zawsze) nie zmienia faktu, że w przypadku opieki naprzemiennej dziecko zamieszkuje u obojga rodziców – stan faktyczny a nie prawny. W przypadku gratyfikacji intencją prawodawcy była sytuacja faktyczna, której nie można dokładnie określić przepisami prawa. Mało tego przepisy często nie nadążają za zmianami chociażby światopoglądowymi i obyczajowymi:-) Moim zdaniem fakt utrzymywania to nie to samo co płacenie alimentów, a z faktycznym utrzymywaniem, które wiąże się ze wspólnym zamieszkiwaniem – wykładnia celowościowa przepisu o gratyfikacji urlopowej. Natomiast wyobrażam sobie sytuację, że pomagam żołnierzowi, któremu odmówiono wypłaty gratyfikacji a który spełnia obowiązek alimentacyjny. Przepisy nie są tutaj precyzyjne i dokładne. Dlatego zawsze jest miejsce do walki o swoje:-) Proszę jednak pamiętać, że to podstawą wypłaty gratyfikacji jest oświadczenie żołnierza i oczywiście to, że na moim blogu przedstawiam subiektywną ocenę sytuacji prawnej żołnierzy, nie jest to porada prawna i każdorazowo należy zwrócić się do prawnika o poradę, gdy nie jest się pewnym swoich praw bądź obowiązków:-)
Podsumowując stan faktyczny determinuje wszystko. Życie pisze najlepsze scenariusze, a prawnicy muszą się z tym zmagać:-)
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za Pana uwagi!

Odpowiedz

Sebastian 6 czerwca, 2020 o 20:20

Zgadzam się z panem Marcinem, punkt o gratyfikacji urlopowej mówi o dzieciach pozostających na utrzymaniu a nie zameldowaniu. Taki zapis został odnotowany by nie było problemów np w sytuacji, gdy żołnierz weźmie ślub z kobietą która ma już np. dwoje dzieci. Na własne dzieci nawet alimenciarz jeżeli ma zachowane prawa może pobierać gratyfikację – już pomijając fakt, że nikt tego nie sprawdzi bo na jakiej podstawie. Przepis wewnętrzny mówi tylko o tym, że minimum 5 dni trzeba wykorzystać by taką gratyfikację otrzymać plus te pół roku stażu.

Odpowiedz

Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:26

Sebastian, jak nikt tego nie sprawdza, to we wniosku mozna tez podac byla zone.??

Odpowiedz

Sylwia 10 listopada, 2019 o 09:48

Witam. Mam pytanie, jestem z mężem w trakcie rozwodu, mąż jest żołnierzem, mamy dwoje dzieci. Mąż zabiera dzieci do siebie co drugi weekend i widuje raz Góra dwa razy w tygodniu. Po rozwodzie zapewne widywania dzieci zostaną bez zmian. Czy w takim przypadku będzie mu się należała gratyfikacjia urlopowa na dzieci?

Odpowiedz

Marcin 14 listopada, 2019 o 21:17

A co w przypadku separacji

Odpowiedz

Marcin 21 listopada, 2019 o 18:31

Witam mam pytanie czy mogę pobierać gratyfikacje jeżeli mam zasądzony miesiąc opieki nad dzieckiem w okresie wakacji, w tym czasie dziecko jest całkowicie na moim utrzymaniu nadmiernie że place alimenty i jestem w pełni władzy rodzicielskiej

Odpowiedz

Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:28

Jak najbardziej tak.
Zawsze mozesz zapytac sie radcy prawnego w swojej JW, ale trzeba miec na uwadze, ze kazda Jw to panstwo w panstwie i interpretacja przepisu moze byc inna niz w sasiedniej JW.
Sam tego doswiadczylem w innej sprawie.

Odpowiedz

Jacek 8 grudnia, 2019 o 18:06

Witam
Pobierałem w tym roku w czerwcu gratyfikacje na żonę i jedno dziecko w listopadzie urodziło mi się drugie, czy jest możliwość pobrania gratyfikacji tylko na nowo narodzone dziecko?

Odpowiedz

Artur Woźniak 31 grudnia, 2019 o 07:47

Dzień dobry Panie Jacku! Niestety gratyfikacja urlopowa należy się tylko jedna ze stanem rodziny na dzień złożenia wniosku. Zmiany w trakcie roku nie wypływają na już wypłaconą gratyfikację. W przyszłym roku będzie Pan mógł uwzględnić Pana drugie dziecko:-)
Dobrego dnia!

Odpowiedz

Marcin 10 stycznia, 2020 o 08:48

Witam. Powołany zostałem do służby z dniem 1 sierpnia 2019 czy gratyfikacja urlopowa przysługuje żołnierzom, którzy nie mają sześciu miesięcy służby w danym roku??

Odpowiedz

Artur Woźniak 13 stycznia, 2020 o 13:09

Panie Marcinie gratyfikacja nie należy się Panu. Przepisy mówią o pełnieniu służby przez okres przynajmniej 6 miesięcy. Pan zaczął w sierpniu więc ma Pan 5 miesięcy za sobą.
Serdecznie pozdrawiam!

Odpowiedz

PAULINA 13 stycznia, 2020 o 21:25

Witam podobno się zmieniło że oboje żołnierzy mąż i żona mogą pisać na siebie gratyfikacja urlopowa czy to jest prawda bo nie ma nic o tym nigdzie. Dziękuję za odp pozdrawiam

Odpowiedz

Adam 15 czerwca, 2020 o 10:50

Skąd masz takie informacje???

Odpowiedz

Artur Woźniak 15 czerwca, 2020 o 10:54

Dzień dobry Pani Paulino!:-)
Niestety, ale nie zmieniły się przepisy w tym zakresie i nadal w przypadku związku małżeńskiego żołnierzy nie wlicza się małżonka żołnierza.
Dobrego dnia!

Odpowiedz

Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:31

A niby dlaczego malzenstwo wojskowe mialoby miec lepiej od nie wojskowych??. Nie mozna pobierac gratyfikacji wiecej niz 1 raz na tą samą osobę.

Odpowiedz

Mirosław 4 lutego, 2020 o 12:06

Witam
Złożyłem wniosek pod koniec miesiąca styczeń za rok 2019. Nie przyjęto go bo za późno. Czy gratyfikacja przepadnie?

Odpowiedz

Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:32

Teraz to musisz napisac wniosek do d0cy jw o wyplate zaleglej gratyfikacji z uzasadnieniem dlaczego dopiero teraz to robisz.

Odpowiedz

Magdalena 6 marca, 2020 o 22:23

Witam, czy będąc w separacji z mężem żołnierzem, który przechodzi na emeryturę (mamy 2 dzieci, zasadzone alimenty, dzieci mieszkaja ze mna, bez ograniczeń praw rodzicielskich dla męża) może podac do uposażenia 4 osobową rodzinę? Jak byśmy np “zniesli” separację przed emeryturą?

Odpowiedz

Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:37

Separacja to nie rozwod i nie wnosi rozdzielnosci majatkowej.
Ale przy wniosku o odprawe mieszkaniowa (a o to ci chyba chodzi) podobno trzeba przedstawic zaswiadczenie z urzedu meldunkowego o osobach zameldowanych wraz z wnioskodawca, nie starsze niz 3 miesiace.

“dokumenty potwierdzające wspólne zamieszkiwanie członków rodziny, którzy uwzględniani są przy ustalaniu przysługującej żołnierzowi powierzchni użytkowej podstawowej”

https://amw.com.pl/pl/dla-zolnierza/odprawa-mieszkaniowa/dokumenty-do-wyplaty-odprawy-mieszkaniowej

Odpowiedz

Nata 9 marca, 2020 o 18:31

WITAM, czy jeśli żołnierz jest po rozwodzie, Sąd nie orzeka o kontaktach z dzieckiem , a wykonywanie władzy rodzicielskiej powierza obojgu rodzicom. Miejsce zamieszkania ustala przy matce. Orzeka od ojca na na rzecz kosztów utrzymania alimenty w określonej kwocie, a resztą kosztów obarcza matkę. Czy żołnierz ma prawo pobierać na dziecko gratyfikacje?

Odpowiedz

Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:38

Jak wyżej podałem – tak, ma prawo.

Odpowiedz

Jacek 7 kwietnia, 2020 o 16:21

Witam. Mam pytanie odnośnie gratyfikacji urlopowej. Córka kończy w kwietniu szkołę i czy w związku z zakończeniem nauki tracę na nią gratyfikację. Sam wniosek będę składał w czerwcu.

Odpowiedz

Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:40

Hmm, na dzień składania wniosku bedzie juz po zakonczeniu edukacji, ale ze szkola rozlicza sie chyba w pozniejszym terminie niz kwiecien.
Co na to radca prawny w JW?

Odpowiedz

Ola 10 kwietnia, 2020 o 17:35

A co w przypadku gdy mąż, nie utrzymuje mnie, mieszka osobno i jestesmy w trakcie rozwodu. Jesteśmy formalnie w zwiazku małżeńskim ale nie jestem na jego utrzymaniu. Czy jeżeli zgłosi mnie jako żonę do gratyfikacji to złamie prawo?

Odpowiedz

Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:42

Nikt nie wnika czy zolnierz wydaje pieniadze na rodzine czy je przepija.
Formalnie jestescie malzenstwem, wiec ma pelne prawo wziąć gratyfikacje na czlonkow rodziny.

Odpowiedz

Joanna 27 maja, 2020 o 16:48

Witam. Czy jeżeli ojcem mojego dziecka również jest żołnierz aczkolwiek nie jesteśmy małżeństwem a obydwoje sprawujemy opiekę nad dzieckiem to czy obydwoje możemy pobrać gratyfikacje urlopową na dziecko czy tylko jedno z nas może to zrobić

Odpowiedz

Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:44

A czy przypadkiem na wniosku nie ma opcji ze poswiadczasz iz za dany rok nie byla jeszcze pobierana gratyfikacja??
Gratyfikacje mozna pobrac max raz w roku na 1 osobę.

Odpowiedz

Sebastian 6 czerwca, 2020 o 19:43

A co jeśli ojciec jest w innej miejscowości w internacie wojskowym od np. dwóch lat? należy mu się gratyfikacja za dziecko? nie może naprzemiennie przeciez opiekowac sie dzieckiem albo też nie ma go przy rodzinie

Odpowiedz

Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:45

A dlaczego nie moze jej pobrac?
Formalnie jestescie malzenstwem, wiec moze pobrac na kazdego czlonka rodziny.

Odpowiedz

Ela 12 czerwca, 2020 o 08:49

Witam, zapytanie co w sytuacji gdy obydwoje rodziców jest żołnierzami zawodowymi, mają wspólne dziecko jednak nie są małżeństwem.

Odpowiedz

Karol 17 czerwca, 2020 o 14:35

Witam, 18 lipca biorę ślub. A urlop rozpoczynam 31 lipca. Czy mogę złożyć wniosek o gratyfikacje po ślubie ? I czy dostanę ją jeszcze przed pójściem na urlop ?

Odpowiedz

Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:49

Po slubie mozesz pisac wniosek oraz musisz dostarczyc do JW kopie aktu malzenstwa, celem ujecia w systemie.
Proponuje urlop rozbic na 2 tury, tak aby druga rozpoczynala sie w czasie gdy juz jestescie formalnie malzenstwem.

Odpowiedz

Bartek 29 czerwca, 2020 o 00:47

Czy byscie byli malzenstwem czy tez nie, to tylko 1 osoba moze pisac wniosek na dziecko.
Od takich problemow sa tez radcy prawni w JW.

Odpowiedz

Cezary 7 lipca, 2020 o 23:17

Witam !
Czy jeżeli urlop miałem planowany na miesiąc sierpień ale w międzyczasie uległem wypadkowi i najprawdopodobnie do końca roku będę przebywał na zwolnienie lekarskim to dostanę za dany rok gratyfikację uropową czy nie bo nie poszedłem na urlop ?

Odpowiedz

Marta 16 lipca, 2020 o 17:16

Witam. Mam pytanie. Jestem żołnierzem zawodowym i niedawno wzięłam ślub. Mąż ma dwójkę własnych dzieci, płaci alimenty, ale są na utrzymaniu naprzemiennie. Miesiąc u nas miesiąc u marki. Czy dzieci męża też przysługuje gratyfikacja urlopowa? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedz

Marta 16 lipca, 2020 o 17:17

Witam. Mam pytanie. Jestem żołnierzem zawodowym i niedawno wzięłam ślub. Mąż ma dwójkę własnych dzieci, płaci alimenty, ale są na utrzymaniu naprzemiennie. Miesiąc u nas miesiąc u matki. Czy dzieci męża też przysługuje gratyfikacja urlopowa? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak z siedzibą w Mysłowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@arturwozniak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: