fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Zmiana kategorii wojskowej?

Artur Woźniak10 grudnia 202216 komentarzy

Kategoria Wojskowa

Kategorię wojskową otrzymuje się podczas kwalifikacji wojskowej. Możesz otrzymać jedną z 4 kategorii (A, B, D lub E). Pewnie jak większość na kwalifikację stawiłeś się około 18 roku życia.

Ile lat temu przechodziłeś kwalifikację wojskową? Było to już pewnie dawno. Całkiem możliwe, że i ze zdrowiem nie jest u Ciebie tak dobrze jak jeszcze te kilka lat temu. Czyli podczas kwalifikacji wojskowej.

Otrzymałem wiele pytań o możliwość zmiany kategorii wojskowej. I to nie tylko z wyższej na niższą, ale również z niższej na wyższą. Zmiana kategorii wojskowej? Jak to zrobić?

Czy jest możliwa zmiana kategorii wojskowej?Zmiana kategorii wojskowej?

Wiesz kto ma obowiązek obrony ojczyzny? Pisałem o tym na blogu we wpisie: Kto ma obowiązek obrony Ojczyzny„. Jeżeli jeszcze nie czytałeś to jest to dobry wstęp do wpisu o kategoriach wojskowych.

Przepisy ustawy o obronie Ojczyzny mówią, że zmiana kategorii wojskowej jest możliwa.

Nie ma tutaj znaczenia, kiedy stawałeś przed komisją wojskową.

Podstawą zmiany kategorii wojskowej jest zmiana stanu zdrowia w porównaniu do dnia ostatniego orzeczenia ustalającego Twoją kategorię zdolności do służby wojskowej. Stan zdrowia może się zmienić już kilka miesięcy po kwalifikacji. Więc nie ma przeszkód żebyś starał się o zmianę kategorii wojskowej.

Czy mogę zmienić kategorię z D na A?

Po pierwsze przepisy w tej kwestii się zmiany. Po drugie ustawa o obronie Ojczyzny wprowadziła zakaz zmiany kategorii D lub E na wyższą.

Zanim weszła w życie nowa ustawa było tak, że kategorię D można było zmienić. W tej chwili jest to niemożliwe. Jeżeli masz kategorię D lub E to z taką kategorią już zostaniesz.

Jest w w mojej ocenie krzywdzące, bo stan zdrowia nie tylko może się pogorszyć, ale i polepszyć. Oczywiście przepisy są nieugięte i z D (lub E) na A się nie uda.

Czy mogę zmienić kategorię z A na D?

Oczywiście, że możesz. W przeciwieństwie do D kategoria A daje możliwość zmiany.

To, że miałeś kategorię A mając 18 lat nie znaczy, że mając 35 czy 40 dalej jesteś okazem zdrowia (czego Ci życzę! 🙂 ).

Szczególnie, że masz obowiązek obrony Ojczyzny co do zasady do 60 roku życia. Na przykład podoficerowie są tutaj wyjątkiem, bo oni aż do 63 roku życia mają ten obowiązek.

Chcesz zostać żołnierzem zawodowym?

W czasie kwalifikacji wojskowej dostałeś kategorię D? Mimo wszystko chciałbyś zostać żołnierzem zawodowym? To nie problem! ważna data to 29 września 2023 roku. To dzień od którego możliwa jest zmiana kategorii zdrowia D (czyli niezdolny do służby wojskowej) na kategorię zdrowia A. Z kategorią D możesz zostać skierowany do Wojskowej Komisji Lekarskiej. Niestety w przypadku kategorii E nic się nie zmieniło.

Zmiana kategorii wojskowej – jak kto zrobić?

Po pierwsze musisz mieć dokumentację potwierdzającą zmianę Twojego stanu zdrowia.

Po drugie musisz napisać wniosek o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej.

Następnie jesteś kierowany przed komisję lekarską. Ta bada, kieruje na badania, zapoznaje się z przedstawioną przez Ciebie dokumentacją medyczną.

Następnie wydaje decyzję co do Twojej kategorii zdolności do służby wojskowej.

Oczywiście od tej decyzji przysługuje Ci odwołanie.

Jak napisać wniosek o zmianę kategorii wojskowej?

Wniosek z zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej powinien zawierać to co zwykle takie pisma zawierają. Na przykład twoje dane, datę, wskazanie co chcesz i uzasadnienie.

W uzasadnieniu wskazujesz, że Twój stan zdrowia znaczącą się zmienił od ostatniej kwalifikacji.

Do wniosku musisz dołączyć zaświadczenie lekarskie o zmianie stanu zdrowia w porównaniu do dnia kwalifikacji wojskowej. Wniosek ten kierujesz do właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Potrzebujesz pomocy w napisaniu wniosku o zmianę Twojej kategorii wojskowej?

E-book jak napisać wniosek o zmianę wraz ze wzorem wniosku o zmianę Twojej kategorii zdolności do służby wojskowej znajdziesz tutaj>>>

Otrzymałeś decyzję w sprawie Twojej kategorii zdolności do służby wojskowej? Wojskowe Centrum Rekrutacji odmówiło Ci skierowania na ponowną Komisję Lekarską? Moim zdaniem nie mogli tego zrobić. Pamiętaj, że tylko zmiana kategorii zdrowia sprawia, że nie otrzymasz wezwania na ćwiczenia! Uważam, że powinieneś się odwołać od tej decyzji. Chcesz się od tego odwołać, ale nie wiesz jak?

Przygotowałem e-book wraz z wzorem o tym jak napisać profesjonalne odwołanie. Jak napisać odwołanie od decyzji odmawiającej skierowanie na Komisję Lekarską i wzór odwołania znajdziesz tutaj>>>

 

Czołem żołnierzu!

Artur Woźniak
radca prawny
Prawnik na poligonie

Zdjęcie: Tapio Haaja

***

Emerytura wojskowa na jakich zasadach?

Dzisiaj chciałbym poruszyć jeden z podstawowych tematów dla żołnierza zawodowego.

Emerytura wojskowa żołnierza zawodowego, bo o tym będzie dzisiaj.

Wiele osób piszę do mnie w sprawie powrotu do służby po jakimś czasie. Wiele maili trafia do mnie od osób, które wiążą swoją przyszłość z wojskiem i chcą się dopytać o przyszłą emeryturę:-) [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 16 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Daniel 13 lutego, 2023 o 14:43

  Witam.
  Rozumiem, że aby złożyć wniosek o zmianę kategorii potrzebuję zaświadczenie od lekarza konkretnie stwierdzające, że przez ostatnie kilkanaście lat stan zdrowia się pogorszył? Nawet jeżeli w sposób oczywisty wynika to z wyników moich badań i opisów.
  Pozdrawiam, Daniel

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 13 lutego, 2023 o 14:46

  Dzień dobry Panie Danielu!
  Zgadza się! Pomimo badań musi być przy wniosku zaświadczenie o zmianie stanu zdrowia.
  Dobrego dnia!
  Artur Woźniak
  radca prawny
  Prawnik na poligonie

  Odpowiedz

  Jakub 21 lutego, 2023 o 13:30

  Dzień dobry.
  Jaki lekarz powinien wystawić takie zaświadczenie ?
  Czy nie ma znaczenia , że jest to lekarz ortopeda lub lekarz pierwszego kontaktu ?

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 22 lutego, 2023 o 13:52

  Dzień dobry Panie Jakubie!
  Przepisy nie wskazują jaki to ma być lekarz. Jest mowa wyłącznie o zaświadczeniu od lekarza o zmianie stanu zdrowia w porównaniu do tego z dnia kwalifikacji wojskowej.
  Dobrego dnia!
  Artur Woźniak
  radca prawny
  Prawnik na poligonie

  Odpowiedz

  Paweł 14 sierpnia, 2023 o 17:24

  Witam mam pytanie 1996 otrzymałem kategorie D. Od roku jestem żołnierzem WOT czy związku z nowym prawem mogę się ubiegać o zmianę kategorii na A?

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 23 sierpnia, 2023 o 07:57

  Dzień dobry Panie Pawle!
  W mojej ocenie może się Pan ubiegać o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej
  Dobrego dnia!
  r.pr. Artur Woźniak
  prawnik na poligonie

  Odpowiedz

  Konrad 30 sierpnia, 2023 o 11:36

  Cześć, 8 lat temu dostałem kategorię D. Chciałem ubiegać się o wstąpienie do WOT. Czy jest możliwość na dzień dzisiejszy zmiany kategorii z D na A? Lub czy mogę być w WOT jeśli mam kategorię D?

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 20 września, 2023 o 09:21

  Dzień dobry Panie Konradzie!
  Zmiana kategorii wojskowej z D na A w celu określenia zdolności do zawodowej służby wojskowej będzie możliwa od 29 września 2023 roku
  Dobrego dnia!
  r.pr. Artur Woźniak
  prawnik na poligonie

  Odpowiedz

  Patryk 7 września, 2023 o 21:37

  Witam w 2004 roku otrzymałem kategorie d czy mogę się ubiegać o zmianę na a ? Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 20 września, 2023 o 09:20

  Dzień dobry Panie Patryku!
  Zmiana kategorii wojskowej z D na A w celu określenia zdolności do zawodowej służby wojskowej będzie możliwa od 29 września 2023 roku
  Dobrego dnia!
  r.pr. Artur Woźniak
  prawnik na poligonie

  Odpowiedz

  Mateusz 22 września, 2023 o 16:58

  Dzień dobry,czy jest możliwość zmiany kategorii z e na a? Komisje miałem w 2005 r. Wku twierdzi że ustawa blokuje.. inne służby jak np KAS,SW,PSP nie zwracają na to uwagi ponieważ nie wysyłają mnie na komisję lekarską która wystawia Z lub N.

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 25 września, 2023 o 10:24

  Dzień dobry Panie Mateuszu!
  Zmiana kategorii wojskowej z E na A w mojej ocenie nie jest możliwa i informacja z WCR odpowiada prawu.
  Dobrego dnia!
  r.pr. Artur Woźniak
  prawnik na poligonie

  Odpowiedz

  Jakub 23 września, 2023 o 21:03

  Złożyłem wniosek o skierowanie na komisję lekarską (mam kat. A). Odpisano mi, że „nie ma potrzeby” kierowania mnie na komisję, bo nie mam przydziału mobilizacyjnego ani nie złożyłem wniosku o powołanie do służby.
  Czy słusznie? Czy mogę się odwołać?

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 25 września, 2023 o 10:26

  Dzień dobry Panie Jakubie!
  Oczywiście w mojej ocenie powinien się Pan odwołać. To nie WCR decyduje czy jest potrzeba i podstawa do skierowania Pana na komisję lekarską. Przygotowałem ebooka, który pokazuje jak dobrze napisać w takim przypadku jak Pana odwołanie. Gdyby była Pan zainteresowany jego zakupem proszę zerknąć tutaj: https://prawniknapoligonie.pl/produkt/odwolanie-od-decyzji-odmawiajacej-skierowania-na-komisje-lekarska-e-book-wzor/
  Dobrego dnia!
  r.pr. Artur Woźniak
  prawnik na poligonie

  Odpowiedz

  Piotr 28 września, 2023 o 12:29

  Dzień dobry. Po pierwsze obserwuję Pana blog i jest naprawdę ciekawy. A sprawę mam taką, czy ta ustawa rzeczywiście wejdzie w życie jutro 29.09, czy coś się zmieniło? Nie mogę dotrzeć do jakiś wpisów na GOV odnośnie zmiany kategorii D na A. Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 28 września, 2023 o 12:45

  Dzień dobry Panie Piotrze!
  Tak zmiana wchodzi od 29 września 2023 roku:-)
  Dobrego dnia!
  r.pr. Artur Woźniak
  prawnik na poligonie

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: