fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Emerytura wojskowa na jakich zasadach?

Artur Woźniak30 czerwca 20203 komentarze

Emerytura wojskowa – kiedy to będzie?

emerytura wojskowa

Dzisiaj chciałbym poruszyć jeden z podstawowych tematów dla żołnierza zawodowego. Emerytura wojskowa żołnierza zawodowego bo o tym będzie dzisiaj. Wiele osób piszę do mnie w sprawie powrotu do służby po jakimś czasie. Wiele maili trafia do mnie od osób, które wiążą swoją przyszłość z wojskiem i chcą się dopytać o przyszłą emeryturę:-) Dlatego postanowiłem napisać o tym co jest najważniejsze w przypadku emerytury żołnierza zawodowego. A przynajmniej o tym co ja uważam za najważniejsze hehehe!:-)

Żołnierzu nie musisz czekać na emeryturę wojskową! Załóż firmę – przeczytaj o tym tutaj>>>>

Najważniejsza jest data!

Pewnie zastanawiasz się dlaczego data? Mało tego powiem Ci, że najważniejsza jest data 1 stycznia 2013 roku. Już wyjaśniam!:-) Po pierwsze inne zasady emerytalne są dla osób, które rozpoczęły służbę przed 1 stycznia 2013 roku i po tej dacie. Po drugie 25 lat do emerytury czy 15 lat – to dość duża różnica! Dlatego tak ważnym jest przy emeryturze wojskowej żołnierza zawodowego data. Żołnierzowi powołanemu po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 roku do zawodowej służby wojskowej lub służby kandydackiej emerytura przysługuje po 25 latach służby. Nie wdając się w szczegóły o zasadach i wysokościach emerytury wojskowej. Oczywiście istnieją od tego wyjątku. Osoba powołana do zawodowej służby wojskowej po 1 stycznia 2013 roku, a przed tą data była funkcjonariuszem m.in. w Policji, ABW, CBA.

Żołnierzu emerycie chciałbyś pracować zagranicą? Przeczytaj czy możesz>>> 

A zasadnicza służba wojskowa?

Teraz kwestie szczegółowe. Zasadnicza służba wojskowa nawet ta pełniona przed datą graniczną nic nie zmienia w Twojej sytuacji. Przed 1 stycznia 2013 roku masz być żołnierzem zawodowym. Taka sama sytuacja jest w przypadku służby przygotowawczej pełnionej przed 1 stycznia 2013 roku. Ona również nie zmienia nic co do daty pierwszego dnia służby. Dnia od którego uzależnione jest podleganie pod zasady emerytalne nowe bądź stare. Tylko zawodowa służba wojskowa, służba kandydacka i bycie funkcjonariuszem bezpośrednio przed powołaniem do zawodowej służby wojskowej ma wpływ na wskazanie pierwszego dnia służby.

Czyli jak to w końcu jest?:-)

Wystarczy, że chociaż przez jeden dzień byłeś żołnierzem zawodowym przed 1 styczni 2013 roku a nabywasz uprawnienia emerytalne zgodnie z przepisami dla żołnierzy powołanych przed tą datą. Nie musisz mieć ciągłości służby, wystarczy jeden dzień. Oczywiście wracając do wojska po przerwie obowiązują Cię przepisy z pierwszego dnia służby a nie z dnia powrotu:-)

Na jakich zasadach emerytura wojskowa?:-)

Teraz myślę, że już wiesz. Jak widzisz pierwszy dzień służby jest dla Ciebie najważniejszy! Od tego czy przypadał po 31 grudnia 2012 roku zależą zasady i wysokość Twojej przyszłej emerytury wojskowej żołnierza zawodowego!:-)

 

Czołem żołnierzu!

Artur

****

Zdjęcie: Museums Victoria

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Jacek 12 listopada, 2020 o 11:31

  Witam.jesli bylem żołnierzem nadterminowym w 2000 roku i później wyszedłem do cywila i wróciłem do wojska po 2013 ,to czy jestem na starych 15 letnich zasadach czy na nowych 25??? Z góry dziekuje za odpowiedz.Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Jakub 27 grudnia, 2020 o 21:39

  Niestety, tylko zawodowa służba wojskowa. Nadterminowej to Zasadnicza Służba Wojskowa pełniona Nadterminowo.

  Odpowiedz

  Lukasz 22 stycznia, 2021 o 00:59

  Panie Arturze,

  W Pana wpisie wszystko jest bardzo zrozumiałe, natomiast i tak trapi mnie jedno pytanie.
  Czy służba przygotowawcza nie jest służbą kandydacką?
  Z tego co pamietam służba którą odbyłem między 04 września a 14 grudnia 2012r.., była wtedy nazwana służbą przygotowawczą. Natomiast po odebraniu odpisu przebiegu służby, okres ten jest nazwany ,,wojskowa służba kandydacka”. Czy mam rozumieć ze taką nazwę nadała moja JW na potrzeby własne? (np. dla klarowności dokumentów).

  Następnie, 28.12.2012r. podpisałem kontrakt w ramach takiego tworu jak ,,Narodowe siły rezerwowe” który wygasł w dniu przyjęcia mnie do zawodowej służby tj. Październik 2013.

  Kolejna sprawa jest taka ze okres służby przygotowawczej wlicza się do lat służby.

  Czy któraś z wyżej wymienionych sytuacji uprawnia mnie do emerytury na starych zasadach?
  Myśle ze bardzo by Pan pomógł dużej liczbie żołnierzy ponieważ wiem ze nie tylko ja borykam się z tym pytaniem a nigdzie nie możemy dostać rzetelnej i klarownej odpowiedzi.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: