Emerytura wojskowa – kiedy to będzie?
Dzisiaj chciałbym poruszyć jeden z podstawowych tematów dla żołnierza zawodowego. Emerytura wojskowa żołnierza zawodowego bo o tym będzie dzisiaj. Wiele osób piszę do mnie w sprawie powrotu do służby po jakimś czasie. Wiele maili trafia do mnie od osób, które wiążą swoją przyszłość z wojskiem i chcą się dopytać o przyszłą emeryturę:-) Dlatego postanowiłem napisać o tym co jest najważniejsze w przypadku emerytury żołnierza zawodowego. A przynajmniej o tym co ja uważam za najważniejsze hehehe!:-)
Żołnierzu nie musisz czekać na emeryturę wojskową! Załóż firmę – przeczytaj o tym tutaj>>>>
Najważniejsza jest data!
Pewnie zastanawiasz się dlaczego data? Mało tego powiem Ci, że najważniejsza jest data 1 stycznia 2013 roku. Już wyjaśniam!:-) Po pierwsze inne zasady emerytalne są dla osób, które rozpoczęły służbę przed 1 stycznia 2013 roku i po tej dacie. Po drugie 25 lat do emerytury czy 15 lat – to dość duża różnica! Dlatego tak ważnym jest przy emeryturze wojskowej żołnierza zawodowego data. Żołnierzowi powołanemu po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 roku do zawodowej służby wojskowej lub służby kandydackiej emerytura przysługuje po 25 latach służby. Nie wdając się w szczegóły o zasadach i wysokościach emerytury wojskowej. Oczywiście istnieją od tego wyjątku. Osoba powołana do zawodowej służby wojskowej po 1 stycznia 2013 roku, a przed tą data była funkcjonariuszem m.in. w Policji, ABW, CBA.
Żołnierzu emerycie chciałbyś pracować zagranicą? Przeczytaj czy możesz>>>
A zasadnicza służba wojskowa?
Teraz kwestie szczegółowe. Zasadnicza służba wojskowa nawet ta pełniona przed datą graniczną nic nie zmienia w Twojej sytuacji. Przed 1 stycznia 2013 roku masz być żołnierzem zawodowym. Taka sama sytuacja jest w przypadku służby przygotowawczej pełnionej przed 1 stycznia 2013 roku. Ona również nie zmienia nic co do daty pierwszego dnia służby. Dnia od którego uzależnione jest podleganie pod zasady emerytalne nowe bądź stare. Tylko zawodowa służba wojskowa, służba kandydacka i bycie funkcjonariuszem bezpośrednio przed powołaniem do zawodowej służby wojskowej ma wpływ na wskazanie pierwszego dnia służby.
Czyli jak to w końcu jest?:-)
Wystarczy, że chociaż przez jeden dzień byłeś żołnierzem zawodowym przed 1 styczni 2013 roku a nabywasz uprawnienia emerytalne zgodnie z przepisami dla żołnierzy powołanych przed tą datą. Nie musisz mieć ciągłości służby, wystarczy jeden dzień. Oczywiście wracając do wojska po przerwie obowiązują Cię przepisy z pierwszego dnia służby a nie z dnia powrotu:-)
Na jakich zasadach emerytura wojskowa?:-)
Teraz myślę, że już wiesz. Jak widzisz pierwszy dzień służby jest dla Ciebie najważniejszy! Od tego czy przypadał po 31 grudnia 2012 roku zależą zasady i wysokość Twojej przyszłej emerytury wojskowej żołnierza zawodowego!:-)
Czołem żołnierzu!
Artur Woźniak
radca prawny
Prawnik na poligonie
****
Zdjęcie: Museums Victoria
{ 33 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam.jesli bylem żołnierzem nadterminowym w 2000 roku i później wyszedłem do cywila i wróciłem do wojska po 2013 ,to czy jestem na starych 15 letnich zasadach czy na nowych 25??? Z góry dziekuje za odpowiedz.Pozdrawiam
Niestety, tylko zawodowa służba wojskowa. Nadterminowej to Zasadnicza Służba Wojskowa pełniona Nadterminowo.
Panie Arturze,
W Pana wpisie wszystko jest bardzo zrozumiałe, natomiast i tak trapi mnie jedno pytanie.
Czy służba przygotowawcza nie jest służbą kandydacką?
Z tego co pamietam służba którą odbyłem między 04 września a 14 grudnia 2012r.., była wtedy nazwana służbą przygotowawczą. Natomiast po odebraniu odpisu przebiegu służby, okres ten jest nazwany ,,wojskowa służba kandydacka”. Czy mam rozumieć ze taką nazwę nadała moja JW na potrzeby własne? (np. dla klarowności dokumentów).
Następnie, 28.12.2012r. podpisałem kontrakt w ramach takiego tworu jak ,,Narodowe siły rezerwowe” który wygasł w dniu przyjęcia mnie do zawodowej służby tj. Październik 2013.
Kolejna sprawa jest taka ze okres służby przygotowawczej wlicza się do lat służby.
Czy któraś z wyżej wymienionych sytuacji uprawnia mnie do emerytury na starych zasadach?
Myśle ze bardzo by Pan pomógł dużej liczbie żołnierzy ponieważ wiem ze nie tylko ja borykam się z tym pytaniem a nigdzie nie możemy dostać rzetelnej i klarownej odpowiedzi.
Pozdrawiam
Witam, czy otrzymał Pan odpowiedź?
Dzień dobry,
niestety nie otrzymałem. Pewnie żeby doradzić trzeba zapłacić.
Pisze Pan że podpisał kontrakt w grudniu 2012 r. Jeśli otrzymywał Pan wypłatę z tego tytułu w NSR to wygląda jak służba zawodowa. Ekspertem od dziwnych pomysłów w MON nie jestem ale na pewno w wojskowym biurze emerytalnym, telefonicznie udzielą Panu odpowiedzi.
Też jestem ciekaw bo mam taką samą sytuację…
Witam, również jestem w takiej samej sytuacji jak Pan Łukasz i nigdzie nie mogę znaleźć na to pytanie odpowiedzi. Prosiłbym aby Pan rozwiał nasze wątpliwości.
Witam, jestem w podobnej sytuacji jak Pan, szukałem jakiś informacji ale nic nie znalazłem, czy może Panu udało się coś dowiedzieć?
W 2006 roku Legia Akademicka, pierwszy kontakt ze służbą zawodową od 2019 roku i pytanie, czy Legia Akademicka w 2006 roku to służba kandydacka? 15 lat czy 25 lat?
Brałem udział w pierwszej Legii akademickiej w 2004 r. Wtedy to się nie nazywało Legią. W papierach mam ten okres jako „krótkoterminowy kurs przeszkolenia żołnierzy” Ale nie zawodowych i raczej Legia nie liczy się jako zawodowa służba. Chociaż z tymi przepisami może być różnie. Swojego czasu na okręcie u mnie wisiało 2 żołnierzy NSR i widziałem ich tydzień w roku na ćwiczeniach rotacyjnych. Proponuje zadzwonić do wojskowego biura emerytalnego. Na pewno wyjaśnią.
Witam służyłem w wojsku od 2010 do 2015r następnie powróciłem do munduru lecz tym razem policyjnego 🙂 proszę o odpowiedź czy załapie się na emeryturę po 15 czy 25 latach. Dziękuję i pozdrawiam
Kolega miał taką sytuację, służył w armii do 12 lat potem go wywalili bo był st. szer. Na kontrakcie. Poszedł do policji, posłużył chyba 4 lata i wrócił na 3 lata do armii. Ale że mu się plany zmieniły to poszedł na emeryturę i staż z policji liczył mu się do wysługi w wojsku.
Także wróci Pan do armii, przeniesie Pan stopień policyjny i po 15 latach (łącznie wojsko plus policja) nabędzie Pan prawa emerytalne.
Pełniłem służbę kandydacką w straży granicznej w latach 99-2000r posiadam świadectwo służby w którym są odprowadzone składka do FUS. 2020 zacząłem pełnić zawodową służbę wojskową. Emerytura przysługuje mi po 15 czy 25 latach czy zgodnie z art 18a emerytura na starych zasadach???
Witam.Mam podobną sytuację służba Kandydacka w SG 2003/2004 zamiast służba zasadnicza w mon później praca w cywilu i od połowy 2013 r zawodowa służba wojskowa teraz pytanie czy nowe zasady Emerytalne czy stare.Dziekuje
Tak samo Danielu ty i ja mamy identyczną sytuację moim zdaniem obowiązują nas stare zasady ponieważ byliśmy funkcjonariuszami i mamy świadectwo służby na którym były odprowadzone składki emerytalne do FUS . Ale nie jestem prawnikiem pozdrawiam
Hi Paweł.Daj mail to Ci podeślę parę ciekawych artykułów na ten temat.I z tego co wiem to na 98 % na starych zasadach
Panowie a ja byłem żołnierzem zsw w 98-99 obecnie jestem w mundurze ale po 2013 jak wygląda moja sytuacja. Pomożecie?
Witam. Mam taka sama sytuacje tylko sluzbe kandydacka pelnilem w policji. Czy wiesz moze juz na jakich warunkach jestesmy?
zimbawepzl@gmail.com jak możesz to prześlij
zimbawepzl@gmail.com jak możesz to prześlij zgodnie z art. 18a pisze pełnił służbę w policji SG. Wymieniając funkcjonariuszy i nie jest napisane że tylko ci w służbie stałej
Panowie czytajcie ze zrozumieniem.Emerytura na starych zasadach czyli po min 15 latach służby należy się żołnierzowi ,który pełnił ZAWODOWĄ służbę wojskową,lub był w policji ,straży itp przed 01.01.2013r.Osoby przyjęte do ZAWODOWEJ słuzby wojskowej po tej dacie obowiązują nowe zasady czyli min 25 służby. Jeżeli chodzi o funkcjonariuszy SG sytuacja wygląda tak samo. To że ktoś posiada świadectwo słuzby nie oznacza że był w słuzbie zawodowej.Pozdrawiam Artur.
Prawo
Ustawa o Straży Granicznej
art. 153.
Art. 153. 1. Osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej skierowaną za jej zgodą
do służby w Straży Granicznej mianuje się funkcjonariuszem w służbie kandydackiej
na okres, o którym mowa w art. 56 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r.
o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
Emerytura funkcjonariusza przyjętego do służby po dniu 31 grudnia 2012 r.
1.
Funkcjonariuszowi przyjętemu po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 r. do służby w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Służbie Celno-Skarbowej lub w Służbie Więziennej emerytura przysługuje na zasadach i w wysokości określonych w niniejszym rozdziale.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do funkcjonariusza przyjętego do służby po dniu 31 grudnia 2012 r., jeżeli przed tym przyjęciem:
1)
pełnił służbę w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Służbie Celnej, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub Służbie Więziennej, do której został przyjęty przed dniem 1 stycznia 2013 r.;
2)
pełnił zawodową służbę wojskową lub służbę kandydacką, do której został powołany przed dniem 1 stycznia 2013 r.
Tak więc pan Artur nie ma racji ten kto odbył zasadniczą służę wojskową w SG bądz w Policji jest uwzględniony w tej ustawie
Witam wszystkich mam pytanie czy nowa ustawa nie zmienia zasad nabytych praw emerytalnych tych co wstąpili do zawodowej przed dniem 1.01.2013r będąc w służbie kontraktowej.
Witam a ja mam pytanie, jak byłem w zasadniczej służbie 2002 roku i następnie wstąpiłem do zawodowej służby w 2009 roku to czy ten rok zasadniczej służby wlicza mi wysługę lat i łącznie z zasadniczą służba ( z przerwa) będę miał 15 lat i prawa emerytalne czy ten rok zasadniczej służby wliczy mi się dopiero jak będę miał ciągiem 15 lat służby zawodowej? Bo generalnie chodzi mi o to czy ta przerwa ma wplych na ciągłość służby tzn czy teraz mając 14 lat zawodowej służby i rok zasadniczej posiadam prawa emerytalne? No bo niby ciągłości nie ma
🤔
Ten rok liczy ci się jako ciągłość to jest, służysz od tak jakby 2008r dokleili ci ten rok. Zerknij na dokument odnośnie lat wysługi.
Witam serdecznie. Mam jedno pytanie. Czy będąc w zasadniczej służbie w 2001 i po przerwie wracając do wojska mam teraz 14 lat zawodowej służby nabyłem już prawo do emerytury czy muszę mieć nieprzerwany czas służby?
Nie ma konieczności ciągłości służby. Łącznie należy mieć 15 lat jeżeli jest Pan na starych zasadach, a jak na nowych to 25 lat.
Dobrego dnia!
Artur Woźniak
radca prawny
Witam proszę o rozwiane wątpliwości służba przygotowawcza 2012r od września do grudnia później kontrakt nsr i w marcu 2013 służba zawodowa jaka emerytura stara czy nowa. Bardzo dziekuje
Dzień dobry Panie Szymonie!
Co do zasady liczy się data uzawodowienia służby wojskowej. NSR i służba przygotowawcza to nie jest zawodowa służba wojskowa.
Dobrego dnia!
Artur Woźniak
radca prawny
Czy potrafi Pan odpowiedzieć na pytanie które zadały osoby powyżej dotyczące służby NSR rozpoczętej w 2012roku, a potem przejście do zawodowej w 2013r. przy zachowaniu ciągłości?
Witam. Mam pytanie odnośnie art. 18a. Ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy. Dlaczego w ust. 2 pkt. 2 wymienione są wszystkie służby takie jak w ustawie emerytalnej „policyjnej” za wyjątkiem służby celnej. Co w takiej sytuacji? Byłem w służbie celnej przed 2012 rokiem. W sytuacji powołania do służby wojskowej emerytura dopiero po 25 latach. Czy to jest jakieś niedopatrzenie ustawodawcy czy celowe działanie. Tym bardziej dziwne bo w art 18a ustawy emerytalnej „policyjnej” jest wpisana służba celna, a w pkt 2 również wojsko. Proszę o pomoc i wyjaśnienie sytuacji. Dziękuję bardzo
Dzień dobry Panie Jacku!
Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć Panu na Pana pytanie. Myślę, że to kwestia przeoczenia a może i specjalnego działania. Finał tego jest taki, że osoby w takiej sytuacji jak Pana muszą służyć 25 lat. Ustawa o Policji pozostaje w gestii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a przepisy żołnierskie pod Ministerstwo Obrony Narodowej. Każdy z Ministrów powinien dbać w „swoich”, ale również uwzględniać też inne służby. W tym przypadku niestety dodano tylko do ustawy o Policji.
Dobrego dnia!
r. pr. Artur Woźniak
prawnik na poligonie