fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Rodzina na swoim żołnierza

Artur Woźniak09 października 20197 komentarzy

Pomoc państwa w zakupie mieszkania

Koniec września była dla mnie bardzo intensywny. Po chorobie musiałem długo nadrabiać stracony czas. Znasz to na pewno. Stąd moja dłuższa nieobecność na blogu. Oczywiście czas z tym skończyć i dzisiaj poruszę kwestię, która wywołała u mnie lawinę maili z zapytaniami. Kwestia ta dotyczy odprawy mieszkaniowej żołnierza, który skorzystał z pomocy państwa przy zakupie swojego pierwszego M. Pisałem o tym już wcześniej. Dotyczyło to jednak programu Mieszkanie dla Młodych a sam post nosi nazwę „MDM a odprawa mieszkaniowa„. Dzisiaj natomiast chciałbym napisać parę słów o wcześniejszym programie: Rodzina na swoim żołnierza zawodowego a odprawa mieszkaniowa.

Rodzina na swoim żołnierza

Przeczytaj o świadczeniu mieszkaniowym żołnierza>>>

Skorzystałeś z bonifikaty przy przekształceniu? Co teraz z Twoją odprawą? Przeczytaj tutaj>>>

Odprawa mieszkaniowa żołnierza

Na początku kilka podstawowych informacji. Po pierwsze odprawa mieszkaniowa żołnierza przysługuje, jeżeli jesteś w służbie stałej jak i kontraktowej. Po drugie prawo do odprawy mieszkaniowej przysługuje, jeżeli w dniu zakończenia służby wojskowej nie miałeś zaspokojonej Twojej potrzeby mieszkaniowej. Podsumowując podstawową funkcją odprawy mieszkaniowej jest pomoc w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Oczywiście po zakończeniu służby wojskowej, więc byłemu żołnierzowi. Natomiast jest jeszcze jeden warunek! Nie możesz pozostawać w dotychczasowym mieszkaniu. Mieszkanie to jest konieczne dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych innych żołnierzy. Są to ogólne zasady, od których, jak zawsze, jest kilka wyjątków. O nich jednak nie będę dzisiaj pisał.

Byłeś na misji? Przeczytaj, czy należy Ci się ekwiwalent za urlop aklimatyzacyjny żołnierza>>>

Skorzystałeś z pomocy kredytobiorcom? Dostaniesz odprawę mieszkaniową? Przeczytaj o tym tutaj>>>

Rodzina na swoim żołnierza

Po pierwsze przypomnę czym był program rodzina na swoim. Był to program, który umożliwiał uzyskanie kredytu na preferencyjnych warunkach. Po drugie otrzymywało się dopłaty do oprocentowania na okres do 8 lat. Oczywiście były tam różne warunki otrzymania, ale to nie jest istotne, bo przecież piszę o odprawie mieszkaniowej żołnierza. Otrzymałeś pomoc z programu Rodzina na swoim? Żołnierz w takim przypadku otrzyma odprawę mieszkaniową? Tak jak najbardziej! Rodzina na swoim żołnierza nie wpływa na Twoje uprawnienie do odprawy mieszkaniowej!

A Ty kupowałeś mieszkanie na kredyt i skorzystałeś z pomocy z programu Rodzina na swoim? 🙂

 

Pozdrawiam Cię!

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

***

Zdjęcie: Silas Köhler

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Piotr 10 października, 2019 o 08:06

  Witam ,

  Pisałem jakiś czas temu maila do Pana jednak nie otrzymałem żadnej odpowiedzi, jeśli była by możliwość proszę o kontakt.

  Pozdrawiam
  Piotr książek

  Odpowiedz

  Aleksandra 23 maja, 2022 o 14:11

  Nurtuje mnie fakt orzeczenia III OSK 4520/21 i zawartej w nim interpetacji.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 23 maja, 2022 o 14:27

  Pani Aleksandro skorzystanie z programu „Rodzina na swoim” nic nie zmienia:-)
  Proszę zobaczyć tutaj są przypadki kiedy odprawa się nie należy:
  Kiedy żołnierz lub jego małżonek
  1) otrzymał ekwiwalent pieniężny w zamian za rezygnację z kwatery, wypłacony na podstawie przepisów ustawy obowiązujących do dnia 30 czerwca 2004 r.;
  2)otrzymał odprawę mieszkaniową wypłaconą albo zrealizowaną w formie rzeczowej na podstawie przepisów ustawy obowiązujących od dnia 1 lipca 2004 r.;
  3)nabył lokal mieszkalny od Skarbu Państwa, Agencji albo jednostki samorządu terytorialnego z bonifikatą lub z uwzględnieniem pomniejszenia w cenie nabycia;
  4)otrzymał pomoc finansową wypłaconą w formie zaliczkowej lub bezzwrotnej do dnia 31 grudnia 1995 r. na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 maja 1976 r. o zakwaterowaniu sił zbrojnych (Dz. U. z 1992 r. poz. 19 oraz z 1994 r. poz. 36);
  5)nabył własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego od Agencji.

  Powołany wyrok dotyczy nabycia lokalu od „podmiotu publicznoprawnego na preferencyjnych warunkach przez któregokolwiek z małżonków”. Programy pomocowe, czy to RnS, czy MDM to nie było nabycie od podmiotu publicznoprawnego. Mam nadzieję, że rozwiałem Pani wątpliwości.
  Dobrego dnia!

  Odpowiedz

  Aleksandra 23 maja, 2022 o 14:37

  Prawie Pan rozwiał ale wykładnia jest następująca: skoro otrzymał pomoc celem zaspokojenia potrzeby mieszkaniowej to już nie może skorzystać – przynajmniej według art. 21 pkt.4 i dla SA nie istotny jest fakt do daty w 1995 roku. Chciałam rozwiać moje wątpliwości. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 23 maja, 2022 o 14:42

  Tak można odebrać ten wyrok to prawda. Natomiast cały czas jest w nim mowa o nabyciu od podmiotu publicznego lokalu. Jeżeli lokal został nabyty od kogoś kto nie jest podmiotem publicznym, czyli np. Skarbu Państwa, AMW, Lasów Państwowych, jednostki samorządu terytorialnego to dalej będę stał na stanowisku, że nie ma czego się obawiać i odprawa się należy:-)

  Odpowiedz

  Aleksandra 23 maja, 2022 o 14:48

  Nie chcę tutaj Pana eksploatować pro bono reasumując programy RnS i MdM nie będą traktowane jako art.21 pkt.4 pomimo orzeczenia jw. W razie problemów będę kontaktować przez formularz pozdrawiam i miłego dnia.

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 23 maja, 2022 o 14:51

  Podsumowując tak właśnie jest:-) Proszę się nie martwić pisałem już o tym na blogu i pytania są jak najbardziej wskazane! W przypadku problemów z otrzymaniem odprawy mieszkaniowej proszę pisać!
  Dobrego dnia!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: