fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

MDM a odprawa mieszkaniowa

Artur Woźniak24 lipca 201923 komentarze

Odprawa mieszkaniowa żołnierza zawodowego

Cześć! Dzień dobry! Ten tydzień jest dla mnie trudny bo dopiero co wróciłem z urlopu. Znasz to na pewno! Przez kilka dni nic nie robiłeś. Nic nie musiałeś i wstawałeś później niż zwykle. Pod warunkiem, że dzieci Ci pozwoliły pospać dłużej!:-) Tak mijał mi dzień za dniem nad morzem. Nie wiedzieć kiedy zrobił się poniedziałek i musiałem wskoczyć w rytm codzienności. Od rana wiele spraw na głowie, herbatę wypijam w biegu a śniadanie na stojąco przy ksero! Przyszła już środa a ja jakoś nie mogłem zwolnić tempa. Powiedziałem jednak sobie stop. Dzisiaj środa trzeba podzielić się swoją wiedzą na blogu! Tak też zrobiłem, otworzyłem maila i zobaczyłem pytanie idealne na post. MDM a odprawa mieszkaniowa żołnierza zawodowego. Zainteresowany? To zapraszam do lektury!:-) Jeżeli natomiast korzystałeś z pomocy programu Rodzina na swoim to przeczytaj o tym czy w takim przypadku należy Ci się odprawa mieszkaniowa. Wszystko o rodzinie na swoim żołnierza>>>

Żołnierzu słyszałeś o zmianach w emeryturach żołnierzy zawodowych?>>>

Czy otrzymasz odprawę mieszkaniową?

MDM a odprawa mieszkaniowa

Napisał do mnie żołnierz Radosław z jednej z jednostek na pomorzu. Chciał się dowiedzieć czy jeżeli wziął kredy mieszkaniowy z dofinansowaniem. Jakim dofinansowaniem? Z programu MDM – Mieszkanie dla Młodych. Należeć się mu będzie odprawa mieszkaniowa żołnierza? Radosław otrzymywał sprzeczne w tej sprawie informacje i chciał się upewnić jak to tak naprawdę jest z MDM a odprawa mieszkaniowa. Słyszał, że otrzymując wsparcie nie należy mu się już potem nic. Czy to prawda?

Po pierwsze odprawa mieszkaniowa przysługuje żołnierzowi zawodowemu służby stałej i kontraktowej. Po drugie prawo do odprawy mieszkaniowej przysługuje żołnierzowi zawodowemu, który w dniu zakończenia służby wojskowej nie ma zaspokojonej potrzeby mieszkaniowej. Zatem podstawową funkcją odprawy mieszkaniowej jest udzielenie pomocy byłemu żołnierzowi w zaspokojeniu jego potrzeb mieszkaniowych. Oczywiście po zakończeniu służby wojskowej. Pod warunkiem, że nie może on pozostać w dotychczasowym mieszkaniu. Mieszkanie to jest konieczne dla zaspokojenia potrzeb innego żołnierza. To są ogólne zasady od których jest kilka wyjątków. Najlepiej napisz do mnie i porozmawiamy o

Słyszałeś już może o żołnierzach na próbę? O nowym wyzwaniu wojskowym?>>>

MDM a odprawa mieszkaniowa

Program MDM był to program dla młodych osób. Osób, które kupiły mieszkanie na rynku pierwotnym lub wtórnym i w tym celu wzięły kredyt hipoteczny. MDM czyli mieszkanie dla młodych. Czy w takim przypadku, gdzie otrzymałeś pomoc od Państwa należeć Ci się będzie odprawa mieszkaniowa? Przepisy dokładnie mówią w jakich przypadkach nie otrzymasz odprawy mieszkaniowej. Po pierwsze nie otrzymasz odprawy, gdy nie przysługuje Ci prawo do zakwaterowania. Po drugie zostałeś zwolniony z czynnej służby wojskowej na skutek skazania prawomocnym wyrokiem sądu za popełnienie przestępstwa. Przestępstwa co ważne umyślnego. Po trzecie zostałeś zwolniony z czynnej służby wojskowej na skutek orzeczenia wydanego w postępowaniu dyscyplinarnym. MDM a odprawa mieszkaniowa? Nie ma żadnego wpływu na Twoje uprawnienie do odprawy mieszkaniowej otrzymana pomoc z programu Mieszkanie dla Młodych! Odprawa mieszkaniowa będzie Ci się należała!

A Ty kupowałeś mieszkanie na kredyt i dostałeś pomoc z programu Mieszkanie dla Młodych?

 

Pozdrawiam Cię!

Artur

****

Zdjęcie: Silas Köhler

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 606 119e-mail: kontakt@arturwozniak.pl

{ 23 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Paweł 8 sierpnia, 2019 o 13:52

jeżeli żołnierz lub jego małżonek:
otrzymał ekwiwalent pieniężny w zamian za rezygnację z kwatery;
otrzymał odprawę mieszkaniową;
nabył lokal od Skarbu Państwa, Agencji albo jednostki samorządu terytorialnego z bonifikatą lub z uwzględnieniem pomniejszenia w cenie nabycia;
otrzymał pomoc finansową w formie zwrotnej lub bezzwrotnej;
nabył własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego Agencji.

A ten zapisek jak sie ma do tego?

Odpowiedz

Artur Wozniak 8 sierpnia, 2019 o 14:05

Panie Pawle dziękuję za pytanie już na nie odpowiadam.
Odniosę się do zapisu “otrzymał pomoc finansową w formie zwrotnej lub bezzwrotnej”. Jest to zdanie wyrwane z kontekstu i nic nie zmienia. Przepisy precyzują dokładniej i cały zapis brzmi: “otrzymał pomoc finansową wypłaconą w formie zaliczkowej lub bezzwrotnej do dnia 31 grudnia 1995 r. na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 maja 1976 r. o zakwaterowaniu sił zbrojnych“. Myślę, że nic więcej nie muszę dodawać.

Odpowiedz

Paweł 8 sierpnia, 2019 o 19:47

No to mnie pan uspokoił bo chodzą głosy że jakiś żołnierz przegrał taka sprawę. Ale pewnie to plotki

Odpowiedz

Artur Wozniak 8 sierpnia, 2019 o 20:28

Panie Pawle! Wokół służby wojskowej żołnierzy zawodowych narosło wiele plotek, mitów i niedomówień z którymi walczę!😊

Odpowiedz

Łukass 22 listopada, 2019 o 11:23

Witam, a jak to się ma do programu czyste powietrze? Bo buduje sobie domek i aż kusi skorzystac, tylko właśnie te plotki. Aczkolwiek na moje nie powinno mieć to znaczenia bo to program ekologiczny i nie zapewnia mieszkanie tylko ewentualnie kocioł do tego mieszkania…

Odpowiedz

Tomas 26 listopada, 2019 o 10:34

Czy należy mi się odprawa mieszkaniowa na podstawie art. 47 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych, jeżeli w 2010r. otrzymałem pomoc finansową na podstawie art. 94 ustawy o Policji? Dodaję, że było to związane z nabyciem mieszkania od dewelopera i nie miało nic wspólnego z kupnem mieszkania od Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego.

Odpowiedz

Patryk 16 stycznia, 2020 o 17:54

Dzień dobry. Panie Arturze czy zechciał by Pan odpowiedzieć na pyta ie Pana Tomasa? Myślę że wielu byłym policjantom bardzo by pańska odpowiedź pomogła. Dziękuję.

Odpowiedz

Artur Woźniak 23 stycznia, 2020 o 12:16

Panie Tomaszu zapraszam do kontaktu mailowego: kontakt@arturwozniak.pl
Sprawy dotyczące odpraw mieszkaniowych dla byłych policjantów nie są tak oczywiste i każdy przypadek jest indywidualny dlatego proszę o kontakt mailowy:-)

Odpowiedz

Bartosz 29 listopada, 2019 o 12:08

Witam a jak ma się sprawa po rozwodzie dzieci mieszkają z matką należy mi się na nie odprawa a druga sprawa wskazywanie okresu z którego naliczana jest odprawa czy żołnierz może wskazać okres który był dla niego najkorzystniejszy

Odpowiedz

Grzegorz 11 grudnia, 2019 o 13:40

Dzień dobry mam pytanie odnośnie odprawy mieszkaniowej.
Pracowałem w wojsku 12 lat na kontrakcie po czym zostałem zwolniony na swój wniosek, po czym znów sie zatrudniłem i czy jak przepracuje 3 lata to należy mi się emerytura wojskowa ?
a drugie pytanie czy należy mi się odprawa mieszkaniowa ?

Odpowiedz

Piter 17 grudnia, 2019 o 10:21

Czy podpisując umowę partycypacji z TBS Towarzystwem Budownictwa Społecznego grozi mi pozbawienie odprawy mieszkaniowej? Partycypacja to prawo do wynajmu mieszkania bez możliwości wykupu. Rozumiem , ze nie mam się czego bać?

Odpowiedz

Marcin 16 stycznia, 2020 o 14:39

Witam mam pytanie czy jako żołnierzowi zawodowemu przysługuje 2 dni wolnego na opieka nad dzieckiem które daje kodeks pracy?

Odpowiedz

Artur Woźniak 23 stycznia, 2020 o 12:12

Panie Marcinie żołnierzowi nie przysługują te dwa dnia na opiekę nad dzieckiem, które przewiduje kodeks pracy.

Odpowiedz

Jarosław 22 stycznia, 2020 o 17:17

Witam,
proszę o opinię i interpretację przepisów dotyczących poniższej sprawy.
Jestem żolnierzem zawodowym. Odchodzę na emeryturę po 30 latach służby. Czy należy mi sie odprawa mieszkaniowa na dziecko, które studiuje na uczelni wojskowej i jest kandydatem na żołnierza zawodowego? Proszę wziąć pod uwagę fakt, że to czy moje dziecko zostanie żołnierzem zawodowym jest sytuacją niepewną. Na obecną chwilę, nie wiadomo czy ukończy uczelnię za np. 4 lata.
Nadmieniam, że jestem w trakcie składania dokumentacji do AMW i powiedziano mi, że odprawa na dziecko nie należy się, bo jest w uczelni wojskowej i że w najbliższej przyszłości jezeli uda sie i zostanie żołnierzem zawodowym, nie będzie mógł skorzystać np. ze świadczenia mieszkaniowego, mieszkania służbowego, itp.

Odpowiedz

Artur Woźniak 23 stycznia, 2020 o 12:13

Panie Jarosławie w tej sprawie zapraszam do kontaktu mailowego: kontakt@arturwozniak.pl 🙂

Odpowiedz

Paweł 25 stycznia, 2020 o 16:46

Odprawa nie należy się jeżeli żołnierz lub jego małżonek:
otrzymał ekwiwalent pieniężny w zamian za rezygnację z kwatery;
otrzymał odprawę mieszkaniową;
nabył lokal od Skarbu Państwa, Agencji albo jednostki samorządu terytorialnego z bonifikatą lub z uwzględnieniem pomniejszenia w cenie nabycia;
otrzymał pomoc finansową w formie zwrotnej lub bezzwrotnej;
nabył własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego Agencji.
Czy przed ostatni odnośnik nie tyczy się tez programu ( MDM ) ?

Odpowiedz

Artur Woźniak 25 stycznia, 2020 o 21:07

Panie Pawle! To wyliczenie ze strony AMW? Niestety wprowadzają tam w błąd żołnierzy… Jest to zdanie wyrwane z kontekstu i nic nie zmienia. Przepisy precyzują dokładniej i cały zapis brzmi: “otrzymał pomoc finansową wypłaconą w formie zaliczkowej lub bezzwrotnej do dnia 31 grudnia 1995 r. na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 maja 1976 r. o zakwaterowaniu sił zbrojnych“. Myślę, że nic więcej nie muszę dodawać…. a AMW powinna poprawić błąd na stronie bo wierzę, że to tylko błąd…

Odpowiedz

Marcin 14 lutego, 2020 o 23:09

Witam, ponownie pytanie jak ma się do odprawy mieszkaniowej Program Czyste Powietrze i uzyskane w ramach tego programu dofinansowanie.

Odpowiedz

Jakub 6 marca, 2020 o 15:13

Dzień dobry,

Mam pytanie, gdyż jestem byłym funkcjonariuszem policji zwolnilem się i służę w wojsku jako żołnierz zawodowy. W policji otrzymałem Pomoc finansowa na zakup mieszkania w kwocie około 3300zl na osobę. Po odejściu części tych pieniędzy zwróciłem. W wojsku masowo teraz odbierają żołnierza prawo do otrzymaniu pieniędzy za brak kwatery oraz brak możliwości ubiegania się o ekwiwalent mieszkalny. Sądy i rządy oraz dyrektor AWM w Warszawie sugeruje się wyrokami sadowymi oraz tym że jeśli ktoś otrzymał jakaś zapomogę z budżetu państwa nie ważne jakiej kwoty to w wojsku nic mu się nie należy. Gdyż budżet państwa jest jeden. Jak to się ma prawnie?

Odpowiedz

Artur Woźniak 8 czerwca, 2020 o 12:59

Dzień dobry Panie Jakubie!
Moim zdaniem nijak ma się to do prawa. Uważam, że w takim przypadku należy się świadczenie mieszkaniowe oraz odprawa mieszkaniowa. Niestety tak jak Pan zauważył AMW uważa inaczej i koniecznym jest walka o swoje w sądzie. Jak najbardziej trzeba walczyć bo takie postępowanie jest nie tylko krzywdzące, ale i nie wynika z prawa.
Dobrego dnia!

Odpowiedz

Mario 8 czerwca, 2020 o 00:09

Proszę odpowiedzieć na pytanie Pana Jakuba. Też spotkałem się z tym, że AMW zabiera mieszkaniówkę nawet w przypadku zwrotu pieniędzy do Policji argumentując to tym, że ten zwrot nie dotyczy całej kwoty (bo zgodnie z rozporządzeniem MSWiA nie może być to całość!) i zdaniem amw część pomocy finansowej przy byłym policjancie została,więc potrzeba mieszkaniowa jest zaspokojona… Btw ma ktoś sygnatury takich spraw sądowych gdzie były policjant zwrócił po odejściu z policji pomoc finansową, a mimo to jak został już żołnierzem amw odmawia mu prawa do zakwaterowania bądź świadczenia mieszkaniowego??

Odpowiedz

Artur Woźniak 8 czerwca, 2020 o 13:01

Dzień dobry!
Uważam, że takie działania AMW nie mają podstawy prawnej i należy walczyć o swoje im więcej będzie takich spraw tym mam nadzieję problem zauważą i zrozumieją sądy a w końcu może i AMW? trzeba być dobrej myśli:-)
Dobrego dnia!

Odpowiedz

Adrian 27 czerwca, 2020 o 12:21

Dzień dobry,
Patrząc na fragment “Po drugie prawo do odprawy mieszkaniowej przysługuje żołnierzowi zawodowemu, który w dniu zakończenia służby wojskowej nie ma zaspokojonej potrzeby mieszkaniowej. Zatem podstawową funkcją odprawy mieszkaniowej jest udzielenie pomocy byłemu żołnierzowi w zaspokojeniu jego potrzeb mieszkaniowych.”
Czy oznacza to że żołnierz, który wybudował dom nie ma prawa do odprawy?
A jeśli kupił mieszkanie w formie przetargu od miasta? Czy należy się odprawa?
I ostatnie pytanie.. Co ze sławnymi książeczkami mieszkaniowymi PKO? Czy posiadając taka książeczkę założona przez rodziców należy się odprawa?
Będę wdzięczny za odpowiedzi.
Dziękuję

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak z siedzibą w Mysłowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@arturwozniak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: