Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Ekwiwalent za urlop aklimatyzacyjny żołnierza

Artur Wozniak31 lipca 2019Komentarze (0)

Poranek ostatniego dnia lipca

Dzisiejszy dzień rozpocząłem o godzinie 5:00. Zawsze tak wstaje!:-) Dzień jest wtedy o wiele wiele dłuższy, a z rana posiadam najwyższy stopień produktywności. Śniadanie, potem niespiesznie wypita herbata i wyruszam do pracy. Wyciągam kalendarz, listę do zrobienia, włączam komputer. Rozsiadam się i sprawdzam wszystko to co otrzymałem na e-mail. Jeden mail przykuł moją uwagę! Bardzo dziękuję za tego mail bo ten post będzie stanowił odpowiedź na tego maila. Ekwiwalent za urlop aklimatyzacyjny żołnierza zawodowego o tym parę słów.

Żołnierzu chcesz na emeryturze pracować za granicą?>>>

Urlop aklimatyzacyjny żołnierzaEkwiwalent za urlop aklimatyzacyjny żołnierza

Tak już wiesz czego dotyczył mail a dokładnie brzmi on tak:

Dobry wieczór Panie Arturze nie mam kogo się poradzić a mianowicie.
Jestem żołnierzem zawodowym który z dniem 30 września 2019 r odchodzi z wojska na emeryturę mając 75%. Obecnie kończę misję i udaję się do Kraju. Po stawieniu się do jednostki i skierowaniu mnie na badania po otrzymaniu orzeczenia po misji nie będę w stanie wykorzystać urlopu aklimatyzacyjnego w postaci 20 dni roboczych. Czy z tego tytułu jednostka wojskowa ma obowiązek do zapłacenia mi za każdy dzień urlopu aklimatyzacyjnego.
Serdecznie dziękuję za zainteresowanie się tym problemem bo nie ukrywam że nikt nie jest mi w stanie odpowiedzieć na powyższy temat.

Urlop aklimatyzacyjny żołnierza zawodowego jest dokładnie opisany w przepisach. Kiedy należy się i komu urlop aklimatyzacyjny? Po pierwsze żołnierzowi zawodowemu skierowanemu do służby poza granicami państwa.  Po drugie po zakończeniu służby poza granicami kraju. Urlop aklimatyzacyjny udziela się w wysokości jednego dnia roboczego za każde rozpoczęte dziesięć dni pełnienia służby poza granicami państwa. Po trzecie urlopu aklimatyzacyjnego udzieli Ci Twój dowódca jednostki wojskowej, w której pełnisz służbę albo do której zostaniesz skierowany w rezerwie kadrowej. Po czwarte udziela się urlopu bezpośrednio po stawieniu się w jednostce wojskowej. Oczywiście wymiar nie może przekroczyć dwudziestu dwóch dni roboczych.

Żołnierzu! Możesz szukasz dodatkowej pracy poza wojskiej?>>>

Ekwiwalent za urlop aklimatyzacyjny żołnierza

Przyznam, że temat mnie zaskoczył! Pierwszy raz ktoś zwrócił się do mnie z pytaniem o ekwiwalent za urlop aklimatyzacyjny! Właśnie za to uwielbiam swoją pracę – każdy dzień przynosi coś niespodziewanego i nowego:-) W głowie milion myśli i z minuty na minutę pojawiała się odpowiedź.

Aklimatyzacja, czyli przystosowanie się. Spowodowane chociażby zmianą miejsca pobytu, czy warunków klimatycznych. Oczywiście urlop aklimatyzacyjny ma umożliwić Ci powrotne przyzwyczajenie do klimatu Polski i do warunków służby w jednostce. To czas dla żołnierza, który przygotowuje Cię do normalnej służby wojskowej w Twojej jednostce. Jeżeli od razu po misji przechodzisz na emeryturę to w takim razie należy Ci się ekwiwalent za urlop aklimatyzacyjny, którego nie wykorzystasz bo przejdziesz na emeryturę? Moim zdaniem niestety, ale nie będzie Ci się należał ekwiwalent za urlop aklimatyzacyjny. Przysługujący Ci urlop aklimatyzacyjny po misji może zostać wykorzystany tylko “w naturze” , czyli poprzez dni wolne. Przepisy nie przewidują możliwości wypłaty pieniędzy za niewykorzystane dni tego urlopu. Ekwiwalent przysługuje jedynie za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i urlop wypoczynkowy dodatkowy.

Także niestety, ale niewykorzystany urlop aklimatyzacyjny przepada i nie dostaniesz za niego ekwiwalentu pieniężnego.

Mam nadzieję, że odpowiedziałem na Twoje pytanie:-)

Masz pytanie o urlop aklimatyzacyjny? To napisz do mnie!

Pozdrawiam Cię!

Artur

****

Zdjęcie: Daniel Balaure

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 508 505 025e-mail: kontakt@arturwozniak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak z siedzibą w Mysłowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@arturwozniak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: