fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Praca za granicą żołnierza emeryta

Artur Woźniak26 czerwca 20192 komentarze

Żołnierz na emeryturze a praca za granicą

Rozmyślam właśnie przy kubku herbaty i pomyślałem, że opowiem Ci o problemie z którym coraz częściej się spotykam. Dostaję wiele e-maili z najróżniejszymi pytaniami. I to nie zawsze związanymi ze służbą wojskową, ale także z problemami prawnymi życia codziennego. Natomiast dzisiaj odpowiem na e-maile z zapytaniem czy praca za granicą żołnierza emeryta jest możliwa? Jakie formalności są z tym związane i czy w ogóle to się opłaca;-) Pamiętasz, że jakiś czas temu pisałem o pracy żołnierza poza wojskiem?

Praca za granicą żołnierza emeryta – formalności

Praca za granicą żołnierza emeryta

Żołnierzu! Po pierwsze będąc na emeryturze jak najbardziej możesz pracować w cywilu. To nie wszystko bo możesz pracować w cywilu za granicą. Zanim zaczniesz pracę w Niemczech, Francji, Holandii, Norwegii czy innym kraju koniecznym jest zawiadomienie. Dodatkowo masz obowiązek zawiadomić wojskowy organ emerytalny o podjęciu pracy. Po drugie masz obowiązek podawać różne informacje. W tym o wysokości osiąganego z pracy za granicą przychodu oraz o każdej zmianie wysokości tego przychodu.

Jesteś żołnierzem emerytem i pracujesz w cywilu? Przeczytaj czy należy Ci się odprawa emerytalna z cywila!>>>

W końcu pamiętaj, że Twoja emerytura będzie zmniejszona na zasadach ogólnych z pewnymi zmianami dla żołnierzy. Co to oznacza dla Ciebie?

Oczywiście jeżeli z Twojego zawiadomienia o wypłacie z pracy za granicą, wynikać będzie, że:

 • nie przekroczy ona 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – będziesz dostawać całą emeryturę żołnierza;
 • wyniesie ona ponad 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie więcej niż 130% tej kwoty – Wojskowy organ emerytalny zmniejszy Twoją emeryturę;
 • przekroczy ona 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – Twoja emerytura będzie mniejsza o 25%.

Czy wiesz, że żołnierz może otrzymywać emeryturę z wojska i z cywila?>>>

Praca za granicą żołnierza emeryta – wyjątek w zmniejszaniu

Pamiętaj, że nie zawsze Twoja emerytura żołnierza będzie zmniejszona. Jeżeli Twoja żołnierska emerytura wynosi 75% podstawy jej wymiaru bez uwzględnienia podwyższenia z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą to nie musisz się martwić! To znaczy, że Twojej emerytury nie zmniejszą nieważne ile będziesz zarabiał w cywilu!

Podsumowując praca za granicą żołnierza emeryta jest możliwa i możesz szukać tam pracy! A czy się opłaca? To wszystko zależy jakie wynagrodzenie Cię zadowoli 😉

 

A Ty planujesz pracę za granicą żołnierzu emerycie? A może już pracujesz?

 

Pozdrawiam Cię!

Artur

****

Zastanawiałeś się nad pracą za granicą na żołnierskiej emeryturze? Teraz już wiesz co musisz zrobić żeby praca za granicą żołnierza emeryta była możliwa i co się z tym wiąże:-)

Zdjęcie: Andrik Langfield

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Piotr 23 grudnia, 2019 o 21:24

  Mnie jednak nurtuje pytanie czy emerytura podlega rewaloryzacji za przepracowane lata za granicą. Gdy się pracuje w Polsce to w wieku 55 lat to się odbywa niewiem natomiast jak jest w przypadku zatrudnienia za granicą

  Odpowiedz

  Grzegorz 15 stycznia, 2023 o 02:29

  tak należy się wyrok SA w Katowicach sygn. akt. III AUa 2139/11

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: