Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Dwie odprawy emerytalne żołnierza – Emerytura żołnierza a odprawa emerytalna z cywila

Artur Wozniak17 grudnia 2018Komentarze (0)

odprawa emerytalna żołnierzaOdprawa emerytalna żołnierza zawodowego

Jesteś emerytowanym żołnierzem i podjąłeś pracę jako cywil? To zdecydowanie post dla Ciebie. Odprawa emerytalna żołnierza w cywilu.

Dzisiaj będzie to post inny niż inne☺. Mianowicie dzisiaj chciałbym opowiedzieć Ci o orzeczeniu sądu, które otwiera drzwi do odprawy emerytalnej z cywilnej pracy dla osób, których emerytura żołnierza nie jest jedynym źródłem utrzymania.

Odprawa emerytalna 2019 a emerytura żołnierza

Orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie (sygn. akt  XXI Pa 64/18) z dnia 29 maja 2018 roku oparte częściowo na wcześniejszym orzeczeniu Sądu Najwyższego. Sąd wskazał, iż odprawa emerytalna żołnierza ma

charakter gratyfikacji za odbytą służbę, a nie rekompensaty za utratę zatrudnienia wykonywanego w ramach stosunku służby w związku z nabyciem uprawnień do zaopatrzenia emerytalnego”.

Może zainteresuje Cię post o wyglądzie żołnierza zawodowego?

Odprawa emerytalna żołnierza zawodowego nie jest wypłacana w związku z pracą a ze służbą 

Po pierwsze zgodnie z tym orzeczeniem wyobraź sobie sytuację, że w 2000 roku kończysz służbę w swojej jednostce wojskowej. Przeszedłeś na emeryturę żołnierza, ale na następny dzień podjąłeś zatrudnienie jako cywil. Po drugie załóżmy, że w Wojskowej Komendzie Uzupełnień albo w jednostce wojskowej w której pełniłeś służbę. Przyszedł styczeń 2019 roku i osiągnąłeś wiek emerytalny. Przewidziane dla cywili – 65 lat albo 60 lat w zależności czy jesteś mężczyzną czy kobietą. Składasz wypowiedzenie, ale czy na Twoje konto w ostatnim dniu pracy powinna znaleźć się odprawa emerytalna? Tak powinna i bez znaczenia pozostaje to, że odprawę otrzymałeś już z wojska. Przecież teraz jesteś cywilem, ale czy to faktycznie takie proste?

Kwoty odpraw emerytalnych uzależnione są od tego jakiemu prawu podlegasz. I tak na przykład

  1. Jeżeli podlegasz wyłącznie kodeksowi pracy to odprawa wyniesie Twoje jednomiesięczne wynagrodzenie.
  2. Służba cywilna – odprawa emerytalna to 3 miesięczne wynagrodzenie. Jeżeli pracowałeś dłużej niż 20 lat w służbie cywilnej to sześciomiesięczna odprawa.
  3. Pracownicy samorządowi po:
  1.  10 latach pracy – dwumiesięcznego wynagrodzenia;
  2.  15 latach pracy – trzymiesięcznego wynagrodzenia;
  3.  20 latach pracy – sześciomiesięcznego wynagrodzenia.

Służba wojskowa a staż pracy

Sąd zwrócił uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię. Czy okres służby wojskowej wlicza się do stażu pracy, a więc na wysokość odprawy emerytalnej jeżeli ta uzależniona jest od stażu pracy. Sąd stwierdził, że okres służby żołnierza zawodowego wlicza się do czasu pracy wliczanego do oprawy emerytalnej! Czyli jeżeli masz za sobą 25 lat służby to rozpoczynając pracę w cywilu od razu masz 25 lat wliczane do oprawy emerytalnej! I wskazujesz jak widzisz w najwyższe stawki odpraw.

Świetnie co nie? Emerytura żołnierza – nic tylko pracować w cywilu☺

Oczywiście orzeczenie to dotyczyło służby cywilnej, ale wszystko wskazuje na to, że jest to takie proste! Gdybyś miał problem z otrzymaniem odprawy emerytalnej z cywila (nie tylko ze służby cywilnej) to daj znać coś na to spróbuję poradzić.

Pozdrawiam Cię!

Artur

*****

Zdjęcie: Matt Briney

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 508 505 025e-mail: kontakt@arturwozniak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak z siedzibą w Mysłowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@arturwozniak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Następny wpis: