fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Dwie odprawy emerytalne żołnierza – Emerytura żołnierza a odprawa emerytalna z cywila

Artur Woźniak17 grudnia 201818 komentarzy

odprawa emerytalna żołnierzaOdprawa emerytalna żołnierza zawodowego

Jesteś emerytowanym żołnierzem i podjąłeś pracę jako cywil? To zdecydowanie post dla Ciebie. Odprawa emerytalna żołnierza w cywilu.

Dzisiaj będzie to post inny niż inne☺. Mianowicie dzisiaj chciałbym opowiedzieć Ci o orzeczeniu sądu, które otwiera drzwi do odprawy emerytalnej z cywilnej pracy dla osób, których emerytura żołnierza nie jest jedynym źródłem utrzymania.

Odprawa emerytalna 2019 a emerytura żołnierza

Orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie (sygn. akt  XXI Pa 64/18) z dnia 29 maja 2018 roku oparte częściowo na wcześniejszym orzeczeniu Sądu Najwyższego. Sąd wskazał, iż odprawa emerytalna żołnierza ma

charakter gratyfikacji za odbytą służbę, a nie rekompensaty za utratę zatrudnienia wykonywanego w ramach stosunku służby w związku z nabyciem uprawnień do zaopatrzenia emerytalnego”.

Może zainteresuje Cię post o wyglądzie żołnierza zawodowego?

Odprawa emerytalna żołnierza zawodowego nie jest wypłacana w związku z pracą a ze służbą 

Po pierwsze zgodnie z tym orzeczeniem wyobraź sobie sytuację, że w 2000 roku kończysz służbę w swojej jednostce wojskowej. Przeszedłeś na emeryturę żołnierza, ale na następny dzień podjąłeś zatrudnienie jako cywil. Po drugie załóżmy, że w Wojskowej Komendzie Uzupełnień albo w jednostce wojskowej w której pełniłeś służbę. Przyszedł styczeń 2019 roku i osiągnąłeś wiek emerytalny. Przewidziane dla cywili – 65 lat albo 60 lat w zależności czy jesteś mężczyzną czy kobietą. Składasz wypowiedzenie, ale czy na Twoje konto w ostatnim dniu pracy powinna znaleźć się odprawa emerytalna? Tak powinna i bez znaczenia pozostaje to, że odprawę otrzymałeś już z wojska. Przecież teraz jesteś cywilem, ale czy to faktycznie takie proste?

Kwoty odpraw emerytalnych uzależnione są od tego jakiemu prawu podlegasz. I tak na przykład

  1. Jeżeli podlegasz wyłącznie kodeksowi pracy to odprawa wyniesie Twoje jednomiesięczne wynagrodzenie.
  2. Służba cywilna – odprawa emerytalna to 3 miesięczne wynagrodzenie. Jeżeli pracowałeś dłużej niż 20 lat w służbie cywilnej to sześciomiesięczna odprawa.
  3. Pracownicy samorządowi po:
  1.  10 latach pracy – dwumiesięcznego wynagrodzenia;
  2.  15 latach pracy – trzymiesięcznego wynagrodzenia;
  3.  20 latach pracy – sześciomiesięcznego wynagrodzenia.

Służba wojskowa a staż pracy

Sąd zwrócił uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię. Czy okres służby wojskowej wlicza się do stażu pracy, a więc na wysokość odprawy emerytalnej jeżeli ta uzależniona jest od stażu pracy. Sąd stwierdził, że okres służby żołnierza zawodowego wlicza się do czasu pracy wliczanego do oprawy emerytalnej! Czyli jeżeli masz za sobą 25 lat służby to rozpoczynając pracę w cywilu od razu masz 25 lat wliczane do oprawy emerytalnej! I wskazujesz jak widzisz w najwyższe stawki odpraw.

Świetnie co nie? Emerytura żołnierza – nic tylko pracować w cywilu☺

Oczywiście orzeczenie to dotyczyło służby cywilnej, ale wszystko wskazuje na to, że jest to takie proste! Gdybyś miał problem z otrzymaniem odprawy emerytalnej z cywila (nie tylko ze służby cywilnej) to daj znać coś na to spróbuję poradzić.

Pozdrawiam Cię!

Artur

*****

Zdjęcie: Matt Briney

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 18 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Magdalena 24 września, 2019 o 15:09

    Dzień dobry,
    czy może Pan zamieścić jakiś wzór takiego wypowiedzenia o pracę, w którym „emeryt” wojskowy przechodzi na emeryturę i chce otrzymać odprawę emerytalną? Albo przynajmniej na jaki artykuł tu się powołać?

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 25 września, 2019 o 07:13

    Pani Magdaleno nie musi Pani pisać żadnego specjalnego pisma w sprawie odprawy emerytalnej z cywila. Pracodawca ma obowiązek ją sam od siebie wypłacić w ostatnim dniu pracy. Jeżeli tego nie robi to wtedy należy zwrócić się pismem o wypłatę. W takim przypadku polecam już działać z prawnikiem:-)

    Odpowiedz

    Magdalena 26 września, 2019 o 11:33

    Panie Arturze, dziękuję za odpowiedź. Myślę, że po prostu w wypowiedzeniu dodam zdanie „Wnioskuję o wypłacenie odprawy emerytalnej, gdyż ustanie stosunku pracy w dn. ………………. nastąpiło w związku z przejściem na emeryturę.”, aby uniknąć ciągnięcia się sprawy i kontaktów z pracodawcą po zakończeniu pracy. Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 26 września, 2019 o 11:37

    To bardzo dobry pomysł Pani Magdaleno! Dzięki temu może uświadomi też Pani pracodawcę, że odprawa się Pani należy, albo będzie miał świadomość, że musiał wypłacić o ile tego nie zrobi. Mam nadzieję, że bez problemu dostanie Pani odprawę emerytalną:-)

    Odpowiedz

    Magdalena 27 września, 2019 o 09:11

    Dziękuję za pomoc! Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 27 września, 2019 o 09:12

    Bardzo się cieszę, że mogłem pomóc Pani Magdaleno:-)

    Odpowiedz

    Adam 20 października, 2019 o 20:20

    Witam serdecznie
    Czy idąc do wojska w 03.11.1998 r jako żołnierz zasadniczej służby wojskowej miałem przepracowane i zaliczone 4,10 mcy(świadectwo pracy) pracy w cywilu. Pracuje w wojsku do dnia dzisiejszego. Zamierzam się wybrać do cywilna. Czy pracę z cywilna mogę zaliczyć do emerytury wojskowej?
    Pozdrawiam Adam

    Odpowiedz

    Justyna 24 października, 2019 o 21:24

    Witam jestem po rozwodzie z mezem zolnierzem czekamy aż wyrok się uprawomocni. W tym czasie wpisujemy podział majątku.
    . Mąż odchodzi na emeryturę wojskową po 15latach pracy. Przysługuje mu odprawa.
    Czy te pieniądze należą się też żonie?
    Czy podział obowiązuje tylko np na samochód.

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 25 października, 2019 o 07:43

    Pani Justyno jeżeli odprawa wypłacona została po rozwodzie to nie podlega podziałowi między byłymi małżonkami. Co do zasady do podziału jest to co byli małżonkowie mieli w czasie gdy byli małżeństwem.
    Dobrego piątku!

    Odpowiedz

    Andrzej 7 listopada, 2019 o 10:10

    Witam! W 203r. zostałem zwolniony z zawodowej słuzby po 30 latach. Od 16 lat pracuję w samorządzie i kończe pracę w tym roku. Czy pracodawca jest zobowiązany do wypłaty odprawy emerytalnej, a jeżeli tak to czy zgodnie z art.38 ustawy o pracownikach samorzadowych ma to być 3 krotne uposażenie?
    Pozdrawiam Andrzej

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 7 listopada, 2019 o 21:03

    Panie Andrzeju! Odprawa emerytalna oczywiście, że się Panu należy! Szybko licząc ma Pan 30 lat służby i 16 lat pracy czyli razem 46 lat – zgodnie z przepisami należy się Panu odprawa w wysokości 6 miesięcznego wynagrodzenia. Gdyby miał Pan problem z jej otrzymaniem proszę o kontakt: kontakt@arturwozniak.pl

    Odpowiedz

    ryszard 13 stycznia, 2020 o 13:03

    jestem emerytem wojskowym i bylym pracownikiem samorzadowym.Szkola zada zaswiadczenie , ze jestem emerytem wojskowym i twierdza ze nie ma podstaw do wyplaty odprawy emerytalnej bo taka juz dostalem ochodzac do cywila.Czy koniecznie trzeba isc do sadu i z wyrokiem ponownie do szkolu po odprawe?

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 13 stycznia, 2020 o 13:07

    Dzień dobry Panie Ryszardzie! Tak… niestety w bardzo wielu przypadkach trzeba iść do sądu aby otrzymać odprawę emerytalną. Pracodawcy nie chcą wypłacać tych odpraw byłym żołnierzom. Mogę Panu pomóc w tej sprawie:-) Proszę o kontakt: kontakt@arturwozniak.pl
    Pozdrawiam

    Odpowiedz

    ryszard 13 stycznia, 2020 o 13:17

    Chetnie dowiem sie od Pana jakie kroki przedprocesowe musze podjac aby przekonac bylego pracodawce u ktorego przepracowalem 21 lat

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 13 stycznia, 2020 o 13:52

    Panie Ryszardzie obawiam się, że przekonać Pana byłem pracodawcę może wyłącznie wyrok sądu:-) Proszę zacząć od pisemnego wezwania do zapłaty (najlepiej z potwierdzenie odbioru), proszę wskazać w nim kwotę i dopisać z ustawowymi odsetkami za opóźnienie i wyznaczyć dodatkowy termin do zapłaty. Jeżeli nie wypłacą to proszę się odezwać do mnie to skierujemy sprawę do Sądu, ale o tym to na kontakt@arturwozniak.pl

    Odpowiedz

    ryszard 13 stycznia, 2020 o 14:07

    ok dzieki

    Odpowiedz

    Joanna 24 kwietnia, 2020 o 10:15

    Panie Mecenasie, czy kończąc służbę w Straży Granicznej i wstępując w szeregi żołnierza zawodowego przy odejściu na emeryturę przysługuje prawo do odprawy? Przyjęcie do SG w 2004 roku. Dziękuje.

    Odpowiedz

    Adam 23 września, 2020 o 21:16

    Czy przebywanie na zasiłku dla bezrobotnych wlicza się do nagrody jubileuszowej w MON ?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Następny wpis: