fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Emerytura żołnierza z cywila i wojska

Artur Woźniak04 lutego 20196 komentarzy

Żołnierzu będziesz dostawał dwie emerytury!?

Najnowsze wieści ze świata prawniczego, które może wiele zmienić w Twoim życiu. Emerytura żołnierza po nowemu!? Sąd Najwyższy kilka dni temu, bo 24 stycznia 2019 roku w wyroku stwierdził, że żołnierz emeryt ma prawo do emerytury z cywila i z wojska. Jest to bardzo korzystny wyrok, który niewątpliwie wpłynie nie tylko na emerytury żołnierzy, ale może i innych służb mundurowych, które miały równie krzywdzące przepisy emerytalne.

Poczytaj też o nagrodzie jubileuszowej żołnierza zawodowego>>

Czy zwolnienie lekarskie może powodować zwolnienie ze służby wojskowej? Przeczytaj wpis: Zwolnienie lekarskie a zwolnienie ze służby.

emerytura żołnierza

Jak to z tą emeryturą z cywila dla żołnierza jest?

Sprawa dotyczy emerytów wojskowych, którzy przez lata pracowali w cywilu, prowadzili działalność gospodarczą czy wykonywali zlecenia. Może to dotyczy też Ciebie? Płaciłeś przez wiele lat składki w cywilu, a wolno Ci pobierać tylko jedno świadczenie? Wyrok Sądu Najwyższego wszystko może zmienić, ale zacznijmy od początku. Reforma emerytalna sprawiła, iż z dniem 1 stycznia 1999 roku mamy dwie kategorie żołnierzy, pisząc o emeryturze:

  • Żołnierze, którzy rozpoczęli służbę przed 01.01.1999 r.
  • Żołnierze zawodowi, który rozpoczęli służbę po 01.01.1999 r.

Emerytura żołnierza na dwa sposoby

Czym w takim razie różni się ich sytuacja? Żołnierz, który rozpoczął służbę po 1 stycznia 1999 roku, otrzymuje emeryturę z wojska, a jak dostatecznie długo będzie płacił składki z cywila do ZUS to otrzyma i emeryturę cywilną. Natomiast żołnierze, którzy rozpoczęli służbę przed tą datą do swojej podstawy wymiaru świadczenia mogą tylko doliczyć swoją pracę w cywilu, co podwyższa wypłacaną przez Wojskowe Biuro Emerytalne emeryturę. Co istotne są tutaj pewne ograniczenia. Maksymalnie podstawa wymiaru świadczeń może wynosić 75%. Jeżeli więc żołnierz osiągnął ten próg 75%, a potem nadal pracował w cywilu i płacił składki na ubezpieczenie społeczne na tyle długo, że mógłby otrzymać emeryturę z ZUS to jej nie otrzymywał. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ograniczał swoje działanie do wydania decyzji o nabyciu prawa do emerytury. Jednocześnie ją zawieszał z uwagi na otrzymywanie emerytury wojskowej.

Emerytura żołnierza z cywila i wojska?

W wyroku z dnia 24 stycznia 2019 roku (sygn. akt I UK 426/17) Sąd Najwyższy dostrzegł problem tysięcy emerytowanych żołnierzy. Sąd Najwyższy stwierdził, że żołnierze nie mogą być nierówno traktowani w stosunku do żołnierzy, którzy służbę zaczęli po 1 stycznia 1999 roku. Nie oznacza to jednak, że z automatu będziesz mógł otrzymać drugą emeryturę tą z cywila o ile masz ją zawieszoną. Sąd Najwyższy zwrócił sprawę do Sądu Apelacyjnego, by ten sprawdził czy obecnie obowiązujące przepisy nie naruszają konstytucyjnej zasady równości.

Czy coś się zmieni? Pewnie Sądy będą orzekały zgodnie z tym wyrokiem Sądu Najwyższego, ale nie oznacza to, że stanowisko ZUS się zmieni. Nadal będzie odmawiał wypłaty żołnierzowi emerytury z cywila. Pamiętaj jednak, że zawsze jest odwołanie od decyzji ZUS! W którym bardzo chętnie doradzę i będę dbał o Twoje prawa jak Twój pełnomocnik:-)

Jak przyszłość – subiektywna ocena

Jeżeli orzeczenie Sądu Najwyższego przyjmie się i tak zaczną orzekać Sądy niższego szczebla to mam obawy, że nie obejdzie się bez zmiany przepisów w emeryturze z cywila dla żołnierza zawodowego. Niestety spodziewam się zmian na niekorzyść, czyli odebrania uprawnień wszystkim żołnierzom do drugiej obok z wojska emerytury cywilnej. Co mógłbym Ci doradzić? Działać, bo im szybciej zaczniesz działać tym szybciej możesz dostać drugą emeryturę!

Z doświadczenia wiem, że większość żołnierzy stara się wypracować pełną wysługę lat. Chcą otrzymywać jak najwyższe emerytury, a potem szuka pracy w cywilu. A u Ciebie jak jest? Tylko emerytura żołnierza czy łączysz ją z pracą w cywilu?

Nadeszła przyszłość – Emerytura żołnierza z cywila i wojska już nie!

Spodziewałem, że to ZUS będzie kwestionował wszystko. A tymczasem to sądy orzekały tak, że znów pojawił się problem. Problem, którym postanowił zająć się Sąd Najwyższy. Z orzeczenia z 15 grudnia 2021 roku wynika, że żołnierz, który rozpoczął służbę przed 2 stycznia 1999 roku nie będzie miał wypłacanej emerytury z cywila i z wojska. Będzie musiał wybrać, które z tych dwóch świadczeń wybiera.

To bardzo przykre. Nieprecyzyjne, wykluczające się i niskiej jakości przepisy prawa powodują, że na przestrzeni ledwie kilku lat mamy orzeczenia Sądu Najwyższego zupełnie, całkowicie sprzeczne ze sobą. Większą moc ma to orzeczenie z grudnia 2021 roku i zgodnie z nim trzeba postępować. Natomiast wszystko sprowadza się do skomplikowanego i nieracjonalnego tworzenia przepisów. System emerytalny, ale nie tylko on, jest nieczytelny co powoduje wątpliwości, które odbijają się na świadczeniach emerytalnych. A ustawodawca zamiast upraszczać jeszcze komplikuje wszystko i utrudnia jeszcze bardziej o czym pisałem chociażby we wpisie: Jak zmieni się emerytura żołnierza?

 

Wpis zaktualizowany po Uchwale Sądu Najwyższego z 15 grudnia 2021 roku, sygn. akt III UZP 7/21.

 

Pozdrawiam Cię!

Artur Woźniak

radca prawny

***

Zdjęcie: Jeff Cooper

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Ryszard 5 października, 2019 o 20:41

    Mam podobną sytuację.Posiadam emeryturę wojskową w pełnym wymiarze 75%.Poza wojskiem przepracowałem 25 lat 9 miesięcy i nadal pracuję .Składki na ZUS odprowadzane.ZUS przyznał mi emeryturę ale ją zawiesił na podstawie zbieżności dwóch emerytur.Do wojska wstąpiłem 1963r. Służba w Marynarce Wojennej.Wojskowej podwyższyć nie mogę ZUS odmawia wypłacania.W jakim celu więc potrącane są składki.

    Odpowiedz

    Agata Kowalczyk 15 listopada, 2019 o 16:22

    Witam serdecznie mam przepracowanych 5 lat w cywilu A w wojsku 4 lata ,5 miesięcy .czy te lata w wojsku będą doliczyczone do emerytury z cywila?

    Odpowiedz

    Piotr 29 marca, 2022 o 15:17

    Mam pytanie Jestem emerytem – rencistą , inwalidztwo powstało wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą z tytułu których przysługują mi świadczenia odszkodowawcze w zbiegu dwuch świadczeń WBE wypłaca mi emeryturę tzn. wyższe świadczenie Pytanie moje brzmi czy będąc emerytem-rencistą mam prawo dorabiać do emerytury bez ograniczeń ???

    Odpowiedz

    Ewa 21 czerwca, 2022 o 11:07

    Chyba niestety trzeba zaktualizować ten wpis o uchwałę Sądu Najwyższego III UZP 7/21 🙁

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 21 czerwca, 2022 o 11:39

    Ma Pani rację Pani Ewo. Całkiem zapomniałem zaktualizować. Już aktualizuję:-) Dziękuję za przypomnienie!

    Odpowiedz

    Teresa 9 marca, 2023 o 10:46

    Mam pytanie mój mąż Piotr był w wojsku przez 12 lat a następnie pracował w cywilu 22 lat . Moje pytanie czy powinien otrzymywać emeryturę z dwóch żródeł . Obecnie otrzymuje emeryturę wojskową .A lata w cywilu nie są policzone . Dziękuje

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: