fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Emerytura żołnierza z cywila i wojska

Artur Woźniak04 lutego 20192 komentarze

Żołnierzu będziesz dostawał dwie emerytury!?

Najnowsze wieści ze świata prawniczego, które może wiele zmienić w Twoim życiu. Emerytura żołnierza po nowemu!? Sąd Najwyższy kilka dni temu bo 24 stycznia 2019 roku w wyroku stwierdził, że żołnierz emeryt ma prawo do emerytury z cywila i z wojska. Jest to bardzo korzystny wyrok, który niewątpliwie wpłynie nie tylko na emerytury żołnierzy, ale może i innych służb mundurowych, które miały równie krzywdzące przepisy emerytalne.

Poczytaj też o nagrodzie jubileuszowej żołnierza zawodowego>>

emerytura żołnierza

Jak to z tą emeryturą z cywila dla żołnierza jest?

Sprawa dotyczy emerytów wojskowych, którzy przez lata pracowali w cywilu, prowadzili działalność gospodarczą czy wykonywali zlecenia. Może to dotyczy też Ciebie? Płaciłeś przez wiele lat składki w cywilu, a wolno Ci pobierać tylko jedno świadczenie? Wyrok Sądu Najwyższego wszystko może zmienić, ale zacznijmy od początku. Reforma emerytalna sprawiła, iż z dniem 1 stycznia 1999 roku mamy dwie kategorie żołnierzy, pisząc o emeryturze:

  • Żołnierze, którzy rozpoczęli służbę przed 01.01.1999 r.
  • Żołnierze zawodowi, który rozpoczęli służbę po 01.01.1999 r.

Emerytura żołnierza na dwa sposoby

Czym w takim razie różni się ich sytuacja? Żołnierz, który rozpoczął służbę po 1 stycznia 1999 roku, otrzymuje emeryturę z wojska, a jak dostatecznie długo będzie płacił składki z cywila do ZUS to otrzyma i emeryturę cywilną. Natomiast żołnierze, którzy rozpoczęli służbę przed tą datą do swojej podstawy wymiaru świadczenia mogą tylko doliczyć swoją pracę w cywilu, co podwyższa wypłacaną przez Wojskowe Biuro Emerytalne emeryturę. Co istotne są tutaj pewne ograniczenia. Maksymalnie podstawa wymiaru świadczeń może wynosić 75%. Jeżeli więc żołnierz osiągnął ten próg 75%, a potem nadal pracował w cywilu i płacił składki na ubezpieczenie społeczne na tyle długo, że mógłby otrzymać emeryturę z ZUS to jej nie otrzymywał. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ograniczał swoje działanie do wydania decyzji o nabyciu prawa do emerytury. Jednocześnie ją zawieszał z uwagi na otrzymywanie emerytury wojskowej.

Sąd Najwyższy zmienia zasady?

W wyroku z dnia 24 stycznia 2019 roku (sygn. akt I UK 426/17) Sąd Najwyższy dostrzegł problem tysięcy emerytowanych żołnierzy. Sąd Najwyższy stwierdził, że żołnierze nie mogą być nierówno traktowani w stosunku do żołnierzy, którzy służbę zaczęli po 1 stycznia 1999 roku. Nie oznacza to jednak, że z automatu będziesz mógł otrzymać drugą emeryturę tą z cywila o ile masz ją zawieszoną. Sąd Najwyższy zwrócił sprawę do Sądu Apelacyjnego, by ten sprawdził czy obecnie obowiązujące przepisy nie naruszają konstytucyjnej zasady równości.

Czy coś się zmieni? Pewnie Sądy będą orzekały zgodnie z tym wyrokiem Sądu Najwyższego, ale nie oznacza to, że stanowisko ZUS się zmieni. Nadal będzie odmawiał wypłaty żołnierzowi emerytury z cywila. Pamiętaj jednak, że zawsze jest odwołanie od decyzji ZUS! W którym bardzo chętnie doradzę i będę dbał o Twoje prawa jak Twój pełnomocnik:-)

Jak przyszłość – subiektywna ocena

Jeżeli orzeczenie Sądu Najwyższego przyjmie się i tak zaczną orzekać Sądy niższego szczebla to mam obawy, że nie obejdzie się bez zmiany przepisów w emeryturze z cywila dla żołnierza zawodowego. Niestety spodziewam się zmian na niekorzyść, czyli odebrania uprawnień wszystkim żołnierzom do drugiej obok z wojska emerytury cywilnej. Co mógłbym Ci doradzić? Działać bo im szybciej zaczniesz działać tym szybciej możesz dostać drugą emeryturę!

Z doświadczenia wiem, że większość żołnierzy stara się wypracować pełną wysługę lat. Chcą otrzymywać jak najwyższe emerytury, a potem szuka pracy w cywilu. A u Ciebie jak jest? Tylko emerytura żołnierza czy łączysz ją z pracą w cywilu?

Pozdrawiam Cię!

Artur

***

Zdjęcie: Jeff Cooper

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 606 119e-mail: kontakt@arturwozniak.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ryszard 5 października, 2019 o 20:41

Mam podobną sytuację.Posiadam emeryturę wojskową w pełnym wymiarze 75%.Poza wojskiem przepracowałem 25 lat 9 miesięcy i nadal pracuję .Składki na ZUS odprowadzane.ZUS przyznał mi emeryturę ale ją zawiesił na podstawie zbieżności dwóch emerytur.Do wojska wstąpiłem 1963r. Służba w Marynarce Wojennej.Wojskowej podwyższyć nie mogę ZUS odmawia wypłacania.W jakim celu więc potrącane są składki.

Odpowiedz

Agata Kowalczyk 15 listopada, 2019 o 16:22

Witam serdecznie mam przepracowanych 5 lat w cywilu A w wojsku 4 lata ,5 miesięcy .czy te lata w wojsku będą doliczyczone do emerytury z cywila?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak z siedzibą w Mysłowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@arturwozniak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: