fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Umundurowanie żołnierza przy zmianie rodzaju Sił zbrojnych

Artur Woźniak30 stycznia 2019Komentarze (0)

Odmienny kolor umundurowania w rodzajach Sił Zbrojnych

Zacznijmy od czegoś co jest oczywiste,  ale o czym warto wspomnieć. Od 1 stycznia 2017 roku w ramach rodzajów Sił Zbrojnych wyróżniamy: Wojska Lądowe, Siły powietrzne, Marynarka Wojenna, Wojska Specjalne oraz Wojska Obrony Terytorialnej. Jak też dobrze wiesz umundurowanie żołnierza różni się dla każdego z tych rodzajów. I tutaj pojawia się właśnie zasadnicza część dzisiejszego posta. Co w przypadku kiedy zmieniasz jednostkę wojskową przy okazji zmieniając rodzaj Sił Zbrojnych? Kilka słów o mundurze żołnierza.

Umundurowanie żołnierza

Zmiana stanowiska służbowego w innym rodzaju Sił Zbrojnych

Średnio układa Ci się współpraca w Twojej jednostce i chciałbyś ją zmienić, ale zmieniając jednostkę zmieniasz też rodzaj sił zbrojnych w których służysz. Załóżmy wymarzyłeś sobie przenieść się do Wojsk obrony przeciwlotniczej, a teraz jesteś w Wojskach Lądowych. Lubiłeś kolor khaki, ale wolisz zamienić na stalowy i jak postanowiłeś tak zrobiłeś;-) Starałeś się o zmianę i przeniesienie do innej jednostki na inne stanowisko służbowe. W pierwszej kolejności zdobyłeś wszelkie potrzebne dokumenty. Następnie złożyłeś wniosek, odczekałeś swoje i zaskakująco wszystko poszło po Twojej myśli! Teraz trzymasz w rękach decyzję o wyznaczeniu na stanowisko służbowe w jednostce wojskowej rodzaju Sił Zbrojnych do którego chciałeś się przenieść. Radości nie ma końca, ale teraz pojawia się kwestia umundurowania żołnierza. Czy możesz użytkować mundur, który używałeś w poprzedniej jednostce, która należała do innego rodzaju Sił Zbrojnych?

Zmiana stanowisk a umundurowanie żołnierza

Jeszcze do końca 2018 roku sprawa umundurowania żołnierza kształtowała się w dwojaki sposób. Było tak bo aż dwa rozporządzenia regulowały kwestię używania umundurowania w przypadku zmiany rodzaju Sił Zbrojnych. Na szczęście to się zmieniło.

Zatem jak było do 31 grudnia 2018 roku? Jeżeli pełniłeś służbę w m.in.: WKU, WSzW, Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych, SKW, SWW to sprawa była prosta. Nosiłeś umundurowanie ustalone dla rodzaju Sił Zbrojnych, jednostki wojskowej i specjalności, w której poprzednio służyłeś i tyle. Nie musiałeś zmieniać munduru.

Wszyscy żołnierze, niezależnie gdzie pełnią służbę, mają obowiązek dostosowania munduru do stosowanego w jednostce wojskowej rodzaju Sił Zbrojnych, w którym obowiązuje odmienny kolor umundurowania od tego, który miałeś do tej pory.  Pamiętaj, że przy zmianie nie otrzymasz dodatkowego umundurowania i wyekwipowania, ale czy to znaczy, że umundurowanie żołnierza musisz kupić sam? Przemundurowanie nastąpi niestety dopiero z upływem okresu używalności munduru. Ale czy jest od tego jakiś wyjątek? Czy zawsze musisz zmienić mundur i czy na swój koszt?

Zmiana umundurowania żołnierza to konieczność?

Po pierwsze, moim zdaniem, nie masz obowiązku zmiany munduru na własny koszt i to od razu po zmianie jednostki wojskowej! Po drugie możesz nosić swój dotychczasowy mundur do upływu używalności munduru i dopiero po tym czasie otrzymasz nowy mundur zgodny z rodzajem Sił Zbrojnych do którego przeszedłeś.

Co w przypadku w którym zostałeś przeniesiony na stanowisko służbowe w innej jednostce, która należy do innego rodzaju Sił Zbrojnych, ale nie chcesz zmieniać umundurowania żołnierza i koloru munduru? Da się to załatwić! Możesz zostać zwolniony z obowiązku przemundurowania przez dowódcę/szefa/komendanta Twojej nowej jednostki wojskowej. Wystarczy złożyć wniosek, ale pamiętaj, że musisz go dobrze umotywować. Jak dowódca wyrazi zgodę to będziesz otrzymywał umundurowanie żołnierza w kolorze rodzaju Sił Zbrojnych, na którego noszenie dostałeś zgodę.

Na marginesie chciałem Ci przypomnieć! Do końca 2018 roku mogłeś nosić umundurowanie żołnierza niezgodne z obecnym rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej  z 2014 roku. Mam nadzieję, że dostosowałeś swoje umundurowanie żołnierzu?

 

Pozdrawiam Cię!

Artur

***

Żołnierzu możesz chcesz zostać wolontariuszem? Przeczytaj tutaj >>.

A może chciałbyś zostać myśliwym? Żołnierz zawodowy na polowaniu

***

Zdjęcie: Jan Abellan

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: