fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Dodatkowe pieniądze za zaległy sort mundurowy

Artur Woźniak06 lutego 20198 komentarzy

Kilka słów o sortach mundurowych

Każdy żołnierz otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie zgodnie ze ściśle określonymi normami i otrzymuje się je w zestawach. Możesz otrzymać dwa rodzaje umundurowania i wyekwipowania zasadnicze albo specjalistyczne. Podstawą wydania sortu mundurowego zasadniczego jest rozkaz personalny o powołaniu w przypadku, gdy dopiero co zostałeś powołany do zawodowej służby wojskowej. Drugim przypadkiem jest rozkaz dzienny dowódcy jednostki wojskowej, w której pełnisz służbę, gdy wyznaczono Cię na stanowisko służbowe, mianowano lub przystąpiłeś do wykonywania czynności służbowych. Dla umundurowania specjalistycznego konieczny jest rozkaz dzienny dowódcy. Umundurowanie otrzymujesz na określony czas użytkowania, ale też na czas wykonywania czynności służbowych.  A co w przypadku, gdy masz zaległy sort mundurowy?

Masz zaległy sort mundurowy?zaległy sort mundurowy

Jesteś żołnierzem zawodowym, który pełni służbę w swojej jednostce wojskowej już od kilkunastu lat. Zbliża się czas w którym chcesz odejść z wojska i przejść na w pełni zasłużoną emeryturę. Kilka dni temu spojrzałeś na swój mundur i uświadomiłeś sobie, że użytkujesz go już znacznie dłużej niż powinieneś. Przez kilka ostatnich lat nie pobierałeś z magazynu mundurowego przysługującego Ci, a teraz już zaległego sortu mundurowego. Pierwsza Twoja myśl czy w związku z tym otrzymasz jakieś dodatkowe pieniądze za zaległy sort mundurowy?

Pieniądze za zaległy sort mundurowy przy odejściu na emeryturę

Przechodząc do cywila dostaniesz pieniądze za wszystko należne a niewydane przedmioty! Co ważne nie musisz składać żadnych pism, wniosków czy podań. Twój Wojskowy Oddział Gospodarczy przeliczy wszystko sam tym samym wypłaci wszystko co trzeba. Oczywiście nie mówię, że nie masz sprawdzić czy wypłacili odpowiednią kwotę😉

Zaległy sort mundurowy u żołnierzy zawodowych

A teraz pora na niespodziankę dla wszystkich żołnierzy zawodowych! Jeżeli w okresie od dnia 1 stycznia 2016 roku do dnia 31 grudnia 2018 roku nie pobierałeś należnych przedmiotów umundurowania i wyekwipowania to zostanie Ci za nie wypłacony równoważnik. Wysokość tego równoważnika stanowić będzie:

 • w przypadku żołnierzy zwalnianych z zawodowej służby wojskowej – wartości całkowitej niewydanych przedmiotów;
 • pozostałym żołnierzom – suma rocznych wartości pieniężnych niewydanych przedmiotów z uwzględnieniem okresu używalności, za każdy rozpoczęty rok zaopatrzeniowy;

Co istotne wypłata tego równoważnika nastąpić ma do końca tego roku! Wypatruj więc pieniędzy na koncie 🙂

A Ty masz zaległy sort mundurowy?

 

Pozdrawiam Cię!

Artur

***

Może chciałbyś prowadzić działalność gospodarczą? Przeczytaj o działalności gospodarczej żołnierza zawodowego.

***

Zdjęcie: Oziel Gómez

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Xxx 15 kwietnia, 2019 o 23:18

  Co w przypadku kobiet przebywających na zwolnieniach lekarskich związanych z ciążą a w późniejszym czasie na urlopach macierzyńskich? Jakie regulacje prawne będą dyktowały wypłaty należnych pieniędzy. Skoro żadne świadczenia kobietą na urlopie macierzyńskim nie przysługują A co dalej się z tym wiąże wypłata ,,mundurówki” która ma być przeznaczona na zakup nowych wzorów mundurów wyjściowych ??

  Odpowiedz

  Artur Wozniak 16 kwietnia, 2019 o 08:23

  Pani Justyno sprawa wypłaty mundurówki w okresie zwolnienia lekarskiego, urlopu macierzyńskiego oraz urlopu wychowawczego nie jest sprawą tak oczywistą i jednoznaczną.
  W sprawie porady prawnej zapraszam do kontaktu na mój adres mailowy: kontakt@arturwozniak.pl
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Marek 15 lipca, 2019 o 23:53

  Panie Arturze czy z uwagi na fakt, iż żołnierz otrzyma równoważnik za mundury nie wydane w latach 2016 – 2018 a co za tym idzie może obecnie noszone umundurowanie polowe posiadać w stanie „dyskusyjnym” może być zobligowany rozkazem przez Dowódcę do zakupu na rynku cywilnym (bo tylko taki raczej wchodzi w grę) nowego munduru polowego?

  Odpowiedz

  Tomek 9 września, 2019 o 13:12

  Przez ponad 6 lat byłem żołnierzem zawodowym w służbie kontraktowej w dniu 31.12.2018 odszedłem z wojska w związku z kończoncym się kontraktem. Czy należy mi się ekwiwalent za umundurowanie nie wydane w latach 2016 2018? W mundurowe twierdzą że gdybym odszedł 01.01.2019 to by się należało a tak przepadło. Skoro służyłem w całym okresie należnego nie wydanego umundurowania wydaje mi się że powinienem dostać zwrot. Proszę o jakąś wskazowke lub informacje na jakiej podstawie „przepadło”

  Odpowiedz

  Marcin 10 października, 2019 o 15:10

  Witam! a jeśli w tym roku mam do pobrania mundury, a na emeryturę odejdę w roku 2020, to czy za sorty z 2019 roku również otrzymam zwrot pełniej ich wartości? dziękuję

  Odpowiedz

  Krzysztof 23 marca, 2020 o 19:07

  Witam. Mam pytanie odnośnie wydania sortów mundurowych w związku ze zwolnieniem się ze służby wojskowej. Jestem żołnierzem służby kontraktowej, napisałem wniosek o przedłużenie kontraktu (koniec 31.03.2020 r.), ale niestety życie potoczyło się tak, że muszę z niego zrezygnować. W latach 2016-2018 otrzymałem równoważnik pieniężny za niewydane mundury, obecnie za 2019 r. mam do pobrania wszystkie sorty mundurowe, czyli plecak górski, goratex i mundury polowe wraz z bielizną. Czy w związku z niepodpisaniem kontraktu należą mi się owe sorty mundurowe, czy dostane równoważnik pieniężny za dane sorty? Pytając Pani ze służby mundurowej w naszym wogu otrzymałem odpowiedź, że nic mi się nie należy. Proszę o poradę, pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Patryk 22 czerwca, 2020 o 13:48

  Mam ten sam problem. Wog twierdzi ze nic mi się nie należy, mogę sobie ewentualnie pobrać . Z zastrzeżeniem ze nie wydadzą goretexu plecaka i śpiwora

  Odpowiedz

  Karol 7 lutego, 2023 o 10:22

  Dzień dobry.
  Służę w jednostce powietrznodesantowej. Mam pytanie odnośnie równoważnika żywnościowego. Na wniosek do dowódcy piszemy prośbę o wypłacenie równoważnika żywnościowego w zamian za spożywanie posiłków. Przyjmując służbę ( od godz. 09.00 do 09.00 dnia następnego)na jednostce jesteśmy prowiantowani i równoważnik się nie należy. Nasz kadrowiec twierdzi że w dniu zdania służby równoważnik się nie należy. Nie spożywamy w tym dniu posiłku. Czy mógł by mi Pan pomóc w tej sprawie.
  Z poważaniem
  Karol Kurpiel

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: