Zmiana jednostki bez przeprowadzki
Dzisiaj chciałbym poruszyć chyba coraz bardziej aktualny dla żołnierzy problem a mianowicie ryczałt za przeniesienie żołnierza zawodowego do innej jednostki. Z różnych powodów możesz zostać w każdej chwili przeniesiony do innej jednostki, możesz chcieć sam się przenieść na bardziej odpowiadające Ci stanowisko. Możesz też zostać przeniesiony nazwijmy to nie do końca z własnej inicjatywy.
Z tytułu przeniesienia do innej jednostki żołnierzowi przysługuje kilka należności. Dzisiaj chciałbym zająć się jednym z nich a mianowicie będzie to ryczałt za przeniesienie żołnierza zawodowego do jednostki w innej miejscowości. Jeżeli więc wyznaczono Cię na stanowisko służbowe poza miejscowość stanowiącą siedzibę jednostki w której służyłeś do tej pory to jest to wpis właśnie dla Ciebie.
Ryczałt za przeniesienie żołnierza zawodowego – jak to z nim jest?
Żołnierz dostał decyzję Ministra Obrony Narodowej w której wyznaczono mu nową jednostkę w której ma objąć stanowisko służbowe. Nie było by w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że jednostka wojskowa oddalona od jego miejsca zamieszkania. Nie wiem czy dużo czy nie bo to 50 – 60 kilometrów, ale jak dla mnie sporo. To dalej nie wszystko. Żołnierz nie jest samotny. Ma żonę, która pracuje w miejscowości w której mieszkają oraz 3 dzieci, które jedno chodzi do szkoły a dwójka do przedszkola. Te kilkadziesiąt kilometrów do nowej jednostki to nie jest daleko.
Tak właśnie pomyślał żołnierz i po konsultacjach ustalił z rodziną, że nie będą się przeprowadzać tylko będzie on każdego dnia dojeżdżał do nowej jednostki wojskowej. Dojeżdżać będzie własnym samochodem bo żaden inny środek transportu nie łączy tych dwóch miast. Pod koniec roku objął on stanowisko służbowe w nowej jednostce w nowej miejscowości. Nie zwracał się do dowódcy o przyznanie jakichkolwiek innych należności z tytułu przeniesienia.
Może zainteresuje Cię również tekst o nagrodzie jubileuszowej żołnierza zawodowego >>
Warunki wypłaty, podatek i termin wypłaty
W takim przypadku należy mu się ryczałt za przeniesienie żołnierza zawodowego w wysokości 50% najniższego uposażenia żołnierza zawodowego. Wypłacenie ryczałtu następuje na podstawie rozkazu dowódcy w terminie 30 dni od dnia objęcia stanowiska służbowego w nowym miejscu.
No i teraz kwestia podatkowa te 50% wypłaca się w całości czy pobiera się podatek dochodowy czy też nie? Wojskowy Oddział Gospodarczy nie powinien przy wypłacaniu pobrać podatku. Nie będę wchodził w szczegóły podatkowe bo nie jest to konieczne. Należność jaką jest ryczałt za przeniesienie żołnierza zawodowego jest zwolniona z podatku. Tym samym te 50% to jest dokładnie to co dostaniesz:-)
Jeżeli więc nie otrzymałeś ryczałtu w ogóle, albo WOG przelał Ci jakąś dziwną kwotę to napisz do mnie.
Może należą Ci się dodatkowe pieniądze za zaległy sort mundurowy? >>
Ryczałt a przeniesienie do dyspozycji
Może jesteś w takiej sytuacji jak jeden ze znanych mi dowódców jednej z jednostek. Może Ty też zostałeś przeniesiony do dyspozycji do innej jednostki wojskowej na drugim końcu Polski w związku ze złożeniem wypowiedzenia? Czy wtedy możesz ubiegać się o ryczałt i czy w ogóle należy Ci się ryczałt za przeniesienie żołnierza zawodowego?
Niestety w przypadku przeniesienia do dyspozycji nie należy Ci się ryczałt. Ryczałt należy się tylko żołnierzowi wyznaczonemu na stanowisko służbowe poza miejscowością jednostki wojskowej, w której żołnierz zajmował stanowisko służbowe. A że pozostawanie do dyspozycji w związku ze złożonym wypowiedzeniem nie wiążę się z wyznaczeniem na stanowisko służbowe w innej jednostce to nie należy Ci się ryczałt za przeniesienie.
Jeżeli masz jakieś pytania zapraszam Cię do kontaktu!
Pozdrawiam Cię!
Artur
****
Zdjęcie: Specna Arms
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Mam pytanie odnośnie zwrotów kosztu dojazdu do jednostki wojskowej oddalonej o 40 km bo nie przysługuje dodatek za rozłąke. A gdybym przemeldowal się tymczasowo do moich rodziców i byłoby 50 km to czy wtedy należy się dodatek za rozlake czy nie.