fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Wojska specjalne z nową jednostką?

Artur Woźniak27 lutego 2019Komentarze (0)

Czy powstanie nowa jednostka dla specjalsów?

Jeżeli zastanawiałeś się nad przyszłością w Wojskach Specjalnych to mam dla Ciebie wiadomość, która może Cię zaciekawić. Otóż jak podaje Ministerstwo Obrony Narodowej powstała koncepcja utworzenia nowej jednostki. Wojska Specjalne mają powiększyć się o Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. Siedziba tego Centrum będzie w Lublińcu na Górnym Śląsku. Bardzo mnie to cieszy bo sam jestem ze Śląska 🙂 Nie będzie to jedyna jednostka wojskowa w tym mieście bo w Lublińcu ulokowana jest jednostka wojskowa 4101 (Jednostka Wojskowa Komandosów).

Wojska Specjalne

Wojska Specjalne dla cywilów?

Jak możemy dowiedzieć się z informacji Ministerstwa w prace nad Centrum zaangażowane było Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych. Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych ma umożliwić cywilom dostanie się do służby w Wojskach Specjalnych. Oczywiście trzeba pamiętać, że w Lublińcu przy Jednostce Wojskowej Komandosów działa już Ośrodek Szkolenia Wojsk Specjalnych. Ośrodek, który od 2016 roku ma przygotowywać cywili, którzy nie byli żołnierzami czy funkcjonariuszami do służby kandydackiej w Wojskach Specjalnych. Czy w takim razie koniecznym jest tworzenie Centrum, które powieli część zadań istniejącego Ośrodka? A może Ośrodek wejdzie w skład Centrum? Na szczegóły przyjdzie nam jeszcze na pewno trochę poczekać.

Chciałbyś zostać komandosem? Przeczytaj o tym co z umundurowaniem w przypadku zmiany rodzaju Sił Zbrojnych>>

Czy dla Wojsk Specjalnych to krok w dobrą stronę?

Istnienie samego Centrum jest nie tylko uzasadnione, ale i konieczne. Jak również podaje Resort Obrony działania w celu utworzenia Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych w Lublińcu są właściwe. Ministerstwo wskazuje, że obecnie nie istnieje jeden zintegrowany system szkolenia specjalsów w Polsce, a szkolenia odbywają się w oparciu o centra szkolenia wojsk konwencjonalnych takich jak: Centrum Wojsk Lądowych w Poznaniu oraz Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Dodatkowo dla żołnierzy Wojsk Specjalnych organizuje się szkolenia na kursach specjalistycznych nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Żołnierzy może będzie należała Ci się emerytura z wojska i z cywila! Przeczytaj o tym tutaj>>

Jak przyszłość czeka Wojska Specjalne?

Bez wątpienia nie posiadamy Centrum, które całościowo przygotowywało by do pełnienia służby w Wojskach Specjalnych. Centra szkoleń innych rodzajów Sił Zbrojnych nie oddają specyfiki służby specjalsów, którzy wykonują zadanie odmienne od żołnierzy tzw. wojsk konwencjonalnych. Stworzenie jednolitego systemu szkolenia i podnoszenia kwalifikacji żołnierzy Wojsk Specjalnych jest zasadne, szczególnie, że o konieczności utworzenia tego Centrum mówi się już od kilku lat. Kto wie może w przyszłości doczekamy się też szkoły podoficerskiej dla żołnierzy Wojsk Specjalnych? Na koniec dodam, że najważniejsze żeby szkolenia w Centrum prowadzili ludzie znający specyfikę i taktykę Wojsk Specjalnych, czyli specjalsi i to nie tylko Ci co pełnią służbę, ale również byli komandosi.

A Ty uważasz, że Wojska Specjalne potrzebują takiego Centrum?

Myślałeś kiedyś o zostaniu specjalsem?

Pozdrawiam Cię!

Artur

***

Zdjęcie: Specna Arms

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 606 119e-mail: kontakt@arturwozniak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak z siedzibą w Mysłowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@arturwozniak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: