fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Zasiłek na zagospodarowanie żołnierza

Artur Woźniak06 marca 20194 komentarze

Żołnierz w służbie kontraktowej a zasiłek na zagospodarowanie

Temat dotyczy przede wszystkim młodych stażem żołnierzy zawodowych. Zasiłek na zagospodarowanie należy się przecież żołnierzowi w służbie stałej po objęciu stanowiska służbowego. Natomiast żołnierzowi w służbie kontraktowej po zawarciu drugiego kontraktu. Należy się tylko jeden raz. Ostatnio otrzymałem na moim profilu na Instagramie wiadomość prywatną z zapytaniem właśnie o zasiłek na zagospodarowanie dla żołnierza w służbie kontraktowej.

Kontrakt, przeniesienie, zasiłek, problemy?

Zasiłek na zagospodarowanie

Żołnierz jest w trakcie pierwszego kontraktu. Powoli zbliża się czas podpisania drugiego kontaktu. Żołnierz wie już, że kolejny kontrakt dostanie. A przy okazji okazało się, że drugi kontrakt wiąże się z przeniesieniem do innej jednostki w innym mieście. Co ucieszyło żołnierza bo o to się starał. Zatem pojawiło się pytanie o zasiłek, który wypłacany jest przy drugim kontrakcie. Czy dwa kontrakty mają być w jednej jednostce czy przeniesienie do innej nie ma znaczenia w liczeniu kontraktów. Moim zdaniem to czy masz masz oba kontakty podpisane w czasie służby w jednej jednostce czy w dwóch jest bez znaczenia. Przepisy mówią wyraźnie o dwóch kontraktach. Nie ma żadnych innych wymogów do wypłaty. Wystarczy, że podpiszesz drugi kontrakt. Dodam, że jego przyznanie jest niezależne od decyzji dowódcy. Wypłaty dokonuje WOG sama od siebie. Jeżeli Ci nie wypłacili warto zwrócić się o wyjaśnienia:-)

Przeczytaj też o umundurowaniu żołnierza zawodowego>>

Podatek od zasiłku na zagospodarowanie

Teraz ta mniej przyjemna kwestia a mianowicie podatek od zasiłku na zagospodarowanie. Sprawa nie jest tak prosta i oczywista – jak to podatki 😉 na szczęście to nie do końca Twoja kwestia bo przede wszystkim wypłatą odpowiedniej sumy zajmuje się Wojskowy Oddział Gospodarczy, ale dobrze jest sprawdzić czy wypłacili tyle ile Ci się należy. Dlatego musisz wiedzieć, że zasiłek na zagospodarowanie w zależności od sytuacji podlega opodatkowaniu albo nie podlega. Po pierwsze jeżeli zasiłek jest wypłacany wyłącznie dlatego, że zostałeś powołany do służby stałej lub terminowej to podatek zapłacisz. Po drugie podatku nie zapłacisz jeżeli wypłata zasiłku na zagospodarowanie wiąże się j a do tego faktycznie z przeniesieniem służbowym. Podsumowując w naszej historii żołnierz otrzymałby zasiłek na zagospodarowanie w całości, bez potrącenia podatku bo nie tylko podpisał drugi kontrakt, ale w związku z jego podpisaniem został przeniesiony do innej jednostki w innym mieście w kraju.

A Ty swój zasiłek na zagospodarowanie już otrzymałeś?

Pozdrawiam Cię!

Artur

***

Zdjęcie: Specna Arms

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 606 119e-mail: kontakt@arturwozniak.pl

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Żołnierz matka 4 grudnia, 2019 o 20:15

Witam.
Chciałam zapytać jaka jest kwota tego podatku który trzeba ponieść?
Czy zasiłek na zagospodarowanie ulega pomniejszeniu w przypadku np. urlopu macierzyńskiego w danym roku? Tzn czy jeśli pobieralam 60% pensji przez kilka miesięcy to zasilek będzie liczony nie od podstawy wynagrodzenia ? Tylko od usrednionej pensji w danym roku??? Kolega z jednej promocji otrzymał ponad 4 tyś zasiłku, ja niestety tylko ponad 2 tyś. Proszę o wyjaśnienie

Odpowiedz

Artur Woźniak 31 grudnia, 2019 o 07:59

Szanowna Pani zasiłek na zagospodarowanie to jednomiesięczne uposażenie zasadnicze wraz z dodatkami o charakterze stałym. Jeżeli ma Pani wiedzę o różnicy w wypłacie pomiędzy Panią a kolegami proszę zwrócić się do WOG-u z o wyjaśnienia skąd u Pani kwota tylko ponad 2 tysiące.
Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Sylwester 15 stycznia, 2020 o 09:11

Witam
Byłem już w służbie i dostałem takie uposażenie za podpisanie 2giego kontraktu po czym odszedłem do cywila.
Jeżeli po 4letniej przerwie wróciłem i znowu podpisuję 2gi kontrakt to należy mi sie uposażenie?

Odpowiedz

Sylwester 15 stycznia, 2020 o 09:36

Sory dokładnie chodzi o zagospodarowanie bo tak to sie nazywa…za podpisanie kontraktu…

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak z siedzibą w Mysłowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@arturwozniak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: