fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Zwolnienie lekarskie a zwolnienie ze służby

Artur Woźniak06 maja 20226 komentarzy

Możliwości zwolnienia ze służby

To już czternasty post o nowościach jakie przyniosła ustawa o obronie Ojczyzny. Jeżeli nie miałeś okazji jeszcze przeczytać żadnego to polecam Ci zajrzeć na inne wpisy. Możesz przeczytać o: Co z emeryturą po likwidacji służby kontraktowej? A może interesuje Cię temat odprawy mieszkaniowej po nowemu, albo Odprawy mieszkaniowej byłego funkcjonariusza. Pisałem też i o świadczeniu mieszkaniowym żołnierza. Dzisiaj natomiast będę pisał o całkowicie nowej możliwości zwolnienia ze służby żołnierza zawodowego. Odpowiem na pytanie czy zwolnienie lekarskie może powodować zwolnienie ze służby. I jak długie musi być to zwolnienie. Zwolnienie lekarskie a zwolnienie ze służby.

Zwolnienie lekarskie a zwolnienie ze służbyZwolnienie lekarskie a zwolnienie ze służby

Nowa ustawa wprowadziła kilka nowych powodów, dla których mogą Cię zwolnić z zawodowej służby wojskowej. Oczywiście piszę tutaj o sytuacji, w której mogą Cię zwolnić ze służby. Mogą, ale nie muszą. W poprzedniej ustawie były o ile dobrze pamiętam 5 takich powodów. W ustawie o obronie Ojczyzny jest ich ze dwanaście! Dzisiaj zajmę się jednym z nich. Długotrwałe zwolnienie lekarskie. Przepis wskazuje mniej więcej, że po upływie 12 miesięcy od dnia zaprzestania pełnienia służby z powodu choroby lub pobytu w szpitalu albo innym podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne mogą Cię zwolnić. Chyba, że dalsze leczenie czy rehabilitacja wskazują na to, że możesz być w pełni zdolny do dalszej służby. Tym samym nie mogą Cię zwolnić, jeżeli jest szansa na to, że po zwolnieniu lekarskim będziesz mógł wrócić do służby.

Żołnierza zawodowego można zwolnić….

Pojawia się pytanie kto to może stwierdzić? To bardzo dobre pytanie. Na tą chwilę mamy tylko ustawę i musimy poczekać na rozporządzenie w tej sprawie. Moim zdaniem będzie to standardowa procedura z wojskową komisją lekarską, która po upływie 12 miesięcy twojego zwolnienia lekarskiego wezwie i Cię sprawdzi. Myślę, że nawet wezwie na wniosek dowódcy jednostki. Sprawdzi czy dalsze zwolnienie lekarskie ma sens i będziesz mógł wrócić do dalszej służby po jego zakończeniu.

Co najważniejsze jest to jeden z powodów, dla których możesz zostać zwolniony z zawodowej służby wojskowej. Tym samym nie jest to obowiązek zwolnienia. Oczywiście decyduje dowódca jednostki. Mimo wszystko to bardzo duża możliwość i dość dużo swobody w decyzji dla dowódcy jednostki. Dowódca powinien wziąć pod uwagę wszelkie okoliczności jakich znalazł się żołnierz na zwolnieniu lekarskim zanim podejmie decyzję o jego zwolnieniu.

Jak tylko będzie rozporządzenie to dam Ci znać i napiszę co ono zmieniło!

Pozdrawiam Cię

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

***

Zdjęcie: Jakob Owens

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Karol 6 maja, 2022 o 19:17

  Jak się to ma do długu po uczelni wojskowej? Mówią o dwukrotności okresu szkolenia, czyli po 5 letniej oficerce, 10 lat służby zawodowek.
  Czy takie zwolnienie skutkuje przymusem spłaty, czy jest równoznaczne z anulowaniem tego długu?
  Poprzednie przepisy mówiły, że w przypadku zwolnienia ze służby z powodu zdrowia dług był umarzany.

  Odpowiedz

  Jakub 6 maja, 2022 o 23:48

  To może teraz coś o rentach wojskowych, chorobach w czasie pełnienia służby czy wypadkach, komu się należy itd. To też bardzo istotny temat

  Odpowiedz

  Mateusz 23 sierpnia, 2023 o 08:56

  Witam. Czy będąc na L4 , jeżeli dostanę 2 z opiniowania mogę zostać zostać zwolniony ze służby podczas trwania l4

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 20 września, 2023 o 07:50

  Dzień dobry Panie Mateuszu!
  Zwolnienie lekarskie nie stoi na przeszkodzie do zwolnienia żołnierza zawodowego ze służby. Także może Pan zostać zwolniony.
  Dobrego dnia!
  r. pr. Artur Woźniak
  prawnik na poligonie

  Odpowiedz

  Patryk 25 października, 2023 o 17:17

  Witam.
  Czy żołnierza dobrowolnej służby zasadniczej można zwolnić z służby wojskowej nie informując go o zaistniałym fakcie mimo iż znajduje się na zwolnieniu lekarskim z urazem powstałym w jw.
  Jak i wystawić jemu „N” przez komisje lekarską nie informując żołnierza że w ogóle owa komisja miała miejsce . Dodam że żołnierz na zwolnieniu lekarskim nie znajdował się nawet miesiąc.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 29 listopada, 2023 o 09:11

  Dzień dobry Panie Patryku!
  Nie może to mieć miejsca. Decyzja administracyjna powinna być zawsze doręczona i zawsze przysługuje Panu prawo do złożenia od niej odwołania.
  Dobrego dnia!
  r.pr. Artur Woźniak
  prawnik na poligonie

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: