fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Co z emeryturą po likwidacji służby kontraktowej?

Artur Woźniak24 kwietnia 20225 komentarzy

Więcej pytań niż odpowiedzi!

To kolejny wpis o zmianach w służbie wojskowej jakie niesie ze sobą ustawa o obronie Ojczyzny. Dzisiejszy wpis to odpowiedź na wiele maili. Dotyczących tego czy przejście na służbę na czas nieokreślony wpływa w jakikolwiek sposób na prawo do emerytury po 15 latach służby. Tak też zaczynał się ten mail: Co z emeryturą po likwidacji służby kontraktowej? Wiem, że ten temat jest Ci szczególnie bliski, bo masz 14 dni na decyzję. Po pierwsze czy rezygnować ze służby na czas nieokreślony i zostać w wojsku do końca kontraktu. Po drugie czy zdecydować się na służbę na czas nieokreślony.

Koniec służby kontraktowej! Przeczytaj o tym tutaj>>>

A może chciałbyś otworzyć firmę? Jak to zrobić? Dowiesz się tutaj>>>

Co z emeryturą po likwidacji służby kontraktowej?Co z emeryturą po likwidacji służby kontraktowej?

Zacznijmy od przeczytania kilku z wiadomości, które dostałem:

(…) w dniu wejścia nowej ustawy każdy żołnierz służby kontraktowej staje się żołnierzem na czas nieokreślony i tu rodzi się pytanie, czy jeżeli żołnierz przyjęty przed rokiem 2013, czyli nabywający prawa emerytalne po 15 latach godząc się na nowe warunki dalej obowiązują go stare zasady przejścia na emeryturę czy może już nowe które przewidują emeryturę po 25. (…) jesteśmy w dylemacie, czy godzić się na nowe przepisy, czy jednak napisać pismo, że służymy do końca kontraktu i być pewnym, że będziemy nabywać emeryturę po 15 latach (…)

 

Jestem starszym szeregowym. 18 lat służby, za mną, czy jak przejdę na służbę stała to nie zmieni się np. czas, że będę musiał dosłużyć 25 lat, żeby mieć emeryturę?

 

Jak to teraz jest z umową na czas nieokreślony. Czy coś się zmienia z prawem emerytalnym żołnierza? Zostaję na zasadach 15 lat i emerytura? Czy dopiero po 25 i traci się możliwość emerytury po 15 latach?

 

Po pierwsze to świetne pytanie. Oczywiście bardzo ważne pytanie. Więc jak to jest? Już wyjaśniam. I chciałbym to podkreślić!

Przejście z kontraktu na służbę na czas nieokreślony nie wpływa na uprawnienia emerytalne.

To znaczy, że liczy się tylko data rozpoczęcia służby wojskowej. Innymi słowy to czy zostaniesz na kontrakcie, czy nie zależy tylko od Ciebie i Twojej sytuacji. Cokolwiek nie wybierzesz ilość lat do odsłużenia do emerytury nie zmieni Ci się żołnierzu!

 

Żołnierzu chciałbym Cię prosić o pomoc. Jeżeli masz pytania o nowe przepisy to napisz do mnie. A ja postaram się pisać wpisy na blogu z odpowiedziami na najczęstsze pytania. Pytania o służbę wojskową żołnierzy w ustawie o obronie Ojczyzny. Oczywiście mój adres mailowy niezmiennie to: kontakt@arturwozniak.pl. Jestem do Twojej dyspozycji.

Pozdrawiam Cię

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

***

Zdjęcie: Filip Andrejevic

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Tomasz 24 kwietnia, 2022 o 09:07

    Dzień dobry,

    Mam pytanie odnośnie odprawy. Jestem żołnierzem zawodowym na nowych zasadach (25 lat). W wojsku pracuje 7 lat i w czerwcu kończy mi się kontrakt, nie chce go przedłużać i teraz muszę napisać oświadczenie o chęci zakończenia służby wojskowej. Po końcu kontraktu wychodziło mi 200% uposażenia jako odprawa a co by było w przypadku gdybym przeszedł na czas nieokreślony i złożył wypowiedzenie 3 miesięcznie? Czy odprawa wynosiła by tyle samo czy już tylko 50% jak to przewiduje ustawa o wypowiedzeniu stosunku służbowego?
    Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Dawid 24 kwietnia, 2022 o 11:15

    Witam ja jestem też zainteresowany tym pytaniem jak kolega wyżej napisał? Chodzi o odprawę (czy 200% czy 50 %). Bo to też ważna sprawa dla kogoś kto planuje i tak odejść do cywila

    Odpowiedz

    Monika 24 kwietnia, 2022 o 11:26

    Witam. Odprawa mieszkaniowa dla f-szt innych służb mundurowych po przepracowaniu 10 lat w wojsku.
    Pytanie : dla nowo przybyłych, czy dla tych, którzy już służą też ?

    Odpowiedz

    Kuba 25 kwietnia, 2022 o 11:49

    Witam, czy w kwestii WF’u coś się zmienia? Dotychczas było można nie znadac dwa razy, trzeci raz nie zdany = cywil. Jak będzie teraz ?

    Odpowiedz

    Agata 25 kwietnia, 2022 o 18:27

    Dzień dobry, zwracam się z zapytaniem. Jeżeli polozylam wypowiedzenie stosunku służbowego przed wejściem w życie nowej ustawy to rozliczać będę się na starych warunkach czyli 6 miesięcy czy 3 miesiące?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: