fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Co z zasiłkiem na zagospodarowanie?

Artur Woźniak25 kwietnia 20226 komentarzy

Kolejny dzień z ustawą o obronie Ojczyzny

Na wstępie bardzo Ci dziękuję za całe mnóstwo wiadomości z pytaniami i problemami. Doskonale rozumiem to, że pojawiły się wraz z nowymi przepisami. Oczywiście nikt nic nie mówi, nie tłumaczy i szerzą się plotki. Jak zawsze te z palarni są najlepsze hehehe! Z niektórymi już zacząłem się rozprawiać. Linki do tych wpisów znajdziesz poniżej. Dzisiaj za to będzie o drugim najczęstszym problemie jaki do mnie trafiał. Mówię o zasiłku na zagospodarowanie. Co z zasiłkiem na zagospodarowanie? Po pierwsze tym artykule o zasiłku na zagospodarowanie przy rezygnacji z kontraktu. Po drugie o zasiłku na zagospodarowanie przy pozostaniu w służbie na czas nieokreślony.Co z zasiłkiem na zagospodarowanie?

Koniec służby kontraktowej! Przeczytaj o tym tutaj>>>

Przeczytaj o tym co z emeryturą po likwidacji służby kontraktowej?

Co z zasiłkiem na zagospodarowanie?

Zacznę od fragmentu jednego z maili, które dostałem. Pytanie dotyczy sytuacji żołnierza na kontrakcie, który zastanawia się czy rezygnować ze służby na czas określony czy się na nią zdecydować.

Jak teraz będzie z wypłacanymi pieniędzmi? Przed nową ustawą było tak, że jak żołnierz podpisywał drugi kontrakt to mógł się starać o wypłatę jednorazowa pieniędzy na zagospodarowanie. Jak to będzie teraz?

Jak widzisz to bardzo dobre pytanie! Odpowiedź niestety nie już taka przyjemna. Dlaczego? Bo ustawa o obronie Ojczyzny dzieli żołnierzy na dwie kategorie. Pierwsza z nich nie otrzyma zasiłku na zagospodarowanie. Druga takie zasiłek otrzyma. Oczywiście jeżeli zasiłek na zagospodarowanie już kiedykolwiek otrzymałeś to nie dostaniesz go kolejny raz. Tutaj się nic a nic nie zmieniło. Zasiłek na zagospodarowanie wypłaca się wyłącznie żołnierzowi, który dotychczas nie otrzymał tego zasiłku.

Zależy, czy zostajesz na kontrakcie czy nie

Wszystko zależy od tego czy zdecydujesz się pozostać na kontrakcie czy przejdziesz na służbę na czas nieokreślony. Przepisy mówią wprost. Oczywiście jeżeli zostaniesz na kontrakcie to zasiłek na zagospodarowanie Ci się nie będzie należał. Jeżeli przejdziesz na służbę na czas nieokreślony to zasiłek na zagospodarowanie Ci się będzie należał.

Podsumowując, jeżeli przejdziesz na służbę na czas nieokreślony do dostaniesz zasiłek na zagospodarowanie. Uważam, że nic nie musisz robić. Minie te 14 dni, kiedy możesz podjąć decyzję o pozostaniu na kontrakcie. Przejdziesz na służbę na czas nieokreślony (czyli będziesz żołnierzem zawodowym w rozumieniu nowej ustawy) i wtedy wypłacą Ci zasiłek na zagospodarowanie. Oczywiście sprawdzaj swoje konto, czy wypłacili. Jak nie to przypomnij im o sobie i Twoich pieniądzach!

 

A Ty jak zamierzasz zostać na kontrakcie czy przechodzisz na czas nieokreślony?

Pozdrawiam Cię

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

***

Zdjęcie: Bob Smith

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Przemysław 25 kwietnia, 2022 o 11:03

  Witam mam odnośnie pytanie zmiany ustawy o zakwaterowaniu żołnierzy jakie zaszły zmiany?

  Odpowiedz

  Paweł 21 czerwca, 2022 o 21:34

  Witam
  Do kiedy powinni wypłacić pieniądze na zagospodarowanie ?
  Dodam ze przeszedłem na służbę stała .

  Odpowiedz

  Marcin 23 czerwca, 2022 o 07:46

  witam jak dostac zasilek na zagospodarowanie ? co mam zrobic do kogo sie zglosic?

  Odpowiedz

  Daniel 21 listopada, 2022 o 10:27

  To ja dalej drążę temat zagospodarowania, jestem żołnierzem zawodowym który wrócił do służby po 6 – ciu latach z emerytury, przeszedłem już teraz na służbę stałą i nie otrzymałem zasiłku na zagospodarowanie (ponadto zmieniłem garnizon). Twierdzą, że mi się nie należy bo już kiedyś dostałem ten zasiłek. Ale czy teraz nie zaczynam od nowa. Proszę o odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 5 grudnia, 2022 o 14:40

  Dzień dobry Panie Danielu!
  Przepisy wskazują, że niezależnie ile razy by Pan nie zaczynał to zasiłek na zagospodarowanie należy się wyłącznie jeden raz. Jeżeli był otrzymany wcześniej to już się więcej nie należy.
  r. pr. Artur Woźniak

  Odpowiedz

  Jacek 3 lutego, 2023 o 21:09

  Rozumiem, ale jak to wyglada względem mundurówki? Dlaczego zasiłek na zagospodarowanie liczy się tylko raz, a mundurówka się zeruje ? Jeśli wróciłem do służby i nie płacą zagospodarowania to powinni wypłacać po staremu mundurówkę. Jak to wyglada od strony prawnej?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: