fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Wypowiedzenie w służbie kontraktowej

Artur Woźniak26 kwietnia 20228 komentarzy

Parę słów o służbie kontraktowej

Jakie jeszcze zmiany przyniosła ustawa o obronie Ojczyzny? To jedno z pytań, które na pewno sobie zadajesz. Szczególnie wiele problemów i pytań przynosi koniec służby kontraktowej. A i zostanie na kontrakcie też rodzi problemy i pytania. Więcej niewiadomych niż odpowiedzi prawda? O zmianach w służbie kontraktowej pisałem już w kilka razy. Możesz przeczytać o końcu służby kontraktowej, o tym co z emeryturą po likwidacji służby kontraktowej. Przeczytasz też o zasiłku na zagospodarowanie. Dzisiaj natomiast kolejne pytanie i odpowiedź! O czym dzisiaj? Wypowiedzenie w służbie kontraktowej. Postaram się odpowiedzieć czy wypowiedzenie będzie trwało 3 czy 6 miesięcy.Wypowiedzenie w służbie kontraktowej

Wypowiedzenie w służbie kontraktowej

Od kilku dni mamy nowy okres wypowiedzenia. Trzy miesiące bo tyle on wynosi. Dotyczy on jednak zawodowej służby wojskowej a nie służby kontraktowej. Postanowiłeś złożyć rezygnację i zostajesz na kontrakcie. Jaki będziesz miał okres wypowiedzenia? Takie pytania dostałem na maila:

Jeżeli złożyłam wypowiedzenie stosunku służbowego przed wejściem w życie nowej ustawy to rozliczać będę się na starych warunkach czyli 6 miesięcy czy 3 miesiące?

 

Czy rezygnując ze służby na czas nieokreślony, służbę będę pełnił na starych warunkach tj. 6 miesięcy okres wypowiedzenia?

 

Czy jak żołnierzowi któremu kończy się kontrakt w lipcu 2023 i podpisze rezygnację ze służby zostanie tylko do końca kontraktu to jaki jest okres wypowiedzenia?

Sześć miesięcy wypowiedzenia

Zrezygnowałeś ze służby na czas nieokreślony? Przepisy ustawy mówią, że jeżeli żołnierz zostaje na kontrakcie to obowiązują Cię dotychczasowe przepisy. Czyli mimo, że mamy ustawę o obronie Ojczyzny to ona Ciebie nie dotyczy. Do końca służby kontraktowej stosować wobec Ciebie będą przepisy ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Czyli okres wypowiedzenia będzie dla Ciebie wynosił 6 miesięcy. Tak jak do tej pory okres wypowiedzenia może być skrócony i nie musi wynosić tych 6 miesięcy.

 

Teraz masz pewność co do długości wypowiedzenia służby kontraktowej. Może masz jakieś inne pytania o nowe przepisy?

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

***

Zdjęcie: Kevin Schmid

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Tomasz 1 lipca, 2022 o 10:21

  Witam planuję odejść z armi jestem na kontakcie z tego co Pan pisał przysługuje mi 6 miesięcy wypowiedzenia dziś kadrowiec mówi że w ustawie jest że 3 miesiące już sam nie wiem co robic

  Odpowiedz

  Krzysztof 25 lipca, 2022 o 13:47

  Witam u mnie też w jednostce twierdzą że 3miesiace Mimo że złożyłem deklarację Że zostaję na kontrakcie I nikt Nie jest w stanie udzielić odpowiedzi Bo najchętniej to wszystkim Po 3 Miesiące

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 6 września, 2022 o 12:52

  Niestety jednostki wojskowe działają w mojej ocenie wbrew przepisom przewidując 3 miesięczny okres wypowiedzenia dla żołnierza zawodowego, który pozostał na kontrakcie

  Odpowiedz

  Andrzej 10 sierpnia, 2022 o 17:27

  Kolego, mam identyczną sytuację. Pisałem do Pana Artura i Pan Artur twierdzi, że jest 6 miesięcy, prawnik w mojej jednostce też twierdzi że jest 6 miesięcy, ale gdy próbuję skonfrontować szefa S-1 i panią prawnik to już nie jest tak kolorowo. Pisałem o to również do posła Szramki, on sam twierdzi, że to jest do interpretacji także mogą to interpretować jak chcą. A wiadomo jak zinterpretują.
  Wysłał interpelację do Sejmu i zobaczymy jaka będzie odpowiedź MON. Ja też pisałem do MON i odpowiedzi nie dostałem żadnej. Wiem, że są już osoby, które poszły z tym do sądu, także przypuszczam, że w naszym przypadku będą albo opierać się na decyzji sądu jaką wyda w tej sprawie, albo sąd potwierdzi, że to jest do własnej interpretacji i i tak wyjdą na swoje. Ja chciałem odejść 31 stycznia 2023 i odejdę, tylko nie wiem z jakim okresem wypowiedzenia. Pozdro.

  Odpowiedz

  Paweł 22 września, 2022 o 22:08

  Witajcie,czy to prawda ,że przy trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia ,odprawa roczna (12 pensji ) wypłacane żołnierzowi po odejściu do cywila , została zmniejszona do 6 pensji ???Nie mogę znaleźć żadnej podstawy prawnej w tej kwestii. Może ktoś z was ma jakieś informacje???

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 28 września, 2022 o 09:26

  Dzień dobry Panie Pawle!
  Proszę się nie martwić nic takiego nie wynika z przepisów. Albo się należy 12 pensji albo nie. Nie ma opcji zmniejszenia jej:-)
  Dobrego dnia!
  Artur Woźniak
  radca prawny

  Odpowiedz

  Stanisław 1 grudnia, 2022 o 15:38

  Takie pytanko, chodziłe z wypowiedzeniem 4 dni akurat pod koniec listopada i cały czas mi robi problemy, że „teraz nie mam czasu” ” tu jest źle kropka” itd i teraz mam problem, kwita wykonałem 28 listopada i taka jest data ale przyjeli go dopiero 1 grudnia w kancelarii muszę odejść z końcem lutego, ale jak będą mi liczyć od grudnia to wyjdzie (styczeń, luty marzec). Moje pytanie jest takie czy jeśli rzeczywiście dali by mi taki okres, to czy już po zatwierdzeniu 3 miesięcy, okresu wypowiedzenia mogę dopisać wniosek o skrócenie? Dodam że chodzi o służbę zawodową

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 5 grudnia, 2022 o 14:39

  Panie Stanisławie każde pismo składa się w kancelarii w dwóch egzemplarzach. Jedno dla jednostki, drugie z potwierdzeniem dla Pana. Wtedy nie ma problemu ze znikającymi pismami i dziwnymi datami rejestracji. Jeżeli nie ma Pan potwierdzenia to musi Pan odsłużyć zgodnie z terminem rejestracji, czyli do końca marca. Wniosek o skrócenie może Pan napisać od razu nawet z wypowiedzeniem, więc później też.
  r. pr. Artur Woźniak

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: