fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Pomoc kredytobiorcom a odprawa mieszkaniowa

Artur Woźniak07 maja 2022Komentarze (0)

Życie z kredytem

Ciężki jest ostatnio los żołnierza. Nie tak dawno weszła w życie nowa ustawa, która zmienia właściwie wszystko w Twojej służbie. Jakby tego było mało sytuacja gospodarcza jest jak jest i raty kredytu rosną z miesiąca na miesiąc. Zapowiadana jest pomoc kredytobiorcom. Nasuwa się od razu jedno pytanie. Czy pomoc kredytobiorcom wpłynie na Twoją odprawę mieszkaniową? Nie wiem, czy czytałeś, ale pisałem już o odprawie mieszkaniowej. O odprawie w przypadku skorzystania z różnych programów mieszkaniowych. I tak możesz przeczytać o bonifikacie przekształceniowej a odprawie mieszkaniowej. Odprawa mieszkaniowa a „Rodzina na swoim”. Czy też odprawa mieszkaniowa a MDM. Zatem dzisiaj pomoc kredytobiorcom a odprawa mieszkaniowa.

Pomoc kredytobiorcom a odprawa mieszkaniowaPomoc kredytobiorcom a odprawa mieszkaniowa

Otrzymałem wiele maili. W całkiem sporej ilości było pytanie o ostatnie pomysły pomocy kredytobiorcom. Jeden z maili brzmiał tak:

Czy jeśli skorzystam z obecnie proponowanej pomocy dla kredytobiorców hipotecznych stracę prawo do odprawy mieszkaniowej żołnierza?

To bardzo dobre pytanie. Żeby na nie odpowiedzieć musimy ustalić, kiedy odprawa mieszkaniowa się nie należy. Jeden z przepisów mówi, że odprawa Ci się nie będzie należała, jeśli:

żołnierz zawodowy otrzymał pomoc finansową wypłaconą w formie zaliczkowej lub bezzwrotnej do dnia 31 grudnia 1995 r. na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 maja 1976 r. o zakwaterowaniu sił zbrojnych (Dz. U. z 1992 r. poz. 19 oraz z 1994 r. poz. 36). 

Drugi, który możemy jeszcze wziąć pod uwagę to:

żołnierz zawodowy nabył lokal mieszkalny od Skarbu Państwa, Agencji albo jednostki samorządu terytorialnego z bonifikatą lub z uwzględnieniem pomniejszenia w cenie nabycia.

Oczywiście nie są to wszystkie przypadki, kiedy nie należy się odprawa mieszkaniowa. Niemniej te dwa to takie na które mogłaby powoływać się Agencja Mienia Wojskowego odmawiając Ci odprawy mieszkaniowej. Czy miałaby rację?

Na pewno nie! Zarówno wakacje kredytowe, likwidacja WIBOR-u, czy pomoc z Funduszu wsparcia kredytobiorców nie mieszczą się w tym na co wskazują przepisy. Ta proponowana pomoc nie pomniejsza ceny nabycia nieruchomości. Tym bardziej nie jest pomocą finansową otrzymaną do końca 1995 roku.

Tym samym nie masz co się martwić i spokojnie możesz skorzystać z pomocy dla kredytobiorców. Nie stracisz przez to prawa do odprawy mieszkaniowej.

 

Gdyby się jednak zdarzyło tak, że AMW odmówi Ci wypłaty odprawy mieszkaniowej z jakiegokolwiek powodu to daj mi znać. Razem będziemy walczyć o Twoje pieniądze!

Jeżeli masz wątpliwości, pytania problemy z AMW zawsze możesz skorzystać z mojej pomocy i porady tutaj>>>

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

***

Zdjęcie: micheile dot com

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: