fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Praca żołnierza poza wojskiem. Nie musisz siedzieć tylko w jednostce!

Artur Woźniak08 stycznia 201924 komentarze

Dorabiać czy nie dorabiać?

Dzisiaj chciałbym poruszyć chyba jeden z najistotniejszych problemów z jakimi borykają się żołnierze. Bo przecież nie musisz siedzieć cały czas w jednostce. Oczywiście żołnierzem zawodowym jest się cały czas, ale niecały czas praca żołnierza musi skupiać się na pracy w jednostce. Zastanawiałeś się może nad podjęciem dodatkowej pracy albo złapaniu jakiegoś zlecenia czy umowy o dzieło? Dzisiaj powiem kilka słów o możliwości pracy żołnierza poza wojskiem i jednostką wojskową. Praca żołnierza poza wojskiem jest możliwa i z tego co się orientuję coraz częściej z tej możliwości korzystają żołnierze. Dlaczego i Ty nie miałbyś sobie dorobić? Oczywiście dzisiaj piszę o pracy żołnierza poza wojskiem. Natomiast praca dla byłego żołnierza zawodowego to temat na inny post, który również chciałbym przygotować. Nie musisz siedzieć tylko w jednostce! Praca żołnierza poza wojskiem.

Czy praca żołnierza poza wojskiem jest możliwa?

Praca żołnierza zawodowego poza wojskiem jest możliwa. Dzisiaj piszę o pracy dodatkowej, która dotyczy także Praca żołnierza poza wojskiemżołnierzy w rezerwie kadrowej lub dyspozycji. Zasada jest jedna i na pewno znasz ją doskonale jak i każdy żołnierz. Ty też na pewno ją znasz. Żołnierzowi zawodowemu nie wolno podejmować pracy zarobkowej. Oczywiście to jest reguła, ale od nie istnieje wyjątek. Ale w pierwszej kolejności chciałbym się skupić na tym co to jest ta praca zarobkowa żołnierza zawodowego. Jak ją należy rozumieć? Praca zarobkowa żołnierza zawodowego to nic innego jak praca świadczona osobiście przez żołnierza. Praca na podstawie umowy o pracę, ale też na podstawie innych tytułu, jeżeli wykonujesz ją dłużej niż miesiąc. Mam na myśli umowę o dzieło, umowę zlecenia o ile zlecenie albo dzieło wykonujesz dłużej niż miesiąc.

Przeczytaj też o podatkach dla żołnierzy służących za granicą >>

Przeczytaj o zmianach w odprawie mieszkaniowej>>> i zmianach w świadczeniu mieszkaniowym>>>

Praca zarobkowa żołnierza zawodowego – kiedy możesz?

Wyjątek od reguły, że nie możesz podejmować pracy poza wojskiem stanowi zgoda dowódcy Twojej jednostki, w której zajmujesz stanowisko służbowe. Dowódca jednostki może Ci zezwolić na podjęcie pracy zarobkowej, ale zrobi to tylko wtedy, gdy:

  1. nie będzie kolidowało to z Twoimi obowiązkami służbowymi, które wykonujesz na co dzień;
  2. wpłynie na podwyższenie Twoich kwalifikacji;
  3. nie naruszy prestiżu żołnierza zawodowego;
  4. działalność podmiotu, u którego będziesz pracował czy wykonywał umowy cywilnoprawne, nie dotyczy wyrobów obronnych, robót budowlanych i usług, przeznaczonych na zamówienie jednostek wojskowych.

Co najważniejsze te cztery punkty nie muszą być łącznie spełnione. Ciężko o podwyższenie Twoich kwalifikacji jako żołnierza zawodowego przy działalności finansowej np. przy udzielaniu pożyczek, czy prowadzeniu sklepu internetowego.

Praca nie może być jednak wykonywana przez żołnierza zawodowego w jednostce wojskowej, w której pełnisz służbę a także w jednostce wojskowej bezpośrednio podległej. Jednak, jeżeli nie jest to jednostka budżetowa a podstawą zatrudnienia nie jest umowa o pracę to jak najbardziej możesz tam podjąć pracę czy wykonywać zlecenia, dzieła.

Najważniejsze jest to, iż decyduje tutaj wyłącznie dowódca jednostki, który bierze pod uwagę przede wszystkim dobro służby. Dowódca więc może a nie musi. Za to Ty musisz liczyć się z tym, że praca żołnierza poza wojskiem nie będzie dla Ciebie. Bo nie dostaniesz zgody na to.

Za jakiś czas możesz znów zwrócić się do dowódcy o wyrażenie zgody. Może wtedy Twój wniosek będzie lepiej napisany i z lepszym uzasadnieniem i wtedy Twój dowódca zmieni zdanie i wyrazi zgodę?

Teraz trochę o samej technicznej stronie składania wniosku o wyrażenie zgody na pracę zarobkową żołnierza zawodowego.

Twój wniosek musisz skierować drogą służbową. Piszesz do dowódcy Twojej jednostki tj. w której zajmujesz stanowisko służbowe lub do której zostałeś skierowany w ramach pełnienia zawodowej służby wojskowej w rezerwie kadrowej lub w dyspozycji. Co taki wniosek powinien zawierać? Mówiąc krótko co, gdzie i jak.

Wniosek o wyrażenie zgody na pracę żołnierza poza wojskiem powinien zawierać:

  1. nazwę pracodawcy i adres,
  2. wskazanie czy to umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenie,
  3. miejsce pracy – oczywiście o ile jest inne niż adres pracodawcy, zleceniodawcy,
  4. czas na jaki zawierasz umowę
  5. wymiar czasu pracy – czyli ile godzin masz zamiar tam pracować,
  6. co będzie należało do Twoich obowiązków,
  7. od kiedy zamierzasz zacząć.

Zgoda dowódcy jednostki na podjęcie pracy zarobkowej wydawana jest w formie decyzji. Decyzja ta wydawana jest bezterminowo. Jednak może zostać cofnięta w przypadku naruszenia jednego z omawianych wcześniej czterech warunków do wydania zgody. Dowódca niestety może zgodę cofnąć w każdej chwili.

Jak już dostaniesz zgodę pracę żołnierza poza wojskiem to pamiętaj jeszcze o tym, że masz obowiązek pisemnie powiadamiać dowódcę jednostki o niepodjęciu pracy zarobkowej, przerwaniu pracy zarobkowej, o zakończeniu pracy zarobkowej.

Myślisz o własnym biznesie?  Pamiętaj, że jestem do Twojej dyspozycji! Skorzystaj z konsultacji ze mną! Odpowiem na wszystkie Twoje pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości!

Żołnierzu dorabiaj! Czemu nie dorobić do uposażenia? Szczególnie jeżeli robiłbyś coś co jest Twoją pasją?

Pozdrawiam Cię!

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

****

Zdjęcie: israel palacio

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 24 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Anita 8 stycznia, 2019 o 13:21

    Zgadza się. Znam mnóstwo żołnierzy, moich kolegów, którzy w pewnym sensie dorabiają realizując swoje pasje poza godzinami służby. W końcu do końca życia nikt z nas nie będzie w MONie pracował – kiedyś trzeba odejść i warto wówczas mieć do czego odchodzić.

    A.

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 8 stycznia, 2019 o 14:35

    Pani Anito w pełni się z Panią zgadzam dlatego warto poświęcić trochę sił i czasu, aby robić to zgodnie z prawem.
    Za kilka dni zapraszam Panią na bloga bo będę poruszał kwestie prowadzenia działalności gospodarczej przez żołnierzy.
    Pozdrawiam
    Artur

    Odpowiedz

    Maciej 6 maja, 2019 o 21:09

    Nie wiem czy dobrze rozumiem.
    Czyli jesli dostanę umowę o dzieło np.na dwa dni. Czyli te 2 dni oznaczają krócej niż miesiąc i to nie oznacza pracy zarobkowej i w tym wypadku nie muszę prosić dowódcy o zgodę?

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 7 maja, 2019 o 10:57

    Panie Macieju w sprawie porady prawnej zapraszam do kontaktu na mój adres mailowy: kontakt@arturwozniak.pl
    Pozdrawiam!

    Odpowiedz

    Karol 20 maja, 2019 o 16:10

    Dzień dobry. Pracuję jako żołnierz. Chciałbym się dowiedzieć jak to się ma do pracy jako kierowca autobusu. Miałem okazję dorobić i trochę pojeździć ale jak się dowiedziałem że w grę wchodzi umowa zlecenie to zrezygnowałem.

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 20 maja, 2019 o 17:26

    Panie Karolu w sprawie porady prawnej zapraszam do kontaktu na mój adres mailowy: kontakt@arturwozniak.pl
    Pozdrawiam!

    Odpowiedz

    Andrzej 4 czerwca, 2019 o 20:41

    A jak to się ma z pracą żołnierza za granicą lub wykonywaniem usług

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 5 czerwca, 2019 o 07:39

    Panie Andrzeju w sprawie porady prawnej zapraszam do kontaktu na mój adres mailowy: kontakt@arturwozniak.pl
    Odpowiem na wszystkie Pana pytania o pracę żołnierza zawodowego poza granicami kraju:-)
    Pozdrawiam!

    Odpowiedz

    Radek 25 września, 2019 o 17:39

    Witam, a co z osobą która chce zostać żołnierzem zawodowym ale pracuje(np. na 1/4 etatu)?Czy taka osoba musi się najpierw zwolnić się z pracy by następnie być zatrudnionym w jednostce wojskowej.Czy w tym przypadku potrzebna jest również zgoda dowódcy?

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 26 września, 2019 o 08:37

    Panie Radosławie w chwili rozpoczęcia służby wojskowej nie może Pan ani prowadzić działalności ani pracować. Dopiero musi Pan wystąpić o zgodę do dowódcy i po jej uzyskaniu znów się zatrudnić.

    Odpowiedz

    Radosław 27 września, 2019 o 13:34

    A czy mogę być na urlopie bezpłatnym? Zaznaczam że jestem byłym żołnierzem zawodowym który ponownie wraca do służby po zawieszeniu emerytury wojskowej. Dowódca jednostki ma zamiar podpisać ze mną kontrakt na dwa lata.

    Odpowiedz

    Artur Wozniak 28 września, 2019 o 07:59

    Panie Radosławie wyłącznie żołnierzowi w służbie stałej przysługuje urlop bezpłatny:-)

    Odpowiedz

    Karol 20 grudnia, 2019 o 16:07

    Witam, a jakie są konsekwencje jeśli nie ma zgody a jednak pomimo tego żołnierz pracuje dodatkowo.

    Odpowiedz

    Konrad 24 stycznia, 2020 o 09:54

    Witam ponawiam pytanie A co w razie pracy bez zgody dowódcy jakie mogą być konsekwencje ?

    Odpowiedz

    Konrad 24 stycznia, 2020 o 09:55

    ponawiam pytanie A co w razie pracy bez zgody dowódcy jakie mogą być konsekwencje ?

    Odpowiedz

    Paweł 5 czerwca, 2020 o 11:57

    Jeśli żołnierz podejmie pracę bez wymaganej zgody ponosi konsekwencje dyscyplinarne zgodnie z UoDW

    Odpowiedz

    Widek 17 maja, 2020 o 09:30

    Obecnie żołnierze i tak zarabiają więcej po gimnazjum jako szerowi niż większość ludzi w tym kraju. Mają na rękę ponad 4000 zł z to że mają stały wf. Bo dodatek mieszkaniowy oraz inne nagrody tyle wynosi średnio miesięcznie raczej ku tendencji wzrostowej a nie mniejszej niż 4k netto.

    Odpowiedz

    Patryk 27 czerwca, 2020 o 20:24

    Witam!
    Przeczytałem Pański artykuł o pracy zarobkowej. Całkiem ciekawy artykuł. Mam pewne obawy co do wyjazdu za granice i podjęcie pracy tam. Postaram się szybko i zwięźle przedstawić owy problem. Chciałbym wyjechać na 2 tygodnie za granice i pracować w formie kierowcy zawodowego na trasach Szwecja, Niemcy, Szwajcaria. Umowa „ZLECENIE”. Wykonywanie owego zlecenia miało by miejsce w trakcie urlopu wypoczynkowego czyli 10 dni roboczych. Nie będzie to kolidować z obowiązkami służbowymi gdyż będę na urlopie. 🙂 Moje pytanie brzmi czy muszę napisać owy wniosek ? Z jakimi konsekwencjami dyscyplinarnymi mogę się spotkać? Czy mogą wyrzucić mnie z Wojska ? Jeśli nie powiadomie Dowódcy Batalionu ? Dowódca kompanii wyraził zgodę ustną i błogosławieństwo 🙂 ale ciągle siedzi mi w głowie jedno pytanie ? A co jeśli się coś stanie złego za granicą i owy Dowódca Batalionu dowie się że wykonywałem pracę a wniosku nie napisałem. Spotkałem się z opinią że do 30 dni nie muszę nic pisać i nikogo nie powiadamiać że będę wykonywał dodatkową pracę tylko przez dwa tygodnie i tylko podczas trwania urlopu wypoczynkowego.
    Proszę o szybką odpowiedź i pozdrawiam Patryk 🙂

    Odpowiedz

    Bartek 25 stycznia, 2021 o 16:37

    NA jakiej podstawie przelozony udowodni ci ze pracowales?
    Jesli udowodni, to pamietaj aby umowa byla na czas krotszy niz 1 miesiac.
    Wyjezdzajac za granice jestes zobowiazany do pisemnego poinformowania d-cy JW o tym fakcie.

    Odpowiedz

    Tomir 11 maja, 2022 o 16:23

    Panie Arturze,
    co prawda art.355 Ustawy o obronie Ojczyzny nie wnosi nic nowego ale czy cztery podpunkty punktu 3 tegoż artykułu nadal nie muszą być spełnione łącznie?

    Odpowiedz

    Mariusz 8 lutego, 2023 o 18:15

    Dzień dobry
    Jestem zawodowym żołnierzem musiałbym być dodatkowo zatrudniony na rok np. na 1\4 etatu na umowę o pracę u prywatnego pracodawcy (kwestia zrobienia rocznego stażu)
    Jest taka możliwość ? Musi być zgoda Dowódcy oczywiście.

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 13 lutego, 2023 o 14:51

    Dzień dobry Panie Mariuszu!
    Oczywiście, że jest taka możliwość. Tu jest kwestia uzyskania zgody od dowódcy Pana jednostki wojskowej na taką dodatkową pracę.
    Dobrego dnia!
    Artur Woźniak
    radca prawny
    Prawnik na poligonie

    Odpowiedz

    Ewa 4 października, 2023 o 07:50

    Dzień dobry, czy w przypadku osoby, która jest po urlopie macierzynsko-rodzicielskim, wybiera zaległe urlopy wypoczynkowe i chce iść na urlop wychowawczy i ma możliwość wykonywania pracy w domu zdalnie u innego pracodawcy na cały etat, to tez musi pisać wniosek o zgodę? Oczywiście, opieka nad dzieckiem dalej będzie sprawowana.

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 4 października, 2023 o 13:38

    Dzień dobry Pani Ewo!
    Dopóki jest się żołnierzem zawodowym jest taki obowiązek. Niezależnie od tego czy jest się na wychowawczym, macierzyńskim czy urlopie wypoczynkowym.
    Dobrego dnia!
    r.pr. Artur Woźniak
    prawnik na poligonie

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: