Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Nie musisz siedzieć tylko w jednostce! Praca żołnierza poza wojskiem

Artur Wozniak08 stycznia 201912 komentarzy

Dorabiać czy nie dorabiać?

Dzisiaj chciałbym poruszyć chyba jeden z najistotniejszych problemów z jakimi borykają się żołnierze. Bo przecież nie musisz siedzieć cały czas w jednostce. Oczywiście żołnierzem zawodowym jest się cały czas, ale nie cały czas praca żołnierza musi skupiać się na pracy w jednostce. Zastanawiałeś się może nad podjęciem dodatkowej pracy albo złapaniu jakiegoś zlecenia czy umowy o dzieło? Dzisiaj powiem kilka słów o możliwości pracy żołnierza poza wojskiem i jednostką wojskową. Praca żołnierza poza wojskiem jest możliwa i z tego co się orientuję coraz częściej z tej możliwości korzystają żołnierze. Dlaczego i Ty nie miałbyś sobie dorobić? Dzisiaj piszę o pracy żołnierza poza wojskiem. Natomiast praca dla byłego żołnierza zawodowego to temat na inny post, który również chciałbym przygotować.

Czy praca żołnierza poza wojskiem jest możliwa?

Praca żołnierza zawodowego poza wojskiem jest możliwa. Dzisiaj piszę o pracy dodatkowej, która dotyczy także Praca żołnierza poza wojskiemżołnierzy w rezerwie kadrowej lub dyspozycji. Zasada jest jedna i na pewno znasz ją doskonale jak i każdy żołnierz. Ty też na pewno ją znasz. Żołnierzowi zawodowemu nie wolno podejmować pracy zarobkowej. Oczywiście to jest reguła, ale od nie istnieje wyjątek. Ale w pierwszej kolejności chciałbym się skupić na tym co to jest ta praca zarobkowa żołnierza zawodowego. Jak ją należy rozumieć? Praca zarobkowa żołnierza zawodowego to nic innego jak praca świadczona osobiście przez żołnierza. Praca na podstawie umowy o pracę, ale też na podstawie innych tytułu jeżeli wykonujesz ją dłużej niż miesiąc. Mam na myśli umowę o dzieło, umowę zlecenia o ile zlecenie albo dzieło wykonujesz dłużej niż miesiąc.

Przeczytaj też o podatkach dla żołnierzy służących za granicą >>

Praca zarobkowa żołnierza zawodowego – kiedy możesz?

Wyjątek od reguły, że nie możesz podejmować pracy poza wojskiem stanowi zgoda dowódcy Twojej jednostki, w której zajmujesz stanowisko służbowe. Dowódca jednostki może Ci zezwolić na podjęcie pracy zarobkowej, ale zrobi to tylko wtedy, gdy:

 1. nie będzie kolidowało to z Twoimi obowiązkami służbowymi, które wykonujesz na co dzień;
 2. wpłynie na podwyższenie Twoich kwalifikacji;
 3. nie naruszy prestiżu żołnierza zawodowego;
 4. działalność podmiotu, u którego będziesz pracował czy wykonywał umowy cywilnoprawne, nie dotyczy wyrobów obronnych, robót budowlanych i usług, przeznaczonych na zamówienie jednostek wojskowych.

Co najważniejsze te cztery punkty nie muszą być łącznie spełnione. Ciężko o podwyższenie Twoich kwalifikacji jako żołnierza zawodowego przy działalności finansowej np. przy udzielaniu pożyczek, czy prowadzeniu sklepu internetowego.

Praca nie może być jednak wykonywana przez żołnierza zawodowego w jednostce wojskowej, w której pełnisz służbę a także w jednostce wojskowej bezpośrednio podległej. Jednak jeżeli nie jest to jednostka budżetowa a podstawą zatrudnienia nie jest umowa o pracę to jak najbardziej możesz tam podjąć pracę czy wykonywać zlecenia, dzieła.

Najważniejsze jest to, iż decyduje tutaj wyłącznie dowódca jednostki, który bierze pod uwagę przede wszystkim dobro służby. Dowódca więc może a nie musi. Za to Ty musisz liczyć się z tym, że praca żołnierza poza wojskiem nie będzie dla Ciebie. Bo nie dostaniesz zgody na to.

Za jakiś czas możesz znów zwrócić się do dowódcy o wyrażenie zgody. Może wtedy Twój wniosek będzie lepiej napisany i z lepszym uzasadnieniem i wtedy Twój dowódca zmieni zdanie i wyrazi zgodę?

Teraz trochę o samej technicznej stronie składania wniosku o wyrażenie zgody na pracę zarobkową żołnierza zawodowego.

Twój wniosek musisz skierować drogą służbową. Piszesz do dowódcy Twojej jednostki tj. w której zajmujesz stanowisko służbowe lub do której zostałeś skierowany w ramach pełnienia zawodowej służby wojskowej w rezerwie kadrowej lub w dyspozycji. Co taki wniosek powinien zawierać? Mówiąc krótko co, gdzie i jak.

Wniosek o wyrażenie zgody na pracę żołnierza poza wojskiem powinien zawierać:

 1. nazwę pracodawcy i adres,
 2. wskazanie czy to umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenie,
 3. miejsce pracy – oczywiście o ile jest inne niż adres pracodawcy, zleceniodawcy,
 4. czas na jaki zawierasz umowę
 5. wymiar czasu pracy – czyli ile godzin masz zamiar tam pracować,
 6. co będzie należało do Twoich obowiązków,
 7. od kiedy zamierzasz zacząć.

Zgoda dowódcy jednostki na podjęcie pracy zarobkowej wydawana jest w formie decyzji. Decyzja ta wydawana jest bezterminowo. Jednak może zostać cofnięta w przypadku naruszenia jednego z omawianych wcześniej czterech warunków do wydania zgody. Dowódca niestety może zgodę cofnąć w każdej chwili.

Jak już dostaniesz zgodę pracę żołnierza poza wojskiem to pamiętaj jeszcze o tym, że masz obowiązek pisemnie powiadamiać dowódcę jednostki o niepodjęciu pracy zarobkowej, przerwaniu pracy zarobkowej, o zakończeniu pracy zarobkowej.

Wiem, że pytań w sprawie pracy zarobkowej żołnierza jest całe mnóstwo dlatego zachęcam Cię do komentowania albo zwrócenia się z pytaniami bezpośrednio na mojego maila kontakt@arturwozniak.pl.

Żołnierzu dorabiaj! Czemu nie dorobić do uposażenia? Szczególnie jeżeli robiłbyś coś co jest Twoją pasją?

Pozdrawiam Cię!

Artur

***

Zdjęcie: israel palacio

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 508 505 025e-mail: kontakt@arturwozniak.pl

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anita Styczeń 8, 2019 o 13:21

Zgadza się. Znam mnóstwo żołnierzy, moich kolegów, którzy w pewnym sensie dorabiają realizując swoje pasje poza godzinami służby. W końcu do końca życia nikt z nas nie będzie w MONie pracował – kiedyś trzeba odejść i warto wówczas mieć do czego odchodzić.

A.

Odpowiedz

Artur Wozniak Styczeń 8, 2019 o 14:35

Pani Anito w pełni się z Panią zgadzam dlatego warto poświęcić trochę sił i czasu, aby robić to zgodnie z prawem.
Za kilka dni zapraszam Panią na bloga bo będę poruszał kwestie prowadzenia działalności gospodarczej przez żołnierzy.
Pozdrawiam
Artur

Odpowiedz

Maciej Maj 6, 2019 o 21:09

Nie wiem czy dobrze rozumiem.
Czyli jesli dostanę umowę o dzieło np.na dwa dni. Czyli te 2 dni oznaczają krócej niż miesiąc i to nie oznacza pracy zarobkowej i w tym wypadku nie muszę prosić dowódcy o zgodę?

Odpowiedz

Artur Wozniak Maj 7, 2019 o 10:57

Panie Macieju w sprawie porady prawnej zapraszam do kontaktu na mój adres mailowy: kontakt@arturwozniak.pl
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Karol Maj 20, 2019 o 16:10

Dzień dobry. Pracuję jako żołnierz. Chciałbym się dowiedzieć jak to się ma do pracy jako kierowca autobusu. Miałem okazję dorobić i trochę pojeździć ale jak się dowiedziałem że w grę wchodzi umowa zlecenie to zrezygnowałem.

Odpowiedz

Artur Wozniak Maj 20, 2019 o 17:26

Panie Karolu w sprawie porady prawnej zapraszam do kontaktu na mój adres mailowy: kontakt@arturwozniak.pl
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Andrzej Czerwiec 4, 2019 o 20:41

A jak to się ma z pracą żołnierza za granicą lub wykonywaniem usług

Odpowiedz

Artur Wozniak Czerwiec 5, 2019 o 07:39

Panie Andrzeju w sprawie porady prawnej zapraszam do kontaktu na mój adres mailowy: kontakt@arturwozniak.pl
Odpowiem na wszystkie Pana pytania o pracę żołnierza zawodowego poza granicami kraju:-)
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Radek Wrzesień 25, 2019 o 17:39

Witam, a co z osobą która chce zostać żołnierzem zawodowym ale pracuje(np. na 1/4 etatu)?Czy taka osoba musi się najpierw zwolnić się z pracy by następnie być zatrudnionym w jednostce wojskowej.Czy w tym przypadku potrzebna jest również zgoda dowódcy?

Odpowiedz

Artur Wozniak Wrzesień 26, 2019 o 08:37

Panie Radosławie w chwili rozpoczęcia służby wojskowej nie może Pan ani prowadzić działalności ani pracować. Dopiero musi Pan wystąpić o zgodę do dowódcy i po jej uzyskaniu znów się zatrudnić.

Odpowiedz

Radosław Wrzesień 27, 2019 o 13:34

A czy mogę być na urlopie bezpłatnym? Zaznaczam że jestem byłym żołnierzem zawodowym który ponownie wraca do służby po zawieszeniu emerytury wojskowej. Dowódca jednostki ma zamiar podpisać ze mną kontrakt na dwa lata.

Odpowiedz

Artur Wozniak Wrzesień 28, 2019 o 07:59

Panie Radosławie wyłącznie żołnierzowi w służbie stałej przysługuje urlop bezpłatny:-)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak z siedzibą w Mysłowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@arturwozniak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: