fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Żołnierz zawodowy prokurentem w spółce?

Artur Woźniak10 kwietnia 2019Komentarze (1)

Czy żołnierz zawodowy prokurentem w spółce z o.o. i spółce akcyjnej może zostać czy nie?

Dzisiaj kontynuuje temat biznesów żołnierzy zawodowych, spółek i uprawnień jakimi dysponujesz służąc jednocześnie w wojsku. Więcej o żołnierzu zawodowym w spółce możesz przeczytać we wcześniejszym moim poście. Tam dowiesz się, m.in. że możesz założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną, spółkę komandytową itd. Dzisiaj natomiast chciałbym napisać coś więcej o prokurencie w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i spółce akcyjnej. O tym kim jest prokurent i co może i co najważniejsze, czy żołnierz zawodowy prokurentem może być.

Dzisiaj wyjaśnię Ci: Czy żołnierz zawodowy prokurentem może zostać? Kto jeszcze może zostać prokurentem w spółce z o.o. i spółce akcyjnej? Co może prokurent w spółce? Jak ustanowić prokurenta? Czy prokurent może ustanowić prokurenta?

 

Kim jest prokurent i co to jest prokura w spółce z o.o. i spółce akcyjnej?

Po pierwsze w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i spółce akcyjnej prokurenta powołuje zarząd. Zgodę na powołanie prokurenta muszą wyrazić wszyscy członkowie zarządu. Tak więc zgoda musi być jednomyślna. Natomiast odwołać prokurenta może każdy członek zarządu.

Po drugie prokurentem może być tylko osoba fizyczna posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych. Nie można ustanowić prokurentem osoby niepełnoletniej czy ubezwłasnowolnionej. Prokurentem nie może też być osoba prawna (np. inna spółka z o.o. bądź inna spółka akcyjna).

Żołnierz zawodowy prokurentem

Po trzecie żołnierz zawodowy prokurentem może być i to bez jakichkolwiek przeszkód. Przede wszystkim nie możesz wchodzić wyłącznie w skład organów spółek, innych przedsiębiorców oraz fundacji a prokurent nie jest organem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółki akcyjnej! Podsumowując to bardzo dobra i ciekawa alternatywa w przypadku, gdy nie chcesz prowadzić swojej działalności gospodarczej ani nie chcesz zakładać spółki bądź nie otrzymałeś zgody na prowadzenie działalności gospodarczej.

Prokurent to pełnomocnik ustanowiony przez przedsiębiorcę bądź spółkę do dokonywania czynności w związku z prowadzoną działalnością.

 Żołnierzu! Może chciałbyś założyć firmę? Przeczytaj o tym tutaj>>>

Przygotowałem poradnik dla żołnierzy, którzy chcą zacząć biznes. Znajdziesz go tutaj: 4 kroki do firmy żołnierza zawodowego>>>

Co może prokurent?

Prokurent może reprezentować spółkę z o.o. czy spółkę akcyjną. Może chociażby zawierać w imieniu spółki umowy albo je rozwiązywać. Może także reprezentować spółki przed sądem czy organem administracji publicznej – ZUS-sem, Urzędem Skarbowym czy Urzędem gminy.

Prokurent w żaden sposób nie ogranicza ani nie wyłącza możliwości działania zarządu spółki z o.o. czy spółki akcyjnej!

Prokurent z uwagi na bardzo szerokie uprawnienia nie może on przenieść swoje uprawnienia na inną osobę. Jako prokurent będziesz mógł ustanowić pełnomocnika.

A Ty żołnierzu myślałeś, żeby zostać prokurentem?

Jeżeli masz pytania o prokurę w innej spółce niż spółka z o.o. i spółka akcyjna to napisz do mnie!

Chcesz założyć spółkę albo rozpocząć przygodę z biznesem? Masz wątpliwości i pytania? Skorzystaj z mojej pomocy i porady tutaj>>>

Pozdrawiam Cię!

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

****

Zdjęcie: Nik MacMillan

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    Olga 29 września, 2022 o 18:03

    Witam. Czy żołnierz zawodowy jako prokurent może pobierać wynagrodzenie?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: