Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Żołnierz zawodowy prokurentem w spółce?

Artur Wozniak10 kwietnia 2019Komentarze (0)

Czy żołnierz zawodowy prokurentem w spółce z o.o. i spółce akcyjnej może zostać czy nie?

Dzisiaj kontynuuje temat biznesów żołnierzy zawodowych, spółek i uprawnień jakimi dysponujesz służąc jednocześnie w wojsku. Więcej o żołnierzu zawodowym w spółce możesz przeczytać we wcześniejszym moim poście. Tam dowiesz się, m.in. że możesz założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną, spółkę komandytową itd. Dzisiaj natomiast chciałbym napisać coś więcej o prokurencie w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i spółce akcyjnej. O tym kim jest prokurent i co może i co najważniejsze czy żołnierz zawodowy prokurentem może być.

Dzisiaj wyjaśnię Ci: Czy żołnierz zawodowy prokurentem może zostać? Kto jeszcze może zostać prokurentem w spółce z o.o. i spółce akcyjnej? Co może prokurent w spółce? Jak ustanowić prokurenta? Czy prokurent może ustanowić prokurenta?

 

Kim jest prokurent i co to jest prokura w spółce z o.o. i spółce akcyjnej?

Po pierwsze w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i spółce akcyjnej prokurenta powołuje zarząd. Zgodę na powołanie prokurenta muszą wyrazić wszyscy członkowie zarządu. Tak więc zgoda musi być jednomyślna. Natomiast odwołać prokurenta może każdy członek zarządu.

Po drugie prokurentem może być tylko osoba fizyczna posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych. Nie można ustanowić prokurentem osoby niepełnoletniej czy ubezwłasnowolnionej. Prokurentem nie może też być osoba prawna (np. inna spółka z o.o. bądź inna spółka akcyjna).

Żołnierz zawodowy prokurentem

Po trzecie żołnierz zawodowy prokurentem może być i to bez jakichkolwiek przeszkód. Przede wszystkim nie możesz wchodzić wyłącznie w skład organów spółek, innych przedsiębiorców oraz fundacji a prokurent nie jest organem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółki akcyjnej! Podsumowując to bardzo dobra i ciekawa alternatywa w przypadku gdy nie chcesz prowadzić swojej działalności gospodarczej ani nie chcesz zakładać spółki bądź nie otrzymałeś zgody na prowadzenie działalności gospodarczej.

Prokurent to pełnomocnik ustanowiony przez przedsiębiorcę bądź spółkę do dokonywania czynności w związku z prowadzoną działalnością.

 Żołnierzu! Może chciałbyś założyć firmę? Przeczytaj o tym tutaj>>>

Co może prokurent?

Prokurent może reprezentować spółkę z o.o. czy spółkę akcyjną. Może chociażby zawierać w imieniu spółki umowy albo je rozwiązywać. Może także reprezentować spółki przed sądem, czy organem administracji publicznej – ZUS-sem, Urzędem Skarbowym czy Urzędem gminy.

Prokurent w żaden sposób nie ogranicza ani nie wyłącza możliwości działania zarządu spółki z o.o. czy spółki akcyjnej!

Prokurent z uwagi na bardzo szerokie uprawnienia nie może on przenieść swoje uprawnienia na inną osobę. Jako prokurent będziesz mógł ustanowić pełnomocnika.

A Ty żołnierzu myślałeś żeby zostać prokurentem?

Jeżeli masz pytania o prokurę w innej spółce niż spółka z o.o. i spółka akcyjna to napisz do mnie!

Pozdrawiam Cię!

Artur

****

Zdjęcie: Nik MacMillan

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 508 505 025e-mail: kontakt@arturwozniak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak z siedzibą w Mysłowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@arturwozniak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: