fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Żołnierz w spółce z o.o. i spółce akcyjnej nie może? Spółki żołnierzy zawodowych

Artur Woźniak19 grudnia 20186 komentarzy

Spółka żołnierza zawodowego – Czy żołnierz w spółce może być? 

Dzisiaj dowiesz się czy jako żołnierz zawodowy możesz zakładać i prowadzić spółkę z o.o., spółkę akcyjną albo inną spółkę prawa handlowego. Napiszę Ci jakie są w tej kwestii ograniczenia oraz czy w ogóle warto

 

Żołnierz w spółce prawa handlowegoZgodnie z przepisami żołnierz zawodowy nie może wchodzić w skład organów spółek, innych przedsiębiorców oraz fundacji. Żołnierz w spółce z o.o., spółce akcyjnej albo innej spółce prawa handlowego?

Myślisz, że spółka nie jest dla Ciebie? Przygotowałem poradnik o zakładaniu firmy przez żołnierza zawodowego: 4 kroki do firmy żołnierza zawodowego.

Co to oznacza? Prezesem spółki, członkiem zarządu, członkiem rady nadzorczej czy innym członkiem organu spółki czy fundacji być niestety nie możesz. Nie oznacza to jednak, iż nie możesz być akcjonariuszem czy wspólnikiem w spółce – bo możesz. Po pierwsze przepisy zabraniają tylko pełnić funkcje w spółce. Oznacza to, że możesz takie spółki współtworzyć bylebyś nie pełnił żadnej funkcji w spółce.  Nie był prezesem, wiceprezesem czy członkiem rady nadzorczej.

Po drugie jedyne co żołnierz zawodowy może to uczestniczyć w zgromadzeniach akcjonariuszy lub zgromadzeniach wspólników, bo przecież nie wszystkie decyzje w spółkach podejmowane są przez prezesa czy zarząd.

Przeczytaj czy żołnierz zawodowy może być prokurentem w spółce>>

Żołnierz jedynym akcjonariuszem albo jedynym wspólnikiem w spółce?

Nie możesz pełnić funkcji w organach spółek to już wiesz, ale gdybyś chciał założyć spółkę to możesz? Oczywiście, że możesz nikt Ci tego nie zabroni, ale pamiętaj, że tutaj pojawia się pewne ograniczenie. Ograniczenie to wynika z obowiązku składania oświadczenia majątkowego, o którym pisałem tutaj>>

O czym mówię? Pamiętaj, że musisz wykazać, że posiadasz akcje lub udziały w spółce. I to jest jedyne ograniczenie. Żaden przepis nie zabrania Ci posiadania jakiejś ilości akcji lub udziałów. Jeżeli zatem chcesz założyć spółkę, w której będziesz jedynym akcjonariuszem/wspólnikiem to żaden problem – tworzymy umowę spółki, kapitał zakładowy, organy i zgłaszamy do KRS-u, ale to już rzecz do omówienia na osobiste spotkanie ☺

Czyli żołnierz w spółce prawa handlowego może uczestniczyć i je zakładać. Jeżeli Twój przełożony nie wyraził zgody na prowadzenie działalności gospodarczej to założenie spółki jest dobrą alternatywą! Nie potrzebujesz zgody dowódcy, spółka odpowiada sama za siebie, podatkowo też to całkiem nieźle wychodzi więc żołnierz w spółce to świetny pomysł!

Oczywiście gdybyś potrzebował pomocy przy zakładaniu spółki albo ogarnianiu tych wszystkich prawnych spraw to zapraszam Cię do kontaktu.

Pozdrawiam Cię!

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

***

Poczytaj też o odprawie żołnierza zawodowego >>, a jeżeli jesteś byłym funkcjonariuszem to o odprawie pisałem tutaj>>>

****

Zdjęcie: des

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Joanna 30 stycznia, 2019 o 12:16

  Gratuluję pomysłu na blog. W zasadzie w tej chwili blogi prawnicze chyba dotytkają już kazdej dziedziny gdzie wkracza prawo.

  Odpowiedz

  Artur Wozniak 30 stycznia, 2019 o 13:07

  Dziękuję Pani Joanno! Pozwolę sobie nawet stwierdzić, że chyba już nie ma dziedziny życia, w którą w mniejszym czy większym stopniu by nie wkroczyło prawo i nie pojawiły się jakieś regulacje. Ale prawdą jest, że gałęzie prawa w ostatnim czasie mocno się rozrosły 🙂

  Odpowiedz

  Mikołaj 18 grudnia, 2019 o 12:55

  Czyli chcę Pan powiedzieć, że jako żołnierz zawodowy mogę mieć spółkę z.o.o. w której będę jedynym akcjonariuszem (czyli 100% udziałów)? A gdzie w takim razie są organy tej spółki? Czyli np. zarząd lub rada nadzorcza? Nie muszą występować w takiej spółce?

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 18 grudnia, 2019 o 13:01

  Panie Mikołaju jako żołnierz zawodowy może mieć Pan spółkę w której będzie Pan jedynym akcjonariuszem/wspólnikiem. Spółka musi mieć organy i trzeba je powołać z tym, że nie może pełnić tego ktoś kto jest żołnierzem zawodowym. Należy rozróżnić bycie udziałowcem/akcjonariuszem od bycia członkiem rady nadzorczej czy członkiem zarządu.

  Odpowiedz

  Albert 18 grudnia, 2020 o 18:57

  Panie Arturze, czyli zatem żołnierz zawodowy nie może założyć jednoosobowej spółki z o.o.?

  Odpowiedz

  Karolina 21 lipca, 2021 o 11:43

  Witam serdecznie,
  A jak jest jeśli chodzi o spółkę zagraniczna LPP dokładnie zarejestrowaną na Malcie? Bądź o spółkę zarejestrowana w Stanach.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: