Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Działalność gospodarcza żołnierza zawodowego

Artur Wozniak11 stycznia 20192 komentarze

Żołnierz w biznesie – czy to w ogóle możliwe?

Ostatnio pisałem o tym, że nie jesteś zdany tylko i wyłącznie na pracę w wojsku. Praca żołnierza poza wojskiem jak pisałem jest możliwa. Dzisiaj natomiast kontynuuję mini cykl o możliwości dorabiania żołnierza do uposażenia. Dorabiania to nie najlepsze określenie – może powinienem pisać o dodatkowym źródle dochodu, rozwijaniu pasji i tworzeniu alternatywy dla wojska? Dzisiaj chciałbym Ci powiedzieć kilka słów o tym czy działalność gospodarcza żołnierza jest w ogóle możliwa i czy w ogóle możesz prowadzić swój biznes.

Jeżeli uważasz, że biznes nie jest dla Ciebie, ale zastanawiałeś się nad dodatkową pracą? Przeczytaj o tym tutaj >>

Praca dodatkowa i biznes to nie to? A może chciałbyś założyć spółkę? Kilka słów o tym pisałem w artykule Żołnierz w spółce >>

Działalność gospodarcza żołnierza – co, jak, gdzie i kiedy

Po pierwsze jak wskazywałem ostatnio i o czym na pewno wiesz zasada jest jedna. Nie wolno prowadzić działalności gospodarczej żołnierzowi zawodowemu. Oczywiście to jest reguła od której istnieje wyjątek.

Na samym początku zajmijmy się czym w ogóle jest działalność gospodarcza? To nic innego jak działalność, która jest zorganizowana, nastawiona na zysk i prowadzona w sposób ciągły. Jeszcze muszę dodać, że jest wykonywana we własnym imieniu, ale nie musisz wykonywać jej osobiście. Czyli na dokumentach widniejesz Ty, zarabiasz Ty i wszelką odpowiedzialność ponosisz też Ty. Oczywiście każdy z nas czuje czym jest prowadzenie działalności gospodarczej, prowadzenie firmy i wchodzić w szczegóły myślę, że nie muszę.Działalność gospodarcza żołnierza

Po drugie i jednocześnie wracając do wyjątku od reguły. Działalność gospodarczą poza wojskiem możesz prowadzić pod jednym warunkiem. Warunek ten to zgoda dowódcy Twojej jednostki, w której zajmujesz stanowisko służbowe. Oczywiście dowódca przy podejmowaniu decyzji musi kierować się pewnymi wytycznymi. Możesz otrzymać zgodę jeżeli działalność gospodarcza żołnierza:

  1. nie będzie kolidowała z Twoimi obowiązkami służbowymi jako żołnierza;
  2. wpłynie na podwyższenie Twoich kwalifikacji;
  3. nie naruszy prestiżu żołnierza zawodowego;
  4. prowadzona działalność gospodarcza nie dotyczy wyrobów obronnych, robót budowlanych i usług, przeznaczonych na zamówienie jednostek wojskowych.

Na szczęście nie wszystkie cztery przesłanki muszą być spełnione. Trzy z nich to w wydaje się żaden problem to przesłanka nr 2 może być problematyczna. Prowadząc sklep internetowy, czy mając zespół muzyczny to raczej nie ma możliwości podwyższenia Twoich kwalifikacji. Co do omijania działalności związanej z wyrobami obronnymi, remontami i usługami na rzecz jednostek wojskowych to żaden problem. Jest tyle możliwości, że na pewno znajdziesz swoją niszę poza wojskiem.

Dowódca musi czy nie musi się zgodzić?

Decyduje wyłącznie Dowódca jednostki. Dowódca podejmują decyzję kieruje się nie tylko tymi czterema przesłankami, ale również dobrem służby. Co to oznacza dla Ciebie? Dowódca może a nie musi wyrazić zgody na działalność gospodarczą żołnierza.

Pamiętaj, że za jakiś czas możesz znów zwrócić się do dowódcy o wyrażenie zgody. Może napiszesz Twój wniosek trochę inaczej i z lepszym uzasadnieniem? Może wtedy Twój dowódca zmieni zdanie i wyrazi zgodę.

Działalność gospodarcza żołnierza wymaga zgody, którą wydaje dowódca jednostki. A jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i zostaniesz przywrócony zostaniesz do służby? To z chwilą przywrócenia do służby wojskowej masz obowiązek zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej. Oczywiście zawsze możesz zwrócić się do dowódcy jednostki o zgodę na prowadzenie działalności gospodarczej. Musisz jednak pamiętać, że dowódca nie ma obowiązku Ci takiej zgody udzielić, a Ty masz obowiązek nie prowadzić działalności w chwili przywrócenia do służby wojskowej. Na koniec dodam, że zawieszenie działalności gospodarczej nie wchodzi tutaj w grę.

Wniosek o wyrażenie zgody na prowadzenie działalności

W tym miejscu omówię sam wniosek, który musisz skierować drogą służbową do dowódcy Twojej jednostki tj. w której zajmujesz stanowisko służbowe lub do której zostałeś skierowany w ramach pełnienia zawodowej służby wojskowej w rezerwie kadrowej lub w dyspozycji. Co taki wniosek powinien zawierać?

  1.  co będziesz robił (podaj numery zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności),
  2. adres, pod którym będziesz działalność gospodarczą wykonywać,
  3. formę prawną wykonywanej działalności gospodarczej,
  4. ile czasu będzie Ci niezbędna do prowadzenia działalności gospodarczej,
  5. datę od kiedy zamierzasz zacząć prowadzić działalność gospodarczą.

Pamiętaj! Zgoda dowódcy jednostki na podjęcie pracy zarobkowej i prowadzenie działalności gospodarczej żołnierzowi zawodowemu wydawana jest w formie decyzji. Decyzja ta wydawana jest bezterminowo, ale Dowódcą może ją cofnąć w przypadku naruszenia jednego z omawianych wcześniej czterech warunków. Podsumowując to od dowódcy wszystko zależy, ale to jak napiszesz wniosek myślę, że też ma znaczenie.

Otrzymałeś zgodę dowódcy! Otwierasz firmę i czy to już wszystko? Masz jeszcze obowiązek za każdym razem pisemnie informować dowódcę jednostki o niepodjęciu, zawieszeniu, wznowieniu czy zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej.

Tak, jest trochę do zrobienia zanim będziesz mógł otworzyć firmę i do tego efekt niepewny, ale jak Ci się uda to świat biznesu stoi przed Tobą otworem!

Wiem, że nasunęło Ci się całe mnóstwo pytań związanych z działalnością gospodarczą żołnierza i prowadzeniem formy, dlatego zachęcam Cię do komentowania albo zwrócenia się z pytaniami bezpośrednio na mojego maila kontakt@arturwozniak.pl.

Pozdrawiam Cię!

Artur

***

Zdjęcie: Vidar Nordli-Mathisen

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 508 505 025e-mail: kontakt@arturwozniak.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomasz Sierpień 27, 2019 o 20:15

Dzień dobry. Czy żołnierz zawodowy w okresie wypowiedzenia, będąc w dyspozycji do czasu zwolnienia, również zobowiązany jest wnioskować o zgodę dowódcy na prowadzenie działalności gospodarczej?

Pozdrawiam,
Tomasz

Odpowiedz

Artur Wozniak Sierpień 27, 2019 o 20:20

Panie Tomaszu!
Niestety, ale nie ma tutaj wyjątku. Dopóki jest Pan żołnierzem to konieczna jest zgoda dowódcy.
Pozdrawiam:-)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak z siedzibą w Mysłowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@arturwozniak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: