Żołnierz w biznesie – czy to w ogóle możliwe?
Ostatnio pisałem o tym, że nie jesteś zdany wyłącznie na pracę w wojsku. Praca żołnierza poza wojskiem jak pisałem jest możliwa. Dzisiaj natomiast kontynuuję mini cykl o możliwości dorabiania żołnierza do uposażenia. Dorabiania to nie najlepsze określenie – może powinienem pisać o dodatkowym źródle dochodu, rozwijaniu pasji i tworzeniu alternatywy dla wojska? Dzisiaj chciałbym Ci powiedzieć kilka słów o tym czy działalność gospodarcza żołnierza jest w ogóle możliwa i czy w ogóle możesz prowadzić swój biznes.
Jeżeli uważasz, że biznes nie jest dla Ciebie, ale zastanawiałeś się nad dodatkową pracą? Przeczytaj o tym tutaj >>
Praca dodatkowa i biznes to nie to? A może chciałbyś założyć spółkę? Kilka słów o tym pisałem w artykule Żołnierz w spółce >>
Działalność gospodarcza żołnierza – co, jak, gdzie i kiedy
Po pierwsze jak wskazywałem ostatnio i o czym na pewno wiesz zasada jest jedna. Nie wolno prowadzić działalności gospodarczej żołnierzowi zawodowemu. Oczywiście to jest reguła, od której istnieje wyjątek.
Na samym początku zajmijmy się czym w ogóle jest działalność gospodarcza? To nic innego jak działalność, która jest zorganizowana, nastawiona na zysk i prowadzona w sposób ciągły. Jeszcze muszę dodać, że jest wykonywana we własnym imieniu, ale nie musisz wykonywać jej osobiście. Czyli na dokumentach widniejesz Ty, zarabiasz Ty i wszelką odpowiedzialność ponosisz też Ty. Oczywiście każdy z nas czuje czym jest prowadzenie działalności gospodarczej, prowadzenie firmy i wchodzić w szczegóły myślę, że nie muszę.
Żołnierzu jesteś rodzicem? Przeczytaj o obniżonym czasie służby na urlopie wychowawczym>>>
Po drugie i jednocześnie wracając do wyjątku od reguły. Oczywiście działalność gospodarczą poza wojskiem możesz prowadzić pod jednym warunkiem. Warunek ten to zgoda dowódcy Twojej jednostki, w której zajmujesz stanowisko służbowe. Oczywiście dowódca przy podejmowaniu rozstrzygnięcia musi kierować się pewnymi wytycznymi. Możesz otrzymać zgodę, jeżeli działalność gospodarcza żołnierza:
- nie będzie kolidowała z Twoimi obowiązkami służbowymi jako żołnierza;
- wpłynie na podwyższenie Twoich kwalifikacji;
- nie naruszy prestiżu żołnierza zawodowego;
- prowadzona działalność gospodarcza nie dotyczy wyrobów obronnych, robót budowlanych i usług, przeznaczonych na zamówienie jednostek wojskowych.
Na szczęście nie wszystkie cztery przesłanki muszą być spełnione. Trzy z nich to w wydaje się żaden problem to przesłanka nr 2 może być problematyczna. Prowadząc sklep internetowy, czy mając zespół muzyczny to raczej nie ma możliwości podwyższenia Twoich kwalifikacji. Co do omijania działalności związanej z wyrobami obronnymi, remontami i usługami na rzecz jednostek wojskowych to żaden problem. Jest tyle możliwości, że na pewno znajdziesz swoją niszę poza wojskiem.
Dowódca musi czy nie musi się zgodzić?
Decyduje wyłącznie Dowódca jednostki. Dowódca podejmują decyzję kieruje się nie tylko tymi czterema przesłankami, ale również dobrem służby. Co to oznacza dla Ciebie? Dowódca może a nie musi wyrazić zgody na działalność gospodarczą żołnierza.
Pamiętaj, że za jakiś czas możesz znów zwrócić się do dowódcy o wyrażenie zgody. Może napiszesz Twój wniosek trochę inaczej i z lepszym uzasadnieniem? Może wtedy Twój dowódca zmieni zdanie i wyrazi zgodę.
Działalność gospodarcza żołnierza wymaga zgody, którą wydaje dowódca jednostki. A jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i zostaniesz przywrócony zostaniesz do służby? To z chwilą przywrócenia do służby wojskowej masz obowiązek zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej. Oczywiście zawsze możesz zwrócić się do dowódcy jednostki o zgodę na prowadzenie działalności gospodarczej. Musisz jednak pamiętać, że dowódca nie ma obowiązku Ci takiej zgody udzielić, a Ty masz obowiązek nie prowadzić działalności w chwili przywrócenia do służby wojskowej. Na koniec dodam, że zawieszenie działalności gospodarczej nie wchodzi tutaj w grę.
Wniosek o wyrażenie zgody na prowadzenie działalności
W tym miejscu omówię sam wniosek, który musisz skierować drogą służbową do dowódcy Twojej jednostki tj. w której zajmujesz stanowisko służbowe lub do której zostałeś skierowany w ramach pełnienia zawodowej służby wojskowej w rezerwie kadrowej lub w dyspozycji. Co taki wniosek powinien zawierać?
- co będziesz robił (podaj numery zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności),
- adres, pod którym będziesz działalność gospodarczą wykonywać,
- formę prawną wykonywanej działalności gospodarczej,
- ile czasu będzie Ci niezbędna do prowadzenia działalności gospodarczej,
- datę od kiedy zamierzasz zacząć prowadzić działalność gospodarczą.
Pamiętaj! Zgoda dowódcy jednostki na podjęcie pracy zarobkowej i prowadzenie działalności gospodarczej żołnierzowi zawodowemu wydawana jest bezterminowo. Ale Dowódcą może ją cofnąć w przypadku naruszenia jednego z omawianych wcześniej czterech warunków. Podsumowując to od dowódcy wszystko zależy, ale to jak napiszesz wniosek myślę, że też ma znaczenie.
Otrzymałeś zgodę dowódcy! Otwierasz firmę i czy to już wszystko? Masz jeszcze obowiązek za każdym razem pisemnie informować dowódcę jednostki o niepodjęciu, zawieszeniu, wznowieniu czy zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej.
Tak, jest trochę do zrobienia zanim będziesz mógł otworzyć firmę i do tego efekt niepewny, ale jak Ci się uda to świat biznesu stoi przed Tobą otworem!
Działalność gospodarcza żołnierza – poradnik
Chciałbym przedstawić Ci mój poradnik o tym jak zrobić to dobrze. Znaczy jak dobrze i skutecznie założyć firmę! Znajdziesz go tutaj: 4 kroki do firmy żołnierza zawodowego>>>
Wiem, że nasunęło Ci się całe mnóstwo pytań związanych z działalnością gospodarczą żołnierza i prowadzeniem firmy. Jeżeli masz pytania bez odpowiedzi, a może nie wiesz od czego zacząć? Możesz skorzystać z mojej pomocy i porady tutaj>>>
Pozdrawiam Cię!
Artur Woźniak
radca prawny
Prawnik na poligonie
***
Zdjęcie: Vidar Nordli-Mathisen
{ 21 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzień dobry. Czy żołnierz zawodowy w okresie wypowiedzenia, będąc w dyspozycji do czasu zwolnienia, również zobowiązany jest wnioskować o zgodę dowódcy na prowadzenie działalności gospodarczej?
Pozdrawiam,
Tomasz
Panie Tomaszu!
Niestety, ale nie ma tutaj wyjątku. Dopóki jest Pan żołnierzem to konieczna jest zgoda dowódcy.
Pozdrawiam:-)
Witam serdecznie.
Co się dzieje w wypadku przeniesienia do innej jednostki? Obowiązuje zgoda z poprzedniej czy należy ja uzyskać ponownie?
Nurtuje mnie również problem cofnięcia zgody, interpretacja przestrzegania w/w punktów jest tylko w gestii dowódcy i jego subiektywnej opinii.
W praktyce nie wiem czy dużo mniejszym problemem nie jest założenie DG na osobę trzecią lub nie chwalenie się nia na jednostce, bo o ile brak zgody na założenie DG nie jest dużym problemem, to zaczyna się nim robić gdy po kilku latach wejdzie się w konflikt z dowódcą i trzeba będzie zamykać firmę lub odejść z wojska.
Panie Arkadiuszu! Zgoda dowódcy dotyczy wyłącznie tej jednostki. Przenosząc się należy uzyskać nową zgodę. Cofnięcie zgody jest decyzją dowódcy i do tego dowódca kieruje się subiektywną oceną/interpretacją. Panie Arkadiuszu są lepsze metody niż działalność na osobę trzecią, a brak zgody/cofnięcie zgody dowódcy nie przekreśla możliwości prowadzenia dalej firmy czy jej założenia 🙂 ale o tym możemy porozmawiać nie na blogu!;-)
Panie Arturze,
Czy zgoda dowódcy jednostki również jest konieczna w kwestii nierejestrowanej działalności gospodarczej?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Witam serdecznie,
Czy żołnierz zawodowy otwierający działalność gospodarczą jest zwolniony z płacenia pełnego ZUS-u? Czy obowiązują normalne stawki z ,,ulgą na start”
Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam
Cześć
Płaci się tylko składkę zdrowotną.
Pozdrawiam
Dzień dobry Panie Wojciechu!
Tak jak napisał Pan Łukasz może Pan opłacać jedynie składkę zdrowotną:-)
Dobrego dnia!
Witam,
czy najem krótkoterminowy swojego pokoju (mieszkania) innemu żołnierzowi z innej jednostki będącemu w podróży służbowej, narusza warunek nr 4: „prowadzona działalność gospodarcza nie dotyczy wyrobów obronnych, robót budowlanych i usług, przeznaczonych na zamówienie jednostek wojskowych”?
Pzdr Radek
Dzień dobry.
Mam pytanie czy żołnierz zawodowy może mieć firmę zarejestrowaną np. w UK bądź w USA ? w celu prowadzenia biznesu online ???
Dzień dobry Panie Danielu!
Zapraszam do kontaktu mailowego: kontakt@arturwozniak.pl
Pozdrawiam serdecznie!:-)
Witam. Mam pytanie, mój mąż od dwóch lat pracuje jako zawodowy żołnierz. W momencie przyjęcia do wojska zawiesił działalność gospodarcza, jednak mąż się zastanawia, czy pracując w wojsku może odwiesić działalność, i czy wtedy musi płacić składki społeczne i zdrowotne w ZUS?Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.
Dzień dobry Pani Moniko!:-)
Zapraszam do kontaktu mailowego: kontakt@arturwozniak.pl
Dobrego dnia!
Mam 40 lat i od 01.06.2020 pracuję jako żołnierz zawodowy. Emerytury wojskowej sobie nie wypracuję. Jaki wpływ na moją emeryturę będzie miał fakt opłacania tylko składki zdrowotnej przy mojej działalności? A drugie pytanie. Na jaką podstawę prawną się powołać przy rozmowie z moim księgowym który twierdzi że muszę płacić pełny zus?
Dzień dobry Panie Radosławie!:-)
W sprawie odpowiedzi na Pana pytania zapraszam Pana do kontaktu mailowego: kontakt@arturwozniak.pl
Dobrego dnia!:-)
Witam.
Czy mając zgodę na prowadzenie działalności gospodarczej mogę zostać wspólnikiem w spółce e cywilnej? Czy potrzebuję na to odrębnej zgody Dowódcy?
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Jeżeli znajdzie Pan chwilę to będę niezmiernie wdzięczny za podpowiedź w kwestii zawieszonej działalności gospodarczej, a służbą zawodową tzn.: zawieszenie nastąpiło 11 miesięcy przed wstąpieniem do służby zawodowej i pytanie czy mając w/w status działalności mogę funkcjonować w mundurze?
Dzień dobry,
Jeżeli znajdzie Pan chwilę to będę niezmiernie wdzięczny za podpowiedź w kwestii opłaty składek ZUS.
Jestem emerytem wojskowym od 1 kwietnia 2021 r. i pobieram przez rok jeszcze pensję.
Jakimuszę płacić ZUS.
w jakim przypadku przysługuje zwolnienie z powołania do wojska osoby prowadzącej działalność gospodarcza czy są jakieś możliwości odwołania się na otrzymane wezwanie w związku z prowadzeniem działalności, żeby nie trzeba było wstawiać się na ćwieczenia.
Witam mam pytanie czy po nowych zmianach jeśli chodzi o składkę zdrowotną nie będę mógł już jej odliczyć i będę płacił dwa razy w wojsku i z działalności gospodarczej. Pozdrawiam
Witam
Czy prowadząc własną działalność przed wstąpieniem do służby też trzeba wnioskować do dowódcy o takową zgodę na prowadzenie lub kontynuowanie działalności gospodarczej ?