fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Odwołanie z urlopu żołnierza

Artur Woźniak14 sierpnia 2020Komentarze (0)

Czas urlopów

Wakacje w pełni, chociaż już bliżej niż dalej do ich końca. Byłeś już na wakacjach? Ja tak, ale nie każdy ma to szczęście. Otrzymałem maila od jednego z żołnierzy zawodowych z prośbą o informację jakie ma prawa. Sytuacja dotyczyła odwołania z urlopu w trzecim jego dniu. Nieciekawie prawda? Odwołanie z urlopu żołnierza, czy też wstrzymanie urlopu żołnierza to o tym dzisiaj będę pisał.

Żołnierzu może myślałeś o własnej firmie? Przeczytaj o tym w darmowym e-booku!>>>>>

A może działalność nierejestrowana żołnierza jest dla Ciebie?>>>

Odwołanie z urlopu żołnierza

Odwołanie z urlopu żołnierza

Jak na pewno wiesz 15 sierpnia mamy święto Wojska Polskiego. To właśnie powód odwołania z urlopu. Szumnie nazwany zabezpieczeniem uroczystości. Zacznę jednak od początku. Po pierwsze żołnierza zawodowego można odwołać z urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części. Po drugie odwołanie z urlopu może nastąpić w wyjątkowych przypadkach uzasadnionych ważnymi względami służbowymi, w szczególności dotyczącymi potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, lub w przypadkach wynikających z funkcjonowania jednostki wojskowej. Oczywiście mam wątpliwości, czy zabezpieczenie uroczystości to faktycznie ważne względy służbowe.

Kto, co i jak?

To dowódca jednostki wojskowej, w której stanowisko służbowe zajmujesz może odwołać Cię z urlopu. Dowódca jednostki ma obowiązek odnotować twoje odwołanie z urlopu w rozkazie dziennym, podając przyczynę oraz datę odwołania. Oczywiście teraz kwestia tego co Tobie przysługuje w takim przypadku. Po pierwsze przysługuje Ci, w pełnej wysokości, zwrot kosztów spowodowanych odwołaniem z urlopu. Co to znaczy? Masz chociażby prawo do zwrotu kosztów powrotu. Po drugie zwrot ten następuje na Twój pisemny wniosek do którego musisz dołączyć dowody stwierdzające koszty faktycznie poniesione. Na przykład bilety, faktury, czy paragony. Zwrot następuje decyzją dowódcy jednostki. Pamiętaj, że jeżeli dowódca nie uwzględnił jakiegoś kosztu to masz prawo do złożenia odwołania! Oczywiście mogę Ci pomóc w jego napisaniu:-)

Odwołanie z urlopu żołnierza – Mity, podania, legendy

Nieraz podkreślałem, że wokół służby wojskowej żołnierzy zawodowych narosło wiele mitów i legend. Walczę z nimi i wiem, że przynosi to efekty. Dlatego dzisiaj rozprawię się z kolejnym. Tym razem związanym z odwołanie z urlopu. Odwołanie z urlopu nie powoduje możliwości wybrania go na nowo w całości. To co już z urlopu masz za sobą niezależnie czy to było 3, 5 czy 20 dni jest już za Tobą. Do odebrania w innym terminie będziesz miał tylko to co nie odebrałeś od dnia odwołania z urlopu nic więcej. Faktycznie przepisy przewidują możliwość wybrania na nowo w całości urlopu jeżeli żołnierz przebywał na nim nie dłużej niż 3 dni kalendarzowe. Ma to miejsce jednak tylko w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.

 

A Ciebie żołnierzu odwołano kiedyś z urlopu?

Czołem żołnierzu!

Artur

****

Zdjęcie: saira

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 606 119e-mail: kontakt@arturwozniak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak z siedzibą w Mysłowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@arturwozniak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: