fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Odwołanie z urlopu żołnierza

Artur Woźniak14 sierpnia 20203 komentarze

Czas urlopów

Wakacje w pełni, chociaż już bliżej niż dalej do ich końca. Byłeś już na wakacjach? Ja tak, ale nie każdy ma to szczęście. Otrzymałem maila od jednego z żołnierzy zawodowych z prośbą o informację jakie ma prawa. Sytuacja dotyczyła odwołania z urlopu w trzecim jego dniu. Nieciekawie prawda? Odwołanie z urlopu żołnierza, czy też wstrzymanie urlopu żołnierza to o tym dzisiaj będę pisał.

Żołnierzu może myślałeś o własnej firmie? Przeczytaj o tym w darmowym e-booku!>>>>>

A może działalność nierejestrowana żołnierza jest dla Ciebie?>>>

Odwołanie z urlopu żołnierza

Odwołanie z urlopu żołnierza

Jak na pewno wiesz 15 sierpnia mamy święto Wojska Polskiego. To właśnie powód odwołania z urlopu. Szumnie nazwany zabezpieczeniem uroczystości. Zacznę jednak od początku. Po pierwsze żołnierza zawodowego można odwołać z urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części. Po drugie odwołanie z urlopu może nastąpić w wyjątkowych przypadkach uzasadnionych ważnymi względami służbowymi, w szczególności dotyczącymi potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej lub w przypadkach wynikających z funkcjonowania jednostki wojskowej. Oczywiście mam wątpliwości czy zabezpieczenie uroczystości to faktycznie ważne względy służbowe.

Kto, co i jak?

To dowódca jednostki wojskowej, w której stanowisko służbowe zajmujesz może odwołać Cię z urlopu. Dowódca jednostki ma obowiązek odnotować twoje odwołanie z urlopu w rozkazie dziennym, podając przyczynę oraz datę odwołania. Oczywiście teraz kwestia tego co Tobie przysługuje w takim przypadku. Po pierwsze przysługuje Ci, w pełnej wysokości, zwrot kosztów spowodowanych odwołaniem z urlopu. Co to znaczy? Masz chociażby prawo do zwrotu kosztów powrotu. Po drugie zwrot ten następuje na Twój pisemny wniosek, do którego musisz dołączyć dowody stwierdzające koszty faktycznie poniesione. Na przykład bilety, faktury czy paragony. Zwrot następuje decyzją dowódcy jednostki. Pamiętaj, że jeżeli dowódca nie uwzględnił jakiegoś kosztu to masz prawo do złożenia odwołania! Oczywiście mogę Ci pomóc w jego napisaniu:-)

Odwołanie z urlopu żołnierza – Mity, podania, legendy

Nieraz podkreślałem, że wokół służby wojskowej żołnierzy zawodowych narosło wiele mitów i legend. Walczę z nimi i wiem, że przynosi to efekty. Dlatego dzisiaj rozprawię się z kolejnym. Tym razem związanym z odwołanie z urlopu. Odwołanie z urlopu nie powoduje możliwości wybrania go na nowo w całości. To co już z urlopu masz za sobą niezależnie czy to było 3, 5 czy 20 dni jest już za Tobą. Do odebrania w innym terminie będziesz miał tylko to co nie odebrałeś od dnia odwołania z urlopu nic więcej. Faktycznie przepisy przewidują możliwość wybrania na nowo w całości urlopu, jeżeli żołnierz przebywał na nim nie dłużej niż 3 dni kalendarzowe. Ma to miejsce jednak tylko w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.

 

A Ciebie żołnierzu odwołano kiedyś z urlopu?

Czołem żołnierzu!

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

****

Zdjęcie: saira

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Maryla 19 stycznia, 2021 o 12:16

  W zdecydowanej ilości jednostek wojskowych pojęcie „zabezpieczenie uroczystości” jest nieznane. Jednakże są takie jednostki dla których zabezpieczenie uroczystości jest podstawowym zadaniem. Dlatego nie mogę zgodzić się z tak jednoznacznym stanowikiem wyrażonym we wpisie. Wszystko zależy od zakresu obowiązków żołnierza.

  Odpowiedz

  Piter 26 kwietnia, 2021 o 08:13

  Jak wygląda odwołanie z urlopu wypoczynkowego na jeden dzień w celu wykonania szczepienia? Można ściągnąć żołnierza na jeden dzień, czy urlop musi zostać przerwany?

  Odpowiedz

  Mateusz 9 stycznia, 2022 o 12:50

  Witam,
  często gęsto nie ma możliwości sprawdzenia w Rozkazie Dziennym Dowódcy JW, czy żołnierz został odwołany, bo nie dostaje on wyciągu. Dzwoni bezpośredni przełożony i mówi o co kaman…

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: