fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Działalność nierejestrowana żołnierza

Artur Woźniak07 sierpnia 2020Komentarze (1)

Działalność gospodarcza żołnierza zawodowego

Wiesz, że jestem ogromnym zwolennikiem zakładania przez żołnierzy zawodowych firm:-) Pisałem o tym nie raz, ale gdybyś jeszcze nie czytał to zajrzyj do wpisu “Działalność gospodarcza żołnierza zawodowego”. Oczywiście polecam również zakładanie spółek przez żołnierzy zawodowych. Możesz o tym przeczytać we wpisie “Żołnierz w spółce z o.o. i spółce akcyjnej nie może? Spółki żołnierzy zawodowych”. Wiem, że nie zawsze masz czas i głowę do prowadzenia działalności w pełnym tego słowa znaczeniu. O czym mówię? Działalność nierejestrowana żołnierza bo to o tym chciałbym dzisiaj trochę więcej powiedzieć.

Działalność nierejestrowana żołnierza

Czym to w ogóle jest i czy jest dla Ciebie żołnierzu?

Po pierwsze czym jest działalność nierejestrowana? Dotyczy ona wyłącznie drobnej działalności zarobkowej. Pamiętaj! Nie zwalnia ona z obowiązku odprowadzania podatku. Żołnierzu prowadząc działalność nierejestrową nie musisz załatwiać formalności związanych z zakładaniem firmy. Takiej działalności nie uznaje się za działalność gospodarczą. Po drugie działalność nierejestrowaną możesz prowadzić jeżeli  nie wykonywałeś w ciągu ostatnich 60 miesięcy działalności gospodarczej, a przychody z działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2020 roku to kwota 1.300 zł).

Działalność nierejestrowana żołnierza zawodowego

Z drugiej strony to nie wszystko bo przecież pojawia się kwestia zgody dowódcy jednostki wojskowej w której służysz. Podejście jest różne dlatego chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości. Na pewno zgoda dowódcy przy działalności nierejestrowanej żołnierza jest konieczna! Przepisy mówią o pracy zarobkowej takiej w ramach stosunku pracy bądź na podstawie innego tytułu, jeżeli praca jest wykonywana przez okres dłuższy niż jeden miesiąc. Działalność nierejestrowana żołnierza na pewno jest pracą zarobkową na podstawie innego tytułu. Krótko mówiąc jeżeli prowadzisz taką działalność to od razu pisz wniosek o zgodę do dowódcy!

Kolejne kroki

Podsumowując nieważne żołnierzu czy chcesz prowadzić działalność gospodarczą czy działalność nierejestrowaną to masz obowiązek najpierw uzyskać zgodę dowódcy jednostki wojskowej. Po tym dopiero możesz rozpocząć swoją przygodę z biznesem. Jeżeli chcesz prowadzić biznes bez konieczności zgody dowódcy to zapraszam Cię do napisania do mnie maila na kontakt@arturwozniak.pl

Czołem żołnierzu!

Artur

****

Zdjęcie: Jon Tyson

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 606 119e-mail: kontakt@arturwozniak.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Arek 7 sierpnia, 2020 o 14:46

Witam panie Arturze. Jeśli mam swoja prywatną strzelnicę nie mam działalności gospodarczej ,strzelają u mnie służby munurowe w tygodniu za darmo. A chcę otworzyć fundację strzelec ponieważ może sie zdarzyć ,ze będzie firma x która będzie chciala strzelać i będą chcieli zapłacić. To na konto fundacji. Czy wtedy muszę mieć zgodę dowódcy by otworzyć fundację? Pozdrawiam serdecznie. Arek S.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak z siedzibą w Mysłowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@arturwozniak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: