fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Działalność nierejestrowana żołnierza

Artur Woźniak07 sierpnia 2020Komentarze (1)

Działalność gospodarcza żołnierza zawodowego

Wiesz, że jestem ogromnym zwolennikiem zakładania przez żołnierzy zawodowych firm:-) Pisałem o tym nie raz, ale gdybyś jeszcze nie czytał to zajrzyj do wpisu „Działalność gospodarcza żołnierza zawodowego”. Oczywiście polecam również zakładanie spółek przez żołnierzy zawodowych. Możesz o tym przeczytać we wpisie „Żołnierz w spółce z o.o. i spółce akcyjnej nie może? Spółki żołnierzy zawodowych”. Wiem, że nie zawsze masz czas i głowę do prowadzenia działalności w pełnym tego słowa znaczeniu. O czym mówię? Działalność nierejestrowana żołnierza, bo to o tym chciałbym dzisiaj trochę więcej powiedzieć.

Działalność nierejestrowana żołnierza

Czym to w ogóle jest i czy jest dla Ciebie żołnierzu?

Po pierwsze czym jest działalność nierejestrowana? Dotyczy ona wyłącznie drobnej działalności zarobkowej. Pamiętaj! Nie zwalnia ona z obowiązku odprowadzania podatku. Żołnierzu prowadząc działalność nierejestrową nie musisz załatwiać formalności związanych z zakładaniem firmy. Takiej działalności nie uznaje się za działalność gospodarczą. Po drugie działalność nierejestrowaną możesz prowadzić, jeżeli nie wykonywałeś w ciągu ostatnich 60 miesięcy działalności gospodarczej, a przychody z działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2020 roku to kwota 1.300 zł).

Działalność nierejestrowana żołnierza zawodowego

Z drugiej strony to nie wszystko, bo przecież pojawia się kwestia zgody dowódcy jednostki wojskowej w której służysz. Podejście jest różne, dlatego chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości. Na pewno zgoda dowódcy przy działalności nierejestrowanej żołnierza jest konieczna! Przepisy mówią o pracy zarobkowej takiej w ramach stosunku pracy bądź na podstawie innego tytułu, jeżeli praca jest wykonywana przez okres dłuższy niż jeden miesiąc. Działalność nierejestrowana żołnierza na pewno jest pracą zarobkową na podstawie innego tytułu. Krótko mówiąc, jeżeli prowadzisz taką działalność to od razu pisz wniosek o zgodę do dowódcy!

Kolejne kroki

Podsumowując nieważne żołnierzu czy chcesz prowadzić działalność gospodarczą czy działalność nierejestrowaną to masz obowiązek najpierw uzyskać zgodę dowódcy jednostki wojskowej. Po tym dopiero możesz rozpocząć swoją przygodę z biznesem.

Nasunęło Ci się całe mnóstwo pytań związanych z działalnością gospodarczą żołnierza i prowadzeniem firmy? Jeżeli masz pytania bez odpowiedzi, a może nie wiesz od czego zacząć? Możesz skorzystać z mojej pomocy i porady tutaj>>>

Czołem żołnierzu!

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

****

Zdjęcie: Jon Tyson

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Arek 7 sierpnia, 2020 o 14:46

  Witam panie Arturze. Jeśli mam swoja prywatną strzelnicę nie mam działalności gospodarczej ,strzelają u mnie służby munurowe w tygodniu za darmo. A chcę otworzyć fundację strzelec ponieważ może sie zdarzyć ,ze będzie firma x która będzie chciala strzelać i będą chcieli zapłacić. To na konto fundacji. Czy wtedy muszę mieć zgodę dowódcy by otworzyć fundację? Pozdrawiam serdecznie. Arek S.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: