fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Żołnierz na kwarantannie – kwarantanna żołnierza

Artur Woźniak29 października 20202 komentarze

Żołnierz na kwarantannieZmiany, zmiany zmiany….

Czas biegnie nieubłaganie… Sam nie wiem kiedy minęło te kilka miesięcy. A tyle minęło odkąd pisałem o kwarantannie żołnierza i zmianach w niej przewidzianych w tarczy antykryzysowej 3.0. Jeżeli nie czytałeś jeszcze tego wpisu albo nie pamiętasz o czym tam pisałem to zajrzyj tutaj: Kwarantanna żołnierza – zmiany w prawie. Ale to nie był jedyny wpis o kwarantannie żołnierza zawodowego. Pisałem też o tym tutaj: Kwarantanna żołnierza zawodowego. Jak widzisz żołnierz na kwarantannie to temat, który się nie kończy i dzisiaj też będzie o kwarantannie żołnierza zawodowego.

Przeczytaj też o opiece na dziecko żołnierza w czasie epidemii – Żołnierz zawodowy i koronawirus>>>

Żołnierzu martwisz się, że opieka na dziecko wpłynie na Twoją emeryturę? Opieka na dziecko a emerytura>>>

5 września – kluczowa data?

Od tego dnia zmieniły się przepisy dotyczące kwarantanny przewidziane w tarczy antykryzysowej 3.0. Co to znaczy? Oczywiście tyle, że żołnierz na kwarantannie otrzymuje od tego dnia znów 80% uposażenia za kwarantannę. Po drugie przepisy te zostały już na stałe usunięte z ustawy antycovidowej. Zatem te 100% uposażenia z tarczy już nie obowiązuje. Po trzecie, pomimo że pomagałeś w ramach obowiązków służbowych w walce z pandemią i zostałeś poddany kwarantannie to zostaniesz jeszcze pokrzywdzony obcięciem części pensji. Przykre prawda? Ale przeczytaj czy faktycznie zostaniesz z tymi 80%!

Żołnierz na kwarantannie – idzie nowe:-)

W tej chwili toczą się pracę w Parlamencie i niedługo pewnie podpisze nowe przepisy Prezydent. Jakie przepisy? Jak dla mnie dużo lepsze niż te przewidziane w tarczy antykryzysowej 3.0. Dlaczego lepsze? Po pierwsze dlatego, że będą to przepisy na czas epidemii. Po drugie niewyłącznie na czas pandemii COVID-19. Oznacza to, że w przyszłości niezależnie jaka wystąpi epidemia to żołnierze zawodowi pomagający przy jej zapobieganiu otrzymają za czas kwarantanny 100% uposażenia! Oczywiście pamiętaj, że dotyczy to wyłącznie kwarantanny w związku z wykonywaniem zadań służbowych podczas stanu epidemii.

Żołnierz na kwarantannie – 100% uposażenia!

A teraz ogromna pozytywna niespodzianka ze strony przepisów prawa:-) przepisy, o których pisałem wyżej, a więc o 100% uposażeniu będą obowiązywać od 5 września 2020 roku. Co to oznacza dla Ciebie żołnierzu? Po pierwsze to, że nie będzie ani jednego dnia za kwarantannę po 5 września za 80% uposażenia! Po drugie, jeżeli byłeś na kwarantannie w związku z wykonywaniem zadań służbowych po 5 września 2020 roku to dostaniesz wyrównanie za ten czas. Oczywiście radzę pilnować, czy faktycznie wypłacili Ci wyrównanie. Jeżeli nie to koniecznie interweniuj! Świetna wiadomość prawda? 🙂

Punkt w rozkazie dowódcy jednostki

Koniecznym jest jeszcze jedna rzecz, aby dostać 100% uposażenia. Stwierdzenie w rozkazie dowódcy Twojej jednostki wojskowej wykonywanie przez żołnierza zadań służbowych podczas stanu epidemii. Pamiętaj o tym, żeby dowódca taki punkt w rozkazie zamieścił. To ważne dla Ciebie i ewentualnej kwarantanny.

Jak tylko wejdą te przepisy w życie to dam Ci znać na facebooku i instagramie🙂

Czołem żołnierzu!

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

****

Zdjęcie: Gabriele Stravinskaite

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Roman 6 listopada, 2020 o 09:39

  Dzień Dobry.
  W swoim artykule z dnia 29.10.2020r. dot. kwarantanny napisał Pan „Po pierwsze to, że nie będzie ani jednego dnia za kwarantannę po 5 września za 80% uposażenia!”
  Mam z tego rozumieć, że 100% uposażenia otrzymają również żołnierze, którzy zostali skierowani na kwarantannę (izolację domową), którzy w niej się znaleźli NIE W ZWIĄZKU I NIE W RAMACH obowiązków służbowych w walce z pandemią.
  Co z żołnierzami, którzy zakazili się COVID-19 w trakcie wykonywania zwykłych obowiązków służbowych? 100% czy 80%
  Będę ogromnie wdzięczny za udzielenie odpowiedzi.
  Z poważaniem
  Roman

  Odpowiedz

  Marek 26 listopada, 2020 o 10:12

  W dniu powrotu z misji zagranicznej stwierdzono kilka przypadków zarażenia żołnierzy. Pozostałych skierowano na kwarantannę. Rozumiem, że po wejściu ustawy wszyscy otrzymają 100 procent uposażenia, gdyż wykonywali obowiązki służbowe w tym przypadku poza granicami państwa?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: