fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Żołnierz zawodowy i koronawirus

Artur Woźniak28 marca 202017 komentarzy

Stan epidemii koronawirusa

Oczywiście koronawirus… COVID-19… te dwa słowa zdominowały ostatni czas i są odmieniane przez wszystkie przypadki i we wszystkich możliwych konfiguracjach. Wszystkie aspekty naszego życia analizowane są i dostosowywane właśnie do sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa.

Dotyczy to również i żołnierzy zawodowych i Twojej służby. Zatem żołnierz zawodowy i koronawirus…

Przeczytaj więcej o opiece na dziecko żołnierza zawodowego>>>

Żołnierz zawodowy i koronawirus

Świat się nieustannie zmienia wykorzystaj to i otwórz firmę o czym w poradniku “4 kroki do firmy żołnierza zawodowego”>>>

Najbardziej paląca potrzeba?

Oczywiście najbardziej palącą potrzebą dla żołnierza rodzica jest w tej chwili zapewnienie opieki dzieciom, które przecież z uwagi na zamknięcie przedszkoli, szkół i żłobków nie funkcjonują.

O czym przeczytasz w tym poście?

Po pierwsze o tym czy żołnierz zawodowy może skorzystać z uprawnień przewidzianych przez specustawę dot. koronawirusa. Po drugie co na to Twoja jednostka wojskowa.

Żołnierz zawodowy i koronawirus

Z początkiem marca pojawiła się ustawa dotycząca zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu koronawirusa. Dlaczego o tym mówię? Bo jest tam istotny, ale bardzo problematyczny zapis.

Jeden z przepisów mówi: (…) ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem (…) przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni.

Problemy z opieką nad dzieckiem żołnierza

Dobrze wróćmy do tego nieszczęsnego zapisu. Dlaczego nieszczęsnego?

Po pierwsze bo bardzo nieprecyzyjnego. Po drugie bo sposób jego rozumienia może być różny… i niestety jest różny. Bo żołnierz zawodowy jest ubezpieczony to na pewno. Przepisy mówią o pracy a żołnierz jak wiesz służy a nie pracuje.

Czy to przeoczenie?

Myślę, że tak. Niestety w uchwalanej w tej chwili zmianie ustawy dopatrzono się konieczności pracy zdalnej dla części funkcjonariuszy, ale nie pomyślano, że żołnierze i funkcjonariusze mają dzieci… Uważam, że jest to bardzo poważne przeoczenie, które powinno zostać naprawione.

Żołnierz zawodowy w dobie pandemii

Jak naprawić? Wystarczyłoby dodanie, że uprawnienie to dotyczy również żołnierzy i funkcjonariuszy… jedno zdanie, które zmienia wszystko. Mam nadzieję, że ten tekst trafi do posłów i senatorów, którzy uznają, że mam rację i coś z tym zrobią:-)

Oczywiście teraz najważniejsze co w ogóle możesz żołnierzu zrobić?

Na szczęście nie zostajesz z tym sam!

Co zatem zrobić?

Przepisy umożliwiają Ci wzięcie tzw. zwolnienia lekarskiego (poprzez Twoje oświadczenie) w razie zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły i dotyczy to też dziecka do 8 roku życia. Zwolnienie od zajęć może trwać łącznie 60 dni na rok kalendarzowy. Co najważniejsze! Jest to oświadczenie a nie wniosek!

Dowódca jednostki ma oświadczenie przyjąć i się pogodzić z tym, że wykorzystujesz to uprawnienie! Nie może się na nie nie zgodzić, cofnąć czy nakazać powrotu do jednostki!

****

Gdybyś chciał przeczytać o koronawirusie i biznesie to zerknij tutaj>>> Koronawirusibiznes.pl to zbiór świetnych artykułów napisanych przez najlepszych fachowców z różnych dziedzin prawa! Moim zdaniem lepszego miejsca dla biznesu w czasach pandemii nie znajdziesz!

Oczywiście jeżeli masz pytania, masz problem z którym nie wiesz co zrobić to napisz do mnie!:-)

Czołem żołnierzu!

Artur

****

Zdjęcie: Jon Tyson

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 606 119e-mail: kontakt@arturwozniak.pl

{ 17 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Iwo 29 marca, 2020 o 18:33

Dzień dobry,
Panie Mecenasie,
A czy w przypadku opieki nad dorosłym członkiem rodziny (małżonkiem) żołnierza zawodowego, żołnierz ten jest zobligowany do napisania oświadczenia lub wniosku o podjęcie takiej opieki do dcy JW? Czy wystarczającym jest dokument wygenerowany elektronicznie przez lekarza, który jest następnie przekazywany płatnikowi żołnierza?
Z pozdrowieniami,
I.

Odpowiedz

Artur Woźniak 30 marca, 2020 o 13:45

Dzień dobry!
W przypadku opieki nad chorym członkiem rodziny wystarczającym jest wygenerowane przez lekarza zaświadczenie lekarskie. Proszę tylko zadzwonić do jednostki czy na pewno dotarł ten dokument elektroniczny:-)
Dobrego dnia!

Odpowiedz

Dionizy 30 marca, 2020 o 19:45

Mi d-cy jw nakazał powrucic do pracy.po 2 daniach .drugiego oświatczenia na kolejne na 2 tygonie w związku z zamknieciem placówek oświaty.dziecko 4lata.uzasadniłem oświadczenie trudnej sytułaci zawodowej konkubiny w zwiozku z pandemią.uznali za bez zasadne i ze byłem juz 2 tygodnie.

Odpowiedz

Adam 30 marca, 2020 o 20:07

Również mam pewien problem odnośnie tego że ukazał się punkt w rozkazie o tym że osoba które poszły na opiekę nad czlonkirm rodziny zaznaczam że chodzi o dziecku w wieku 6 lat nie dostanie wynagrodzenia za pobyt na opiece jak to wygląda prawnie bardzo proszę o pomoc

Odpowiedz

Artur Woźniak 31 marca, 2020 o 06:54

Dzień dobry Panie Adamie!
Przepisy jasno wskazują ile i za co należy się wynagrodzenia. Dowódca jednostki nie może decydować co i ile się należy żołnierzowi w przypadku kiedy jest to uregulowane aktami prawnymi. Jeżeli jednak by się zdarzyło tak, że WOG wypłaciłby faktycznie mniej to proszę do mnie napisać i zobaczymy co dalej trzeba z tym zrobić!
Dobrego dnia!

Odpowiedz

K. Z. 3 kwietnia, 2020 o 20:55

Witam.
Ja również jestem na takim”zwolnieniu”, poprzez oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem…(ma 4 lata), na które dowódca zgodził się…. i za 9 dni ucieli prawie 300zl… Prawnie czy nie? Jeśli nie to co robić?

Odpowiedz

Jacek 7 kwietnia, 2020 o 09:44

Witam
Mam pytanie jeśli przebywam na opiece nad dzieckiem do lat 8 i w tym czasie żona zachorowała i przebywa na L4 czy dalej mogę sprawować w domu opiekę nad dzieckiem??

Odpowiedz

Artur Woźniak 7 kwietnia, 2020 o 10:29

Dzień dobry Panie Jacku!
Moim zdaniem jak najbardziej może Pan pozostać w domu i sprawować opiekę nad dzieckiem. Żona w tej chwili jest na zwolnieniu lekarskim a więc nie jest w stanie opiekować się dzieckiem bo jest chora.
Dobrego dnia!

Odpowiedz

Krzysztof 19 kwietnia, 2020 o 09:56

Witam
Czy wiadomo co robić jeżeli ten okres 60 dni na opiekę na dziecko w związku z zamknięciem placówek oświatowych się wykorzysta? Czy i o ile zostanie poprawiony zapis o żołnierzy którzy będą mogli korzystać z spec ustawy będzie można wnioskować że te dni wcześniejsze były dniami na opiekę z tych dodatkowych?

Odpowiedz

Marta 22 kwietnia, 2020 o 14:55

Przepraszam, ale nie rozumiem co oznacza “zwolnienie lekarskie poprzez oswiadczenie”?
Tzn. że przedkładam dowódcy moje oświadczenie o zamknięcie szkoły i sprawowaniu opieki nad dzieckiem?
Czy muszę iść najpierw do lekarza i u niego przedstawić oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem i to on dopiero wystawia L4 (ale to nie jest wówczas nadużycie? Przecież L4 wystawia się że względu na chorobę a nie zamknięcie szkoly/przedszkola…)

Odpowiedz

K. Z. 28 kwietnia, 2020 o 23:35

Nie było tu mowy o “zwolnieniu lekarskim poprzez oświadczenie”, a jedynie o “zwolnieniu poprzez oświadczenie” i chodziło po prostu o “oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem… w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu etc.” 🙂
Gra słów jest tu bardzo ważna i należy czytać uważnie, ale chętnie skorzystam z udzielonej odpowiedzi przez Pana Artura na dalszą część Pani zapytania, bo również jest pomocne.

Odpowiedz

K. Z. 28 kwietnia, 2020 o 23:13

Witam. Czy jest Pan w stanie udzielić konkretnych, wyczerpujących i zrozumiałych odpowiedzi na moje wcześniejsze pytanie i jeszcze dwa pozostałe z 19 i 22 kwietnia? Są to naprawdę ważne tematy, na które ciężko znaleźć odp. w jednostkach i stroni się od rozwiązania tych prostych problemów?!

Odpowiedz

Magda 5 maja, 2020 o 07:53

A co robic kiedy skończy sie opieka 60 dni a zlobki nadal zamknięte?

Odpowiedz

K.sia 18 maja, 2020 o 21:46

Mam pytanie , co teraz kiedy przedszkola są otwarte a człowiek się boi wyslac dziecko do przedszkola ,żłobka , rząd przedłuża opiekę do 14 czerwca dla tych co się obawiają .Jeżeli mam patrzyć na ustawę wojskowa tam nie ma zapisu o epidemii i o obawach rodzica tylko jest zapis ,, jak są zamkniete żłobki ….Co tu robić??

Odpowiedz

Aleksandra 25 maja, 2020 o 18:22

Witam Panie Mecenasie,
Proszę mi powiedzieć czy zostały naniesione jakieś poprawki i czy żołnierzom zawodowym przysługuje dodatkowa opieka czy nadal nie zostaliśmy nigdzie uwzględnieni w tej kwestii? Zgodnie z oświadczeniem które składamy wygląda na to, że cały czas pobierane nam są dni z przysługującej opieki 60 dni 🤷… To jakies nieporozumienie….dlaczego zostaliśmy tak potraktowani…niedługo ludziom skończy się 60 dni opieki i co wtedy gdy dziecko zachoruje ? Co wtedy? Czy to nasza wina że zostały zamknięte żłobi i przedszkola? Są równi i równiejsi w kwestii walki z COVID? Z góry dziękuję za odpowiedź…

Odpowiedz

Karolina 8 czerwca, 2020 o 09:42

Moje pytanie co w przypadku kiedy przedszkola są otwarte a człowiek się boi wysłać dziecko do przedszkola opieka wydłużona do 28 czerwca dla tych co się obawiają .Patrząc na ustawę wojskowa tam nie ma zapisu o epidemii i o obawach rodzica tylko jest zapis ,, jak jest zamknięte przedszkole.

Odpowiedz

Hubert 22 października, 2020 o 22:50

Witam czy może Pan na stronie zrobić wzór oświadczenia do dowódcy o to 60 dni jak ma to wyglądać z góry dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak z siedzibą w Mysłowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@arturwozniak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: