fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Kwarantanna żołnierza – zmiany w prawie!

Artur Woźniak12 maja 20207 komentarzy

Zmiany w prawie – Tarcza 3.0

Na pewno słyszałeś jak od jakiegoś czasu mówi się o kolejnych tarczach antykryzysowych. Do tej pory żołnierze zawodowi byli właściwie w tych przepisach całkowicie pomijani. Aż do tej pory! W tarczy 3.0, która myślę już niedługo zostanie przyjęta przez Parlament i podpisana przezkwarantanna żołnierza Prezydenta RP, przewidziano zasadniczą zmianę dla żołnierzy. Pisałem o tym już wcześniej we wpisie kwarantanna żołnierza zawodowego>>>, ale kwarantanna żołnierza to właśnie to co ma zmienić kolejna tarcza antykryzysowa. Dlatego warto przeczytać o tych zmianach!

Przeczytaj też o opiece na dziecko żołnierza w czasie epidemii – Żołnierz zawodowy i koronawirus>>>

Kwarantanna żołnierza

Po pierwsze o tym czym jest kwarantanna i kto Cię może na nią wysłać przeczytasz w poprzednim wpisie. Dzisiaj skupię się wyłącznie na Twoim uposażeniu i wpływie kwarantanny na nie. Jak wiesz do tej pory było tak, że będąc na kwarantannie wypłacano Ci niższe uposażenie. Tak jakbyś był na zwolnieniu lekarskim, czyli 80%.

Teraz to się ma zmienić!:-) 

Dotyczy to żołnierzy zawodowych zaangażowanych do działań przy przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19. Po drugie udział żołnierzy w tych działaniach prowadzi do częstych i licznych przypadków kwarantanny, a także zachorowań żołnierzy na COVID-19. Jakie zmiany? W czasie zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii żołnierz na kwarantannie będzie miał wypłacane 100% uposażenia!

Warunki pełnego uposażenia żołnierza

Po pierwsze musi być ogłoszony stan epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Po drugie żołnierz musi brać udział w zwalczaniu epidemii. Na koniec jeżeli przez wykonywanie tych zadań pójdzie na kwarantannę albo zachoruje to dostanie pełne uposażenie. Świetnie prawda? To zdecydowanie zmiana w dobrą stronę! Czemu miałeś dostać mniej jeżeli zachorowałeś, czy miałem kontakt z chorym w czasie zwalczania pandemii? Jest jeszcze jeden ważny warunek, ale myślę, że z nim to nie będzie problemu:-)

Punkt w rozkazie dowódcy jednostki

Żeby zapobiec nadużyciom przewidziano konieczność stwierdzenia w rozkazie dowódcy Twojej jednostki wojskowej wykonywanie przez żołnierza zadań służbowych związanych z przeciwdziałaniem COVID-19. Pamiętaj o tym żeby dowódca taki punkt w rozkazie zamieścił. To ważne dla Ciebie i ewentualnej kwarantanny.

Kwarantanna żołnierza już za Tobą?

Nie ma problemu! Przepisy przewidują, że to 100% uposażenie może dotyczyć kwarantanny, która miała miejsce od 1 kwietnia 2020 roku! Jeżeli kwarantanna żołnierza odbywała się po 1 kwietnia i masz punkt w rozkazie dowódcy to dostaniesz wyrównanie do pełnego uposażenia!

Czołem żołnierzu!

Artur

****

Zdjęcie: Adam Nieścioruk

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Rafał 12 maja, 2020 o 20:29

  Czy pomiar temperatury przy wejściu na jednostkę również można podciągnąć pod zwalczanie covid i czy powinien być taki punkt w rozkazie ? Czasem przez namiot przewinie się kilkaset osób i co wtedy gdy trafi się ktoś z gorączką?

  Odpowiedz

  Lukasz 19 października, 2020 o 17:05

  Dzien dobry chciałem zapytać o kwarantanne. Chodzi o to że na kwarantannie domowej jest żona i dwójka dzieci ja obecnie od momentu kiedy została nałożona kwarantanna na rodzinę jestem od 10 dni po za domem nie miałem styczności z rodziną, teraz wracam z wyjazdu służbowego i dowódca jw chce abym i ja przeszedł kwarantanne na terenie jw.czy ma takie prawo zatrzymać mnie na jw jeżeli ja jestem zdrowy i nie mam żadnych oznak związanych z chorobą?

  Odpowiedz

  Marcin 19 października, 2020 o 23:00

  Czy nadal należy się wg. przepisów 100% uposażenie dla żołnierzy będących na kwarantannie w związku z wykonywaniem przez żołnierza zadań służbowych w przeciwdziałaniu COVID-19. Równocześnie stwierdzając ten fakt w rozkazie dowódcy jednostki wojskowej ?

  Odpowiedz

  JK 20 października, 2020 o 10:44

  od 5 września wróciliśmy do 80% uposażenia za czas kwarantanny. Podstaw Dz. U. z 2020 r. poz. 1423, art. 36 ust. 1

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 28 października, 2020 o 12:37

  Dzień dobry:-) Wróciliśmy a jednak nie wróciliśmy:-) Zapraszam na bloga jutro. Pojawi się nowy wpis właśnie o zmianach w kwarantannie żołnierzy zawodowych:-)
  Dobrego dnia!

  Odpowiedz

  Marcin 27 października, 2020 o 22:54

  Czy w obecnej chwili zmieniła się sytuacja odnośnie warunków pełnego uposażenia żołnierza podczas odbywania kwarantanny ? Czy nadal obowiązuje 80 % uposażenia?

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 28 października, 2020 o 12:35

  Dzień dobry Panie Marcinie:-) Na tą chwilę tak nadal mamy 80% uposażenia. Natomiast proszę zajrzeć na bloga jutro będę tam pisał o zmianach w prawie w tym o zmianach w tych 80% uposażenia za kwarantannę żołnierza:-)
  Dobrego dnia!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: