fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Kwarantanna żołnierza zawodowego

Artur Woźniak01 kwietnia 20203 komentarze

Koronawirus – temat numer jeden

To trudny czas dla nas wszystkich. Izolacja i spędzanie czasu jedynie w domu jest trudne. Sam pracuję częściowo zdalnie a częściowo muszę być u mojego pracodawcy. Dla mnie wyjście do pracy to odskocznia od zamknięcia. Łatwiej mają Ci co mają dom i kawałek ogródka. Oczywiście nie o tym dzisiaj chciałem pisać. Pojawiają się na mojej skrzynce mailowej (kontakt@arturwozniak.pl) pytania dotyczące kwarantanny. Żołnierze razem z wieloma ludźmi z różnych zawodów walczą w pierwszej linii o bezpieczeństwo nas wszystkich. Część z nich na pewno trafi na obowiązkową kwarantannę. Zatem kwarantanna żołnierza zawodowego to dzisiejszy temat.

Kwarantanna żołnierza zawodowego

Przeczytaj też o opiece na dziecko żołnierza w czasie epidemii – Żołnierz zawodowy i koronawirus>>>

Żołnierzu martwisz się, że opieka na dziecko wpłynie na Twoją emeryturę? Opieka na dziecko a emerytura>>>

Co to jest kwarantanna?

Po pierwsze zacznę od tego czym w ogóle jest kwarantanna?

To odosobnienie w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Co ważne odosobnienie osoby zdrowej.

Po drugie co może być miejscem kwarantanny?

Może nim być własny dom, mieszkanie żołnierza, ale też miejsce wskazane przez służby sanitarne! Na przykład służby sanitarne mogą wskazać Ci jakiś specjalnie to tego przygotowany budynek.

Kto podejmuje decyzję o kwarantannie żołnierza zawodowego?

Państwowy powiatowy inspektor sanitarny. Może to zrobić w drodze decyzji i nałożyć obowiązek kwarantanny. Kwarantanna standardowo trwa 14 dni. Jednak może zostać przedłużona. Może również zostać w decyzji wskazany od razu inny czas trwania odosobnienia.

Kwarantanna żołnierza zawodowego

Kwarantanna może być stosowana wobec żołnierza więcej niż raz, do czasu stwierdzenia braku zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego. Także to, że raz byłeś jej poddany to nie znaczy, że nie trafisz do niej znów. I znów:-) Wiesz już, że możesz trafić na obowiązkową kwarantannę. Natomiast istotną kwestią jest wpływ kwarantanny na uposażenie żołnierza. Poddanie obowiązkowej kwarantannie na podstawie decyzji Państwowego Inspektora Sanitarnego powoduje, że wypłacony zostanie Ci uposażenie jak byłbyś na zwolnieniu lekarskim. To znaczy 80%. Natomiast w przypadku pobytu w szpitalu podstawą wypłaty świadczenia chorobowego jest zaświadczenie lekarskie.

Żołnierzu! Uważaj na siebie i dziękuję, że dbasz o bezpieczeństwo moje, moich najbliższych i wszystkich Polaków:-)

Czołem żołnierzu!

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

****

Zdjęcie: Clay Banks

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Anna 3 listopada, 2020 o 18:00

  Dzień dobry
  Czy żołnierz zawodowy przebywający na kwarantannie może złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, żeby nie tracić uposazenia?

  Odpowiedz

  Barbara 14 listopada, 2020 o 09:15

  Dzień dobry:) czy w czasie pandemii i obecnych obostrzeń początkujący (2 tygodnie po naborze) żołnierze powinni wyjeżdżać na poligon?(2 tygodnie pobytu w grupie)

  Odpowiedz

  Julita 23 listopada, 2020 o 08:08

  Dzień dobry,
  czy żołnierz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, który odbywa kwarantannę i w rozliczeniu wojskowym ma wypłacane 80% uposażenia może zdalnie prowadzić działalność? Z działalności nie pobiera zasiłku, ponieważ jest tylko na składce zdrowotnej. Bardzo poproszę o jakieś wskazówki

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: