fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Jak szybko mogę wrócić do wojska?

Artur Woźniak27 czerwca 20225 komentarzy

Powrót do wojska

Służba żołnierza zawodowego jest pełna mitów, plotek, półprawd i niedomówień. Znasz to doskonale prawda?

Z kilkoma już mi się udało rozprawić. Na przykład gratyfikacja urlopowa żołnierza. Czy wpływie niedostatecznej ze sprawdziany sprawności na zwolnienie ze służby. O czym przeczytać możesz tutaj>>>. Jest tego na blogu zdecydowanie więcej i zachęcam Cię do przejrzenia wpisów. Na pewno znajdziesz coś interesującego. A może pojawią się pytania bez odpowiedzi?

Dzisiaj natomiast chciałbym rozprawić się z mitem powrotu do zawodowej służby wojskowej. Jak szybko mogę wrócić do wojska?

Zmiany w emeryturach żołnierzy! Przeczytaj wpis: Jakie zmieni się emerytura żołnierza?

Jesteś na zwolnieniu lekarskim? Mogą zwolnić Cię ze służby? Przeczytaj o tym we wpisie: Zwolnienie lekarskie a zwolnienie ze służby.

Jak szybko mogę wrócić do wojska?Jak szybko mogę wrócić do wojska?

Zasadnicze pytanie, które nurtuje bardzo wielu żołnierzy. Spotkałem się przy okazji z dwoma teoriami.

Po pierwsze 12 miesięcy.

Po drugie 3 lata.

Która z teorii jest prawdziwa? Żadna.

Chociaż od razu muszę coś dodać. Jeżeli pobierasz przez rok co miesiąc świadczenie pieniężne to ciężko żebyś w tym czasie wrócił do zawodowej służby. Musisz wtedy swoje odczekać.

Natomiast jeżeli się zwalniasz i nie należy Ci się to świadczenie to nie widzę przeszkód prawnych żebyś wrócił nawet od razu.

Podkreślam nie widzę przeszkód prawnych. Nie zmienia to faktu, że mogą robić pod górkę, ale przepisy nie stawiają przeszkód.

Co z tymi 3 latami?

To bardzo dobre pytanie. Pojawiła się informacja, że odchodząc ze służby musisz być 3 lata w rezerwie aktywnej, żeby wrócić na zawodowego. Nie wiem z czego to wynika. Przepisy mówią tylko o tym, że:

Żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej przenosi się do pasywnej rezerwy, jeżeli ze względu na wiek podlegają obowiązkowi służby wojskowej i zostali uznani za zdolnych do tej służby.

a jeżeli nie podlegasz obowiązkowi służby wojskowej to:

Żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej, którzy ze względu na wiek albo stan zdrowia nie podlegają obowiązkowi służby wojskowej, przenosi się w stan spoczynku.

Przepisy nie wskazują, że musisz przejść przez rezerwę aktywną czy jakąkolwiek inną formę służby niezawodowej. Dla mnie najważniejszy jest przepis mówiący o tym, kiedy może nastąpić powołanie do zawodowej służby wojskowej.

Powołanie do zawodowej służby wojskowej może nastąpić, jeżeli przemawiają za tym potrzeby Sił Zbrojnych.

Oczywiście trzeba pamiętać, że Minister Obrony Narodowej dopiero wyda rozporządzenie. Ale w tym rozporządzeniu ma być mowa tylko o trybie i sposobie powoływania do zawodowej służby wojskowej. Nie będzie tam natomiast o warunkach jakie należy spełnić!

Podsumowując nie ma w przepisach prawa żadnych ograniczeń co do ponownego powołania do zawodowej służby wojskowej. Na pewno nie musisz czekać 3 lat na ponowne powołanie do zawodowej służby wojskowej.

Z resztą 300.000 armia sama się nie zrobi. Wojsko albo stanie się bardziej elastyczne, albo tak wielka armia pozostanie jedynie propagandowym hasłem. Mimo wszystko wierzę, że nie będzie nieoficjalnych wytycznych o terminie, po którym możesz wrócić do wojska. Ale kto wie…

 

Artur Woźniak
radca prawny
Prawnik na poligonie

Zdjęcie: Lucho Morales

***

Jak zmienić kategorię wojskową?

Kategorię wojskową otrzymuje się podczas kwalifikacji wojskowej. Możesz otrzymać jedną z 4 kategorii (A, B, D lub E).

Pewnie jak większość na kwalifikację stawiłeś się około 18 roku życia. Ile lat temu przechodziłeś kwalifikację wojskową? [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Paweł 3 sierpnia, 2022 o 13:26

  Dzień dobry,
  Pracowałem 4 lata w policji i teraz prawie 4 lata w Służbie Wojskowej, czyli łącznie prawie 8 lat służby. Czy jeśli zwolnię się ze służby do cywila ile muszę odczekać aby znów przyjąć się do innej jednostki?

  Odpowiedz

  Paweł 3 sierpnia, 2022 o 13:32

  Ile muszę odczekać po odejściu ze Służby Wojskowej do Cywila, aby przyjąć się do innej jednostki?

  Odpowiedz

  Mateusz 13 lutego, 2023 o 12:01

  Dzień dobry,
  jestem oficerem w stopniu porucznika, po kilku latach prób zmiany JW chciałbym odejść ze służby i ponownie wrócić do służby w wybranej JW (lub znaleźć pracę w sektorze cywilnym). Jestem absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej. Odchodząc nie mam praw emerytalnych, natomiast mam ,,Zobowiązanie za studia”. Chciałbym wiedzieć czy taka forma ponownego zatrudnienia jest możliwa z prawnego punktu widzenia, jak wygląda wówczas spłata zobowiązania wobec WAT-u. I czy prowadził Pan już podobną sprawę lub samą sprawę związaną z spłatą zobowiązania.

  Pozdrawiam i z góry dziękuję,
  Mateusz

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 13 lutego, 2023 o 14:50

  Dzień dobry Panie Mateuszu!
  Zajmowałem się takimi sprawami. Zapraszam do kontaktu mailowego: kontakt@arturwozniak.pl
  Dobrego dnia!
  Artur Woźniak
  radca prawny
  Prawnik na poligonie

  Odpowiedz

  …. 8 października, 2023 o 00:51

  Witam ile czasu muszę odczekać żeby znowu mogła składać papiery do jednostki ?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: