fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Jak zmienić kategorię wojskową?

Artur Woźniak10 grudnia 2022Komentarze (0)

Kategoria Wojskowa

Kategorię wojskową otrzymuje się podczas kwalifikacji wojskowej. Możesz otrzymać jedną z 4 kategorii (A, B, D lub E). Pewnie jak większość na kwalifikację stawiłeś się około 18 roku życia.

Ile lat temu przechodziłeś kwalifikację wojskową? Było to już pewnie dawno. Całkiem możliwe, że i ze zdrowiem nie jest u Ciebie tak dobrze jak jeszcze te kilka lat temu. Czyli podczas kwalifikacji wojskowej.

Otrzymałem wiele pytań o możliwość zmiany kategorii wojskowej. I to nie tylko z wyższej na niższą, ale również z niższej na wyższą. Jak zmienić kategorię wojskową?

Czy można zmienić kategorię wojskową?Jak zmienić kategorię wojskową?

Wiesz kto ma obowiązek obrony ojczyzny? Pisałem o tym na blogu we wpisie: Kto ma obowiązek obrony Ojczyzny„. Jeżeli jeszcze nie czytałeś to jest to dobry wstęp do wpisu o kategoriach wojskowych.

Przepisy ustawy o obronie Ojczyzny mówią, że zmiana kategorii wojskowej jest możliwa.

Nie ma tutaj znaczenia, kiedy stawałeś przed komisją wojskową.

Podstawą zmiany kategorii wojskowej jest zmiana stanu zdrowia w porównaniu do dnia ostatniego orzeczenia ustalającego Twoją kategorię zdolności do służby wojskowej. Stan zdrowia może się zmienić już kilka miesięcy po kwalifikacji. Więc nie ma przeszkód żebyś starał się o zmianę kategorii wojskowej.

Czy mogę zmienić kategorię z D na A?

Po pierwsze przepisy w tej kwestii się zmiany. Po drugie ustawa o obronie Ojczyzny wprowadziła zakaz zmiany kategorii D lub E na wyższą.

Zanim weszła w życie nowa ustawa było tak, że kategorię D można było zmienić. W tej chwili jest to niemożliwe. Jeżeli masz kategorię D lub E to z taką kategorią już zostaniesz.

Jest w w mojej ocenie krzywdzące, bo stan zdrowia nie tylko może się pogorszyć, ale i polepszyć. Oczywiście przepisy są nieugięte i z D (lub E) na A się nie uda.

Czy mogę zmienić kategorię z A na D?

Oczywiście, że możesz. W przeciwieństwie do D kategoria A daje możliwość zmiany.

To, że miałeś kategorię A mając 18 lat nie znaczy, że mając 35 czy 40 dalej jesteś okazem zdrowia (czego Ci życzę! 🙂 ).

Szczególnie, że masz obowiązek obrony Ojczyzny co do zasady do 60 roku życia. Na przykład podoficerowie są tutaj wyjątkiem, bo oni aż do 63 roku życia mają ten obowiązek.

Jak zmienić kategorię wojskową?

Po pierwsze musisz mieć dokumentację potwierdzającą zmianę Twojego stanu zdrowia.

Po drugie musisz napisać wniosek o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej.

Następnie jesteś kierowany przed komisję lekarską. Ta bada, kieruje na badania, zapoznaje się z przedstawioną przez Ciebie dokumentacją medyczną.

Następnie wydaje decyzję co do Twojej kategorii zdolności do służby wojskowej.

Oczywiście od tej decyzji przysługuje Ci odwołanie.

Jak napisać wniosek o zmianę kategorii wojskowej?

Wniosek z zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej powinien zawierać to co zwykle takie pisma zawierają. Na przykład twoje dane, datę, wskazanie co chcesz i uzasadnienie.

W uzasadnieniu wskazujesz, że Twój stan zdrowia znaczącą się zmienił od ostatniej kwalifikacji.

Do wniosku musisz dołączyć zaświadczenie lekarskie o zmianie stanu zdrowia w porównaniu do dnia kwalifikacji wojskowej. Wniosek ten kierujesz do właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Potrzebujesz pomocy w napisaniu wniosku o zmianę Twojej kategorii wojskowej? Napisz do mnie na kontakt@arturwozniak.pl, a napiszę dla Ciebie Twój wniosek.

Otrzymałeś decyzję w sprawie Twojej kategorii zdolności do służby wojskowej? Chcesz się od tego odwołać, ale nie wiesz jak?

Napisz do mnie na: kontakt@arturwozniak.pl a przygotuję dla Ciebie odwołanie od decyzji ustalającej Twoją kategorię wojskową.

 

Czołem żołnierzu!

Artur Woźniak
radca prawny
Prawnik na poligonie

Zdjęcie: Tapio Haaja

***

Emerytura wojskowa na jakich zasadach?

Dzisiaj chciałbym poruszyć jeden z podstawowych tematów dla żołnierza zawodowego.

Emerytura wojskowa żołnierza zawodowego, bo o tym będzie dzisiaj.

Wiele osób piszę do mnie w sprawie powrotu do służby po jakimś czasie. Wiele maili trafia do mnie od osób, które wiążą swoją przyszłość z wojskiem i chcą się dopytać o przyszłą emeryturę:-) [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: