fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Świadczenie mieszkaniowe na urlopie wychowawczym

Artur Woźniak28 sierpnia 201914 komentarzy

Uprawnienie rodzicielskie żołnierza

Dzisiaj kolejny wpis z serii żołnierz zawodowy rodzicem. Do tej pory pisałem o karmieniu piersią na służbie, w tym małe podsumowanie o kamieniu, opiece na dziecko żołnierza zawodowego i o skróconych lekcjach przez upały i Twoich uprawnieniach w takiej sytuacji. Dzisiaj chciałbym napisać kilka słów o jednym z Twoich uprawnień. O świadczeniu mieszkaniowym żołnierza zawodowego. Tak wiem miało być o prawach rodzica żołnierza i będzie! Świadczenie mieszkaniowe na urlopie wychowawczym o tym przeczytaj dzisiaj. Byłbym zapomniał! Pisałem jeszcze o gratyfikacji urlopowej żołnierza zawodowego. Po tym wpisie otrzymałem sporo wiadomości dlatego postanowiłem napisać kolejny post o żołnierzu rodzicu🙂

Świadczenie mieszkaniowe żołnierza

Świadczenie mieszkaniowe na urlopie wychowawczym

Zacznijmy od samego początku. Co to jest to świadczenie mieszkaniowe żołnierza zawodowego? Po pierwsze to pieniądze, które należą Ci się przez czas pełnienia służby w Twoim garnizonie.  Po drugie wysokość uzależniona jest od współczynnika (a wysokość współczynnika od miejsca położenia Twojego garnizonu). Mnożymy współczynnik z kwotą 300 zł i wychodzi nam wysokość świadczenia mieszkaniowego. Oczywiście współczynniki są bardzo różne. Dla najbliższych mi garnizonów wynoszą od 2,1 w Lublińcu, przez 2,2 w Tarnowskich Górach i Bytomiu do 2,5 w Gliwicach. W końcu pora na przykłady:-) współczynnik Twojego garnizonu to 2,5, czyli mnożymy 2,5 x 300 zł = 750 zł. Najniższy mnożnik to 1 a najwyższy to 3. To znaczy, że szybko licząc możesz dostawać świadczenie mieszkaniowe w wysokości od 300 do 900 zł. W końcu muszę dodać, że w przypadku gdy jesteś zakwaterowany we wspólnej kwaterze stałej wysokość wypłacanego świadczenia mieszkaniowej ulega zmniejszeniu co miesiąc o kwotę 84,70 zł.

Urlop wychowawczy żołnierza zawodowego

Żołnierka Ania w zeszłym roku skończyła urlop macierzyński. Wróciła do służby i przez ostatni blisko rok służyła w swojej jednostce jako żołnierz zawodowy. To był bardzo trudny dla Ani i jej córeczki czas. Dlatego też żołnierka Ania wraz ze swoim partnerem podjęli bardzo ważna dla ich rodziny decyzję. Decyzję dotyczącą urlopu wychowawczego. Ania od października przechodzi na pół roku na urlop wychowawczy. Szczególnie córeczka Ani ucieszyła się z tej wiadomości, że mama będzie z nią cały czas!:-) Z drugiej strony istotną kwestią są finanse. Przede wszystkim żołnierka Ania powinna pamiętać, że świadczenie mieszkaniowe będzie się jej należało wyłącznie do dnia pobierania uposażenia i ani dnia dłużej. Przede wszystkim zasada jest prosta świadczenie mieszkaniowe wypłacane tylko jeśli wypłacane jest uposażenie. Na pewno żołnierzowi zawodowemu korzystającemu z urlopu wychowawczego nie wypłaca się uposażenia. Oczywiście to nie jedyne pieniądze, które nie będą Ci się należały podczas urlopu wychowawczego.

Z drugiej strony patrząc są rzeczy ważniejsze od pieniędzy!:-)

A Ty byłeś na urlopie wychowawczym?:-)

Pozdrawiam Cię!

Artur

W pierwszej kolejności jest to post dotyczący świadczenia mieszkaniowego żołnierza zawodowego. To jednak też kolejny z cyklu postów o uprawnieniach rodzicielskich żołnierza zawodowego. Dzisiaj przeczytałeś o tym komu i w jakiej wysokości należy się świadczenie mieszkaniowe żołnierza zawodowego i czy urlop wychowawczy wpływa na możliwość otrzymywania tych pieniędzy.

****

Zdjęcie: Conor Luddy

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 14 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Michał 26 września, 2019 o 19:52

  WItam panie mecenasie
  mam pytanie dotyczące świadczenia mieszkaniowego od złożenia wniosku do ilu miesięcy wstecz jest zwracane

  Odpowiedz

  Artur Wozniak 27 września, 2019 o 08:50

  Panie Michale świadczenie mieszkaniowe wypłacane jest na wniosek żołnierza. Uważam, że najwcześniejsza data od której dokonywana powinna być wypłaty to dzień złożenia wniosku nie wcześniej.

  Odpowiedz

  Michał 27 września, 2019 o 13:23

  Mam jeszcze jedno pytanie podczas zwolnienia lekarskiego dostałem ofertę wzięcia mieszkania z AMW odmówiłem tłumacząc się tym że jestem w trakcji rehabilitacji i potrzebuje pomocy rodziny w życiu codziennym dziś dostałem list że zostało umorzone w całości postępowania w sprawie przydziału kwatery lub innego lokalu mieszkaniowego czy po zakończeniu L4 mogę znów złożyć wniosek o mieszkanie i pobieram świadczenie czy jest ono umorzone bezpowrotnie pozdrawiam

  Odpowiedz

  Michał 28 września, 2019 o 21:45

  Dodam jeszcze że nie pobierałem świadczenia mieszkaniowego jedynie miałem złożony wniosek o przydział mieszkania jak dostałem ofertę byłem w złym stanie zdrowotnym na L4 i nie byłem nawet w stanie obejrzeć tego mieszkania odmówiłem AMW a w odpowiedzi dostałem że argumenty są bezprzedmiotowe i ze w całości jest umorzone postępowanie !

  Odpowiedz

  Agata Kowalczyk 9 listopada, 2019 o 17:08

  Witam serdecznie półtora roku byłam na urlopie wychowawczym .do pracy Wracam w listopadzie za tydzień co mnie ominęło I co mi się należy .jaka będzie moje pensja ,czy należy mi sie gratyfikacja urlop z za dwa lata,czy dostanę mundurowkę . Dodam że do 30 grudnia mam kontrakt. Nie mam przełożonego kontraktu potem idę na kuroniowke. A co mi się należy w chwili zwolnienia ,pozdrawiam.Agata

  Odpowiedz

  Tomasz 21 stycznia, 2020 o 13:41

  Witam mam do pana mecenasa pytanie kącze służbe za nie długo jestem w zwiazku małżenskim tylko nie mamy dziecka wiem ze ja i moja żona dostaniemy swiadczenie mieszkaniowe kolega mi powiedzial ze jest gdzies zapis ze moge dostac na dziecko pieniążki bo jestesmy małżenstwem perspektywicznym bardzo prosze o odp w tej sprawie pozdrawiam

  Odpowiedz

  Monika 2 lutego, 2020 o 23:46

  Rozumiem, że na skoro na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim uposażenie przysługuje, wówczas świadczenie mieszkaniowe również jest wypłacane?

  Odpowiedz

  Piotr 18 marca, 2020 o 12:38

  Witam jestem żołnierzem zawodowym z dwunastoletnią wysługą czy jak wezmę trzy lata urlopu wychowawczego to będę mógł odejść na emeryturę.

  Odpowiedz

  Monika 20 października, 2020 o 00:03

  Witam ponawiam pytanie ?

  Odpowiedz

  Jan 11 sierpnia, 2020 o 13:32

  Witam mam pytanie czy swiadczenie.mieszkaniowe podlega egzekucji komorniczej czy jest zwolniona ? Prosze o pomoc

  Odpowiedz

  Kasia 10 października, 2020 o 17:33

  Mam pytanie, czy urlop wychowawczy jest brany pod uwagę w wyliczaniu wysługi, czy należy ten okres dosłużyć przed odejściem na emeryturę ? 🙂 dziękuję 🙂 Kaśka

  Odpowiedz

  Monika 20 października, 2020 o 00:05

  Również jestem ciekawa proszę i odpowiedź ?

  Odpowiedz

  Ela 25 marca, 2022 o 12:40

  Czy w trakcie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego przysługuje świadczenie mieszkaniowe?

  Odpowiedz

  Ela 25 marca, 2022 o 12:40

  Czy w trakcie urlopu
  rodzicielskiego przysługuje świadczenie mieszkaniowe?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: